Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Metode/medicamente alternative pentru tratamentul noseme

Mesajde nickialomita » 06 Feb 2019, 19:09

Un studiu fff bun! mai avem sa gasim dozele necesare pt diferitele substante. Sunt date ceva procente dar nu sunt pt. folosirea in turte sau siropuri. Nu stiam ca mai sunt si alte substante in afara de fumagilina cu efect f bun.
nickialomita

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde DoarEu » 06 Feb 2019, 22:46

nickialomita scrie:Un studiu fff bun! mai avem sa gasim dozele necesare pt diferitele substante. Sunt date ceva procente dar nu sunt pt. folosirea in turte sau siropuri. Nu stiam ca mai sunt si alte substante in afara de fumagilina cu efect f bun.

Da, si sunt mai multe astfel de studii care sustin aproximativ aceeasi idee.
Problema care se pune e doza recomandata,calea si timpul de administrare.
Altfel spus:
Cat dam?
Cum dam?
Cand dam?
Mai ales acum cand Medivet si-a stopat activitatea, produsul fiind si asa destul de scump...(atat cat o sa se mai gaseasca --o jumate de an ->1 an maxim)
Totusi,pe forum erau persoane care au afirmat ca au folosit cu rezultate bune.Deocamdata nu a venit nimeni sa spuna:Am dat asa,am folosit cantitatea de.. la atat sirop/turta,s-a vazut efectul asta.
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
DoarEu

Mesajde Balian » 07 Feb 2019, 06:54

Nimic nu este sigur ce va fi în viitor, dar cei care sunt în contact
cu Medivet spun că fabrica va relua activitatea la sfârșitul lui 2019.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde cucubau » 07 Feb 2019, 11:38

Balian scrie:Nimic nu este sigur ce va fi în viitor, dar cei care sunt în contact
cu Medivet spun că fabrica va relua activitatea la sfârșitul lui 2019.

Este exact la ce mă așteptam. Medivet probabil va scoate pe piață un produs cu eficiență mărită, iar între timp se ațteaptă lichidarea stocurilordeja existente.
........
cucubau

Mesajde jonny_it » 07 Feb 2019, 14:28

DoarEu scrie:
jonny_it scrie:Fumagilin: nu se mai fabrica si oricum era aproape inutil
-argumente va rog
- Streptomicina
- Albine rezistente la nosema (aici aveti MP)

Am folosit si eu fumagilin, cand am cuparat microscopul am testat si eficienta, care este putin mai ridicata fata de o doza de sirop + protofil, dar mai redusa fata de alte tratamente mult mai ieftine(ex: ulei de cimbru + ulei lavanda).
Intre timp am trecut la alt mod de lucru si nu mai tratez deloc pentru ca nosema este aproape inxistenta.
Uneori cea mai mare problema este vatra. Daca zona este secetoasa toamna sigur nosema isi face de cap. Ori se fac hraniri cu sirop si uneori si tratamente care sa impiedice dezvoltarea nosemozei ori se schimba vatra. Eu am ales ultima varianta pentru una dintre vetre.
jonny_it

Mesajde Balian » 07 Feb 2019, 14:42

jonny_it scrie:Am folosit si eu fumagilin, cand am cuparat microscopul am testat si eficienta, care este putin mai ridicata fata de o doza de sirop + protofil, dar mai redusa fata de alte tratamente mult mai ieftine(ex: ulei de cimbru + ulei lavanda).
Intre timp am trecut la alt mod de lucru si nu mai tratez deloc pentru ca nosema este aproape inxistenta.
Uneori cea mai mare problema este vatra. Daca zona este secetoasa toamna sigur nosema isi face de cap. Ori se fac hraniri cu sirop si uneori si tratamente care sa impiedice dezvoltarea nosemozei ori se schimba vatra. Eu am ales ultima varianta pentru una dintre vetre.

Ați mai avut această abordare și în trecut. Cosider de apreciat. Am observat că la mine o vatră (o locație) totdeauna este mai afectată decât restul.
Ca să mă coving am cumpărat un microscop pe care ați recomandat. Urmează să văd în sezonul care vine la ce concluzii ajung. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde jonny_it » 07 Feb 2019, 14:53

Balian scrie:Ați mai avut această abordare și în trecut. Cosider de apreciat. Am observat că la mine o vatră (o locație) totdeauna este mai afectată decât restul.
Ca să mă coving am cumpărat un microscop pe care ați recomandat. Urmează să văd în sezonul care vine la ce concluzii ajung. :)

Din 2000 si pana in 2014 nu am stiut ce este nosemoza, pur si simplu nu erau niciodata prea multi spori.
Cand am dus pe vatra din Iasi m-am confruntat cu ea destul de serios.

Pentru a vedea sub microscop aveti nevoie si de:

Posibil sa gasiti si mai ieftin.
[urlnew=]https://www.emag.ro/mojar-cu-pistil-marmura-8cm-mozsar-8cm/pd/DP0L9NBBM/[/urlnew]

+ apa distilata
jonny_it

Mesajde Balian » 07 Feb 2019, 15:57

jonny_it scrie:Pentru a vedea sub microscop aveti nevoie si de:
Posibil sa gasiti si mai ieftin.
[urlnew=]https://www.emag.ro/mojar-cu-pistil-marmura-8cm-mozsar-8cm/pd/DP0L9NBBM/[/urlnew]
+ apa distilata

Mulțumesc de info am căutat după mojar dar nu am găsit. La urmă am folosit metoda cu punga cu fermoar prezentat de DM.
Folosiți hemacitometru sau aveți ochiul format deja. Bineințeles nu cifra precisă contează ci ordinea de mărime.
Balian

Mesajde jonny_it » 07 Feb 2019, 16:06

Balian scrie:Mulțumesc de info am căutat după mojar dar nu am găsit. La urmă am folosit metoda cu punga cu fermoar prezentat de DM.
Folosiți hemacitometru sau aveți ochiul format deja. Bineințeles nu cifra precisă contează ci ordinea de mărime.

Am si hemacitometru dar trebuie cand vrem o masuratoare exacta. In momentul cand incep sa se vada sporii bine daca vedeti zeci deja este o problema mare. Daca gasiti ici colo cate 1-2 spori este ok/acceptabil/normal.
Dupa un cules bun la familiile normale pe o mostra nu ar trebui sa gasiti prea multi .. sau deloc.
jonny_it

Mesajde nickialomita » 07 Feb 2019, 16:38

lgat de metronidazol ...parca la un sait rusesc am vazut dozele recomandate dar traducerea a fost de la google si....nu e bine. E nevoie de cineva care sa stie limba. Sincer saitul nu-l mai gasesc....
nickialomita

Mesajde cucubau » 07 Feb 2019, 17:41

Chestia cu microscopul și numărarea sporilor este o păcăleală ieftină. În această perioadă dacă se face o analiză (la mocroscop) aproape în majoritatea cazurilor unde există o mortalitate peste normal în abdomenele albinelor recoltate va fi evidențiată o cantitate mare de spori.
Dacă la o parte din familiile afectate se face tratament și la cealaltă parte nu, mai târziu peste 2-3 saptămâni cantitatea de spori va scădea veriginos ca după schimbarea albinei de iernare să dispară complect indiferent dacă s-au făcut tratamente sau nu. Acest fenomen face va da încredere celor ce au folosit apă de ploaie, să creadă că tratamentul folosit a fost cel adecvat.
Singurul indiciu care poate evidenția eficiența tratamentului este oprirea depopulării și lungirea perioadei de viață a albinelor de iernare.
........
cucubau

Mesajde Balian » 07 Feb 2019, 17:52

Are nosemă? Lasă că-i va trece. Sau dacă eventual nu, vei
avea front de lucru la curățat lăzi și topit faguri. :lol:
Balian

Mesajde daffid mihailov » 07 Feb 2019, 18:13

Nosema pacaleste. Canadienii zic ca au renuntat la fumidil. Unele experimente spun ca degeaba numeri sporii. Ca poti avea albine cu multi spori care o duc bine daca au vitelogen sau polen si un sistem imunitar bun. Sigue, in conditii de laborator e altceva.

Nosema e ceva cu care trebuie sa invatam sa traim. Ca tratamentul e util in laborator. Pe camp nu se observa mare diferentaintre martor si cel tratat.

Eu zic, un cules bun si diversificat si problema dispare. La iernare conteaza calitatea mancarii.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
daffid mihailov

Mesajde jonny_it » 07 Feb 2019, 18:18

cucubau scrie:Chestia cu microscopul și numărarea sporilor este o păcăleală ieftină. În această perioadă dacă se face o analiză (la mocroscop) aproape în majoritatea cazurilor unde există o mortalitate peste normal în abdomenele albinelor recoltate va fi evidențiată o cantitate mare de spori.
Dacă la o parte din familiile afectate se face tratament și la cealaltă parte nu, mai târziu peste 2-3 saptămâni cantitatea de spori va scădea veriginos ca după schimbarea albinei de iernare să dispară complect indiferent dacă s-au făcut tratamente sau nu. Acest fenomen face va da încredere celor ce au folosit apă de ploaie, să creadă că tratamentul folosit a fost cel adecvat.
Singurul indiciu care poate evidenția eficiența tratamentului este oprirea depopulării și lungirea perioadei de viață a albinelor de iernare.

Ca este inutila analiza este ca si cum ai spune ca este intul sa ne luam tensiunea daca avem probleme cu inima pentru ca oricum o sa murim :lol:
Albinele de iernare au un numar ceva mai mare de spori, dar in general testele pentru nosema se fac la sfarsit de iulie inceput de august si la inceputul lunii septembrie. Numarul sporilor o sa creasca iarna pentru ca albinele nu mai elimina fecalele si odata cu ele si o parte din spori, daca o sa creasca de cateva mii de ori este o problema.
In plus si rezultatele din primavara sunt utile, una este sa ai cateva mii(oarecum un numar normal) si una este sa ai milioane.
Eu in mod normal nu tratez deloc dar le verific asa cum verific si pentru varroa.

Pacaleala scumpa, nu ieftina sunt multe tratamente.
jonny_it

Mesajde jonny_it » 07 Feb 2019, 18:19

daffid mihailov scrie:Nosema pacaleste. Canadienii zic ca au renuntat la fumidil. Unele experimente spun ca degeaba numeri sporii. Ca poti avea albine cu multi spori care o duc bine daca au vitelogen sau polen si un sistem imunitar bun. Sigue, in conditii de laborator e altceva.

Nosema e ceva cu care trebuie sa invatam sa traim. Ca tratamentul e util in laborator. Pe camp nu se observa mare diferentaintre martor si cel tratat.

Eu zic, un cules bun si diversificat si problema dispare. La iernare conteaza calitatea mancarii.

Daca nu se mai fabrica au renuntat. :)
Albinele cu multi spori au o durata de viata mai redusa. Este unul dintre raspunsurile la intrebarea cum de avea Dan Margarit atat de multe albine intr-un stup. ;)
jonny_it

Mesajde cucubau » 07 Feb 2019, 18:58

jonny_it scrie:a este inutila analiza este ca si cum ai spune ca este intul sa ne luam tensiunea daca avem probleme cu inima pentru ca oricum o sa murim
Albinele de iernare au un numar ceva mai mare de spori, dar in general testele pentru nosema se fac la sfarsit de iulie inceput de august si la inceputul lunii septembrie. Numarul sporilor o sa creasca iarna pentru ca albinele nu mai elimina fecalele si odata cu ele si o parte din spori, daca o sa creasca de cateva mii de ori este o problema.
In plus si rezultatele din primavara sunt utile, una este sa ai cateva mii(oarecum un numar normal) si una este sa ai milioane.
Eu in mod normal nu tratez deloc dar le verific asa cum verific si pentru varroa.

Să nu ne îmbătăm cu apă rece, analizele sunt inutile intrucât dupa efectuarea zborurilor de curățire cantitatea de spori scade vertiginos, iar după schimbarea albinei de iernare trebuie să fi foarte norocos dacă mai reușești să găsești o probă pozitivă.
Cu sau fără tratamente cantitatea de spori se diminuează până dispare. Singurul indiciu este că la familiile la care s-a făcut tratament corespunzător evoluția se schimbă în bine în timp la cele la care nu s-a făcut sau s-a făcut necorespunzător ( protofil , ulei de cimbru , apă de ploaie , etc) evoluția este deficitară.
........
cucubau

AnteriorUrmătorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE