Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Sarea din adapator

Mesajde ves.lucian.zabrani » 22 Noi 2011, 20:43

anul acesta am avut un adapator facut dintr-un butoi de 60 litri pe care l-am taiat in doua !!!
i-am facut si un plutitor din polistiren verde de 0,5 cm sau poate ceva mai gros gaurit cu o preducea !!! am pus si poze cu el !!!
in apa ce o dadeam albinelor puneam o lingurita plina la fiecare galeata de apa !!!
cartea spune ca se pune 1 gram de sare la 1 litru de apa !!!
intr-o carte de bucate am gasit cantitatile de sare in unitati de masura obisnuite !!!
adica -o lingurita rasa -6 grame !!!
-o lingurita plina_12 g !!!
-o lingura rasa-20 g !!!
-o lingura plina-28 g !!!
-o lingura cu varf- 50 g !!!
sunt si cantitati mai mari , dar ajung atatea cat am scris !!!
se pare ca am pus sare cata trebuie in apa !!!
ma intereseaza daca pe langa sare SE MAI POATE ADAUGA CEVA necesar in apa albinelor !!!
sa fiti sanatosi si fericiti !!!
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Sarea din adapator

Mesajde cristi arad » 22 Noi 2011, 21:38

ves.lucian.zabrani scrie:anul acesta am avut un adapator facut dintr-un butoi de 60 litri pe care l-am taiat in doua !!!
i-am facut si un plutitor din polistiren verde de 0,5 cm sau poate ceva mai gros gaurit cu o preducea !!! am pus si poze cu el !!!
in apa ce o dadeam albinelor puneam o lingurita plina la fiecare galeata de apa !!!
cartea spune ca se pune 1 gram de sare la 1 litru de apa !!!
intr-o carte de bucate am gasit cantitatile de sare in unitati de masura obisnuite !!!
adica -o lingurita rasa -6 grame !!!
-o lingurita plina_12 g !!!
-o lingura rasa-20 g !!!
-o lingura plina-28 g !!!
-o lingura cu varf- 50 g !!!
sunt si cantitati mai mari , dar ajung atatea cat am scris !!!
se pare ca am pus sare cata trebuie in apa !!!
ma intereseaza daca pe langa sare SE MAI POATE ADAUGA CEVA necesar in apa albinelor !!!
sa fiti sanatosi si fericiti !!!

SA nu le dai bere luciane ca vine iarna si le doare gatul :)
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Sarea din adapator

Mesajde proapis13 » 22 Noi 2011, 22:49

Am un prieten apicultor nascut in mileniul trecut si care primavara
da albinelor in hranitor apa sarata adusa de la o fantana de undeva din
judetul Mures sau Alba daca nu ma insel.
Am inteles ca asemenea fantani se gasesc si prin Valcea insa colegii pot confirma sau nu stirea
Apa sarata dar in concentratie mica curata intestinul albinelor avand rolul de purgativ
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sarea din adapator

Mesajde reformistul » 24 Noi 2011, 13:39

proapis13 scrie:Am un prieten apicultor nascut in mileniul trecut si care primavara
da albinelor in hranitor apa sarata adusa de la o fantana de undeva din
judetul Mures sau Alba daca nu ma insel.
Am inteles ca asemenea fantani se gasesc si prin Valcea insa colegii pot confirma sau nu stirea
Apa sarata dar in concentratie mica curata intestinul albinelor avand rolul de purgativ
salve :D


E bine cum face (e doar parerea mea, nu trebuie acum cineva sa si tina cont de ea). Am precizat ca sa nu ma trezesc cu reclamatii mai tarziu ;)
reformistul
 
Mesaje: 242
Membru din: 08 Apr 2011, 11:31
Localitate: Iasi

Re: Sarea din adapator

Mesajde iosca » 24 Noi 2011, 15:16

Da, e bine, pun si eu primavara dar n-am inteles din postarea lui Lucian: - Pune sare tot timpul anului sau numai primavara ?
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Sarea din adapator

Mesajde proapis13 » 24 Noi 2011, 20:10

iosca scrie:Da, e bine, pun si eu primavara dar n-am inteles din postarea lui Lucian: - Pune sare tot timpul anului sau numai primavara ?


OFF TOPIC - Cred ca ai avut coshmaruri pana ce ti-ai ales avatarul :lol:
De ce nu ai ales harta Romaniei mari??? :idea:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Sarea din adapator

Mesajde ves.lucian.zabrani » 24 Noi 2011, 20:34

da , am pus pana spre toamna cand am vazut ca nu prea le mai intereseaza apa din adapator !!!
oare nu trebuia decat primavara ???
Sa traim cu si in HRISTOS , singura noastra bucurie si nadejde neinselatoare !!!
Se poate trai fara sa ai albine !!! DAR CE ROST ARE ???
Nu-mi pare rau ca ma inteapa albina !!! Imi pare rau ca moare dupa ce ma inteapa !!!
Avatar utilizator
ves.lucian.zabrani
 
Mesaje: 5869
Membru din: 24 Feb 2011, 11:57
Localitate: Zabrani

Re: Sarea din adapator

Mesajde iosca » 24 Noi 2011, 23:53

proapis13 scrie:

OFF TOPIC - Cred ca ai avut coshmaruri pana ce ti-ai ales avatarul :lol:
De ce nu ai ales harta Romaniei mari??? :idea:
salve :D

Harta e strict legată de apicultură. (şi e puţin probabilă reîncarnarea în aşa ceva ) :P
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Sarea din adapator

Mesajde cristi arad » 25 Noi 2011, 01:38

ves.lucian.zabrani scrie:anul acesta am avut un adapator facut dintr-un butoi de 60 litri pe care l-am taiat in doua !!!
i-am facut si un plutitor din polistiren verde de 0,5 cm sau poate ceva mai gros gaurit cu o preducea !!! am pus si poze cu el !!!
in apa ce o dadeam albinelor puneam o lingurita plina la fiecare galeata de apa !!!
cartea spune ca se pune 1 gram de sare la 1 litru de apa !!!
intr-o carte de bucate am gasit cantitatile de sare in unitati de masura obisnuite !!!
adica -o lingurita rasa -6 grame !!!
-o lingurita plina_12 g !!!
-o lingura rasa-20 g !!!
-o lingura plina-28 g !!!
-o lingura cu varf- 50 g !!!
sunt si cantitati mai mari , dar ajung atatea cat am scris !!!
se pare ca am pus sare cata trebuie in apa !!!
ma intereseaza daca pe langa sare SE MAI POATE ADAUGA CEVA necesar in apa albinelor !!!
sa fiti sanatosi si fericiti !!!

sa nu fie cu suparare, dar a fost o gluma; am sunat la nr de tel care mi l-ai dat si a intrat mesageria, poate l-am notat gresit; mai da-mi-l o data daca doresti pentru siguranta.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: Sarea din adapator

Mesajde mechenici » 29 Noi 2011, 19:58

Salut.In carte scrie ca se pune primavara un vas cu apa curata shi unul cu apa cu sare (eu pun 1linguritza rasa la 2l apa) cine are timp shi vrea apa sa fie calda la inceputul primaverii ca albinele sa nu se duca la scurgerile de la grajduri wc-uri,mai mult ptr. asta se pune primavara apa cu sare.Eu am taiat un cauciuc de mashina pe lungime shi il pun undeva unde este soare mai mult(in plin soare) cum scrie in carte.
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: Sarea din adapator

Mesajde peterneamt » 10 Dec 2011, 13:01

Daca le dati apa cu sare in adapator, puneti linga si un adapator cu apa curata. Sarea in cantitate mare dauneaza grav sanatatii . Adapatorul este principala sursa de nosema, deoarece dupa ce bea apa,se mareste gusa si creste presiunea in abdomen si albinele defeca in locul unde sau adapat. Albinele sacagite ies si pe vreme rea cind familiile au mult puiet de crescut si surprinse de frig sau ploaie mor. Solutia este pe cit de sinpla pe atit de eficace :
Incepind din luna martie cind albinele incep sa aduca putin polen,dati-le sirop la punga peste ghem 1/1 facut din plante medicinale la care adaugati polivitamine cu minerale. Vara punetile apa in hranitoare sau daca nu aveti,intr-o rama goala din cat.
Doamne ajuta,miere multa.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sarea din adapator

Mesajde stuparul2011 » 04 Feb 2012, 14:56

buna,
sarea din adapator,pe langa faptul ca participa la suplinirea elementelor necesare corpului albinei(si nu numai),are si alt rol in viata familiei de albine?
ati observat o crestere a cantitatii de puiet,dupa ce ati folosit sare in adapator?
va multumesc,
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: Sarea din adapator

Mesajde catalin_valenii » 04 Feb 2012, 20:37

Referitor la acele vitamine si minerale puse primavara ce fel sunt?
Speciale sau din acelea de uz veterinar de se folosesc administrate in apa de baut?
catalin_valenii
 
Mesaje: 118
Membru din: 28 Dec 2011, 21:05
Localitate: Valenii de Munte-Prahova

Re: Sarea din adapator

Mesajde peterneamt » 04 Feb 2012, 22:43

Sarea nu trebuie sa fie din cea iodata . Polivitamine cu minerale gasesti si la magazinele ACA . S-a observat o crestere a secretiei de ceara cu pina la 40% daca albinelor li s-au administrat saruri minerale (implicit sare in adapator ).
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Sarea din adapator

Mesajde gabimihai » 04 Feb 2012, 22:55

In adapator mai poate fi pus 2-3 crengute de busuioc, pastreaza apa curata si nu prinde matase (verdeata).
Pagubasii incep prin a vinde ceea ce stiu a pot produce; castigatorii incep prin a produce ceea ce stiu ca pot vinde.
Avatar utilizator
gabimihai
 
Mesaje: 426
Membru din: 24 Feb 2011, 22:07
Localitate: Focsani

Re: Sarea din adapator

Mesajde alt stupar » 12 Feb 2012, 00:23

uite unul fara matase
Fişiere ataşate
DSC02457.JPG
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori