Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde jonny_it » 20 Iul 2017, 20:01

Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde Shrek » 20 Iul 2017, 21:02

Nus' cum se face ca in Telemormanu ast, ' numa paraziti ies de la o vreme!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3304
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde mellis » 21 Iul 2017, 00:19

te uiti la ICDA sau la padichi?
in loc sa imprumuti ochelarii de cal si scula de vazut ciocanitorile...razi de ei..
mai bine ca s-au trezit...cine stie ce surprize mai auzim...
sanatace..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde ignatov andrei » 21 Iul 2017, 01:39

Eliminand fumigatiile (cu Varacet, in special) "Woody" isi face, din nou, simtita prezenta...
Nu ICDA s-a trezit... a vrut sa ne trezim...
Zic si io...
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde jonny_it » 21 Iul 2017, 14:57

ignatov andrei scrie:Eliminand fumigatiile (cu Varacet, in special) "Woody" isi face, din nou, simtita prezenta...
Nu ICDA s-a trezit... a vrut sa ne trezim...
Zic si io...


Taufluvalinat-ul isi face treaba, dar tot el cauzeaza probleme albinelor aproape cat o face si varroa.
Tratam cu tactik, deh, ca este mai ieftin, dar nu este chiar acelasi tratament. Toata lumea a vazut doar amitraz-ul din varachet si a cautat alternative ieftine ..
Tratam cu taufluvalinat+amitraz scapam de varroa si "woody", dar nenorocim albinele; nu tratam varroa si woody nenorocesc albinele, trebuie aleasa calea de mijloc.

In toamna se fac 3 ani de cand pe o vatra folosesc doar oxalic + cristale de mentol pentru varroa; modul de administrare este propriu, si concentratia la fel.
Daca tin nosema la un nivel minim varroa nu mai este o problema atat de mare in timpul anului. La sfarsitul verii + toamna oricum il starpesc aproape de tot.

Totusi nu bag mana in foc pentru aceasta metoda, au gresit altii cu mai multa experienta, d-apai eu.

Oricum noi ne omoram singuri albinele...
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde bio » 21 Iul 2017, 22:08

mellis scrie:mai bine ca s-au trezit....


S-au trezit asa.... oleaca... cit sa se intoarca pe partea cealalta si apoi sa adoarma iara .
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde Adrian Galofteanu » 25 Iul 2017, 18:05

jonny_it scrie:Taufluvalinat-ul isi face treaba, dar tot el cauzeaza probleme albinelor aproape cat o face si varroa.

In toamna se fac 3 ani de cand pe o vatra folosesc doar oxalic + cristale de mentol pentru varroa; modul de administrare este propriu, si concentratia la fel.
Daca tin nosema la un nivel minim varroa nu mai este o problema atat de mare in timpul anului. La sfarsitul verii + toamna oricum il starpesc aproape de tot.




Salut Jonny,

Eu am aplicat metoda asta ieftina(taktic) vreo trei ani si m-am trezit cu Braula mult peste normal. Nu stiam ca taufluvalinatul este asa de nociv albinelor, poate imi dai cateva informatii. Cert este ca dupa ce am revenit la Varachet nu mai am braula.

Merci
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: S-au trezit cei de la ICDA!!!

Mesajde teinegru64 » 26 Iul 2017, 08:03

De cand sunt apicultor...doar sefii ACa nu au braula. :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori