Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Hidroximetilfurfural-ul din siropul de porumb(HMF)

Mesajde pst_claudiu » 10 Ian 2012, 14:34

Am citi intr-un articol pe net despre continutul de hidroximetilfurfural din siropul de porumb.
In articol scrie cam asa:
"Majoritatea porumbului cultivat in America este modificat genetic pentru a produce o toxina care il apara de boli si insecte.Acest pesticid este produs in fiecare celula a porumbului.Ca rezultat aceasta toxina se ragaseste in produsele finale bazate pe porumb inclusiv in siropul de porumb cu continut ridicat de fructoza.
Hidroximetilfurfural este un component care se formeaza atunci cand fructoza se degradeaza cand e expusa la caldura o perioada in prezenta unui acid.Cu cat temperatura este mai mare cu atat continutul de HMF este mai mare.
Efectul toxic al HCFS(sirop cu continut ridicat de fructoza) poate face rau si albinelor nu numai oamenilor.Nu doar ca acesta contine doua tipuri de zaharuri toxice pentru albine: stachyose and farrinose(nu am reusit sa traduc) dar continutul ridicat de HMF este cauza pentru ulceratii ale intestinului albinei ce duc la dizenterie si moarte prematura.Cea mai buna hrana pentru albine este mierea neincalzita. Din moment ce fructoza si acizii sunt prezenti in miere, continutul de HML creste cand mierea este incalzita."
Am atasat si articolul.
Fişiere ataşate

[Extensia rar a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

pst_claudiu
 
Mesaje: 171
Membru din: 03 Apr 2011, 13:26
Localitate: Bucuresti

Re: Hidroximetilfurfural-ul din siropul de porumb(HMF)

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2012, 17:32

ASA ESTE SI CIND MA GINDESC LA PRODUSELE DE COFETARIE SI PATISERIE PE CARE LE CONSUMAM ATIT NOI CIT SI COPII NOSTRII...
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Hidroximetilfurfural-ul din siropul de porumb(HMF)

Mesajde Dragos2006 » 10 Ian 2012, 21:38

Eu folosesc un sirop de fructoza care ate HMF-ul aproape 0(zero) , cum nu il incalzesc cand il dau la albine nu am nici o problema .
Ajuta-l Doamne pe dusmanul meu !Da-i viata lunga sa asiste la succesul meu ...
Dragos2006
 
Mesaje: 2251
Membru din: 05 Apr 2011, 16:37
Localitate: Valea Ramnicului

Re: Hidroximetilfurfural-ul din siropul de porumb(HMF)

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2012, 23:43

Dragos sint convins ca tu nu ai probleme ,dar albinele tale au si exercitii nu numai probleme!
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Hidroximetilfurfural-ul din siropul de porumb(HMF)

Mesajde stuparul2011 » 12 Ian 2012, 22:17

buna,
domnilor,citind pe undeva eram ferm convins ca polenul de porumb este foarte bun in hrana albinelor.ba mai mult vroiam ca din acest an sa recoltez.apoi tot citind si alte carti....am citit ca acest polen trebuie "tratat"cu raze infrarosii pentru a putea fi introdus in hrana.cum nu dispuneam de acest gen de "tratament"am renuntat la idee.acum citind acest articol am renuntat complet la idee.
ma bucur ca nu am introdus polen de porumb,recoltat de mine in hrana albinelor.
apropo...din cate am citit mierea topita la peste 70grade devine toxica pentru organismul uman.cauza tot acest hidroximetilfurfural(sau hidfroximetil sulfurol)nu mai retin exact.de unde a aparut aceasta sumbstanta in miere?de la polenul de porumb sau are cu totul alta cauza de provenienta?
va multumesc
numai bine
Avatar utilizator
stuparul2011
 
Mesaje: 620
Membru din: 06 Sep 2011, 23:04
Localitate: comuna Valcani,langa Sannicolau Mare,jud Timis

Re: Hidroximetilfurfural-ul din siropul de porumb(HMF)

Mesajde peterneamt » 13 Ian 2012, 10:14

HMF se produce prin incalzirea fructozei la peste 90 de grade C in prezenta acizilor . Sucurile, produsele de cofetarie si petiserie, bomboanele energizantele etc. contin mult mai mult HMF decit ar putea contine mierea . Mierea contine hmf in mod natural si el creste odata cu timpul de pastrare si de expunere la caldura a ei. Prin incalzire se distrug enzimele si vitaminele existente in miere in mare proportie, de aceea "procesatorii" ( comform definitiei sunt conditionatori ), achizitioneaza de la noi miere ne supusa tratamentelor termice pentru a o putea face ei o data (pentru omogenizare, cupajare, filtrare ) si apoi cel ce o inbuteliaza inca o data .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 17 vizitatori