Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: mortalitate ridicata

Mesajde yuonyuon » 06 Mar 2019, 11:04

Closcutz scrie:Varachetul dat in lunile cu mult puiet si chiar si in august pana in octombrie -noiembrie este total ineficient. Personal nu as mai cumpara varachet nici daca ar costa 10 lei sticluta.
concluzie ...varachetul nu e bun :lol: :lol: :lol:
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: mortalitate ridicata

Mesajde cristi_vidican » 06 Mar 2019, 11:13

Closcutz scrie:Varachetul dat in lunile cu mult puiet si chiar si in august pana in octombrie -noiembrie este total ineficient. Personal nu as mai cumpara varachet nici daca ar costa 10 lei sticluta.

Ani mulți am dat doar cu varachet. Fără altceva. Și am avut stupi f buni.
Problema era că trebuia să dau 6 tratamente. Reușeam să rad cred că aproape tot, dacă nu chiar tot.
Problema a apărat la mine când albina cu care lucrez o lungește cu puietul și atunci e mai mult puiet în toamnă ca în trecut.
Sigur, acum am schimbat placa. Tratament prin contact imediat după FS și apoi 2-3 fumuri VF+oxalic sublimat.
Pe mine VF mă cost mult sub 10 lei :lol:
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: mortalitate ridicata

Mesajde Balian » 06 Mar 2019, 11:13

Cum mă amintesc, în urmă cu 30 de ani, nu s-a folosit Varachet vara. Foloseam toamna târziu și eventual după salcâm.
De atunci s-a schimbat multe. Albina, clima, virusurile, baza meliferă, mentalitatea noastră etc... :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2861
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 56 vizitatori