Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Retetele tipizate pentru tratamente

Mesajde ILISANU » 27 Apr 2017, 02:42

Mutli dintre noi pot deveni focare de raspandire ale bolilor albinelor si de aceea o evidenta a activitatii albinelor, nu neparat pecuniara si taxabila de catre Stat, devine necesara. Totusi, cum obtinem noi cei din categoria hobby tratamentele pentru o problema endemica, varroa?!? pareri, solutii? Astazi, fara reteta, imi procur un varachet indoielnic pt cele 3 familii de albine pe care le am. Platesc si supra-pret si nici nu stiu cat de eficient mai este un produs "pe sub mana" ...

Sanatate in toti si in toate!
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova

Re: Retetele tipizate pentru tratamente

Mesajde mellis » 27 Apr 2017, 10:18

Salut,
In Vest - se aplica vestul salbatic..fiind langa sarbi - mereu s-a facut comert cu vecinii - care aveau...si noi ba..
Gasesti cam tot ce vrei.
Nu sunt chiar cele mai bine produse - mai apar substante bagate care nu sunt trecute pe niciunde.
Lucrez cu ei de cativa ani - am testat - si nu am pierdut familii iarna din pricina varroa (in tinerete din alte pricini).
Daca vrei detalii - povestim
Nu sunt distribuitor de produse - se gasesc pe net si pela targuri apicole.

Sanatace.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Retetele tipizate pentru tratamente

Mesajde cucubau » 28 Apr 2017, 18:27

ILISANU scrie:Mutli dintre noi pot deveni focare de raspandire ale bolilor albinelor si de aceea o evidenta a activitatii albinelor, nu neparat pecuniara si taxabila de catre Stat, devine necesara. Totusi, cum obtinem noi cei din categoria hobby tratamentele pentru o problema endemica, varroa?!? pareri, solutii? Astazi, fara reteta, imi procur un varachet indoielnic pt cele 3 familii de albine pe care le am. Platesc si supra-pret si nici nu stiu cat de eficient mai este un produs "pe sub mana" ...

Sanatate in toti si in toate!

Ideea este buna dar exista un impediment, reteta trebuie eliberata in urma unei consultatii efetuata de catre medic.
Cum ar fi mai bine ; sa se mearga cu albinele la medic sau sa vina medicul la stupina?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: Retetele tipizate pentru tratamente

Mesajde balasbebe » 28 Apr 2017, 19:57

TOM :?: :mrgreen:
Avatar utilizator
balasbebe
 
Mesaje: 1130
Membru din: 18 Feb 2011, 07:47
Localitate: Zalau

Re: Retetele tipizate pentru tratamente

Mesajde ILISANU » 21 Oct 2017, 22:11

M-am cam speriat dejaba...nu-s atat de batute in cuie prevederile legii asa ca am obtinut si fara reteta. Pe de alta parte, intradevar tratamentele n-ar trebui aplicate asa...la ureche dar in lupta cu varroa preventia este necesara. Cand o sa am si eu mai multe familii, voi experimenta si alternative (coaja de nuc, frunze de rubarba, uleiuri esentiale). Acum sunt pe micro-dezvoltare, vatra permanenta (n-am cum face pastoral ca nu-mi permite timpul) si strict pentru pasiunea mea. Cand iese si miere, ma bucur. altfel, sunt peste masure de multumit cand am albine Primavara. Asta ar fi primul an din cei 3 de inceput, in care ma simt mai increzator. A ajutat mult si constanta legatura cu mentorul meu, un om deosebit. Sanatate si albine sanatoase tuturor!
"Timpul le scoate pe toate la lumina"
Avatar utilizator
ILISANU
 
Mesaje: 61
Membru din: 21 Apr 2015, 17:30
Localitate: Bucuresti - Sat Fagetu, Prahova


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 38 vizitatori