Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Varroa pe matca

Mesajde gabi bee » 01 Oct 2011, 12:59

cu toate ca am facut 2 tratamente cu varachet in august si 3 in septembrie iar de o saptamana am pus si mavrirolul , la controlul de ieri am gasit varroa pe doua matci . intr-adevar matcile acestea[tinere] nu au intrerupt ouatul si mai au inca 2 rame cu puiet fiecare . una din matci avea pe ea un acarian iar cealalta avea pe ea trei paduchi de varroa . m-am speriat putin si am hotarat sa ai mai dau un varachet matcii cu 3 paduchi pe ea iar pe cea cu unul singur am lasat-o asa iar saptamana viitoare o verific sa vad daca a scapat singura de el . am procedat bine oare ? cat de grav poate fi afectata matca daca este calarita de jigodiile astea ? :roll: :?: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Varroa pe matca

Mesajde ALBINEL 1984 » 01 Oct 2011, 15:04

daca ai vazut varroua pe matca e grav dar cred ca faci confuzie cu braula
ALBINEL 1984
 
Mesaje: 51
Membru din: 23 Iul 2011, 18:38
Localitate: BRAILA

Re: Varroa pe matca

Mesajde gabi bee » 01 Oct 2011, 15:39

nu fac nici o confuzie ! e varroa !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Varroa pe matca

Mesajde lucky5strike » 01 Oct 2011, 18:34

Pune o poza sa ne lamurim si noi.

Personal nu am vazut niciodata Varroa pe matca!

Braula da, chiar si cate 3-4... :lol:

:idea:
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Varroa pe matca

Mesajde gabi bee » 01 Oct 2011, 20:44

din pacate nu am facut nici o poza in cazul asta . saptamana viitoare daca mai gasesc matca parazitata sigur vin cu poze ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Varroa pe matca

Mesajde Adi Hodis » 01 Oct 2011, 21:59

In aceasta perioada producerea laptisorului de matca se reduce pe masura ce matca ponteaza tot mai putin ... cand nu mai exista laptisor in celule, varroa este deja pe albine, se baga intre tergite, intzeapa si se hraneste cu hemolimfa ( sangele albinelor ).
Matca inca este hranita cu laptisor si in momentele respective, profita si varroa de " masa ".
Asta am citit ... si ma bucur ca nu am vazut, inca.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Varroa pe matca

Mesajde Adrian Galofteanu » 02 Oct 2011, 07:19

Pentru un avizat este destul de greu sa confunzi braula cu varoa. Am gasit si eu asta primavara o matca, de la un roi care nu a primit tratament corespunzator cu ponta foarte tarzie, care avea 2 varoa pe ea. Am prins-o si i-am indepartat cu o spatula dupa care urgent am bagat un fitil de VF.

Cam barbar, nu? :lol:
"Stăpânirea tehnicii de creştere a mătcilor este tot atât de importantă pentru biologul institutului de cercetări ca şi pentru amator şi pentru crescătorul profesionist"

Friedrich Ruttner
Avatar utilizator
Adrian Galofteanu
 
Mesaje: 485
Membru din: 13 Iun 2011, 16:54
Localitate: Bacau

Re: Varroa pe matca

Mesajde teinegru64 » 02 Oct 2011, 07:22

gabi bee scrie:nu fac nici o confuzie ! e varroa !

Ia o coala alba,un pahar și o țigara.Pune paharul intors pe coala de hartie,umple-l cu fum, apoi introdu matca timp de un minunt.Varooa vor cadea.Dar, vei constata ca sunt ....braula.
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

Re: Varroa pe matca

Mesajde gabi bee » 02 Oct 2011, 11:09

nu pot sa bag mana in foc ca era varroa , dar la prima vedere erau identici cu cei cazuti pe tabla dupa fumigatiile cu varachet . erau pe spatele matcii , in zona unde se marcheaza matca , si am incercat sa-i indepartez cu unghia insa pe langa faptul ca matca s-a speriat si fugea , se miscau cu repeziciune si paduchii ferindu-se de atingerea mea . saptamana viitoare studiez mai atent si fac si niste poze ca sa fim siguri ! ;)
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Varroa pe matca

Mesajde gabi bee » 09 Oct 2011, 15:33

am controlat din nou stupul cu pricina si spre surprinderea mea am gasit matca tot cu trei musafiri pe ea . am incercat sa ma uit mai atent dar matca speriata nu statea la observatie . totusi am observat ca difereau putin de varroa cazuti pe tabla la varachet si se deplasau pe matca cu mare repeziciune , in zona cefei. am citit si pe cartea Bolile albinelor si braula este descris ca preferand matca si avand mare rapiditate de deplasare deci exact cum a-ti banuit si voi este braula . curios este ca nu i-a afectat varachetul facut saptamana trecuta . stupul cu pricina este pe 12 rame ,roiul din el ocupa 5 rame + una dupa diafragma , fund cu sita si tabla care inchide aproape etans . am pus 4 picaturi de varachet forte si am lasat inchis 30 min. apoi am deschis urdinisul . de ce nu au murit daunatorii si ce se poate face ? in carte scrie ca nu afecteaza albinele ci ca le pacalesc sa ai hraneasca si pe ei cu miere ! :?: :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Varroa pe matca

Mesajde cristi_vidican » 09 Oct 2011, 15:57

Din cate stiu, pt braula se foloseste mavrirol. Dintre VF si Mavrirol, doar la ultimul scrie in prospect ca comabte bruloza. Ai pus benzile de mavrirol?
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7023
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Varroa pe matca

Mesajde proapis13 » 09 Oct 2011, 16:21

gabi bee scrie: de ce nu au murit daunatorii si ce se poate face ? in carte scrie ca nu afecteaza albinele ci ca le pacalesc sa ai hraneasca si pe ei cu miere ! :?: :D


Ma,incepatorule maaa,nu are cum sa pacaleasca regina sa-i dea sa manaince
si vezi ca nu este daunator al reginei ci e o musca parazit ce se hraneshte cu
laptishorul de matca administrat de albine
Mai pe romaneste sterge regina la gura dupa ce mananca :lol:
salve :D

P.S.Parca acum o luna intrebai cand se pune mavrirolul??
Daca-l puneai cand trebuia .....
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Varroa pe matca

Mesajde gabi bee » 09 Oct 2011, 18:25

mavrirolul l-am pus pe 24 septembrie , e bine , aa ? :D cand l-am pus unii ziceau ca e prea devreme altii ca e tarziu . acuma ziceti , de ce n-ai pus maa mavrirolul la timp , aa ? cum am zis si mai sus braula paraziteaza albinele dar prefera mai mult matca si pacaleste albinele , producandu-le o iritatie ce le face sa regurgiteze o cantitate mica de hrana pe care braula o preia si cu care se hraneste [cartea Bolile albinelor]. daca saptamana viitoare ai mai gasesc pe matca , iau o banda de mavrirol de la alt roi si o pun pentru o saptamana , pe langa celelalte 2, dar o atarn in cuib , poate se rezolva ! mai vedem ! multa sanatate ! :D
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori