Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Varroa 2017-2018-2019

Mesajde gica.mosu » 28 Oct 2017, 21:04

...F interesanta statistica...... :idea: .....referitor la 2017,eu cred ca acel episod cu zapada din 28 aprilie (cand in majoritatea zonelor au canibalizat tot puietul larvar) si seceta din iul-aug+faptul ca din 10-15 sept in multe zone nu a mai fost puiet....a facut ca infestarea cu VARROUA sa fie slaba in unele zone din tara.... :idea: Si totusi, aud ca unii apicultori au avut pierderi insemnate si in acest an :mrgreen: ...vinovati doar ei ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
gica.mosu

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde kovacslg » 28 Oct 2017, 22:00

Da. Am avut si zapada in aprilie (plus un necaz in familie = albinele n au primit sirop), am avut si seceta din iulie august fara cules, si am avut puiet putin in mijloc de septembrie...
kovacslg

Mesajde lucky5strike » 29 Oct 2017, 18:01

Eu am reglat conturile cu varroa pe anul asta. Sambata am facut tratamentul in lipsa de puiet si au cazut destul de putini.
In toamna asta a fost ceva infestare prin regiune, din ce am vazut eu, din ce mai spun colegii.
Pax vobiscum!
lucky5strike

Mesajde balasbebe » 30 Oct 2017, 13:34

Daca au cazut putini inseamna ca mai sunt inca 3%.
Este mult sau putin fiecare o sa vada pe parcurs. Eu am dat pana nu am mai vazut niciunul. Ultima data parca mi-a parut rau ca i-am mai otravit.
balasbebe

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 19:56

VIDEO Oricare beekeeper ar trebui sa vada!
În cele din urmă, unele dovezi științifice și reasigurarea că nu introduceți produse chimice în interiorul stupului dvs. este un lucru bun (de parcă am avea nevoie de el oricum)! Albinele sunt capabile să se "imunizeze" împotriva virușilor cauzate de acarienii varroa, iar tratamentul cu pătură al varroa miticidelor distruge propriile lor abilități de a se vindeca și de a se adapta.
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:01

:roll:
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:05

Cel mai mare dușman al albinelor occidentale se numește Varroa destructor. Acarianul reprezintă o amenințare imensă pentru sănătatea albinelor, deoarece transmite bolile periculoase. În acest videoclip, arătăm modul în care Bayer urmărește să sprijine apicultorii pentru a-și proteja albinele. Aflați mai multe pe www.beecare.bayer.com
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:12

De la Universitatea din Minnesota Bee Squad, în colaborare cu Universitatea din Maryland și Universitatea de Stat din Michigan, vine acest kit simplu, all-inclusive cu tot ce aveți nevoie pentru a rula un Shake de zahăr în evaluarea numarului Varroa Mite.

Shake-ul de zahăr este o modalitate simplă și imediată de a vă verifica coloniile pentru acarienii Varroa și acest kit îl face chiar mai ușor. Împingeți albinele în recipient (ATENȚIE: nu includeți regina); toarnă albinele în ceasca de măsurare; tranziția albinelor în borcan cu zahăr pulverulent; aplicați capacul în borcan și agitați borcanul pentru a acoperi complet albinele; și agitați albinele din borcanul de pe capacul recipientului pentru a prinde acarienii slăbiți.
Evaluați nivelul acarianului din stup pentru a stabili dacă este necesar un tratament.

Toate consumabilele sunt incluse și toate piesele folosite în kitul de testare; chiar și containerul. Fiecare kit vine cu:
-1 lb zahăr pudră de coacere
-Plastic Mason Jar cu capac ecran de plasă
-½ Cupe de măsurare a cupelor
Sticlă de apă reutilizabilă
-Instrucțiuni

peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:16

În această experiență de realitate virtuală de 360 ° puteți să zburați într-un stup de albine și să experimentați de ce acarienii varroa sunt o astfel de amenințare pentru albine. Nu sunt tratate, pot distruge o colonie de albine în decurs de unu până la trei ani: acarienii Varroa sunt considerați cei mai mari dăunători pentru albinele de vest. Aflați mai multe: https://beecare.bayer.com/home

peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:22

Acum două luni am tratat cele trei stupi de albine de albine pentru acarienii varroa folosind un vaporizator de acid oxalic. Astăzi am verificat pe ele și nu am putut găsi un singur acar varroa. Mai mult, una dintre stupi a început să sufere de virusul deformat al aripilor (provocat de acarienii varroa) și nu am putut găsi nici o albină cu aripi deformate. Deci, dacă aveți acarieni varroa, pe baza rezultatelor noastre, nu putem recomanda tratamentul vaporizatorului de acid oxalic suficient de puternic. Multumesc pentru vizionare. + AMDG
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:24

Jim Burritt, Universitatea din Wisconsin-Stout

Cercetarea, împreună cu co-autori studenți, Anna Winfield, de la Bloomer și Jake Hildebrand, de la Menomonie, a fost publicată pe 21 decembrie în PLOS One, o publicație on-line accesată cu acces deschis, online, pentru cercetarea științifică și medicină.
Studiul, "Sepsisul și pierderea hemocitului în albinele miere", pot fi găsite online.
http: //journals.plos.org/plosone/arti ...
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:28

Un acarian care suge de sânge dăunează albinelor - dar oamenii de știință au descoperit o nouă modalitate surprinzătoare de a lupta.

Producată de Louie Schwartzberg

Poveste complet: http://bit.ly/2p5r8S5

Cu un deceniu în urmă, populațiile de albine din întreaga lume au început să scadă într-un ritm alarmant. În primii ani ai acestei tendințe, apicultorii au pierdut 60% sau mai mult din stupii lor într-un fenomen misterios care a devenit cunoscut sub numele de "tulburare de colaps de colonii" (CCD). În fiecare dintre aceste cazuri, albinele muncitorilor au dispărut pur și simplu și nu este nevoie de mult timp ca o colonie să se prăbușească fără ca muncitorii să ofere alimente și să aibă grijă de tineri. Deși această tendință pare să fi egalizat într-o oarecare măsură în ultimii ani, rata medie actuală a mortalității anuale de 30% este încă aproape dublă față de rata medie raportată înainte de 2006.

Mierele albinelor (Apis mellifera) sunt originare din Europa, Asia de Vest și Africa, dar au fost introduse și în multe alte părți ale lumii pentru a servi ca polenizatoare de culturi agricole. Astăzi, albinele de miere polenizează o treime din toate culturile pe care le consumăm - aproape o mie de soiuri - și sunt de departe cei mai importanți polenizatori din punct de vedere economic din punct de vedere economic pentru agricultura comercială. Numai în S.U.A. valoarea lor anuală este estimată la 5-14 miliarde USD.
https://translate.google.ro/translate?h ... rev=search

Deoarece primele rapoarte despre coloniile de albine de moarte și de moarte au început să curgă, oamenii de știință s-au amestecat pentru a determina cauza sau cauzele CCD. O amenințare în special sa evidențiat ca o cauză majoră a declinului de albine de miere: Varroa acarieni (Varroa destructor). Acești mici arahide parazite slăbesc albinele adulte și minore prin sugerea sângelui lor. De asemenea, transmit un număr de viruși care se pot răspândi într-o colonie, cum ar fi focul sălbatic. Pentru a face lucrurile mai rău, acarienii reproduc rapid și, din acest motiv, pot evolua rapid rezistența la pesticidele chimice tradiționale.

În timp ce mulți oameni de știință au continuat să caute cauze ale declinului albinelor, alții și-au îndreptat atenția spre dezvoltarea de noi soluții mai durabile pentru aceste amenințări. Una dintre cele mai surprinzătoare și promițătoare a acestor strategii este utilizarea compușilor produși de o ciupercă cu răspândire largă (Metarhizium anisopliae), care este cunoscută că parazitează un număr de insecte diferite. Cercetătorii de la Universitatea de Stat din Washington au descoperit că sporii și extractele din această ciupercă sunt deosebit de toxice pentru acarienii varroa dar, în doze mici, albinele rămân nevătămate. De fapt, albinele din stupi tratați cu Metarhizium tind să fie mult mai sănătoși și să trăiască mai mult decât cei din stupii netratați. În timp ce testele pe scară largă sunt în curs de implementare, rezultatele inițiale sugerează că o ciupercă comună poate răspunde la cel puțin un motor major al scăderii albinelor.

peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:35

Varroa rezistent la igiena albinelor de miere este fantastic la asta, uciderea off și ejectarea varroa și grooming unul pe altul aproape la o vina.
De asemenea, curăță ultra-toate suprafețele și celulele din interiorul stupului cu limbile lor.
Acest lucru este bine și bine, cu toții ne dorim linii sănătoase de albine care pot supraviețui pe cont propriu fără tratament, dar există compromisuri.
Ei îndepărtează adesea și scoate puieții, sau chiar parțial muncitori. Ei își petrec o perioadă excesivă de timp cum se îngrijesc reciproc ca niște maimuțe care piepteau prin blană.
Rezultatul este că acestea sunt mult mai mici în producția de miere decât multe alte linii de albine de miere.
Am acest stoc supraviețuitor în stupul meu de observație și am observat comportamentul lor timp de câteva luni. Nu numai că acestea sunt lentă în producția de miere, dar regina se așează mai repede decât pot produce fagure. Producția de ceară este în regulă, dar nu poate extinde coloniile suficient de rapid pentru a se potrivi reginei.
Dacă nu există suficiente resurse gata, ele pot trece prin o sută sau mai multe celule cu ouă în ele și pot ingera ouăle urmate de o curățare rapidă a suprafeței întregului interior al stupului.
În această secvență video, vedeți un muncitor parcat temporar, în timp ce are o bună îngrijire. Această activitate are loc peste tot, dar există anumite zone în care lucrătorii par să aștepte o îngrijire înainte de a-și relua îndatoririle.
Sper că vă bucurați de aceste observații!
Vă mulțumim că vizionați și vă urez bun venit comentariile dvs.
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:44

Apicultura naturală este o frază folosită pentru a descrie multe abordări diferite ale apiculturii. Deși nu există o definiție universală, interpretarea noastră a apiculturii naturale este o manipulare minimă, piepteni naturali și nici un tratament.

FOUNDATIONLESS BEEKEEPING

Scopul nostru este de a oferi albinelor un mediu bun în care să prospere mai mult pe cont propriu. În opinia noastră, cel mai bun mediu este un stup cu pieptene naturale, cum ar fi un stup de vârf, un stup Warre sau un stup Langrostth fără fundație.

Mulți merg fără fundație pentru trei motive principale:
1) Pentru a păstra fundul plastic și contaminat cu ceară din stup
2) Să lase albinele să construiască pieptene cu dimensiunea naturală a celulelor (mai mică decât fundația tradițională), care îmbunătățește drastic capacitatea lor de a lupta împotriva acarianului Varroa
3) Pentru recoltarea mierei simple, realizată prin zdrobire și presare. Acest lucru încurajează producția de pieptene în stare proaspătă și cicluri de ceară veche plină cu pesticide și alți compuși dăunători din stup.

Combinația de gestionare necesită monitorizare în timp ce albinele construiesc pieptene noi. Pur și simplu țineți cont de construcția pieptenei pentru a vă asigura că se construiesc direct de la bare sau cadre de top și de a corecta orice pieptene care începe să iasă de pe șenile prin turnarea în poziție cu o mână cu mănuși sau fixându-le în poziție cu zip-cravată peste partea superioară a cadrului sau bara de sus.

AJUTARE FĂRĂ LIBERĂ

TRATAMENTE CHIMICE ȘI SELECȚIE NATURALĂ

Plantele albinelor nu au fost niciodată pe deplin domesticite, iar multe colonii de albine sălbatice sunt înfloritoare fără intervenția umană. De fapt, albinele au trăit fără ajutorul nostru de mii de ani și, în acest mod, s-au adaptat la schimbările de mediu și provocările în timp. Cea mai importantă variabilă în determinarea adaptabilității și a succesului de stup este genetica bună. Noi credem că cea mai bună metodă pentru depășirea tulburărilor de colaps de colonii și celelalte lupte cu care se confruntă albinele este selecția naturală.
În momentul de față, supraviețuirea albinelor este influențată în mod direct de capacitatea lor de a rezista la patru factori principali de mediu: pesticide, acarieni Varroa și alți paraziți, boli și condiții meteorologice extreme. Practicile actuale din industria apiculilor se bazează în mare măsură pe utilizarea tratamentelor chimice pentru combaterea bolilor și a paraziților. Acest lucru afectează bolile și paraziți pentru a deveni mai puternici, ceea ce necesită apoi tratamente mai puternice. Consecința este că reproducem super-dăunători și boli și albinele slabe care se bazează mai degrabă pe tratamente chimice decât pe dezvoltarea propriilor metode de supraviețuire.
Este o concepție greșită comună că alegerea naturală durează mii de ani pentru a afecta schimbarea. Cât de repede se adaptează un organism este totuși influențat în mod direct de cât de puternice sunt presiunile selective din mediul lor. Presiunile selective actuale asupra albinelor din America de Nord sunt foarte puternice. Dacă nu tratăm stupii cu antibiotice și miticide, vom permite moartea albinelor slabe și numai celor mai puternici albine care vor supraviețui. Apoi propagăm genetica coloniilor puternice prin împărțirea stupilor supraviețuitori în anul următor și permițându-le să se rotească. În acest fel, schimbările evolutive pot apărea foarte repede.

TRATAMENTE ORGANICE ȘI ECOLOGIE HIV

Majoritatea apicultorilor naturali sunt de acord să nu folosească tratamente chimice pentru om în stup. De asemenea, atenționăm împotriva utilizării unor tratamente organice sau "naturale". Mulți apicultori antrenează utilizarea uleiurilor esențiale pentru tratarea acarienilor sau a bolilor, sub impresia că acestea sunt mai puțin dăunătoare pentru albine. Apiculul este un microbiom foarte complex plin de probiotice și drojdii cerute de albine pentru a face miere și pâine de albine. Uleiurile esențiale conțin fito-toxine foarte concentrate care ucid aceste microorganisme, ceea ce, la rândul lor, întrerupe producția de alimente și poate avea consecințe majore asupra albinelor. Cu toate acestea, din cauza acestui risc potențial, folosim o concentrație homeopatică a uleiurilor esențiale descrise. Prevenirea concentrațiilor toxice. Amintiți-vă, mai puțin este mai mult dacă alegeți să utilizați orice.

În cele din urmă, noi credem că albinele pot să prospere singure. Deși poate fi aspirat să permită unii să moară, este singura modalitate de a scuti industria apicolă aflată în dificultate de dependența de tratamente chimice.

peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:47

Am deschis stânga rusească Hive pentru a elimina benzile rapide Mite Away după 7 zile și a fost întâmpinată cu o vedere destul de mare!

De asemenea, am scos o cutie de la stup și puiul și mierea condensată până la două cutii pentru iarnă. Am lăsat excesul de cadouri de miere și nectar afară pentru jefuirea deschisă (nu sunt sigur dacă este așa) și albinele păreau fericiți să jefuiască.

Saptamana trecuta a fost neobisnuit de cald, astfel incat albinele au avut o vreme foarte buna pentru a suge siropul si pentru a-si rearanja stupii pentru viitoarea raceala.

Multumesc pentru vizionare!
peterneamt

Mesajde peterneamt » 08 Noi 2017, 20:51

Atenţie! Să nu proceseze o larvă deschisă și o regină de sodiu carbonatată
Carbonat acid de sodiu NaHC03 împotriva acarienilor Varroa
1 linguriță Hidrogenat de sodiu NaHCO3 pe 0,1 litri (100 grame) de apă caldă (nu apă caldă, apă de temperatură 30 ° C-40 ° C, apă de temperatură 86 ° -104 ° F)
Пищевая сода - гидрокарбонат натрий NaHCO3 - против клеща
1 bucată de apă pe bază de NaHCO3 la 0,1 litri (100 grame) de apă caldă (temperatura apei de la 30 ° C la 40 ° C)
peterneamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE