Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde varza » 19 Sep 2020, 08:02

După cum spune titlul merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua? Am stupi cu plasa deci nu știu dacă mar ajuta prea mult ca bănuiesc ca tot trebuie sa ii astup în partea de jos. Cum pot proceda ca mam cam saturat sa le tot pun cartoane pe fund la tratamentul cu mitak. Am încercat și soluții pe benzi plasate pe rame dar pana acum nu am avut efectul scontat iar cele de cumpărat sunt parca prea scumpe. Ce recomandați?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde Balian » 19 Sep 2020, 11:28

Despre strict Fogger întrebați sau includeți și furetto
în categoria de tratament impotriva varroa?
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde varza » 19 Sep 2020, 17:55

Care ar fi diferent intre ele? Eu ma refeream la aparatt gen din asta: https://www.olx.ro/oferta/aparat-tratam ... 8f70ce3739
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde Balian » 19 Sep 2020, 21:42

Nu am folosit fogger, nu pot să spun decât că este neexplicabil de scump,
dar poate știe ce nu știu eu.
Furetto am avut prima dată ăsta:
https://www.apiluk.ro/aparat-fumigatie-tip-furetto.html
Tot timpul reparam și cum se golea rezervorul, pompa tot dădea cantitate
mai mică. M-a plictisit și am luat unul ca ăsta:
https://www.magazinulapicultorului.ro/c ... -model-nou
Cu rezervor deasupra, alimentare gravitațională, merge și acum perfect
dacă nu pun ulei de parafină prea ieftin că se infundă serpentina și nu se poate
curăța. Trebuie înlocuit:
https://www.magazinulapicultorului.ro/c ... o%20Serbia
Deși au același preț al doilea este mult superior. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 19 Sep 2020, 21:55

Daca se foloseste petrol lampant in loc de ulei de parafina, nu mai trebuie curatata deloc serpentina.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde kiloz » 19 Sep 2020, 22:04

Eu zic ca nici o varianta nu merita banii.
Mai bine tratamente pe suporturi, cu perioada de actionare mai lungă.
Zicese ca sunt mai scumpe, dar merită. Daca nu ai bani sa cumperi, inveti un pic de chimie, matematica si prepari singur. Orice se poate daca stii descurca intre retete si substante active.
Să fii drept şi scrie adevărul.
kiloz
 
Mesaje: 1945
Membru din: 23 Feb 2011, 15:08

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde Shrek » 19 Sep 2020, 22:20

kiloz scrie:...... Daca nu ai bani sa cumperi, inveti un pic de chimie, matematica si prepari singur. Orice se poate daca stii descurca intre retete si substante active.

Da, da, da, da...... si putina trigonometrie, derivate, integrale, fizică cuantică ( scuzați cacofonia), chimie alimentara si putina...alchimie in special transformarea apei....in vin!
Vezi, dumneata te-ai supărat can' ti-o zas domnu' Andrei sa mai deschizi o carte ( apoi sa prinzi ....muște cu ea), da' pa tipu' asta nou, il trimiți sa învețe cum se extrage radical....tat păduchele de pe albina prin metoda " regula de trei , simpla" : învățați, învățați, învățați!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde kovacslg » 23 Sep 2020, 10:17

Pot sa va spun din experiența că utilizarea varojetului ( pt varachet) nu e tocmai placut.

Stai in fata stupului, aștepți până arde fiecare fitil, mai inhalezi, mai iese albina, trebuie mănuși care deranjează la manevrarea și aprinderea benzilor impregnate.

Plus stupii trebuie închiși 10 min, astfel la 60-80 de stupi trebuie lucrat in serii, durează deci.

Daca stupii sunt multi și nu sunt dotați cu tăviță in spate in care sa poți introduce benzile, și dacă rămânem pe idea că tratamentele șoc sunt necesare, parca aparatele tip furetto merita utilizate.
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

Re: Merita sa cumpăr un fogger pentru tratarea varoua?!

Mesajde tiih » 23 Sep 2020, 13:22

kovacslg scrie:Pot sa va spun din experiența că utilizarea varojetului ( pt varachet) nu e tocmai placut.

Stai in fata stupului, aștepți până arde fiecare fitil, mai inhalezi, mai iese albina, trebuie mănuși care deranjează la manevrarea și aprinderea benzilor impregnate.

Plus stupii trebuie închiși 10 min, astfel la 60-80 de stupi trebuie lucrat in serii, durează deci.

Daca stupii sunt multi și nu sunt dotați cu tăviță in spate in care sa poți introduce benzile, și dacă rămânem pe idea că tratamentele șoc sunt necesare, parca aparatele tip furetto merita utilizate.


Cand e vorba de lupta corecta si eficienta impotriva paduchelui,nici banii,nici munca istovitoare nu ar trebui sa constitue motive pentru improvizatii...
Altfel spre exemplu, nu putem sa ne dam seama nici de un lucru elementar :daca un "roi "a plecat in august -septembrie din lipa tratamentelor corecte impotriva paduchelui , datorita fagurilor negri si miilor de germeni patogeni ce salasluiesc in ei sau in albine :!: sau ca a vrut familia respectiva sa...roiasca :lol:
Ati spus un lucru mare...tratamentele soc sunt necesare...

PS.Dar oare cati din marii si mai putinii la fel de marii apicultori -de pe forum si nu numai-cunosc cele doua cauze....pentru care in fiecare an, nu ar trebui sa renuntam la cel putin 1,,,2 tratamente de acest gen, facute intr-un sezon apicol..... ;)
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 9 vizitatori


cron