Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde Balian » 18 Sep 2020, 20:56

Se cam conturează un algoritm pentru descifrarea valorilor scrise de unii pe forum...
Pentru valoare reală se extrage radical și iese tot perfect. :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 18 Sep 2020, 20:57

Balian scrie:
yuonyuon scrie:Eu am avut caturile pe stupi pana saptamana trecuta . Deci dupa ce am, tras floarea la 15 august am pus ramele inapoi (goale) plus inca un cat cu hranitoare (5 a cate 2 litrii =10 l), la momentu cand am tras floarea ,stupii erau pe 7-8 rame de puiet .
eu nu pot sa dau decat 10 litrii odata, iar dimineata erau uscate.
sirop administrat 10 x 3 la intro saptamana =30 litrii
la 15 septembrie am vazut faguri crescuti in cat deci, e normal ca il muta rapid , si in lipsa de spatiu la acea data au crescut faguri , care acum sunt uscati .

de ce am dat zahar?? pai am multi roi care aveau 6-7 rame de puiet fara coronite....nu se putea da sirop la roi cand stupii la 15 august erau pe 20 rame de albina.
.

Acestă postare era dată în 09.10.2018.
Eu tot citesc ce se scrie pe ultimele pagini. Credeam că e glumă. Dar nu e.
30 de litri sirop socotind la cea mai mică grautate, depășește 35kg/familie.
Întreb retoric, iarna unde vor fi ținute aceste familii în congelator? :shock:
degeaba intrebati retoric daca eu am si explicat ca am avut un numar mare de roi ce a trebuit sa fac rezerve...familiile de albine fiind pe 25-30 de rame la 15 august....
orcum nu mai postez prea des ca toti cautati bete in roate ...eu doar vroiam sa va explic niste detalii ....alte interese ascunse nuprea am....sanatate...

deobicei nu dau sirop ...exemplu anu trecut nu am dat un gram...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 18 Sep 2020, 21:20

Balian scrie:Se cam conturează un algoritm pentru descifrarea valorilor scrise de unii pe forum...
Pentru valoare reală se extrage radical și iese tot perfect. :lol:
un comentariu mai jegos ca asta nu am intalnit pe forum......mai ales cand vine de la o persoana cu pretentii....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Balian » 18 Sep 2020, 21:21

yuonyuon scrie:
Balian scrie:
yuonyuon scrie:Eu am avut caturile pe stupi pana saptamana trecuta . Deci dupa ce am, tras floarea la 15 august am pus ramele inapoi (goale) plus inca un cat cu hranitoare (5 a cate 2 litrii =10 l), la momentu cand am tras floarea ,stupii erau pe 7-8 rame de puiet .
eu nu pot sa dau decat 10 litrii odata, iar dimineata erau uscate.
sirop administrat 10 x 3 la intro saptamana =30 litrii
la 15 septembrie am vazut faguri crescuti in cat deci, e normal ca il muta rapid , si in lipsa de spatiu la acea data au crescut faguri , care acum sunt uscati .

de ce am dat zahar?? pai am multi roi care aveau 6-7 rame de puiet fara coronite....nu se putea da sirop la roi cand stupii la 15 august erau pe 20 rame de albina.
.

Acestă postare era dată în 09.10.2018.
Eu tot citesc ce se scrie pe ultimele pagini. Credeam că e glumă. Dar nu e.
30 de litri sirop socotind la cea mai mică grautate, depășește 35kg/familie.
Întreb retoric, iarna unde vor fi ținute aceste familii în congelator? :shock:
degeaba intrebati retoric daca eu am si explicat ca am avut un numar mare de roi ce a trebuit sa fac rezerve...familiile de albine fiind pe 25-30 de rame la 15 august....
orcum nu mai postez prea des ca toti cautati bete in roate ...eu doar vroiam sa va explic niste detalii ....alte interese ascunse nuprea am....sanatate...

deobicei nu dau sirop ...exemplu anu trecut nu am dat un gram...

Încerc numai să mă gândesc logic. ”Brețe în roate”.... să fiim serioși....
Altfel nu mă puteți reproșa, de multe ori v-am apreciat ce ați sris.
Când vă aflați cu picioarele pe pământ! Sper că ne mai scrieți.
Eu voi fi atent. :D
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea de completare

Mesajde Shrek » 18 Sep 2020, 22:00

Balian scrie:.......
Pentru valoare reală se extrage radical și iese tot perfect. :lol:

Adică......la blană, nu?! Deci se extrage radical , din rame, cu puiet, fără, din....coronița ( numai pentru premianti), din diafragma, podisor si ,daca nu iese " radicalu'", se contina cu extracție din .... cub, cilindru, paralelipiped, fiecare in ce are......rezultatul!
Avertisment( pentru începători si..veșnic incepatori): nu încercați asa ceva acasa( sau stupina)! Unele sfaturi contin erori fundamentale! Girafa nu exista!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hranirea de completare

Mesajde Balian » 18 Sep 2020, 22:22

Shrek scrie:
Balian scrie:.......
Pentru valoare reală se extrage radical și iese tot perfect. :lol:

Adică......la blană, nu?! Deci se extrage radical , din rame, cu puiet, fără, din....coronița ( numai pentru premianti), din diafragma, podisor si ,daca nu iese " radicalu'", se contina cu extracție din .... cub, cilindru, paralelipiped, fiecare in ce are......rezultatul!
Avertisment( pentru începători si..veșnic incepatori): nu încercați asa ceva acasa( sau stupina)! Unele sfaturi contin erori fundamentale! Girafa nu exista!

Emoticonul sugerează că am glumit.
Forumul nu este o teză de doctorat. Toți avem libertatea să alegem ce este de valoare
și ce este balast. Și ce am scris acum pentru unii este balast. Așa este viața. :)
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea de completare

Mesajde Shrek » 18 Sep 2020, 22:35

Nu neaparat la dumneata m-am referit! Era o clarificare , sau o invitație la clarificare pentru cei ce obtin 100+ kg de miere/stup/an!
Pai ca sa-i bagi 35 kile de sirop in august, intr-un stup, inseamna ca ala nu mai are nici măcar pereti! Este chel, complet! Nu mai are pastura, puiet ( oare de ce?), nimic! Sau este un " sicriu" cu cinzeci de rame!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2020, 10:03

Shrek scrie:Nu neaparat la dumneata m-am referit! Era o clarificare , sau o invitație la clarificare pentru cei ce obtin 100+ kg de miere/stup/an!
Pai ca sa-i bagi 35 kile de sirop in august, intr-un stup, inseamna ca ala nu mai are nici măcar pereti! Este chel, complet! Nu mai are pastura, puiet ( oare de ce?), nimic! Sau este un " sicriu" cu cinzeci de rame!
srek parca sa dat jos din copac si a inceput sa mearga in picioare....el nu stie despre ce se discuta dar stie ca tre sa arunce cu pietre....as i cand te hranesti cu gandaci si rozatoare de talie mica....

shrek daca citeai un pic ce am scris eu nu ce au inflorit altii (ce nu au ce face in timpul liber)....v am mai zis eu ..fiecare vede ce vrea sa vada.....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2020, 10:09

Vasile_Bucovineanu scrie:Desi am zis ca nu o sa mai scriu aici, vreau sa nu raman dator. Ioane eu nu am nimic cu tine, poti sa dai la albine nu 30, 50 de kg de sirop de cate ori vrei intr-un sezon si sa extragi nu 150 ci 300 sau 400 de kg de miere. Cine e apicultor intelege despre ce si cum e vorba. Dar citesc si incepatori si ei vor intelege ca asa se face mierea.
Cat priveste nepriceputii care desi sunt apicultori de zeci de ani si fac tot mai greu miere, ar trebui sa citeasca toti aici si ar scoate zeci de tone..
aici aveti mare dreptate ...numa cinei apicultor adevarat stie ca se pot face productii peste 100 kg si fara sirop.....restu nici nu isi pot inchipuii fara a da zahar...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Shrek » 20 Sep 2020, 10:43

yuonyuon scrie: (1)...el nu stie despre ce se discuta dar stie ca tre sa arunce cu pietre..
(2)..as i cand te hranesti cu gandaci si rozatoare de talie mica.....

1. Nici dumneata nu știi, de spui asta?!
2. Spre deosebire de alții, din cauza predispozitiei către diabet, nu manc......shaorma cu de toate!
Am mai scris si cu alte ocazii, afirmația că obții ( nu neaparat dumneata, Yuon) 100+ kg de miere pe an de stup, neinsotita de " detalii" de genul, tipul de stup, tipul de " tehnologie" folosita, costuri totale per stup/an, costul de productie al unui kg de miere, induce confuzie printre cei ce citesc , indiferent ca sunt începători sau ...veșnic începători. Mai degrabă, astfel de promovari sunt de fapt niște reclame de genul : daca aveti bani de aruncat, veniți sa va învăț eu ( in lunca Brăilei), cum sa faceti tone de miere ( din tone de zahar si salcam f).
A face profit din producerea si vanzarea mierii nu este ( si nici nu a fost) acelaș lucru cu a face profit din vânzarea....iluziilor!
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3309
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hranirea de completare

Mesajde Vasile_Bucovineanu » 20 Sep 2020, 11:52

Ioane, imi cer scuze daca ce scriu acum o sa te supere.
Inainte de a da sfaturi despre cum se ajunge la multe tone de miere si inainte de a-i pune la punct pe cei care nu sunt de acord cu tine jignindu-i, nu ar strica sa iei o carte de gramatica si sa o citesti de cateva ori cu mare atentie. De multe ori cand scrii o postare mai lunga, trebuie sa o citesc de mai multe ori ca sa inteleg ce vrei sa spui. Poate nu ma "pricep" eu sa citesc.
Cand am facut scoala, in clasa intai se invata ca propozitia sau fraza se incep cu litera mare si se termina cu punct. La tine nu exista asa ceva. Cat despre greselile de ortografie sunt si cate doua trei in multe dintre asa zisele tale fraze.
Vasile_Bucovineanu
 
Mesaje: 669
Membru din: 22 Noi 2019, 22:43

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2020, 12:00

Shrek scrie:
yuonyuon scrie: (1)...el nu stie despre ce se discuta dar stie ca tre sa arunce cu pietre..
(2)..as i cand te hranesti cu gandaci si rozatoare de talie mica.....

1. Nici dumneata nu știi, de spui asta?!
2. Spre deosebire de alții, din cauza predispozitiei către diabet, nu manc......shaorma cu de toate!
Am mai scris si cu alte ocazii, afirmația că obții ( nu neaparat dumneata, Yuon) 100+ kg de miere pe an de stup, neinsotita de " detalii" de genul, tipul de stup, tipul de " tehnologie" folosita, costuri totale per stup/an, costul de productie al unui kg de miere, induce confuzie printre cei ce citesc , indiferent ca sunt începători sau ...veșnic începători. Mai degrabă, astfel de promovari sunt de fapt niște reclame de genul : daca aveti bani de aruncat, veniți sa va învăț eu ( in lunca Brăilei), cum sa faceti tone de miere ( din tone de zahar si salcam f).
A face profit din producerea si vanzarea mierii nu este ( si nici nu a fost) acelaș lucru cu a face profit din vânzarea....iluziilor!
verbeste unu care nu a prezentat vreodata modu de lucru(spre deosebire de mine) si nici nu stim ce fel de stupi pastoreste (sau daca are stupi)....dar tot ce stim e ca "e tare in gura" :lol:.......practic eu cu cine ma"cert " aici.....mhhmmmm??? :lol:
ma eu va doresc sanatate (diabetu este tratabil foarte usor) si succes in viata....cand o sa am poze sau dovezi o sa revin(la discutii apicole).... ;)
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Balian » 20 Sep 2020, 12:30

Dacă pretindeți fotografii rămânem vreo 3-4.
Altfel aici fotografiile nu sunt primite pozitiv.
(veți fi catalogat satanist....Stan Pățitul) :lol: :lol:
MER. Iernare pe 3 corpuri. Gratie aprilie-stoarcere FS. 1-3 caturi pentru miere.
Balian
 
Mesaje: 2865
Membru din: 27 Feb 2017, 18:14
Localitate: Salonta Bihor

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2020, 12:33

Vasile_Bucovineanu scrie:Ioane, imi cer scuze daca ce scriu acum o sa te supere.
Inainte de a da sfaturi despre cum se ajunge la multe tone de miere si inainte de a-i pune la punct pe cei care nu sunt de acord cu tine jignindu-i, nu ar strica sa iei o carte de gramatica si sa o citesti de cateva ori cu mare atentie. De multe ori cand scrii o postare mai lunga, trebuie sa o citesc de mai multe ori ca sa inteleg ce vrei sa spui. Poate nu ma "pricep" eu sa citesc.
Cand am facut scoala, in clasa intai se invata ca propozitia sau fraza se incep cu litera mare si se termina cu punct. La tine nu exista asa ceva. Cat despre greselile de ortografie sunt si cate doua trei in multe dintre asa zisele tale fraze.
am recunoscut deja odată ca matale scrii mult mai bine gramatical ..decat mine.......
dar matale nu la gramatica ai lipsuri....problema e la discuțiile argumentate pe subiect....discuțiile obiective ....aici pierdeți teren considerabil...

o persoana cu experiența vine cu argumente obiective din reflex....si menține discuția pe subiect pana la conturarea unei concluzii corecte ...nu banuieli/acuzatii ieftine....

eu nu ma supar pe voi pentru ca va înțeleg modul de gândire si percepțiile (apicole) ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 20 Sep 2020, 12:41

Balian scrie:Dacă pretindeți fotografii rămânem vreo 3-4.
Altfel aici fotografiile nu sunt primite pozitiv.
(veți fi catalogat satanist....Stan Pățitul) :lol: :lol:
pentru mine nu i nevoie de fotografii ca sa imi dau seama de o persoana la ce nivel face apicultura...dar pentru majoritate da bine sa prezinti macar o lada ....e destul sa vezi stupii așezații in linie si iarba tăiata in jurul lor .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2823
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde kovacslg » 23 Sep 2020, 10:56

Dl youn.
Va contraziceți singur.
Propagați idea că nu sunteți adeptul siropului, dar pe de altă parte în alta postare, alt an, scrieti că dați 30 de litrii de sirop la ROI.
Nu la familie. La roi!!! 40 de kg!!!

Referitor la statistici.
Scrieți că la 15 august aveți familiile la 25-30 de rame. Dadant.
Și așa ca situație generala, adică majoritatea stupilor.
Acum eu înțeleg că sunteți bun apicultor dar totuși...
Cu producțiile de 100-150 kg... cu colegul care se apropie de o tonă de miere la 15 stupi in 2020... eu înțeleg că va străduiți, să aveți stupina in regula, dar nu putem greși noi restul, chiar așa de catastrofal, încât să fie așa diferente.

Păcat, pentru că in postările dv sunt multe lucruri de valoare, dar care se pierd întro avalanșă de discuții în contradictoriu pierzând si din credibilitate din cauza unor cifre avansate, care parca sunt valabile doar la dvs, sau care contextual sunt insuficient explicate.

Respecte
kovacslg
 
Mesaje: 1044
Membru din: 28 Dec 2014, 18:13
Localitate: Cluj, Comuna Feleacu

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori


cron