Prima pagină APICULTURA GENERALA BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE

Discutii despre tratamentele efectuate familiilor de albine,medicamente,mod de administrare,etc. , discutii despre bolile si daunatorii albinelor
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde varza » 20 Noi 2023, 13:12

Bună ziua am făcut 2 tratamente cu benzi de batick în 15 august și 15 septembrie.... Am observat ca au căzut varoua însă nu știu sa mai dau cu oxalic acum sau nu?
varza
 
Mesaje: 440
Membru din: 15 Oct 2011, 18:10
Localitate: Timisoara- stupina Cluj

Re: Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde Cristian IONITA » 20 Noi 2023, 14:09

varza scrie:Bună ziua am făcut 2 tratamente cu benzi de batick în 15 august și 15 septembrie.... Am observat ca au căzut varoua însă nu știu sa mai dau cu oxalic acum sau nu?



in toate prezentarile / recomandarile / modurile de lucru / etc ptr tratamentul cu oxalic este precizat faptul ca efectul maxim este cel in care tratamentul este facut in absenta puietului capacit .... adica e cam musai sa mai faceti acum un tratament.
tratamentele in sezonul activ au rol de a reduce infestatia dar ... nu sa o eradicheze .... daca ar fi de ales mai degraba alegem tratamentul in lipsa puietului fara de cele in sezon
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4290
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde Balian » 20 Noi 2023, 17:40

Este f adevārat. TRARAMENTUL se face în lipsā de puiet. Obligatoriu. Restul de tratamente în cursul anului este pentru a ține o infestare ín limite acceptabile. În sezon nu poți reduce la minim. Numai în lipsā de puiet. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2883
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde buca » 21 Noi 2023, 12:17

Salut, eu prin August am bagat benzi oxistrip , nu am fost multumit...nu au ros, au acoperit cu ceara. Prin Octombrie am bagat acid formic in ei ...am observat mortalitate mare , in special la buckfast si italiana ( am reusit de am omorat o regina mai...maidaneza)...m_am speriat si am intrerupt tratamentul.
4zile a tinut la mine tratamentul cu acid formic...dupa aceea am bagat cate 2 benzi de mavrirol...sunt si acum in stupi.
Saptamana viitoare, se resupune ca ajung la ele, am de gand sa le picur ceva acid oxalic...am inteles ca in aceasta perioada are cea mai mare eficacitate.
Ramane de vazut daca mai are puit...in urma cu aproximativ 1 luna de zile Buckfastul baga polen in draci ...oua pe rame .
Voi vedea ce pot face
buca
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2023, 12:00

Re: Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde Balian » 21 Noi 2023, 18:57

La această dată nu a mai rămas multe soluții. Fumegație cu Varachet e mortal. Sublimare cu acid oxalic nu mai are efect,
că albina este restrânsă în ghem și nu intră gazul în interior. Dacă ați pus Mavrirol care estre cu substanță activă tau-fluvalinat
ar fi trebuit să facă efect în lipsă de puiet. Picurare cu acid oxalic ar fi indicat, dar nu știu dacă mai trebuie. Să nu uităm că
acid oxalic prin picurare mai produce mortalitate moderată.
PS: tratamentul cu acid formic este f eficient, dar și f periculos dacă nu se respectă cu srictețe recomandările date pentru
aplicare. (și eu am terminat odată cu 60% din efectiv cu acid formic. Din vina mea!!!)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2883
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde Shrek » 21 Noi 2023, 23:50

Deși cu ceva vreme în urma , eram adeptul tratamentelor antivaroua, cu rost, fără rost, în orb, preventiv, etc, în prezent consider ca este indicat sa fie făcut un test pentru a ști gradul de infestare. Acum, părerea mea strict personala, tratamentul, oricare ar fi el, este inutil și afectează negativ albinele. În llus, un stres inutil pentru familiile de albine sa le umbli în cuib!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3315
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Tratament cu benzi în septembrie. Mai e necesar oxalic??

Mesajde buca » 22 Noi 2023, 09:31

Eu sunt un ,,apicultor" mai atipic, niciodata nu am timp datorita jobului . Chiar nu am stiut de mortalitate in cazul aplicarii acid oxalic prin picurare. Asa cum am spus mai sus...voi vedea peste o saptamana .
In urma cu o luna de zile , atunci cand am vazut ultima oara stupii inca mai apareau un paduche ,doi pe scandura de zbor...de aceea sunt nedumerit. Varostop mai poate avea efect la aceasra ora ?
In cazul ca repet cu mavrirol poate crea mortalitate...ori varostop ?
buca
 
Mesaje: 10
Membru din: 17 Noi 2023, 12:00


Înapoi la BOLI SI DAUNATORI - TRATAMENTE



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori