Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Diagnostic

Mesajde leonardus » 26 Feb 2019, 12:11

Nu e prima data cand la un control de sfarsit de iarna dau peste asa ceva: nu sunt semne nici de varoa si nici de nosemoza. Miere au avut destula. Personal cred ca familia a fost prea mica. As dori sa stiu ce ziceti si dvs.
Fişiere ataşate
pjimage (Copy).jpg
pjimage1 (Copy) (Copy).jpg
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Diagnostic

Mesajde jonny_it » 26 Feb 2019, 12:16

leonardus scrie:Nu e prima data cand la un control de sfarsit de iarna dau peste asa ceva: nu sunt semne nici de varoa si nici de nosemoza. Miere au avut destula. Personal cred ca familia a fost prea mica. As dori sa stiu ce ziceti si dvs.


Miere aveau? Miere de mana? Le-ai deranjat pana acum? Regina aveau?
Ai cernut 1 pumn de albine sa vezi cati varroa cad?

Cum adica nu sunt semne de nosemoza? :?
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diagnostic

Mesajde leonardus » 26 Feb 2019, 13:26

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Nu e prima data cand la un control de sfarsit de iarna dau peste asa ceva: nu sunt semne nici de varoa si nici de nosemoza. Miere au avut destula. Personal cred ca familia a fost prea mica. As dori sa stiu ce ziceti si dvs.


Miere aveau? Miere de mana? Le-ai deranjat pana acum? Regina aveau?
Ai cernut 1 pumn de albine sa vezi cati varroa cad?

Cum adica nu sunt semne de nosemoza? :?

Miere cata vrei. De mana sigur nu. In toamna la ultimul control matca aveau. Varroa se vad cu ochiul liber; nu am vazut nimic pe albine sau cazut pe fund. Cum adica sa 'cern' ? La nosemoza apar de regula petele de diaree care nu exista aici.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Diagnostic

Mesajde BazzGabi » 26 Feb 2019, 13:45

Pe rama nu se vede pic de miere, trebuia sa fie în laterale sau deasupra.
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36

Re: Diagnostic

Mesajde marius_sl » 26 Feb 2019, 14:18

La prima vedere, cauza este lipsa hranei. Rama din poza nu are niciun strop de miere. Coronita de miere e sublima dar lipseste cu desavarsire
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Diagnostic

Mesajde marius_sl » 26 Feb 2019, 14:20

Daca mai ai poze cu celelalte rame, incarca-le
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Diagnostic

Mesajde jonny_it » 26 Feb 2019, 14:38

leonardus scrie:Varroa se vad cu ochiul liber; nu am vazut nimic pe albine sau cazut pe fund. Cum adica sa 'cern' ?


Se vad, dar nu inseamna ca stau sa-i vedem noi. :)
Ia o mana de albine, punele in alcool si apoi varsa doar alcoolul intr-un vas deschis la culoare. Vezi cati varroa gasesti.
Tratamente ai facut?

leonardus scrie:La nosemoza apar de regula petele de diaree care nu exista aici.


Daca au diaree(fecale pe rame, stup, etc) nu inseamna ca au si nosemoza, la fel cum si daca nu au pete de diaree nu inseamna ca nu exista nosemoza care le poate omora.

Noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul fara sa vedem cum arata familia respectiva. De greselile tale o sa-ti dai seama singur. Toti gresim.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Diagnostic

Mesajde leonardus » 26 Feb 2019, 14:46

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Varroa se vad cu ochiul liber; nu am vazut nimic pe albine sau cazut pe fund. Cum adica sa 'cern' ?


Se vad, dar nu inseamna ca stau sa-i vedem noi. :)
Ia o mana de albine, punele in alcool si apoi varsa doar alcoolul intr-un vas deschis la culoare. Vezi cati varroa gasesti.
Tratamente ai facut?

leonardus scrie:La nosemoza apar de regula petele de diaree care nu exista aici.


Daca au diaree(fecale pe rame, stup, etc) nu inseamna ca au si nosemoza, la fel cum si daca nu au pete de diaree nu inseamna ca nu exista nosemoza care le poate omora.

Noi nu putem decat sa ne dam cu presupusul fara sa vedem cum arata familia respectiva. De greselile tale o sa-ti dai seama singur. Toti gresim.

Da, tratamente am facut. Atunci nu putem sti precis nimic despre nosemoza fara analiza de laborator.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Diagnostic

Mesajde leonardus » 26 Feb 2019, 14:47

marius_sl scrie:La prima vedere, cauza este lipsa hranei. Rama din poza nu are niciun strop de miere. Coronita de miere e sublima dar lipseste cu desavarsire

Intr-adevar rama asta nu avea miere dar celelalte erau pline. Rosatura de capaceala era pe fundisor. Nu mai am alte poze.
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Diagnostic

Mesajde paul » 26 Feb 2019, 19:33

Albina foarte putina ! Abia daca acoperea bine o rama ( dadant) ! Vezi foto 2 de sus .
Albina respectiva s-a uzat prematur incercand sa mentina un echilibru termic in lada !
Posibil si varooa, nu bag mana-n foc si nici nu acuz !
Asta toamna am bagat si cate trei dintr-astia intr-o lada si tot am emotii .
Parerea mea .
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Diagnostic

Mesajde marius_sl » 26 Feb 2019, 19:54

Daca in afara de albinele de pe fund nu mai sunt altele prin rame, situatia e clara. Familia s-a depopulat probabil din cauza varroa si nu a putut sa asigure caldura vitala. In toamna mi s-au depopulat si mie vreo 5 stupi chiar si pe cate o rama si am fost nevoit sa fac din ei doar 2 familii care acum sunt bine. Stiu sigur ca la mine a fost varroa dupa numarul mare de acarieni cazuti chiar si dupa al treilea tratament.
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Diagnostic

Mesajde marius_sl » 26 Feb 2019, 20:05

Intrebare pt leonardus: Totusi, cum a ajuns o rama fara pic de miere in cuib la mijlocul lui februarie?
Avatar utilizator
marius_sl
 
Mesaje: 171
Membru din: 16 Ian 2017, 23:28
Localitate: Slatina, Olt

Re: Diagnostic

Mesajde yuonyuon » 26 Feb 2019, 21:24

jonny_it scrie:
leonardus scrie:Nu e prima data cand la un control de sfarsit de iarna dau peste asa ceva: nu sunt semne nici de varoa si nici de nosemoza. Miere au avut destula. Personal cred ca familia a fost prea mica. As dori sa stiu ce ziceti si dvs.


Miere aveau? Miere de mana? Le-ai deranjat pana acum? Regina aveau?
Ai cernut 1 pumn de albine sa vezi cati varroa cad?

Cum adica nu sunt semne de nosemoza? :?
pai un pumn de albine erau toate :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Diagnostic

Mesajde leonardus » 27 Feb 2019, 20:25

paul scrie:Albina foarte putina ! Abia daca acoperea bine o rama ( dadant) ! Vezi foto 2 de sus .
Albina respectiva s-a uzat prematur incercand sa mentina un echilibru termic in lada !
Posibil si varooa, nu bag mana-n foc si nici nu acuz !
Asta toamna am bagat si cate trei dintr-astia intr-o lada si tot am emotii .
Parerea mea .

Foarte posibil. Totusi 4 familii erau exact ca asta in toamna; ma refer la populatie. Celelalte sunt OK, curios, chiar mai mari. Posibil sa fi depus matca tarziu ?
leonardus
 
Mesaje: 149
Membru din: 21 Dec 2011, 20:29

Re: Diagnostic

Mesajde paul » 27 Feb 2019, 21:53

leonardus scrie:Foarte posibil. Totusi 4 familii erau exact ca asta in toamna; ma refer la populatie. Celelalte sunt OK, curios, chiar mai mari. Posibil sa fi depus matca tarziu ?

Bine pusa problema !
Am observat si eu ca sunt unitati biologice mici in care regina isi vede de treaba ei ( iarna sta la caldurica si primavara se apuca de ouat) si unitati biologice poate mai mari in care reginele imping puietul pana inspre iarna, puietul rezultat nefiind viabil, albinele uzandu-se prematur si astfel nu mai apuca primavara.
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Diagnostic

Mesajde Balian » 28 Feb 2019, 06:23

paul scrie:.....si unitati biologice poate mai mari in care reginele imping puietul pana inspre iarna, puietul rezultat nefiind viabil, albinele uzandu-se prematur si astfel nu mai apuca primavara.

Familii cu astfel de comportament mai bine să nu ai, că numai te complică.
Cine se ocupă cu selecție tendința puietului prea târziu în toamnă e un
caracter pe care merită eliminat.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Următorul

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 31 vizitatori


cron