Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Oxalic pe benzi - @ScientificBeekeeping.com

Mesajde pvc » 06 Noi 2018, 15:04

Am facut si anul acesta tratament cu prosoape. Am pus prosoapele pe la inceputul lui august (cam tarziu) si prin septembrie am pulverizat fiecare rama in parte cu acid oxalic dizolvat in apa(30g la litru de apa). Ultimul tratament a fost cu stinghii de brad impregnate cu taktic (acesta fiind ultimul tratament in fiecare an). Au cazut foarte putini fata de anii trecuti. Nu stiu care din tratamente si-a facut mai bine treaba (prosoapele sau pulverizarea cu AO).
pvc

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde cristi_vidican » 06 Noi 2018, 15:37

pvc scrie:Nu stiu care din tratamente si-a facut mai bine treaba (prosoapele sau pulverizarea cu AO).

Mooooor!!!
În folosirea unor astfel de tratamente trebuie să avem foaie de control, altfel, de unde să știm anul viitor care otravă o folosim mai mult?

Mă interesează mult ideea de oxalic prin contact, pt că ar fi un tratament foarte bun făcut în vară, în general în iulie când varroa crește foarte mult.
Dacă atunci reducem nr păduchilor, atunci august ne prinde cu puțini păduchi și totul e mult mai ușor
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
cristi_vidican

Mesajde pvc » 06 Noi 2018, 23:47

cristi_vidican scrie:
pvc scrie:Nu stiu care din tratamente si-a facut mai bine treaba (prosoapele sau pulverizarea cu AO).

Mooooor!!!
În folosirea unor astfel de tratamente trebuie să avem foaie de control, altfel, de unde să știm anul viitor care otravă o folosim mai mult?

Mă interesează mult ideea de oxalic prin contact, pt că ar fi un tratament foarte bun făcut în vară, în general în iulie când varroa crește foarte mult.
Dacă atunci reducem nr păduchilor, atunci august ne prinde cu puțini păduchi și totul e mult mai ușor

Cate tratamente ati facut dl Vidican anul acesta? La toate ati folosit foaia de control?
pvc

Mesajde pvc » 06 Noi 2018, 23:56

cristi_vidican scrie:

Mooooor!!!

Sa inteleg ca dv aveti nevoie de cineva sa faca cercetare pt dv? De ce nu faceti singur daca sunteti asa interesat? Auzi la el ca moare ca nu stiu eu care tratament a fost mai eficient!
Inteligentule si curiosule sa sti ca nu poti pune foaia de control la un tratament cu efect mai mare de o luna. Poti face niste teste cu zahar pudra sau cu alcool. Eu sunt multumit de eficienta. Am facut 3 tratamente bio si unul cu taktic.
pvc

Mesajde asd5 » 07 Noi 2018, 08:59

Am facut verificari anul trecut ca doar am scris. In orice caz acel cercetator din SUA este foarte meticulos si nu publica la intamplare, de aceea ma cam bazez pe datele lui mai ales ca e si foarte sustinut (cu teste suplimentare) de comunitatea apicultorilor nu numai din SUA.
asd5

Mesajde cristi_vidican » 07 Noi 2018, 09:16

pvc scrie:Cate tratamente ati facut dl Vidican anul acesta? La toate ati folosit foaia de control?

Hai să nu dăm în altceva cu limbajul!!!

La orice tratament AV pun la câțiva stupi șubărul sub fund.
Acest lucru îmi arată ce și cum.

Anul acesta am pus benzi de Varostop și am făcut 3 fumigații de VF.
Am văzut că Varostopul decimează în proporție de 80-90% în 6 săptămâni din august-septembrie, iar VF curăță ce rămâne.

Legat de oxalic pe benzi/șervețele etc, eram curios de concluziile câtor mai mulți.
Dan Mărgărit n-a fost impresionat de oxalic pe șervețele și eram curios despre alte concluzii.
cristi_vidican

Mesajde cristi_vidican » 07 Noi 2018, 09:18

asd5 scrie:Am facut verificari anul trecut ca doar am scris. In orice caz acel cercetator din SUA este foarte meticulos si nu publica la intamplare, de aceea ma cam bazez pe datele lui mai ales ca e si foarte sustinut (cu teste suplimentare) de comunitatea apicultorilor nu numai din SUA.

Până și Dan Mărgărit a dorit să implementeze metoda lui Randy Oliver, dar concluzia lui Dan a fost că Randy se entuziasmează prea repede.
Mi-aș dori ca Randy să reușească. Am avea toți de câștigat
cristi_vidican

Mesajde pvc » 07 Noi 2018, 09:57

cristi_vidican scrie:
asd5 scrie:Am facut verificari anul trecut ca doar am scris. In orice caz acel cercetator din SUA este foarte meticulos si nu publica la intamplare, de aceea ma cam bazez pe datele lui mai ales ca e si foarte sustinut (cu teste suplimentare) de comunitatea apicultorilor nu numai din SUA.

Până și Dan Mărgărit a dorit să implementeze metoda lui Randy Oliver, dar concluzia lui Dan a fost că Randy se entuziasmează prea repede.
Mi-aș dori ca Randy să reușească. Am avea toți de câștigat

Mesajde pvc » 17 Sep 2017, 21:14

La stupul monitorizat ( singur pe locatie in Bucuresti) am bagat prosoape cu oxalic pe la jumatatea lui august. Am facut testul cu zahar pudra in acel moment si a rezultat o infestare de 6%. Dupa o luna am refacut testul cu zahar pudra si infestarea a fost de 10%.La foaia de control au cazut vreo 10 paduchi in 24 ore.La acest stup si inca la cativa nu mi-au ajuns prosoapele pregatite in prima tura. In a 2-a tura am folosit acid oxalic mai vechi si am gasit dimineata inainte de folosire acid cristalizat pe prosoape.Deci posibil tratamentul sa nu fi fost eficace din cauza mea.Am aplicat de urgenta formic si au cazut gramada.

Deci posibil sa nu fie ok tratamentul.
pvc

Mesajde tiih » 07 Noi 2018, 10:17

pvc scrie:

La stupul monitorizat ( singur pe locatie in Bucuresti) am bagat prosoape cu oxalic pe la jumatatea lui august.[b] Am facut testul cu zahar pudra in acel moment si a rezultat o infestare de 6%. Dupa o luna am refacut testul cu zahar pudra si infestarea a fost de 10%[/b].La foaia de control au cazut vreo 10 paduchi in 24 ore.La acest stup si inca la cativa nu mi-au ajuns prosoapele pregatite in prima tura. In a 2-a tura am folosit acid oxalic mai vechi si am gasit dimineata inainte de folosire acid cristalizat pe prosoape.Deci posibil tratamentul sa nu fi fost eficace din cauza mea.Am aplicat de urgenta formic si au cazut gramada.

Poti sa detaliezi, referitor la aceste procente?Mi se par foarte mari.....
tiih

Mesajde pvc » 07 Noi 2018, 10:48

tiih scrie:
pvc scrie:

La stupul monitorizat ( singur pe locatie in Bucuresti) am bagat prosoape cu oxalic pe la jumatatea lui august.[b] Am facut testul cu zahar pudra in acel moment si a rezultat o infestare de 6%. Dupa o luna am refacut testul cu zahar pudra si infestarea a fost de 10%[/b].La foaia de control au cazut vreo 10 paduchi in 24 ore.La acest stup si inca la cativa nu mi-au ajuns prosoapele pregatite in prima tura. In a 2-a tura am folosit acid oxalic mai vechi si am gasit dimineata inainte de folosire acid cristalizat pe prosoape.Deci posibil tratamentul sa nu fi fost eficace din cauza mea.Am aplicat de urgenta formic si au cazut gramada.

Poti sa detaliezi, referitor la aceste procente?Mi se par foarte mari.....

Procentele sunt reale. Acest stup datorita locatiei in care se afla dezvolta conditii ideale pt inmultirea paduchilor. L-am tinut in Bucuresti pt teste. Dar nu sunt relevante.Acum 2 ani am tratat ff bine cu acid formic si taktic pana nu a mai cazut nimic. Anul trecut la inceputul lui august avea 6% infestare. Am aplicat prosoape cu acid oxalic (cu neajunsurile explicate mai sus). Dupa vreo luna am refacut testul si avea 10% infestare. Tratamentul este posibil sa-si fi facut partial treaba, dar testele au fost facute in perioade nepotrivite.In august erau echivalentul a 24 rame de albina (stup 12 rame+2 caturi 1/2) si 7-8 rame de puiet, iar in septembrie erau 12 rame de albina si 3-4 rame de puiet. Asa ca testul este neconcludent.
pvc

Mesajde tiih » 07 Noi 2018, 11:01

Procentul reprezinta, o anumita parte din intreg....10% inteleg ca la 100 albine testate am gasit 10 paduchi ..periate de pe ramele cu puiet...unde sansa de a fi paduchi pe albine este mai mare..
Chiar daca procentul real ar fi de 5%..asta inseamna sa am 500 paduchi la 10.000 albine..enorm...enorm...
tiih

Mesajde pvc » 07 Noi 2018, 12:54

tiih scrie:Procentul reprezinta, o anumita parte din intreg....10% inteleg ca la 100 albine testate am gasit 10 paduchi ..periate de pe ramele cu puiet...unde sansa de a fi paduchi pe albine este mai mare..
Chiar daca procentul real ar fi de 5%..asta inseamna sa am 500 paduchi la 10.000 albine..enorm...enorm...

La 150 de albine bagate in borcanul cu zahar pudra am gasit 16 paduchi. Enorm. Asta in conditiile in care cu o toamna inainte au fost tratate f bine. Pana nu a mai picat vreun paduche. Si au picat si atunci destui. Asta confirma ca daca varoua are conditii (in cazul de fata matca productiva, temperatura destul de ridicata in zona semicentrala a Bucurestiului) se dezvolta exploziv. Din cuib 12 rame si 3 caturi 1/2 pline de albina in lunile iunie, iulie in iarna au ramas 3 rame. Cred ca povestea asta este destul de explicita in legatura cu ce poate face varoua. Tratamentul antivaroua trebuie diferentiat in functie de clima. Cei pe care vara ii tin la munte zona destul de rece au mai putini paduchi decat cei pe care-i tin la campie. Posibil la munte,pe langa clima mai rece, si prosoapele cu oxalic sa-si faca mai bine treaba datorita umiditatii mai mari de acolo. Restul tratamentelor le fac pe vatra de iernare.
pvc

Mesajde ignatov andrei » 07 Noi 2018, 19:08

pvc scrie:Din cuib 12 rame si 3 caturi 1/2 pline de albina in lunile iunie, iulie in iarna au ramas 3 rame. Cred ca povestea asta este destul de explicita in legatura cu ce poate face varoua.

Loca, mai mult ca sigur ca nu e, iar nosema nici nu exista...!!! :o
Siroape din hidrolizat de porumb (bineinteles ca e cu "neo") administrate stiintific. inlocuitori cu duiumul...
Totusi, Varroua e cel mai vinovat... :lol:
Multi nu vedeti padurea din cauza copacilor...!!! :(
ignatov andrei

Mesajde cucubau » 07 Noi 2018, 20:14

ignatov andrei scrie:Loca, mai mult ca sigur ca nu e, iar nosema nici nu exista...!!! Siroape din hidrolizat de porumb (bineinteles ca e cu "neo") administrate stiintific. inlocuitori cu duiumul...Totusi, Varroua e cel mai vinovat... Multi nu vedeti padurea din cauza copacilor...!!!

Toată comunitatea apicolă este de accord ca astăzi varroua se înmulteşte mult mai repede decât în perioada de debut.Deasemeni cu toții suntem de accord că există familii de albine în care gradul de parazitare este mic, chiar foarte mic.
Se poate afirma ca acele familii ce prezintă un nivel scăzut de parazitare se comportă exact ca în anii de început ai maladiei, în timp ce la celelalte familii maladia a evoluat.
Este posibil aşa ceva ?
........
cucubau

Mesajde pvc » 07 Noi 2018, 21:00

ignatov andrei scrie:
pvc scrie:Din cuib 12 rame si 3 caturi 1/2 pline de albina in lunile iunie, iulie in iarna au ramas 3 rame. Cred ca povestea asta este destul de explicita in legatura cu ce poate face varoua.

Loca, mai mult ca sigur ca nu e, iar nosema nici nu exista...!!! :o
Siroape din hidrolizat de porumb (bineinteles ca e cu "neo") administrate stiintific. inlocuitori cu duiumul...
Totusi, Varroua e cel mai vinovat... :lol:
Multi nu vedeti padurea din cauza copacilor...!!! :(

Nenea "ignatoave", am 70 de familii. Asta o tin in oras de frumusete si sa mai experimentez cate ceva pe ea. Loca in mod sigur nu a avut, nosema sanse mici ( nu am facut analize). Siroape nu ii dau fiindca nu este cazul. O familie buna intre parcuri mari si cu mult salcam intre blocuri si cu bulevardele pline de tei si castan bate spre suta de kg de miere pe an. Chiar daca vrei sai dai siroape nu ai cui. Depopularea a fost din cauza de varoua in mod sigur. 10% infestare este enorm! Ce-ti mai dai mataluta cu presupusul cand eu spun clar 10%.
pvc

Mesajde jonny_it » 07 Noi 2018, 21:30

pvc scrie:Nenea "ignatoave", am 70 de familii. Asta o tin in oras de frumusete si sa mai experimentez cate ceva pe ea. Loca in mod sigur nu a avut, nosema sanse mici ( nu am facut analize). Siroape nu ii dau fiindca nu este cazul. O familie buna intre parcuri mari si cu mult salcam intre blocuri si cu bulevardele pline de tei si castan bate spre suta de kg de miere pe an. Chiar daca vrei sai dai siroape nu ai cui. Depopularea a fost din cauza de varoua in mod sigur. 10% infestare este enorm! Ce-ti mai dai mataluta cu presupusul cand eu spun clar 10%.

Nu au stropit cu nimic prin oras? :?
jonny_it

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE