Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Descapacit rame cu miere

Mesajde yuonyuon » 11 Oct 2017, 21:50

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:da asta e suplimentare , adica cadou de craciun.

Daca le dau cadou de Craciun produc mai mult? :lol:
ia uite marea lucrare ce am facut eu azi, nu i am mai verificat de la 1 septembrie, mai trebuie ceva haleala. [youtube] https://www.youtube.com/watch?v=4TEtobWpyUY&t=50s [/youtube]
yuonyuon

LINK-URI SPONSORIZATE

SPONSOR

Mesajde copos » 12 Oct 2017, 00:05

ia uite marea lucrare ce am facut eu azi, nu i am mai verificat de la 1 septembrie, mai trebuie ceva haleala. [youtube] https://www.youtube.com/watch?v=4TEtobWpyUY&t=50s [/youtube]
yuonyuon

Și mierea ?unde îi mierea? După cum arata chipul la 1 decembrie bagi turte !!!
copos

Mesajde yuonyuon » 12 Oct 2017, 00:11

copos scrie:ia uite marea lucrare ce am facut eu azi, nu i am mai verificat de la 1 septembrie, mai trebuie ceva haleala. [youtube] https://www.youtube.com/watch?v=4TEtobWpyUY&t=50s [/youtube]
yuonyuon

Și mierea ?unde îi mierea? După cum arata chipul la 1 decembrie bagi turte !!!
da ce a venit iarna ? vad ca esti de la giurgiu ar trebuii sa stii mai bine. sa nu m ai zic ca mai era si cate o rama de puiet.
yuonyuon

Mesajde tiih » 12 Oct 2017, 08:57

1.Stiati ca mierea provenita din descapacirea ramelor in octombrie ,odata ajunsa in cuib nu va mai fi capacita? Fiind higroscopica,se depreciaza si ramanand asa o mare parte din iarna..e mai periculoasa chiar si decat mierea de mana pentru sanatatea albinelor?
2.Stiati ca mirosul de miere descapacita in octombrie,atrage si mai mult viespile(vectori de transmitere a bolilor la albine)? O stupina in care la ora actuala ,dimineata si seara viespile "se plimba" pe urdinis in voie..inseamna o stupina care are toate sansele sa apara la rubrica.."Bilant ,pierderi,mortalitati in ianuarie 2018??? " ;)
tiih

Mesajde cucubau » 12 Oct 2017, 19:27

Teoria spune ceva , iar practica este nu todeauna in acord cu teoreticienii.
Dintr-o rama descapacita introdusa dupa diafragma albinele vor transfera doar mierea ce a fost capacita , celulele cu miere ce nu au fost capacite raman intacte.
tiih scrie:Fiind higroscopica,se depreciaza si ramanand asa o mare parte din iarna..e mai periculoasa chiar si decat mierea de mana pentru sanatatea albinelor?

Aici mai intervine si priceperea hapicultorului in a dimensiona corect cuibul , rame neacoperite risc maxim , rame acoperite in totalitate, riscul dispare.
cucubau

Mesajde un OM » 12 Oct 2017, 19:41

Bre, nu stiu cum este la dumneavoastra, dar la mine dupa descapacesc atat celulele capacite si cele ne..., nu mai ramane nimic in fagurele dupa diafragma.
un OM

Mesajde Shrek » 12 Oct 2017, 19:59

Ori un furtisag, ori foamete mare!
Shrek

Mesajde yuonyuon » 12 Oct 2017, 20:05

nu mai lucrati dupa calendar , lucrati dupa zona , rasa si convingerile fiecaruia .

modul de lucru este influentat mult si de culesurile facute , mai ales floarea soarelui . ca schimba toata pregatirile de iarna , pentru ca intervine refacerea coloniei , in august eu trebuie sa am 7 rame de puiet , altfel nu imi ramane nimik dupa floarea soare .
yuonyuon

Mesajde cucubau » 12 Oct 2017, 20:47

un OM scrie:Bre, nu stiu cum este la dumneavoastra, dar la mine dupa descapacesc atat celulele capacite si cele ne..., nu mai ramane nimic in fagurele dupa diafragma.

Shrek are dreptate 100% , ori furtisag ori foamete mare , sau miere de calitate.
Nu aceeasi situatie se intalneste daca rama descapacita este in afara stupului , atunci intradevar nu ramane nimic .
cucubau

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA