Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Puietul in sac cum putem sa il tratam ?

Mesajde catalin_CJ » 17 Iun 2017, 17:04

Va salut. Am vreo 25 de familii de albine care nu se dezvolta au puiet pestrit si in loc sa se populeze scade albina in ele. La data asta sint mai slabe de cit leam bagat in iarna. Initial am crezut cas matcile de vina azi am omorit 2 sa le schimb. Am observat puiet mort in faguri de culoare galbuie si maronie larve uscate si inegrite nimfe moarte maroni capacele la celule sint perforate. Dupa ce am tot cautat despre boli la albine si dupa simptome am dedus ca este vorba despre puiet in sac corespunde ca simptome cu aceasta boala. Am chemat un prieten apicultor mai in virsta ca sa vada si el ca nu cumva sa fie loca , ma linistit si mia zis ca nui loca. E lipsa mare de cules la mine buba e ca nu stiu cum sa le tratez. Am citit ca cu antibiotic teramicina leas putea trata dar nu scrie cit antibiotic sa dau nicaeri. Daca cunoasteti metode de tratare a puietului in sac va rog postati aici. Multumesc.
catalin_CJ

Puietul in sac cum putem sa il tratam ?

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Re: Puietul in sac cum putem sa il tratam ?

Mesajde cucubau » 17 Iun 2017, 18:37

Problema este putin mai complicata decat pare , loca este prezenta in 99% din stupini . Tot ce este puiet pestrit se traduce prin loca europeana.
In privinta antibioticelor teramicina este recomandata insa are cel mai slab randament , prezinta efecte adverse si are cea mai mare remanenta . Mult mai eficient este streptomicina +penicilina. Ambele antibiotice se gasesc la farmaciile veterinare intr-un singur medicament sub denumirea de penstrep.
Se administreaza in sirop de zahar 1/1 prin pulverizare peste ramele cu puiet si albine intocmai precum apivirolul.
Doza folosita trebuie sa fie de 1000 000 -1500 000 UI / litru sirop .
Se administreaza minim trei tratamente la interval de 7 zile intre ele . Dupa trei saptamani de la primul tratament familiile vor fi total schimbate .
cucubau

Re: Puietul in sac cum putem sa il tratam ?

Mesajde yuonyuon » 28 Iun 2017, 12:19

NU mai tineti stupii in foamete si strangeti cuibu . daca e necesar luati rame cu puiet si dati la cine merita. in cules dispare . sursa de apa in apropiere !!!
yuonyuon

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE