Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

APIVAR

Mesajde stefanbad » 20 Ian 2020, 16:25

A folosit cineva in Romania APIVAR in primavara? L-am auzit pe Radu Dlau in emisiunea lui Ionel Nistor povestind de tratament primavara cu Apivar si sunt curios daca a folosit si in Romania cineva.
Recomadarea pe care am primit-o la magazin a fost folosirea lui in iulie, dupa culesuri, dar ma gandesc ca daca cei din SUA il fac primavara, trebuie sa isi fi dat ei seama de ceva :)
stefanbad
 
Mesaje: 80
Membru din: 23 Iun 2014, 12:42
Localitate: 1 Decembrie

Re: APIVAR

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2020, 17:13

stefanbad scrie:A folosit cineva in Romania APIVAR in primavara? L-am auzit pe Radu Dlau in emisiunea lui Ionel Nistor povestind de tratament primavara cu Apivar si sunt curios daca a folosit si in Romania cineva.
Recomadarea pe care am primit-o la magazin a fost folosirea lui in iulie, dupa culesuri, dar ma gandesc ca daca cei din SUA il fac primavara, trebuie sa isi fi dat ei seama de ceva :)


Este pa baza de amitraz. Il poti folosi oricand nu ai caturile puse pe stup si cu cel putin 1-2 saptamani inainte de culesul de productie.
L-am testat si este destul de eficient, dar ca raport eficienta/pret pentru mine nu este cel mai bun tratament. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: APIVAR

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Ian 2020, 17:35

Am vazut cum arata sunt niste benzi din plastic impregnate cu amitraz care are eliberare prelungita. E bun, dar arde........ la buzunar. :)
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: APIVAR

Mesajde jonny_it » 20 Ian 2020, 18:10

Vasile_Bucovineanu scrie:Am vazut cum arata sunt niste benzi din plastic impregnate cu amitraz care are eliberare prelungita. E bun, dar arde........ la buzunar. :)


De cand cu PNA a ajuns sa fie mai ieftin in strainatate decat la noi. :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori