Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tratament eficient?

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 13:01

tiih scrie:Toti trebuie sa consideram substantele susamintite avand o doza mai mare sau mai mica de otrava....
Toti trebuie sa consieram substantele pe baza de acizi organici ,substantele "bio" drept niste tratamente "adjuvante"(cunosc destui apicultori care folosind numai asemenea substante vreo 2...3 ani la rand,au considerat a fi principala cauza cand apoi au avut pierderi masive...dupa!!!.....)
Toti ar trebui sa consideram necesar cel putin un tratment "soc" pe an ...in speta prin inhalare....varachet forte spre exemplu.....
Nu toti stim si ce pericol ne pandeste ignorand acest lucru.......


Am cativa ani de cand tratez doar cu astea bio si nu am pierderi "masive", cate unul tot mai pica, din neglijenta mea(lipsa hrana suficienta, regine batrane, ursi, etc). Dupa ce treceti pe astea bio nu uitati sa eliminati si tot ce inseamna ceara cumparata de pe la altii care trateaza cu de toate.
In anii trecuti am mai dat la roi cate un varachet sau tau-fluvalinat dar am renuntat.

Varachetul(amitraz) este bun dar dat cand trebui si cum trebuie, astfel incat sa nu ajunga in miere. Nu faceti 10 tratamente intr-un an cum se lauda ca fac unii experti pe youtube :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament eficient?

Mesajde jonny_it » 07 Oct 2020, 13:02

Balian scrie:Nici eu nu mă bazez numai pe acizi. Fac control periodic cu borcanul, și mai
includ în schemă (vara și toamna) un tratament de control cu o altă substanță.
Consider fățărnicie să luptăm împotriva folosirii pesticidelor în agricultură și
să nu încercăm metode alternative în apicultură.



Mare adevar!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Tratament eficient?

Mesajde unincepator » 08 Oct 2020, 10:43

jonny_it scrie:
Balian scrie:Nici eu nu mă bazez numai pe acizi. Fac control periodic cu borcanul, și mai
includ în schemă (vara și toamna) un tratament de control cu o altă substanță.
Consider fățărnicie să luptăm împotriva folosirii pesticidelor în agricultură și
să nu încercăm metode alternative în apicultură.



Mare adevar!
bunaziua domnu Balian,va rog daca puteti a-mi spune ceva despre MITAK 20,ca nu gasesc traducere an romana nicaeri,(ca nu stiu prea bine sa folosesc netul),va rog ajutatima in aceasta problema.
unincepator
 
Mesaje: 203
Membru din: 09 Oct 2011, 19:27

Re: Tratament eficient?

Mesajde Balian » 08 Oct 2020, 14:03

unincepator scrie:
jonny_it scrie:
Balian scrie:Nici eu nu mă bazez numai pe acizi. Fac control periodic cu borcanul, și mai
includ în schemă (vara și toamna) un tratament de control cu o altă substanță.
Consider fățărnicie să luptăm împotriva folosirii pesticidelor în agricultură și
să nu încercăm metode alternative în apicultură.



Mare adevar!
bunaziua domnu Balian,va rog daca puteti a-mi spune ceva despre MITAK 20,ca nu gasesc traducere an romana nicaeri,(ca nu stiu prea bine sa folosesc netul),va rog ajutatima in aceasta problema.

Bună ziua,
Mitak este amitraz. Varachet forte este amitraz+tau-fluvalinat adaos.
https://apicolavalcea.ro/mitak-50ml--fl ... ine/84.htm
Am folosit și mai folosesc de când în când pentru control. Sunt mai mulțumit de Mitak
decât de Varachet forte. La mine a dat rezultat mai bun. Se poate folosi conform indicațiilor
din link cu toate formele de tratament (suport hârtie, furetto, benzi incandescente) ca Varachetul.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Anterior

Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: ady_n şi 20 vizitatori