Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde lucky5strike » 12 Dec 2011, 21:54

Astea nu-s preturi normale. Incet si sigur iti trag banuti din buzunar.

La pretul asta, le mai zic si hrana pentru albine... :lol:

8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde iosca » 12 Dec 2011, 22:18

Am zis: nici daca din miere ar fi facute, nu merita pretul asta. Ce sa va mai zic, daca al nostru sirop de la Calafat ( cu 9-10% fructoza) cred ca se apropie de 4 lei. Nu mai stiu exact, o fi chiar mai mult acum, da' in toamna lui 2010 era 1.9 lei/kg cand am luat eu ultima si ultima data, atat de mult ca nu se mai termina odata si incepuse sa fermenteze. :x
O fi ramas vreo urma de miros si prin carnea de porc ? :mrgreen: . Va zic saptamana viitoare :P
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde victor s » 13 Dec 2011, 10:25

asa e Iosca, nu numai tu l-ai sesizat pe domnul Dumitriu cu privire la pretul exagerat (sau exagerat de mic al mierii) al produselor Agrana.
oare cine mai da turta din inlocuitor cand mierea este mai ieftina? poate doar cei ce efectiv nu au miere si nu vor sa riste sa bage ceva boli in stupi odata cu mierea cumparata...poate !
oricum, nu este normal ce se intampla cu preturile ! iar odata ce aceste preturi se mentin, inseamna ca exista cerere...!
hmmm ...m-as indoi ! :roll:
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde MyBees » 13 Dec 2011, 11:24

Nu stiu de ce nu intelegeti, ca mie reteta mi se pare simpla...

Cumparatorul ideal este cel care deconteaza biostimulatorii prin programele de finantare, programe prin care mierea nu este finantata. UE ne "ofera" niste bani(din fonduri la care inca mai contribuim cu mai mult decat primim) care se intorc la "baietii destepti" ai UE prin aceste scheme. Banii pe care ni-i da UE ii dam neamtului(sau nemtoaicei :) ) pe Apiinvert(asa cum fracezului ii dam banii primiti pentru lapte, de exemplu. sapati putin dupa acest subiect). Daca deciziile UE ar depinde de Basescu si de Gheorghi Părvanov si nu de Nicolas Sarkozy şi Angela Merkel, poate ca banii astia s-ar intoarce si la noi.

Legat de pret... De ce s-au scumpit atat de tare echipamentele apicole(stupi si toate cele), de ce s-a scumpit atat de tare materialul biologic(familii de albine, roiuri, matci, etc)? Pentru ca piata permite acest lucru. Oriunde sunt bani de luat va fi tot timpul cineva prezent.
"Choose a job you love, and you will never have to work a day in your life"
---
my flickr | my facebook | my pinterest | my blog | my YM: MyBees_ro@yahoo.com | my Google+
Avatar utilizator
MyBees
 
Mesaje: 1285
Membru din: 23 Feb 2011, 13:01
Localitate: Bucuresti, stupina in Dambovita

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde peterneamt » 13 Dec 2011, 12:54

Felicitari asa este, astazi in UE si in lume este sclavagism economic si fiecare initiativa legislativa, sau de investitii ori reprezinta o afacere ,ori mascheaza un furt. Problema noastra ca tara, este ca UE este ca o curva frumoasa care noua ne ridica putin fusta (ne agita ),dupa care se duce la alti mai avuti. De,economie de piata !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde victor s » 13 Dec 2011, 12:55

apai deh...Mariane....cred ca ne-am apucat de albinarit la timpul total nepotrivit. o sa fim asa de usor de confundat cu ''acei oportunisti''...! numai timpul va cerne si asterne adevarul ! ;)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde alt stupar » 13 Dec 2011, 21:45

Asa e... timpul va cerne !
Si apropo de avatarul tau simpatic, ma intreb ce se va intampla cu fintele acelea dragalase si naive, in genere numite pingiuni, odata ce incalzirea globala (a se citi anul prost si ceasul rau ) va determina topirea banchizei ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde iosca » 13 Dec 2011, 22:28

Poate va cerne timpul, asa cum zici, dar pan' sa cearna........mai tre' sa curga multa apa pe Dunare
Fac o comparatie intre preturile de acum...nu mai mult de 2 ani: Cea mai ieftina miere nu scadea sub 8.5 lei iar apiinvertul era in jur de 4 lei ( nici 50 % din pretul poliflorei). Acum preturile celor doua (produse apicole :!: :lol: ) sunt aprox. egale.
PNA-ul :?: :!:
Pai de ce sa prinda mierea in PNA ? (-Cum de ce-ar cumpera apicultorul miere ?! - pai sirop la pretul mierii de ce cumpara ?) Ca doar e mai bun siropul nemtilor :mrgreen: ! Si de ce din toate siropurile numa asta-i prins in PNA ?
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde proapis13 » 14 Dec 2011, 18:01

iosca scrie:! Si de ce din toate siropurile numa asta-i prins in PNA ?

Sunt mai multe stimulente pe lista,insa acestea sunt cele mai cunoscute
O sa primesc lista de la ICBVM cu produsele aprobate undeva intre Craciun si revelion
si o sa o postez sa vada toate lumile si sa se dumireasca
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde kamy » 16 Feb 2012, 10:20

iosca scrie:Am zis: nici daca din miere ar fi facute, nu merita pretul asta. Ce sa va mai zic, daca al nostru sirop de la Calafat ( cu 9-10% fructoza) cred ca se apropie de 4 lei. Nu mai stiu exact, o fi chiar mai mult acum, da' in toamna lui 2010 era 1.9 lei/kg cand am luat eu ultima si ultima data, atat de mult ca nu se mai termina odata si incepuse sa fermenteze. :x
O fi ramas vreo urma de miros si prin carnea de porc ? :mrgreen: . Va zic saptamana viitoare :P

d-lor nu va mai plangeti preturile mari sant incurajate de cumparatori asa functioneaza economia de piata,si eu am luat de la filomera si nu a cristalizat,ei aduc din cel mai bun,celalalt mai subtire cristalizeaza.
hrana ideala pt albine e mierea,pe locul 2 apiinvertul din unguri si pe locul 3 zaharul care este putin mai cu spor fiind mai concentrat.zaharul uzeaza albina apiinvertul nu!
unde se vade cel mai bine? la nucleele ewk,daca cu zahar te tine albina cu chiu cu vai la 2 matci cu apiinvert merg 4-5 si ajung sa si roiasca.
cand stam prost cu idealul (mierea) ar trebui sa alegem varianta mai putin rea pt albine.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde kamy » 16 Feb 2012, 10:27

Legat de pret... De ce s-au scumpit atat de tare echipamentele apicole(stupi si toate cele), de ce s-a scumpit atat de tare materialul biologic(familii de albine, roiuri, matci, etc)? Pentru ca piata permite acest lucru. Oriunde sunt bani de luat va fi tot timpul cineva prezent.[/quote]
e o piata in crestere si miroase a bani,dar va cadea la un moment dat secretu e sa faci invers cand toata lumea cumpara si e mare pretul sa vinzi,cand scade pretul si toata lumea vrea sa vanda sa cumperi,personal am prins vre-o 4 caderi de piata ,dupa ce urci un deal pe partea cealalta sigur cobori.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde victor s » 16 Feb 2012, 10:44

Asa este...acesta este ''marele secret'' al economiei de piata...!
Problema e ca din 2010, din primavara,tot urc dealul asta si valea tot nu se vede...! Si nu stiu ce ma face sa cred ca anul asta vor fi si mai scumpe coloniile de albine... :?
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Apiinvert care cristalizeaza

Mesajde kamy » 16 Feb 2012, 13:41

victor s scrie:Asa este...acesta este ''marele secret'' al economiei de piata...!
Problema e ca din 2010, din primavara,tot urc dealul asta si valea tot nu se vede...! Si nu stiu ce ma face sa cred ca anul asta vor fi si mai scumpe coloniile de albine... :?

sigur in 2014 cand se vor fi terminat paraii europeni ajungem si-n vale,bine-ar fi sa fiu mincinos!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori