Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Balian » 05 Sep 2017, 07:51

ignatov andrei scrie:Se intampla ca, la primul tratament, indiferent de produsul folosit, sa cada mai putini, deoarece nu erau destui paduchi "prezenti".
La a doua administrare, "prezenta" paduchilor fiind mai mare, normal sa cada mai multi.

Însă la aceea familie la care pică la primul tratament va pica și la tratamentele ultarioare, odată cu eclozionarea
puietului căpăcit. Calculat din a 9-a zi de puiet (moment căpăcire) existând și puiet de trântori în familie care
eclozionează la a 23-a zi plus dacă condițiile de creștere nu erau optime (cuib mai rece din careva cauză)
încă 1-2 zile deci 23+2-9=16 zile tot va cădea. Acest calcul este valabil cred dacă: am făcut corect tratamentele
astfel încât să avem efect continuu de substanță în această perioadă, nu avem reinfestare semnificativă și cel
mai important cred, păduchi să nu prezintă rezistență față de substanța folosită. Oarecum putem să ne dăm seamă
de acest lucru dacă ultimul tratament facem cu o altă substanță. Dacă tendința este crescătoare la număr avem
problemă, varroua va câștiga. :(
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde stefanmadalin » 28 Sep 2017, 20:37

Am gasit ieri varachet pe piata fabricatie septembrie 2017. Prima transa la magazinul de la care cumpar dupa prohibitia din ultimele luni.
L-am platit in avans sa fiu sigur ca prind si eu.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Lukyan » 01 Oct 2017, 22:12

Stefanmadalin unde ai gasit varachet? am inteles ca prima transa a fost saptamana trecuta pe unde am mers . ma documentez cu varatrazul si sunt 50 si 50 pro si contra. Poate daca mai stau si saptamana asta am sa scap de varooa de tot.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde gica.mosu » 03 Oct 2017, 07:05

A fooost intradevar VF in unele mag sanitar veterinare cu pret 40 lei in SB,50 si 60 in Valcea(m-a mir si de ce... 8-) .....) dar,s-a dat ca "painea calda".... :x Zahcat,sunama ti-am luat o cutie de VF.....P.s- indiferent cu ce, inlocuiti=dati tratament....zilele ce vin se anunta temp ff bune=16-20* :idea:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde stefanmadalin » 03 Oct 2017, 07:43

In piata la Obor, Buçuresti, sector 2.
stefanmadalin
 
Mesaje: 1483
Membru din: 24 Feb 2012, 04:52

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Lukyan » 04 Oct 2017, 14:53

Multumesc am sa rog pe cinevA sa treaca pe acolo.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Lukyan » 04 Oct 2017, 14:56

Cateva cunostinte au folosit varatraz , se pare ca nu au cazut mare lucru , ori nu sunt paduchi ori nu are substanta activa deajuns , unul dintre ei a folosit chiar cu cate una sau doua picaturi mai mult in functie de puterea stupului.
Lukyan
 
Mesaje: 30
Membru din: 06 Sep 2016, 23:15
Localitate: Magura , jud. Bacau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Arhivistu » 04 Oct 2017, 15:00

Si eu am folosit varatraz,la inceput in august au cazut paduchi,acum la ultimele doua tratamente cu varatraz..0 :?
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde cobi » 04 Oct 2017, 17:17

Arhivistu scrie:Si eu am folosit varatraz,la inceput in august au cazut paduchi,acum la ultimele doua tratamente cu varatraz..0 :?

prima oara am avut varachet apoi am folosit varatraz ca nu am mai gasit varachet...tot asa, destul de putini paduchi cazuti, la al doilea tratament.
cobi
 
Mesaje: 509
Membru din: 20 Sep 2011, 21:24
Localitate: Campulung, Arges

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori