Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranitoare, avantaje, dezavantaje

Mesajde cristi_vidican » 11 Oct 2016, 22:13

Cristian IONITA scrie:
stupvertical scrie:
....
Recomandam sa folosti placaj de calitate si nu osb, de minim 6.5 mm grosime.
...



eu "recomand" sa fie interzise in apicultura materialele gen osb .... prea multe "chimicale"

Dupa ce ai interzis vânătoarea in Romania, vrei sa de faliment si Egger si Kronospan
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde oroles » 11 Oct 2016, 23:37

Eu nu as recomanda interzicerea OSB-ului in apicultura dar pot sa confirm ca la fabricarea OSB-ului si a placajului se folosesc multe substante chimice printre care si azotat de amoniu (cunoscut ca ingrasamant). Fratele meu lucreaza pentru EGGER Germania ca operator / inginer pe o linie de productie a OSB-ului si imi povestea ca angajatii romani de la fabrica EGGER din Radauti, din cauza neglijarii normelor de protectie a muncii, nu mai au nici dinti in gura. :D Imi mai spunea ca toxicitatea OSB-ului scade enorm o data cu iesirea de pe linia de productie. Cand ies, ies ca painea calda... :)
oroles
 
Mesaje: 149
Membru din: 31 Oct 2014, 21:53
Localitate: Moinesti / Bacau

Re: Hranitoare, avantaje, dezavantaje

Mesajde Cristian IONITA » 12 Oct 2016, 10:02

cristi_vidican scrie:
Cristian IONITA scrie:
stupvertical scrie:
....
Recomandam sa folosti placaj de calitate si nu osb, de minim 6.5 mm grosime.
...



eu "recomand" sa fie interzise in apicultura materialele gen osb .... prea multe "chimicale"

Dupa ce ai interzis vânătoarea in Romania, vrei sa de faliment si Egger si Kronospan


nu e cazul de faliment .... dar cred eu ca nu e bine sa amestecam prea tare lucrurile .... si vanatoarea si Egger & Kronospan sa-si vada de ale lor si sa lase apicultura cu ale ei
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde stupvertical » 12 Oct 2016, 10:35

si procesul de fabricare al bateriei de telefon e toxic, insa nu cred ca daca dormi cu ea sub perina iti va fi afectata sanatatea.
Procesul de fabricatie al OSB-ului e toxic, insa folosit la temperaturile obisnuite din natura nu e toxic.
E mai nociva sarma zincata folosita la insarmarea ramelor, decat osb-ul.
stupvertical
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Oct 2016, 14:55

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde mellis » 12 Oct 2016, 12:00

Salut,

Ce studiu are la baza afirmatia de mai sus?
Ce inseamna temperaturi normale?
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Cristian IONITA » 12 Oct 2016, 12:12

stupvertical scrie: ....
E mai nociva sarma zincata folosita la insarmarea ramelor, decat osb-ul.


interesant punct de vedere .... ne ajutati si cu argumente? sau este doar opinia personala

eu oricum nu (mai) folosesc sarma zincata .... dar ar fi de folos ptr cei care folosesc.

In ceea ce priveste OSB-ul, stiu ca exista mai multe tipuri si calitati .... am vazut comportamentul in timp daca este expus la conditii extreme (temperatura, umiditate, etc) .... nu este deloc incurajatoare utilizarea.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde DoarEu » 12 Oct 2016, 12:15

Nu folosim osb,nu folosim sarma zincata,nu mancam,nu bem,nu respiram.N-am ce face...ma duc sa ma omor. :|
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Cristian IONITA » 12 Oct 2016, 12:24

si ptr OSB si ptr sarma zincata exista alternative .... in mod evident mai bune calitativ si .... poate ceva mai scumpe

daca totusii tii musai sa te omori te rog sa ai grija unde si cum o faci .... bafta
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde DoarEu » 12 Oct 2016, 13:05

Cristian IONITA scrie:si ptr OSB si ptr sarma zincata exista alternative .... in mod evident mai bune calitativ si .... poate ceva mai scumpe

daca totusii tii musai sa te omori te rog sa ai grija unde si cum o faci .... bafta

Da...alternative pt osb...lemn...taiem padurea...poluare...prelucrare lemn...poluare...consum/producere curent electric POLUARE.
Mancarea...nu-i buna(are otravuri)...apa idem...aerul e poluat nene...cumparam aer la cutie(sau la punga cum fac unele companii...)
Iar cu sarma zincata...folosim de inox da...tot sarma e...tot prin acele metode de fabricare se face...asa ca nu folosim nici d'asta ca nu face bine la planeta.
Las' sa mai murim si noi...si asa planeta nu suporta atatia oameni... :lol:
Si ca tot am adus vorba...se vorbeste de culturi fara tratamente...fara OMG...fara...fara...si la animale idem...oare doar cu mancare BIO am putea sa ne hranim toti?
Hai sanatate...si de murit sa murim cand ni' s-o gata ata!! :mrgreen:
La un stup este un trântor
Şi albine şi-o regină;
Dar la voi sunt prea mulţi trântori
Pentru-o singură albină...
Avatar utilizator
DoarEu
 
Mesaje: 460
Membru din: 15 Mar 2015, 12:40
Localitate: Arges

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde mellis » 12 Oct 2016, 14:03

DoarTu ai cam lipsit la orele de chimie de la scoala ;)
Sanatate.
PS: In fiecare an vine toamna - dar atata tristete nu am vazut de mult...ce face Cioran din oameni..
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde Cristian IONITA » 12 Oct 2016, 14:30

DoarEu scrie:
Cristian IONITA scrie:si ptr OSB si ptr sarma zincata exista alternative .... in mod evident mai bune calitativ si .... poate ceva mai scumpe

daca totusii tii musai sa te omori te rog sa ai grija unde si cum o faci .... bafta

Da...alternative pt osb...lemn...taiem padurea...poluare...prelucrare lemn...poluare...consum/producere curent electric POLUARE.
Mancarea...nu-i buna(are otravuri)...apa idem...aerul e poluat nene...cumparam aer la cutie(sau la punga cum fac unele companii...)
Iar cu sarma zincata...folosim de inox da...tot sarma e...tot prin acele metode de fabricare se face...asa ca nu folosim nici d'asta ca nu face bine la planeta.
Las' sa mai murim si noi...si asa planeta nu suporta atatia oameni... :lol:
Si ca tot am adus vorba...se vorbeste de culturi fara tratamente...fara OMG...fara...fara...si la animale idem...oare doar cu mancare BIO am putea sa ne hranim toti?
Hai sanatate...si de murit sa murim cand ni' s-o gata ata!! :mrgreen:


de murit asa este murim cu totii .... totusi important este si cum traim.

inoxul este intradevar tot sarma .... dar isi pastreaza ceva mai bine propieatitile si nu "infesteaza" ceea ce atinge.
lemnul - nu e "ecologica" folosirea lui ... dar ... nici nu elibereaza aschii si chimicale in stup si produsele apicole.

in ceea ce priveste tema suprapopularii ... cel putin in aceasta parte de lume este mult exagerata .... rispia ca in ziua de azi nu am mai avut niciodata de cand este lumea. Cu resturile de mancare aruncate de 1 persoana in ziua de azi se pot hrani "economic" alte 2.

in fine ... observ ca esti pe mod de "Giga contra" si orice spun eu nu-ti prieste ... si de acceea te rog sa nu te superi daca o sa ramai sa vorbesti singur.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4287
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde wineto77 » 12 Oct 2016, 14:51

La cat de mult s-a ajuns cu chimia si nu numai (mancam plastice) ,n-o sa moara lumea de FOAME...
Crezi ca pokerul e un joc de noroc?...joaca la 6/49 ai mai multe sanse.Eu(din experienta)
Avatar utilizator
wineto77
 
Mesaje: 154
Membru din: 22 Noi 2013, 16:56
Localitate: BUZAU-NEHOIU

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde filip » 12 Oct 2016, 15:33

Daca avem in vedere ca albinele imbalsameaza soarecele si traiesc cu el in stup...........trebuie sa facem diferenta ce pot corecta albinele si ce nu!
Un fir de sarma galvanizata e incastrat in ceara ,deci izolat efectul,pe cand siropurile si vitamine ,etrc,sunt puse in camara (celula fagurelui).
Chestiunea din parabola cu paiul si barna din ochi. :D
filip
 
Mesaje: 1262
Membru din: 24 Feb 2011, 18:15

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde csaa » 12 Oct 2016, 19:34

Galetusele de smantana gaurite dau ramdament?
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde mausica » 12 Oct 2016, 19:58

csaa scrie:Galetusele de smantana gaurite dau ramdament?

Eu personal am folosit timp de 1 an acest sistem cu randament maxim(la stimulari foloseam galetusa de smantana,iar pt complectari una de mustar/smantana de 10kg).
Am cate 2 capace( una cu 2-3 gauri,iar alta 10-15 gauri) la fiecare galeata si in functie de ce urmaresc ..stimulare sau complectare asa pun capacul.
Singurul inconvenient e ca tre sa ai permanent cate un corp deasupra stupului in care sa stea galeata,asta daca nu cumva ai capace cu gaura..
La fel de bine poti sa scoti 3-4 rame din magazie si o bagi acolo galetusa mica....cu aia mare se schimba problema.
Insa cu toate neajunsurile am folosit si inca mai folosesc acest sistem....il recomand cu incredere.
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3522
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde csaa » 12 Oct 2016, 20:00

Ca sa nu se piarda nimic am bagat si un luc sub gaurile de la galetuse
csaa
 
Mesaje: 2256
Membru din: 26 Aug 2012, 11:37
Localitate: Oltenita

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 26 vizitatori