Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 19 Iun 2017, 11:20

http://scientificbeekeeping.com/beyond-taktic/
si
http://scientificbeekeeping.com/oxalic- ... l-updates/

Doza pe stup impregnata intr-o bucata de servetel de bucatarie:
Cod: Selectaţi tot
OA         - 12 g
glicerina  - 13 ml
apa        - 5 ml


Se amesteca in prealabil apa si glicerina pana la 60 de grade nu mai mult dupa care se dizolva acidul. Se face o singura aplicare pentru ca actiunea solutiei este de minim o luna. Se pune intre corpuri la ME pentru a intra in contact cu cat mai multa albina... la Dadant mai bune ar fi benzi de carton lasate intre rame.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde peterneamt » 23 Iun 2017, 20:13

:?: :roll:
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde Closcutz » 23 Iun 2017, 21:31

Ce fel de glicerina? Cat costa? Unde se gaseste mai convenabila?
Closcutz
 
Mesaje: 1580
Membru din: 03 Ian 2012, 13:21
Localitate: Oltina, Judetul Constanta

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 24 Iun 2017, 07:23

De la farmacie... o folosesc si ei la diverse preparate. Vezi sa ceri de aia simpla nu boraxata.
Pentru a fi mai eficient tratamentul trebuie ca albinele sa roada servetelul in numar cat mai mare , deci idea nu e ca la formic ci trebuie o suprafata cat mai mare care sa stea oarecum in calea albinelor. Sunt date toate explicatiile in articole. Tratamentul e eficient pe lunga durata, exact ce ne lipseste noua in luna August.
In orice caz anul asta sunt putini paduchi ca au mierlit anul trecut impreuna cu albinele.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 19 Iul 2017, 08:10

Cate ceva de la cei care l-au experimentat (deocamdata este un tratament experimental)

http://www.beesource.com/forums/showthr ... hop+towels

La unii n-a mers.

Trei chestii importante:

- servetelele trebuie sa nu fie prea umede pentru ca vor fi evitate de albine(se pot lasa la zvantat).
- aveti grija sa nu treceti de 60 de grade cand dizolvati acidul
- dizolvarea defectuoasa duce la precipitarea acidului pe servelete si la scaderea eficientei tratamentului

Din fericire, la cele 4,5 teste cu pudra de zahar luate de prin stupi am vazut un singur paduche asa ca, deocamdata, aman tratamentul. Personal nu pot sa spun nimic despre el deocamdata ca nu l-am incercat. Imi doresc sa functioneze pentru ca ar fi o varianta de tratament foarte comoda.
In orice caz o sa mai fac teste de paduchi si la momentul cand va creste gradul de infestare voi aplica tratamentul. Idea e de a sti procentajul de paduchi inainte si dupa tratament ca sa sti ca a functionat.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 16 Aug 2017, 18:39

Am facut prima aplicare Sambata.
Inainte de aplicare la stupul testat am avut 4% infestare. Azi am facut testare din nou... si 0 % infestare. Erau paduchi morti pe servetel, care era ros partial de albine. Deci functioneaza. Pe de o parte imi pare rau ca nu-s mai infestat deocamdata.
In fine am ajuns de la nepasarea de anul trecut la tipicareala functionareasca. :lol:

Ce ma intereseaza mai departe este evolutia infestarii pe baza acestei singure aplicari.

Keep in touch!
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde italianu » 16 Aug 2017, 20:43

Reteta care circula in Italia,preluata dupa ,,aluencap'' argentiniana, NU funcționează 100% este un tratament tampon pina cind se intervine cubceva mai bun. Oricum o scriu:
se pune 1L de glicerina alimentara cu 600 g a.oxalic.
Se incalzeste glicerina pina la 65*C dupacare se pune a.o. si se amesteca reducind temp la 58* . Se amesteca pina la dizolvarea a.o. ai lichidul devine transparent.
Se pun 80 buc carton de 1,5 mm x35mm x350 mm intr-o tava cu solutia obtinuta lasindu-se pentru 1,5 zile dupacare se lasa la uscat o zi . Se pun intre 3-8 strisce in functie de puterea familiei agatate peste rame( de pe o parte la alta a ramei, sau cum se pun cirnati la afumat :D :D
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 16 Aug 2017, 21:23

As fi multumit si numai daca ar mentine populatia de varroa sub control in luna August, Septembrie pana la ultimul tratament in lipsa puietului... eficienta 100% in perioada asta nu obtii cu nimic.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 20 Aug 2017, 19:38

Infestare minima la o saptamana de la aplicare - 1%. Servetelul e ros pe jumatate, coafura rezista :D ... inca e prea devreme pentru concluzii insa in mod sigur a ucis ceva paduchime.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 26 Aug 2017, 10:00

E bun tratamentul. Imi trebuie ceva mai rezistent, ca servetelul s-a dus dupa 2 saptamani de la aplicare; cred ca voi pune cate 2 servetele suprapuse si voi mai mari putin doza. Infestarea a ramas la 1%. Stupii sunt arhiplini si cu albina si cu resurse.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde tiih » 28 Aug 2017, 10:39

asd5 scrie:Infestare minima la o saptamana de la aplicare - 1%. Servetelul e ros pe jumatate, coafura rezista :D ... inca e prea devreme pentru concluzii insa in mod sigur a ucis ceva paduchime.


Detaliaza te rog cum ai obtinut aceste procente de infestare?
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 28 Aug 2017, 11:35

Metoda cu borcanelul, sita si zahar pudra sau alcool. Ma gandesc ca stuparii romani nu prea o folosesc insa este foarte buna (albina recoltata de pe rame cu puiet larvar). O folosesc de cativa ani si m-a ajutat mult in a intelege dinamica paduchilor. De cate ori vad un stup cu aspectul puietului necorespunzator fac un test si de cele mai multe ori paduchii se dovedesc a fi de vina. Se zice ca alcoolul e mai bun insa am facut si cu alcool si nu a cazut decat inca un paduche fata de zahar... pararea mea e ca nu merita sa ucizi albinele pentru atata lucru.

Ideea de baza la acest tratament este ca acidul oxalic sa fie distribuit de albine prin stup pe o perioada mai lunga de timp. Acidul oxalic se dizolva destul de bine in glicerol si este absorbit in suportul de carton/hartie. Nu pot sa spun nimic referitor la eficienta acestui tratament la un stup mai puternic infestat ca nu am avut anul asta, insa pentru infestari mai slabe vad ca e bun si nici nu otraveste albinele fara rost.

Am folosit gresit termenul de servetel. De fapt sunt "paper towels"... ceva mai groase.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 28 Aug 2017, 11:36

asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 28 Aug 2017, 11:43

Aprox. 130ml in borcan = 100 albine. Numarul de paduchi cazuti iti arata procentajul. In principiu se considera 2% ca fiind pragul admisibil la sfarsitul verii. Daca cad paduchi primavara cu aceasta metoda e deja dezastru.

Atentie sa nu antrenati nectar cand scuturati albinele ca nu se vor mai desprinde paduchii de pe albine.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde tiih » 28 Aug 2017, 12:24

mersi...interesant!albina de pe puietul larvar..
.caci daca ar fi fost1% din intreaga cantitate de albina(100 paduchi la kg de albina,adica la 10000 albine,adica la 4rame 1/1..ar fi fost o infestre foarte mare...chiar un dezastru...
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde asd5 » 28 Aug 2017, 13:20

1 paduche la 100 de albine e chiar foarte bine in perioada asta. Am salvat acum 2 ani o colonie care a dat inapoi si avea undeva pe la 12%, prin pauza de puiet.

Aici sunt multe chestii utile si tabele vizavi de pragurile critice:
http://scientificbeekeeping.com/fightin ... -sampling/

Cei mai conservatori zic de 2%.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori