Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Arhivistu » 20 Aug 2017, 17:38

cristian bh scrie:Da de ce sa-ti moara de la el,...e doar amitraz simplu exact ca mitakul sarbesc ce l-am folosit de doi ani .Am un varachet de anul trecut dar am zis sa testez ceva fara remnenta in ceara si miere,pt ca mai am rame in stupi cladite pt anul viitor.In toamna tot o sa dau un fum,,,,arunci scot ramele goale


Pai unii apicultori au avut ceva experiente neplacute cu Varatrazul cică :roll:
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:22

Dac te tine incadrarea... ia-ti Bayvarol. Sau Apivar.
Daca nu... dă cu Varatraz si strange din buci toata iarna intrebandu-te daca a avut efect.
Ca noi n-am auzit de Oxalic, n-am auzit de Mavric, de Tactik nici atata... noi stim doar ce ne recomanda Hristea si Antonescu !
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Arhivistu » 20 Aug 2017, 18:41

O sa mai urmeze si alte tratamente,am facut doar un test cu varatrazul pe 7 stupi si sa stii ca au picat destui paduchi.noroc!
Nu încerca sa faci un lucru cu exceptia cazului în care esti sigur de tine, dar nu renunta pur si simplu deoarece altcineva nu este sigur de tine.
Arhivistu
 
Mesaje: 574
Membru din: 25 Feb 2011, 10:56
Localitate: Bistrita

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde alt stupar » 20 Aug 2017, 18:52

Noroc ! :D
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde Ioan Guist » 25 Aug 2017, 09:46

Pai bine ma ! e normal ca in plin sezon de tratare a Varoua s anu se gaseasca unicul si fenomenalul si extra bombastic-ul tratament produs de noi?
E normal? Acum cativa ani buni, erau discutii si infierari pe cei ce tratau cu altceva decat cu ce indica "linia centrala."Lipsa de patriotism, misei, imperialisti.
Cum se numesc insa cei ce in 27 de ani nu au fost in stare sa scoata un produs care sa vina in intampinarea Apicultorului?
BA ! ia niste timol, doua frunze de tutun si pune nistre amitraz sau niste cuie de batut in cap la varoua , da-i un nume actual si hai cu el pe piata.Macar atat. Nu tata !! nu mai bien satam si criticam si inchidem portile ? Cu lacate groase sa nu ne fure nimeni bocelcuta cu lenjerie murdara. Da ! ...noi sa mergem la ei si sa le ciordim cu patriotism orice.

Bine ca nu ne-au impus sa folosim de musai afumatoarele ale tipICDA din tabla galvanizata, care dupa primele doua zile d elucru intens erau ...,site.
http://complex-apicol.ro/boutique/utila ... etail.html

Auzi !! ia 'uzi ia ! "Afumatorul produce fum care va determina albinele sa se retraga, evitandu-se agresivitatea lor in timpul lucrului in stupina.
Realizat din tabla zincata, compus din corp, capac si maner cu burduf."

Ma intelegi ??
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde asd5 » 25 Aug 2017, 11:15

Cred ca exista un motiv destul de plauzibil: tipicareala specifica stuparilor. Daca nu ar exista varroa viata ar fi asa de plictisitoare. Pe de alta parte va veni si vremea in care vor fi controale mai stricte referitor la tratamente si atunci vor disparea foggere-le si alte minuni care actualmente functioneaza si sunt si variante foarte ieftine. Globalizarea si controlul absolut merge cu pasi mai lenesi la noi. Personal consider ca este unul din putinele noastre atuuri ca natie.
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde yulian » 25 Aug 2017, 11:55

asd5 scrie:Pe de alta parte va veni si vremea in care vor fi controale mai stricte referitor la tratamente si atunci vor disparea foggere-le si alte minuni care actualmente functioneaza si sunt si variante foarte ieftine.

:lol: :lol: :lol: Se vede...d'aia nu mai exista varachet?? Furetto e scump...o sa mai fie valabil?? A...taktik e pentru oi...saracii ciobani, ce ai cu ei?? ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 25 Aug 2017, 12:03

XXX
Ultima oară modificat de filip pe 25 Aug 2017, 12:06, modificat 1 dată în total.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde filip » 25 Aug 2017, 12:05

Aceiasi substanta in alt produs e mult mai ieftina.Apicultorii platesc pretul de brand,un brand falimentar.
Anul trecut am facut rezervare de matci la ICDA cislau,in sezon cand am sunat din stupina sa vad situatia mi-a pus doamna o multime de conditii.Sa trimit prin FAX copie dupa buletin,sa merg la banca sa depun banii in contul XXXXX........
Majoritatea crescatorilor de matci trimit matcile si plata se face la primirea produsului prin ramburs.
Intrebarea mea a fost,ICDA doreste sa vanda ori face o baza de date?
ICDA s-a falimentat singur indepartand apicultorii de produsele lor.
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde asd5 » 25 Aug 2017, 12:21

yulian scrie:
asd5 scrie:Pe de alta parte va veni si vremea in care vor fi controale mai stricte referitor la tratamente si atunci vor disparea foggere-le si alte minuni care actualmente functioneaza si sunt si variante foarte ieftine.

:lol: :lol: :lol: Se vede...d'aia nu mai exista varachet?? Furetto e scump...o sa mai fie valabil?? A...taktik e pentru oi...saracii ciobani, ce ai cu ei?? ;)


50 de para e scump? Cauta "insect fogger" pe google. Cine mama zmeului se apleaca cu hartiute aprinse intr-o stupina cu sute de stupi. Give me a break!
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde alt stupar » 25 Aug 2017, 12:22

Asteptati cu tratamentele pân” ce iasă Varachetul.... si iarași iarna va face SELECȚIA !!! :lol:
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde yulian » 25 Aug 2017, 12:34

asd5 si atunci cum vor disparea utliajele si tratamentele ieftine?? Cine nu si-a facut un stoc sulfa din buze si asteapta varachetul ca e singurul sfant in apicultura...si probabil ca in primavara...o sa sufle prin stupi ;)
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde asd5 » 25 Aug 2017, 12:38

yulian scrie:asd5 si atunci cum vor disparea utliajele si tratamentele ieftine?? Cine nu si-a facut un stoc sulfa din buze si asteapta varachetul ca e singurul sfant in apicultura...si probabil ca in primavara...o sa sufle prin stupi ;)


In ce calendar, ortodox sau catolic? :lol:
asd5
 
Mesaje: 195
Membru din: 18 Sep 2016, 05:51

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde yulian » 25 Aug 2017, 12:43

Apicol...e mai sfant ca celelalte :lol: :lol:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde gica.mosu » 29 Aug 2017, 07:44

alt stupar scrie:Da. Mai ales Nemernicii :D


....Cat costa o"cutie de NEMERNICI"... :?:...unde o gasim :?: .... au efect la tratamente contra VAROOA...pardon a nesimtiriiii unora...care, cad mai greeeeu="paduchiiiii"... :mrgreen: P.S- cine cauta gaseste de ta'ti inclusiv VARACHET...daca ...se scola devreme :P
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Nu Gasesc Varachet

Mesajde teinegru64 » 29 Aug 2017, 08:54

Anii trecuti ...mucosii latrau ca sunt dispusi sa
asigure tratamentul mosului...de langa cei 3,14 ai lor :lol: :lol:
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori