Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde 5rame » 16 Sep 2020, 18:33

yuonyuon scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:
yuonyuon scrie:
5rame scrie:
emil livadaru scrie:
antal_bee scrie:Cred ca a venit timpul si pentru acest subiect. De cand e bine sa incepem aceasta hranire? Ce cantitate de hrana sa folosim? Cei care au familii puternice si au pus la pastrare proviziile pt iarna nu vor avea probleme, dar pentru roi si familii mai slabe este necesara hranirea de completare. Conform unei carti pe care am citit-o hranirea de completare trebuie sa se incheie cel tarziu la data de 15 august.

Eu inca nu am inceput hranirea. Astazi voi da prima cantitate de sirop.

Daca începeți acum o mai capacesc. Cat dati pe familie?
Multumesc!
completarile se fac la inceputul lunii august....
in perioada asta se dau caturile jos si se oorganizeaza familiile pentru iernat...posibil si un tratament...

bineinteles cei care stimuleaza au 5 rame de puiet rezerve aproape de zero si numa bine ca peste o saptana scade temperatura sub 10 grade ...o frumusete......

eu mai aveam 2 rame de capacit la ecluzionare

Daca se completeaza rezervele la inceputul lunii august cu caturile pe stupi o mare parte din sirop va fi depus in caturi si atunci cand se iau caturile vom extrage siropul din rame.Din cele 30 de kg date la 15 august cate kg vor fi extrase din caturi? Sau nu e important acest lucru?
Referitor la intrebarea daca mai capacesc hrana data tarziu: o capacesc in mare parte, aprox 80%.
Eu sunt obligat sa extrag la sfarsitul lunii august deoarece in multi ani am cules tarziu de mana, dupa care formez cuiburile, dau hrana necesara la iernare si nu mai umblu in cuiburi pana in primavara. Albinele stiu mai bine ca noi sa-si aranjeze hrana pentru iernare si nu e nevoie sa aranjam noi cuiburile.
ce fac albinele mai mult decat sa isi traga mierea aproape in zona cuibului.....e asa de complicat ca noi sa i\nu intelegem si albina sa stie mai bine ca noi...??....

Unde așează pastura pentru primavara!!!!???
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Sep 2020, 20:53

Daca se fac completarile la 15 august cuibul este in mare parte ocupat cu puiet si cea mai mare parte din cele 30 de kg de sirop va fi depozitat in cat unde va fi si capacit. Ori dupa eclozarea puietului albinele vor aduce in cuib ceva sirop pe care nu au apucat sa-l capaceasca si in centrul cuibului dupa eclozarea puietului vor ramane rame goale. Aici trebuie sa intervina stuparul si nu va sti sa aranjeze cuibul la fel cum o fac albinele. Acum majoritate familiilor nu mai au decat putin puiet capacit catre pana termin hranirea va ecloza in totalitate si nu mai e necesar sa intervin in cuiburi.Chiar, cum e corect sa aranjeze apicultorul ramele cu mancare in cuiburi?
Ceva raspunsuri la intrebarile din postarea anterioara?
Referitor la pastura, atunci cand fac restrangerea de care am vorbit mai sus ramele cu pastura sunt puse penultimele la margini.
Vasile_Bucovineanu

Mesajde yuonyuon » 16 Sep 2020, 22:07

Vasile_Bucovineanu scrie:Daca se fac completarile la 15 august cuibul este in mare parte ocupat cu puiet si cea mai mare parte din cele 30 de kg de sirop va fi depozitat in cat unde va fi si capacit. Ori dupa eclozarea puietului albinele vor aduce in cuib ceva sirop pe care nu au apucat sa-l capaceasca si in centrul cuibului dupa eclozarea puietului vor ramane rame goale. Aici trebuie sa intervina stuparul si nu va sti sa aranjeze cuibul la fel cum o fac albinele. Acum majoritate familiilor nu mai au decat putin puiet capacit catre pana termin hranirea va ecloza in totalitate si nu mai e necesar sa intervin in cuiburi.Chiar, cum e corect sa aranjeze apicultorul ramele cu mancare in cuiburi?
Referitor la pastura, atunci cand fac restrangerea de care am vorbit mai sus ramele cu pastura sunt puse penultimele la margini.
nu prea am ce sa raspund pentru ca nu dau 30 kg de sirop .....
anu asta am dat doar 5 kg...maxim 10 ...
dupa culesurile de tei si fs ...au ramas 3 rame neextrase in cat capacite....pe la 10 august am pus folia si toata miere necapacita a fost trasa in cuib .......deci cum ecluzioneaza cum este completat....daca raman rame goale in cuib le iau pe cele din cat capacite(tei-FS) si le inlocuiesc jos...

-la 1 august cand fac ultima extragere vad din cat daca mai trebuie hrana sau nu ...pui folia peste cuib cu spatiu de 2 cm in fata...si nu mai umblii.
-acum pe finalul lunii septembrie dai caturile jos si inlocuiesti rame daca e cazu
-iar in noiembrie unificari(egalizari) daca e cazu si eliminarea matcilor antipatice

plus ca stimularile/completarile tarzii activeaza familia de albine...intr un mod ...care nu m il doresc .....

pastura o las pe primele doua rame de la perete pentru ca acele rame raman nemiscate in primavara pana apare polenul..restu ramelor nu vor mai fi pe aceleas pozitii..

in cazul in care ai cules de mana ...esti deja acoperit stiind ca ai 3 rame la rezerva plus ce mai completezi daca ai sub 25 % miere de mana nici nu imi bat capu...

nu sunt adeptu cu siropu ...desii mai dau cateodata ..dar prefer ce e natural....si daca dau zahara sa fie la iernare nu mai mult de 25 % ..deci sa am si miere de poliflora tei FS ...etc pe langa zahar...
vad ca unii sunt ori zahar ori miere ...deci se poate si mixt ..va garantez eu ....

mierea e miere dar mai trebuie cateodata si ajustari sau poate sunt multi roi ce trebuie ajutati cu rame de hrana etc.....
yuonyuon

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 16 Sep 2020, 22:50

yuonyuon scrie:
Shrek scrie:Mă Yoane! Io cre' că faci mișto de noi! Pai daca zaci că ai dat 30 l sirop, după floarea soarelui, presupun că cel puțin încă p-atat după salcâm sau tei ( poate chiar mai mult daca faci pastoral) , atunci cat scoți pe an de la un stup" furajat" intensiv?! Întreb tot pentru un prieten.....
vatra de iernare la malul dunarii(braila) , pastoral am facut salcam (jud bacau pe langa adjud) , tei (luncavita Tulcea) si floarea soarelui (braila in sud). Sirop nu am dat decat 30 kg la 15 august .Nu am scos miere din cuib , doar cand am facut roi la salcam si la tei . doar de la o parte din stupi. incepand de la 1-15 mai pana la 1 octombrie stupii au avut in permanenta Minim un cat 1/1 deasupra.

stupul "minune" a dat 145kg.

A cui o fi postarea in care cel care a scris-o spune ca da 30 de kg de sirop la 15 august? Din cauza stuparilor care furajeaza albinele cu sirop tot sezonul si extrag cate 150 de kg pe familie a ajuns mierea romaneasca la pretul celei din China.
Vasile_Bucovineanu

Mesajde peterneamt » 17 Sep 2020, 03:29

Dacă vă respectați clienții, vă respectați pe voi ! Nu mai produceți miere coronița, sau mai rău miere din sirop de porumb ....,de dragul banilor, pentru că în final, veți pierde mai mult decât prestigiul... ! Nici o hrănire artificială nu o egalează pe cea naturală.....mutați stupii pe malul dunării, ....etc. :roll:
peterneamt

Mesajde Balian » 17 Sep 2020, 06:28

Vasile_Bucovineanu scrie:....... a ajuns mierea romaneasca la pretul celei din China.

Lucrez în industria alimentară. La începutul anilor `90 am putut vinde orice(!!) pentru că era
penurie de mărfuri. Azi pe rafturi sunt 30 de variante din același sortiment. Și este al dracului de
atrăgătoare varianta cea mai ieftină, pentru majoritatea cumpărătorilor. Nu prea se uită la calitate
că tot ieftin se caută. China a presimțit această tendință. Noi și Europa din diverse cauze acceptăm
orice din China. Problema nu e la Chinezi, e la noi, pentru că nu suntem sau nu putem să fiim exigenți
la calitate. Sau, dacă nu vrem să fiim e și mai grav.
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde yuonyuon » 17 Sep 2020, 09:47

yuonyuon scrie:
Shrek scrie:Mă Yoane! Io cre' că faci mișto de noi! Pai daca zaci că ai dat 30 l sirop, după floarea soarelui, presupun că cel puțin încă p-atat după salcâm sau tei ( poate chiar mai mult daca faci pastoral) , atunci cat scoți pe an de la un stup" furajat" intensiv?! Întreb tot pentru un prieten.....
vatra de iernare la malul dunarii(braila) , pastoral am facut salcam (jud bacau pe langa adjud) , tei (luncavita Tulcea) si floarea soarelui (braila in sud). Sirop nu am dat decat 30 kg la 15 august .Nu am scos miere din cuib , doar cand am facut roi la salcam si la tei . doar de la o parte din stupi. incepand de la 1-15 mai pana la 1 octombrie stupii au avut in permanenta Minim un cat 1/1 deasupra.

A cui o fi postarea in care cel care a scris-o spune ca da 30 de kg de sirop la 15 august? Din cauza stuparilor care furajeaza albinele cu sirop tot sezonul si extrag cate 150 de kg pe familie a ajuns mierea romaneasca la pretul celei din China.
numa o minte iscusita isi putea da seama ca acolo unde sunt productii mari se fac si magarii ...iar unde se scoate 20 kg pe fam ..sigur e calitate nu gluma(nepricepere nici vorba)
interesant mod de gandire ...si eu ce trebuie sa fac acum ...sa astept rezultatul la analize???? :lol:

am ami auzit expresia ca sunt apicultori ce scot putin dar bun....mult si bun nu se poate ca e in afara razei de perceptie... te ia si la bataie ...

pentru mine daca ai falsificat miere nu existi...e ca si cum ai da la pescuit cu bateria...si te mai numesti pasionat...hobist...
yuonyuon

Re:

Mesajde yuonyuon » 17 Sep 2020, 09:54

Balian scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:....... a ajuns mierea romaneasca la pretul celei din China.

Lucrez în industria alimentară. La începutul anilor `90 am putut vinde orice(!!) pentru că era
penurie de mărfuri. Azi pe rafturi sunt 30 de variante din același sortiment. Și este al dracului de
atrăgătoare varianta cea mai ieftină, pentru majoritatea cumpărătorilor. Nu prea se uită la calitate
că tot ieftin se caută. China a presimțit această tendință. Noi și Europa din diverse cauze acceptăm
orice din China. Problema nu e la Chinezi, e la noi, pentru că nu suntem sau nu putem să fiim exigenți
unde ai vazut ieftin pe raft???
yuonyuon

Mesajde 5rame » 17 Sep 2020, 10:37

yuonyuon scrie:
Vasile_Bucovineanu scrie:Daca se fac completarile la 15 august cuibul este in mare parte ocupat cu puiet si cea mai mare parte din cele 30 de kg de sirop va fi depozitat in cat unde va fi si capacit. Ori dupa eclozarea puietului albinele vor aduce in cuib ceva sirop pe care nu au apucat sa-l capaceasca si in centrul cuibului dupa eclozarea puietului vor ramane rame goale. Aici trebuie sa intervina stuparul si nu va sti sa aranjeze cuibul la fel cum o fac albinele. Acum majoritate familiilor nu mai au decat putin puiet capacit catre pana termin hranirea va ecloza in totalitate si nu mai e necesar sa intervin in cuiburi.Chiar, cum e corect sa aranjeze apicultorul ramele cu mancare in cuiburi?
nu prea am ce sa raspund pentru ca nu dau 30 kg de sirop .....
anu asta am dat doar 5 kg...maxim 10 ...
dupa culesurile de tei si fs ...au ramas 3 rame neextrase in cat capacite....pe la 10 august am pus folia si toata miere necapacita a fost trasa in cuib .......deci cum ecluzioneaza cum este completat....daca raman rame goale in cuib le iau pe cele din cat capacite(tei-FS) si le inlocuiesc jos...

-la 1 august cand fac ultima extragere vad din cat daca mai trebuie hrana sau nu ...pui folia peste cuib cu spatiu de 2 cm in fata...si nu mai umblii.
-acum pe finalul lunii septembrie dai caturile jos si inlocuiesti rame daca e cazu
-iar in noiembrie unificari(egalizari) daca e cazu si eliminarea matcilor antipatice

plus ca stimularile/completarile tarzii activeaza familia de albine...intr un mod ...care nu m il doresc .....

pastura o las pe primele doua rame de la perete pentru ca acele rame raman nemiscate in primavara pana apare polenul..restu ramelor nu vor mai fi pe aceleas pozitii..

in cazul in care ai cules de mana ...esti deja acoperit stiind ca ai 3 rame la rezerva plus ce mai completezi daca ai sub 25 % miere de mana nici nu imi bat capu...

nu sunt adeptu cu siropu ...desii mai dau cateodata ..dar prefer ce e natural....si daca dau zahara sa fie la iernare nu mai mult de 25 % ..deci sa am si miere de poliflora tei FS ...etc pe langa zahar...
vad ca unii sunt ori zahar ori miere ...deci se poate si mixt ..va garantez eu ....

mierea e miere dar mai trebuie cateodata si ajustari sau poate sunt multi roi ce trebuie ajutati cu rame de hrana etc.....

Ne puteti spune cum mutati si ramele din cuib, si pentru ce faceti asta?

Multumesc!
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Sep 2020, 13:35

yuonyuon scrie:
yuonyuon scrie:

numa o minte iscusita isi putea da seama ca acolo unde sunt productii mari se fac si magarii ...iar unde se scoate 20 kg pe fam ..sigur e calitate nu gluma(nepricepere nici vorba)
interesant mod de gandire ...si eu ce trebuie sa fac acum ...sa astept rezultatul la analize???? :lol:

am ami auzit expresia ca sunt apicultori ce scot putin dar bun....mult si bun nu se poate ca e in afara razei de perceptie... te ia si la bataie ...

pentru mine daca ai falsificat miere nu existi...e ca si cum ai da la pescuit cu bateria...si te mai numesti pasionat...hobist...

Nu stiu ce sa zic. Oare toti cei care se plang de faptul ca mierea e tot mai putina si mai greu de obtinut, unii dintre ei la a nu stiu cata generatie de apicltori, or fi toti nepriceputi?
Eu nu am nimic cu cei care extrag 150kg de miere sau mai mult per familia de albine si nu ii apar nici pe cei care extrag 20 kg. In cazul de fata am facut doar o constatare. Cum se zice " a lucra cu materialul clientului".
Vasile_Bucovineanu

Mesajde yuonyuon » 17 Sep 2020, 14:01

Vasile_Bucovineanu scrie:Nu stiu ce sa zic. Oare toti cei care se plang de faptul ca mierea e tot mai putina si mai greu de obtinut, unii dintre ei la a nu stiu cata generatie de apicltori, or fi toti nepriceputi?

da ! sunt extrem de nepriceputi....daca sunt mai multi e un argument ca au dreptate?...am colegi incepatori care au aproape tona per 15 stupi...2020

Eu nu am nimic cu cei care extrag 150kg de miere sau mai mult per familia de albine si nu ii apar nici pe cei care extrag 20 kg. In cazul de fata am facut doar o constatare. Cum se zice " a lucra cu materialul clientului".

matale nu lucrezi cu materialul clientului pentru ca eu am dat sirop la 15 august cand toate extragerile si culesurile s au terminat....asa ca sa presupui ca eu am facut productii datorita ca am mixat cu sirop ...
as putea sa spun si eu destpre cei ce nu se pricep sa faca miere ca dau sirop ca sa nu dea faliment ....ar fi un argument valid???

eu am incerca si sa explic cum ...fiind destul de usor media 50 pe stup .....
yuonyuon

Re: Re:

Mesajde Balian » 17 Sep 2020, 14:02

yuonyuon scrie:
Balian scrie:

unde ai vazut ieftin pe raft???

Nu ieftină în cifră ci cea mai ieftină dintre variante. Care cu cât gama este mai mare este mai probabilă
să fie ”mixt”!
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 17 Sep 2020, 14:37

Oricum nu eu am vorbit primul despre 30 de kg de sirop date odata la albine si despre productii de 145 de kg de miere per familie. Eu consider subiectul incheiat si nu o sa mai raspund in legatura cu subiectul in discutie.
Vasile_Bucovineanu

Mesajde yuonyuon » 18 Sep 2020, 18:08

Vasile_Bucovineanu scrie:Oricum nu eu am vorbit primul despre 30 de kg de sirop date odata la albine si despre productii de 145 de kg de miere per familie. Eu consider subiectul incheiat si nu o sa mai raspund in legatura cu subiectul in discutie.
vina e de partea mea ....anii si banii nu se spun niciodata
yuonyuon

Mesajde Balian » 18 Sep 2020, 20:35

yuonyuon scrie:Eu am avut caturile pe stupi pana saptamana trecuta . Deci dupa ce am, tras floarea la 15 august am pus ramele inapoi (goale) plus inca un cat cu hranitoare (5 a cate 2 litrii =10 l), la momentu cand am tras floarea ,stupii erau pe 7-8 rame de puiet .
eu nu pot sa dau decat 10 litrii odata, iar dimineata erau uscate.
sirop administrat 10 x 3 la intro saptamana =30 litrii
la 15 septembrie am vazut faguri crescuti in cat deci, e normal ca il muta rapid , si in lipsa de spatiu la acea data au crescut faguri , care acum sunt uscati .

de ce am dat zahar?? pai am multi roi care aveau 6-7 rame de puiet fara coronite....nu se putea da sirop la roi cand stupii la 15 august erau pe 20 rame de albina.
.

Acestă postare era dată în 09.10.2018.
Eu tot citesc ce se scrie pe ultimele pagini. Credeam că e glumă. Dar nu e.
30 de litri sirop socotind la cea mai mică grautate, depășește 35kg/familie.
Întreb retoric, iarna unde vor fi ținute aceste familii în congelator? :shock:
Balian

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 18 Sep 2020, 20:49

Desi am zis ca nu o sa mai scriu aici, vreau sa nu raman dator. Ioane eu nu am nimic cu tine, poti sa dai la albine nu 30, 50 de kg de sirop de cate ori vrei intr-un sezon si sa extragi nu 150 ci 300 sau 400 de kg de miere. Cine e apicultor intelege despre ce si cum e vorba. Dar citesc si incepatori si ei vor intelege ca asa se face mierea.
Cat priveste nepriceputii care desi sunt apicultori de zeci de ani si fac tot mai greu miere, ar trebui sa citeasca toti aici si ar scoate zeci de tone..
Vasile_Bucovineanu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA