Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mellis » 08 Oct 2015, 09:48

Ziua buna,
Puteti va rog detalia acest aspect:
"Se ,,stoarce,, o ceapa sau mai multe in fct de nr de stupi sau nr de tratamente intr-un recipient in care se adauga microorganisme patogene atenuate sau moarte(acestea se obtin din adaugarea de albine moarte intr-un recipient cu suc de ceapa proaspat rasa care ucid agenti patogeni din corpurile albinelor )"
Va multumesc..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde comi » 08 Oct 2015, 10:29

Se da prim razatore o ceapa sau mai multe in functie de necesitati iar in sucul obtinut se introduc o mana de albine moarte (din diferite cauze,de batrinete,de boala).Se agita bine recipientul cu sucul de ceapa si albinele moarte,se lasa un timp sa se decanteze si pt ca microorganismele patogene sa moara sau sa I-si atenueze efectul.
Din amestecul respectiv se Pune o lingura la un litru de sirop care se da la o colonie.
Este exact principiul de obtinere a unui vaccin!
Microorganismele moarte sau cu efectul atenuat ajunse in corpul albinei forteaza sistemul imunitar sa produca anticorpi .
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

Re: Sucul de ceapa

Mesajde nae » 08 Oct 2015, 13:51

comi scrie:Sa recapitulam:
Ceapa este unul dintre cele mai bune remedii naturale ...
Cu stima si fara injuraturi sau caterinca!

Sanatate maxima va doresc .
De cand m-a lovit LE sunt receptiv si la ''pipi de pisica '' ...
Am crescut procentul de aciditate , bag clor ...
Ideea , teoretic, nu-i rea , CINE incearca ? :D
Fumidilul-B , speculeaza ideea d-tale = ciuperca de pe ninfele afectate .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mellis » 08 Oct 2015, 18:06

Despre ceapa:
Din studiile efectuate asupra proprietăţilor şi efectelor Cepei şi Usturoiului, se pare că aceste două vegetale deosebite au proprietatea de a "absorbi" viruşii şi bacteriile, în momentul în care sunt "activate", adică în momentul în care intră în contact cu aerul.
Astfel, în trecut, în tradiţia românească Ceapa şi Usturoiul se "desfăceau" la masă şi se mâncau direct, ca atare, pe loc. Nu se preparau spre a se lăsa "pe mai târziu". Şi de ce se făcea aşa?... În momentul în care Ceapa şi Usturoiul sunt "activate" (intră în contact cu aerul), ele încep să "absoarbă" din mediul înconjurător viruşii şi bacteriile.

În 1919 când gripa a ucis 40 milioane de oameni, un doctor vizita fermierii pentru a-i ajuta să combată gripa. Mulţi dintre fermieri şi familiile lor o contractaseră şi mulţi chiar muriseră. Doctorul a ajus la un fermier unde, spre surprinderea lui, toţi membrii familiei erau sănătoşi. Când doctorul a întrebat fermierul ce făcea el diferit de ceilalţi, soţia lui a spus că a pus o ceapă curăţată într-un vas în fiecare cameră a casei (şi probabil pe vremea aceea casa avea doar 2 camere). Doctorul nu a crezut şi a cerut una din cepe pentru a o analiza la microscop. Spre surprinderea lui a descoperit virusul gripei în ceapă. În mod evident aceasta a absorbit virusul păstrând familia sănătoasă.

Altceva ce am citit într-un articol a fost că atât ceapa, cât şi usturoiul, distribuite prin cameră, au salvat pe mulţi de la ciuma neagră. Ele au multe proprietăţi antibacteriale şi antiseptice."

Notă: CEPELE ABANDONATE DEVIN OTRĂVITOARE!!
Ceapa este o mare piaţă de desfacere pentru bacterii, în special ceapa negatită. Nu ar trebui niciodată să păstrezi o bucată de ceapă taiată. Nu este sigură nici dacă o pui într-o pungă etanşă şi o bagi la frigider. Se contaminează deja suficient doar prin faptul ca e tăiată şi stă la aer puţină vreme, şi poate deveni periculoasă pentru cine o ingerează.
Deci, nu uitaţi că este periculos să tai o ceapă şi s-o foloseşti pentru gătit a doua zi. Devine otrăvitoare într-o singură noapte şi creează bacterii toxice care pot provoca infecţii la stomac din cauza excesului de secreţie de bilă şi chiar intoxicaţii alimentare.
Şi încă un lucru foarte important: nu achiziţionaţi ceapă sau usturoi la care le-au fost retezate "mustăţile''- rădăcinile, cu o porţiune din bulb. Acolo, este deja portiţa deschisă ...

Preluat din diverse articole..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde nae » 08 Oct 2015, 18:27

D-le Mellis , esti moartea pasiunii :D ; eu tai ceapa (iute) si o sarez sau ridichia inainte de masa => ca nu e bine !?
Dupa o masa canceroasa e buna o tigara delicioasa ?
:lol:
(daca fumezi mori, daca bei mori, daca regulezi mori ,... = de ce sa mai traiesc ? )
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Florin Dobre » 09 Oct 2015, 07:46

Moartea e virusul letal pe care-l dobandim imediat ce ne-am nascut. Asa ca nu-i bai Naica; traim pana se gata ata...indiferent de ingrediente. Macar sa nu traim degeaba. Adicatelea sa nu zica ailalti...a mai murit un prost.:)
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Sucul de ceapa

Mesajde petru MD » 09 Oct 2015, 08:29

domnilor da ce albina o gatim pentru frigarui???? o,saram o chiparam ceapa ii adaugam??? mie chear imi este interesant asta??? parca toti tindem spre mai mult si,mai nou da folosim niste idei de .......
Avatar utilizator
petru MD
 
Mesaje: 212
Membru din: 20 Ian 2015, 16:08
Localitate: Moldova or.Chisinau

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mellis » 09 Oct 2015, 10:00

nae scrie:D-le Mellis , esti moartea pasiunii :D ; eu tai ceapa (iute) si o sarez sau ridichia inainte de masa => ca nu e bine !?

D-le Nae
Ce sa fac, pasiunea este capricioasa ca o femeie ;).
Merge unul la magazin - va rog tigari cu cancer nu mai aveti - ca astea cu impotenta nu pot nicicum sa le fumez ;)..
Am vrut doar sa atrag atentia asupra cepei - ce trebuie consumata proaspata!
Eu obijnuiam sa pun jumatatea ce ramanea la gatit in frigider - este gresit.
Daca o folosim la "fabricarea vaccinului" - acolo este discutabil, dar si acolo cat trebuie lasata?
Mi-am amintit ca in copilarie mi-am fabricat "parfum" paralizant din suc de ceapa lasat la soare, nu stiam ca este chiar paralizant.
PetruM, sa stii ca sucul de ceapa (ceapa) este aur pentru sanatatea noastra si nu numai, este unul din multele leacuri naturale folosite de stramosii stramosilor ...
De multe ori trebuie sa ne uitam inapoi sa progresam..
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Adi Hodis » 09 Oct 2015, 21:26

mellis scrie: ...
Ce sa fac, pasiunea este capricioasa ca o femeie ;).
Merge unul la magazin - va rog tigari cu cancer nu mai aveti - ca astea cu impotenta nu pot nicicum sa le fumez ;)
...

:lol:
Dap' io, nu vreau nici cu impotenta nici cu cancer. De care sa cer ?. :? :)
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mellis » 11 Oct 2015, 00:09

Electronice ca-s la moda ;)
Sănătate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde sovian » 03 Dec 2015, 15:22

eu folosesc de 3 ani ceapa in siropul de stimulare (fara ceai ca face furtisag ca are un miros mai puternic) nu stiu daca are efecte pozitive,nu am avut pierdere nici cu nici fara. probabil trb facut un lot de 20 de fam la 10 sa se administreze ceapa la 10 nu,apoi se pot trage concluzii. eu am auzit de ceapa ca prelungeste viata la albine si am inceput sa pun in sirop si probabil ca multi au ajuns sa o foloseasca ca si mn.am mai intrebat despre efectele sucului de ceapa si multi au zis ca,cu multi ani in urma nu toti aveau acces la tratamente si folosea cepa si usturoiul.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Sucul de ceapa

Mesajde mellis » 03 Dec 2015, 15:27

Sovian,
Ai citit ce a scris colegul Comi mai sus?
Sanatate..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Sucul de ceapa

Mesajde sovian » 03 Dec 2015, 16:34

am citit , nu stiu la ce te referi?
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Sucul de ceapa

Mesajde sovian » 03 Dec 2015, 16:43

Am revazut.
Eu am spus o parere.
Pt o obtine un raspuns clar parerea mea este ca trebui facut un experiment (nu pun pe nimeni sa faca asta ) pe un nr de fam cu sirop si fara sirop. api se pot trage concluzii reale.
Eu folosesc si o sa mai folosesc siropul de ceapa.
Chiar dacă nu ai stupi, ocroteşte albinele!
sovian
 
Mesaje: 239
Membru din: 06 Mai 2014, 18:47
Localitate: Dracesti

Re: Sucul de ceapa

Mesajde Marius Adrian » 03 Dec 2015, 19:48

comi scrie:Se da prim razatore o ceapa sau mai multe in functie de necesitati iar in sucul obtinut se introduc o mana de albine moarte (din diferite cauze,de batrinete,de boala).Se agita bine recipientul cu sucul de ceapa si albinele moarte,se lasa un timp sa se decanteze si pt ca microorganismele patogene sa moara sau sa I-si atenueze efectul.
Din amestecul respectiv se Pune o lingura la un litru de sirop care se da la o colonie.
Este exact principiul de obtinere a unui vaccin!
Microorganismele moarte sau cu efectul atenuat ajunse in corpul albinei forteaza sistemul imunitar sa produca anticorpi .

Cred ca ar trebui sa brevetezi inventia. Spune-ne cum sa procedam si la sucul de usturoi.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Re: Sucul de ceapa

Mesajde comi » 03 Dec 2015, 22:10

image.jpeg
image.jpeg (49 KiB) Vizualizat de 10857 ori
Despre sucul de usturoi nu am gasit nimic.Dar cred ca se face la fel numai dozajul difera.
Despre brevetare nu poate fi vorba ,am specificat sursele de informare!
Daca lupul ti-a mancat un dusman asta nu inseamna ca lupul este prieten cu tine
Avatar utilizator
comi
 
Mesaje: 318
Membru din: 27 Ian 2013, 00:44
Localitate: london

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


cron