Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde alin75 » 06 Oct 2015, 20:38

proapis13 scrie:
asd scrie:Zahar umectat turnat direct in capac:

Restrange cuibul si ia zaharul umectat acolo daca vrei sa mai ai albine in primavara,de sirop 3/2 ai auzit ???

Nea' Marian, lasa'l nene ca asa hraneste americanul. Asa se arata si pe beesource.com
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde asd » 07 Oct 2015, 10:10

E adevarat: sunt un snob. Pe de alta parte as putea spune si eu acelasi lucru despre tipicareala romaneasca. Eu am prezentat o idee, mai departe e problema fiecaruia daca o adopta sau nu.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde alin75 » 07 Oct 2015, 15:16

asd scrie:E adevarat: sunt un snob. Pe de alta parte as putea spune si eu acelasi lucru despre tipicareala romaneasca. Eu am prezentat o idee, mai departe e problema fiecaruia daca o adopta sau nu.

Americanul, nu baga la iernat un pumn de albina........ Noi la "familiile" noastre daca la punem "podisor" din zahar, avem sanse mari sa...... Oare cine a "inventat" turta nu s-a gandit ca este prea multa munca?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde nae » 07 Oct 2015, 18:58

asd scrie:E adevarat: sunt un snob. Eu am prezentat o idee, mai departe e problema fiecaruia daca o adopta sau nu.

Fratele meu , n-ai cu cine , ''niste tarani'' ...
Si invidiosi pe succesurile tale , nu-i asculta !
:(
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde asd » 13 Oct 2015, 14:18

Adevarul e ca m-am cam ingretosat si eu de cat zahar am dat toamna asta. Nu sunt mandru de ce am facut iar de la anul o sa incerc sa fac roii cat mai devreme si ceva mai tari in speranta ca nu va mai trebui hraniti. Mi-am tinut cateva familii puternice pentru startare si trantori.

Iernare placuta!
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde nae » 13 Oct 2015, 20:03

Eu am fost sarcastic nu gretos , scuze . :D
Poti sa-i faci tot pe o rama ;) dar alta decat ai ales tu si nu uita de el si nu-l ierna pe un corp 3/4 si, sa respectam topicul ,sa-i dublezi hranitorul !
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde asd » 18 Oct 2015, 14:57

Ca si concluzie referitor la hranitoarele din sticle de plastic: sunt bune pentru stimulare insa daca vrei o completare rapida canci. La roiuri inca am puiet capacit si chiar larvar, unde am hranit pana mai tarziu.

Hranirea cu zahar umectat e o tampenie pe timp de toamna: atractie viespi, risipa de zahar, mucegai unde am avut familie mai slaba. Cel mai periculos e mucegaiul la asa ceva, daca apuca zaharul sa scape pe fundul stupului. Am facut ca si experiment la 4 stupi ca imi ramasese ceva zahar.

Pentru completare la anul o sa imi cumpar galeti de plastic si chiar mai bine conserve mari de metal daca as gasi(transfer termic mai bun de la cuib la sirop si posibilitatea de a fi luat mai bine la temperaturi scazute). Hranirea in recipiente inversate direct peste rame(cuib) este cea mai eficienta ca si hranire de completare pe timp de toamna sau primavara devreme.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde proapis13 » 18 Oct 2015, 15:37

asd scrie:...Pentru completare la anul o sa imi cumpar ....conserve mari de metal daca as gasi...

Se gasesc,ia topicul la recitit,au un pret rezonabil,numai ca le aduce in Romania decat un singur distribuitor... ;)
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde daffid mihailov » 18 Oct 2015, 19:24

proapis, parca la tine am vazut hranitoare din acelea de plastic de intra sub capac. Sunt practice?
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde mausica » 18 Oct 2015, 20:21

proapis13 scrie:
asd scrie:...Pentru completare la anul o sa imi cumpar ....conserve mari de metal daca as gasi...

Se gasesc,ia topicul la recitit,au un pret rezonabil,numai ca le aduce in Romania decat un singur distribuitor... ;)

vreo 4,8 euro parca sunt cele de metal si poti sa iti cumperi dopuri de rezerva....un dop sa fie cu 2 gauri,altul cu 4/5/6 cate doresti si in functie de ce doresti ;)
Nimic nu e intamplator....totul se intampla cu un scop !!!
Avatar utilizator
mausica
 
Mesaje: 3526
Membru din: 18 Oct 2013, 14:59
Localitate: Baile Felix/Stei,Bihor

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde proapis13 » 18 Oct 2015, 20:34

daffid mihailov scrie:proapis, parca la tine am vazut hranitoare din acelea de plastic de intra sub capac. Sunt practice?

De cand au aparut in Romania le folosesc,nu asi mai folosi uluc de plastic sau lemn in veci..
Au italienii din tabla,il folosesc si cativa colegi si prieteni si sunt foarte multumiti de el..
nutritore se numeste...
Fişiere ataşate
nutritore.jpg
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde asd » 18 Oct 2015, 20:44

Ma gandeam la conserve de vopsea cu capace de metal obisnuite fara dop. Am o scandurica cu un cui ascutit in capat pe care o folosesc la dat gauri in capacele de la borcane, cate 20-30 de gauri la ~1 mm... tac tac tac... si gata. Un stup tare papa un borcan de 700 cat ai zice peshte... totul e sa fie plasat imediat peste cuib. Daca e la 2 cm mai sus diferenta e enorma la viteza de sugere. Pun pariu ca o conserva de asta mitraliata bine, pusa pe 2 scandurele, sa zicem de vreo 4-5 litri o ia in 2 zile in cel mai rau caz.
Eventual as putea incerca la service-uri auto... conserve folosite de vopsea - gratis sau pe o bere, doua.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Tipuri de hranitoare

Mesajde proapis13 » 18 Oct 2015, 21:04

asd scrie:Ma gandeam la conserve de vopsea cu capace de metal obisnuite fara dop.

TU,vorbesti serios sau ne iei la misto :?:
Pai noi ne chinuim sa venim cu info de calitate si tu te cobori sa cauti cutii de vopsea ????
Si ma rog,cu ce sterilizezi cutiile alea sa iasa solventii din vopsea si benzenurile...????
Din cate stiu sunt toxice ambele cand sunt ingerate de catre OM...la albine le-o facea bine la dentitie... :lol:
Lasa-te de albine daca gandesti asa... :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Hranitoare, avantaje, dezavantaje

Mesajde stupvertical » 11 Oct 2016, 14:59

11 octombrie 2016


Hranirea in podisor metoda 1

Avantaje


- albinele se pot aduna sub hranitor (ghemul de albina se va misca pe verticala); siropul e la 2 cm fata de speteaza de sus a ramei.

- NU INEACA ALBINA

- recipientul cu sirop se poate schimba usor si rapid cu un altul plin

- nu se va crea furtisag

- nu deranjezi albinele aproape deloc; ideal ar fi sa aveti un nr dublu de cutii metalice (sau borcan de sticla) fata de nr de stupi, cand alimentati doar schimbati cutia, astfel chiar inainte de caderea noptii puteti alimenta foarte multi stupi.

- cutiile metalice pot fi umplute de acasa si la stupina doar le schimbam.

- in comparatie, pretul unei cutii metalice (sau borcan de sticla) e de 1-2 lei, pretul unui hranitor apicol rotund din plastic este de 12-15 lei

- ieftina deoarece cutiile metalice nu sunt scumpe, se poate folosi un corp de podisor plin si o magazie de ½ goala.

- folositi cutia metalica deoarece ea va pastra mai bine caldura cumulata in timpul zilei si siropul nu se va intari ( 0 % posibilitate de inghet). cutia metalica prin conductivitate se va incalzi de la cadura degajata de albinele din stup.

Dezavantaje

- nu se pot folosi recipienti de volum mare deoarce placajul se va indoi; intr-o cutie metalica intra aprox 600 gr sirop

- deoarece siropul trebuie sa fie mai fluid decat pentru alte tipuri de hranitoare, prin acesta metoda se aduce umezeala in stup; trebuie sa avem o aerisire corespunzatoare in stup, materiale care sa absoarba umidatea.

- trebuie folosit impreuna cu o magazie de ½ cel putin pt a avea inlatimea egala cu borcanul.

Recomandam sa folosti placaj de calitate si nu osb, de minim 6.5 mm grosime.


Hranirea in podisor metoda 2

Avantaje


- hranitoarele au o capacitate de 2 L, nu indoaie foaia de placaj deoarece greutatea este distribuita pe o suprafata mai mare

- nu creeaza furtisag

- se poate alimenta usor ridicandu-se capacul de plastic fara a deranja albinele, totusi metoda 1 este mai rapida si mai putin deranjanta.

Dezavantaje


- fata de hranitorul din metoda 1, albinele sunt la 11-13 cm distanta fata de sirop.

- in comparatie cu pretul unei cutii metalice de 1-2 lei, pretul unui hranitor apicol din plastic este de 12-15 lei

- trebuie umplute la fata locului, fata de cutiile metalice sau borcanele de sticla care pot fi umplute de acasa si la stupina doar le inlocuim cu cele goale.

Hranitor podisor metoda 3

Avantaje


- capacitate mare (6 L la stup pe 10 rame si 7-8 L la cel de 12 rame)

- hranirea se face doar ridicand capacul

- se poate curata dupa folosire

- albina are de parcurs o distanta relativ mica pana la sirop

- fanta de acces pt albina este pe toata latimea stupului, perpendiculara pe rame, facilitand accesul albinelor din oricare parte a stupului.

Dezavantaje

- pretul , cu 10 lei mai mult decat corpul de podisor + hranitorul de plastic.

In cazul in care se foloseste acest tip de podisor si familia de albine este redusa la 5-6 rame, atunci o parte din fanta de acces trebuie obturata pt ca albinele sa nu aiba acces in partea unde stupul e gol.

Hranitor-rama

Avantaje

- e aproape de albina

- capacitate suficienta de la 0.500-1.5 kg

Dezavantaje

- albina circula greu pe pereti

- favorizeaza aparitia mucegaiului

- foarte purtator de boli deoarece este imposibil de curatat corect, poate cele din plastic insa acelea nu le recomand de loc din multe motive.

- albina trebuie sa strabata 2-3 rame pt a ajunge la sirop. Albina are de parcurs latimea a 2-3 rame + sa intre in hranitor, adica undeva la 17 cm.

- INEACA ALBINA cel mai mult dintre toate tipurile de hranitor

- trebuie deschis stupul mai mult decat la oricare metoda

- utilizeaza spatiu in corpul stupului. dupa golirea lui de catre albina in stup ramane un volum mare de aer (egal 1/10 din volumul corpului in cazul unui stup pe 10 rame, in cazul in care e un roi pe 4-5 rame atunci volumul gol creste la 25% din volumul corpului, ceea ce e mult) pe care albina trebuie sa il incalzeasca.

Daca folositi acest tip de hranitor introduceti in rezervor plasa de tantari , va juta albina sa se sprijine. Ideal ar fi o plasa de sarma tesuta din inox, daca folositi plasa de tantari de plastic sau metalica galvanizata sa o schimbati destul de des.


Hranitor de urdinis

Avantaje


- nu ineaca albina

- relativ usor de hranit, fara a deranja stupul

Dezavantaje

- poate crea furtisag

- albina trebuie sa paraseasca ghemul si are o distanta foarte mare de parcurs pana la sirop

DIN PACATE SE POT ATASA DOAR DOUA 2 POZE
Fişiere ataşate
metoda 2.jpg
metoda 1.jpg
stupvertical
 
Mesaje: 2
Membru din: 11 Oct 2016, 14:55

Re: Hranitoare, avantaje, dezavantaje

Mesajde mellis » 11 Oct 2016, 15:33

[quote="stupvertical"]11 octombrie 2016


Hranirea in podisor metoda 1
[b]Dezavantaje


- nu se pot folosi recipienti de volum mare deoarce placajul se va indoi; intr-o cutie metalica intra aprox 600 gr sirop

Un podisor de lemn de brad este 20 RON - si nu se indoaie.
Sanatate.
Sa mergem inainte, ca inainte era mai bine...
Avatar utilizator
mellis
 
Mesaje: 3505
Membru din: 19 Ian 2015, 02:22
Localitate: Timisoara

Re: Hranitoare, avantaje, dezavantaje

Mesajde Cristian IONITA » 11 Oct 2016, 16:30

stupvertical scrie:
....
Recomandam sa folosti placaj de calitate si nu osb, de minim 6.5 mm grosime.
...



eu "recomand" sa fie interzise in apicultura materialele gen osb .... prea multe "chimicale"
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4289
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori