Prima pagină BAZAR STUPARITUL VANZARI - CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC

Familii albine, roiuri, matci

Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 13:23

Vand contra sumei de 1( unu) leu, familie de albine recordista ( 12 kg miere salcam, 20 miere de tei). Exclusiv pentru zona Reșița ori împrejurimi. Albinele au un singur betesug, sunt cam rele. Le " vand " pentru ca recent am fost diagnosticat cu diabet iar inpunsaturile lor nu se pupa cu sănătatea mea.
Conditii: " cumpărătorul " trebuie să le ridice personal, aducând în schimb rame 1/1 cam 12 bucatii, noi chiar neasamblate. Oferta este valabilă 10 zile după care familia va fi desființată. Ideală pentru paza stupineii, contra " prietenilor" curioși si tratamentul antireumatic! Detalii, în privat!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde eugen_c » 17 Iul 2019, 13:50

Stiti cumva daca este demonstrat stiintific ca intepaturile albinelor afecteaza valorile glicemiei?
eugen_c
 
Mesaje: 96
Membru din: 28 Dec 2011, 22:27
Localitate: Bucuresti

Re: Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 19:44

Nu glicemia! Se spune ca niste insule de prin pandrea. Iar eu nu mai am timp sa verific. Nici timpul nu mai are răbdare cu mine.
Sa nu va închipuiți ca sunt albine...ucigașe. Sunt ceva mai agresive, dar se poate rezolva cu un costum si mănuși de protecție. Eu nu pot/ vreau sa umblu cu mănuși pentru ca asa m-am obisnuit. Dar in privinta calității de antireumatic, eu pot sa spun cu mana pe inima, ca, cel puțin în cazul meu, a avut efect. Dacă in urma cu 7-8 ani, o dată la trei luni, făceam analgezice din cauza problemelor de coloană, fiind nevoit timp de o săptămână sa ma întrec cu bebelușii, de cinci ani, de când am albine, nu mai am astfel de probleme. Bine, nu este vorba numai de acest stup, dar ca idee.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde jonny_it » 17 Iul 2019, 21:42

Shrek scrie:Nu glicemia! Se spune ca niste insule de prin pandrea. Iar eu nu mai am timp sa verific. Nici timpul nu mai are răbdare cu mine.
Sa nu va închipuiți ca sunt albine...ucigașe. Sunt ceva mai agresive, dar se poate rezolva cu un costum si mănuși de protecție. Eu nu pot/ vreau sa umblu cu mănuși pentru ca asa m-am obisnuit. Dar in privinta calității de antireumatic, eu pot sa spun cu mana pe inima, ca, cel puțin în cazul meu, a avut efect. Dacă in urma cu 7-8 ani, o dată la trei luni, făceam analgezice din cauza problemelor de coloană, fiind nevoit timp de o săptămână sa ma întrec cu bebelușii, de cinci ani, de când am albine, nu mai am astfel de probleme. Bine, nu este vorba numai de acest stup, dar ca idee.


Vrei sa te lasi de apicultura??
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Familie de albine

Mesajde Cristian IONITA » 17 Iul 2019, 21:48

Pacat ca plec in concediu ... si din pacate nu pe directia Resita .... ar fi meritat efortul ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Familie de albine

Mesajde Ioan Guist » 17 Iul 2019, 21:50

Trimit ramele 20 prin fan curier. Aduc la ridicare și foițe de ceara din recolta proprieplusunleu
La sfârșit de lună merg cu treabă....mare la Lipova la Blaguescu. O leg cu Reșița
Ultima oară modificat de Ioan Guist pe 17 Iul 2019, 21:52, modificat 1 dată în total.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 21:52

jonny_it scrie:......
Vrei sa te lasi de apicultura??

Cu tine orice discuție, duce invariabil la cât de blânde, productive, neroitoare, etc., sunt mărcile ce le vinzi. Răspunsul final este... Nu.!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 21:55

Cristian IONITA scrie:Pacat ca plec in concediu ... si din pacate nu pe directia Resita .... ar fi meritat efortul ...

Pentru tine as fi dispus sa păstrez familia inca 10 ani, numai sa ma bucur la gandul ca ai primit ceva de la mine si iti provoacă...usturimi! Tie ti-l las cu plata in douasreze rate egale, fără dobândă!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 21:58

Ioan Guist scrie:Trimit ramele 20 prin fan curier. Aduc la ridicare și foițe de ceara din recolta proprieplusunleu
La sfârșit de lună merg cu treabă....mare la Lipova la Blaguescu. O leg cu Reșița

Putem discuta. Dacă vorbesti serios ca un.....neamt ( de la Jina), spune-mi in ce perioada esti dispus sa vii , sa vad daca mai sunt in zona!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde Ioan Guist » 17 Iul 2019, 22:03

Până în 01 August. Teoretic, ziua cu Blaguescu e 26 Iulie.
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 22:17

Eu raman in zona o săptămână, după care revin înainte de sf. Marie. Dacă ești hotărât, da- mi maine un semn. Dacă vrei să mă cunosti personal, exista o multime de modalitati. Nu trebuie sa ma aburesti cu cumparatul albinelor.
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde Cristian IONITA » 17 Iul 2019, 22:26

:cry:
Shrek scrie:
Cristian IONITA scrie:Pacat ca plec in concediu ... si din pacate nu pe directia Resita .... ar fi meritat efortul ...

Pentru tine as fi dispus sa păstrez familia inca 10 ani, numai sa ma bucur la gandul ca ai primit ceva de la mine si iti provoacă...usturimi! Tie ti-l las cu plata in douasreze rate egale, fără dobândă!


Bine de stiut ... daca nu te scapa Ion de albinele rele te rezolv eu in septembrie ...
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Familie de albine

Mesajde jonny_it » 17 Iul 2019, 22:38

Shrek scrie:Cu tine orice discuție, duce invariabil la cât de blânde, productive, neroitoare, etc., sunt mărcile ce le vinzi. Răspunsul final este... Nu.!


:lol: Doar intrebam. Cunosc apicultori alergici la venin si nu se lasa. Dar fiecare face cum crede. Sanatate!
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Familie de albine

Mesajde Ioan Guist » 17 Iul 2019, 22:44

Helau!

Da-mi adresa unde sa las ramele si ceara. Plus leul
Sa fie cineva la teren- curte să-mi indice care e familia de ridicat . Atât
Daca sunteți acasă, prezent, e un câștig.
Sunt încântat de provocarea cu familia respectivă
Nu-mi permit luxu' sa fiu ...pesimist ! .
Avatar utilizator
Ioan Guist
 
Mesaje: 3635
Membru din: 20 Feb 2011, 21:43
Localitate: Cisnadie jud.Sibiu

Re: Familie de albine

Mesajde Shrek » 17 Iul 2019, 22:46

Vaiiii, ce m-am spariat! O batut postasu' la usa si am crezut ca mi-ai trimis fo matca blândă paravion!
Singura alergie pe care o cunosc este la....prostie! Ma irita tare!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3307
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Familie de albine

Mesajde Cristian IONITA » 17 Iul 2019, 22:50

Shrek scrie:Vaiiii, ce m-am spariat! O batut postasu' la usa si am crezut ca mi-ai trimis fo matca blândă paravion!
Singura alergie pe care o cunosc este la....prostie! Ma irita tare!


Asta explica multe :) .... si nu strica un pic de compasiune pentru cei suferinzi ..... nu i deloc usor sa fii simultan si prost si iritat :)
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la VANZARI - CUMPARARI MATERIAL BIOLOGIC



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori