Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 22 Feb 2016, 20:50

Am pus cate o proteica,ca in foto de mai sus...si,dupa 6 zile o parte din ei au facut"curat" :shock: s-au or fi fost oameni lui Silviu Prigoana :)
Fişiere ataşate
IMG_0241.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Florin Dobre » 23 Feb 2016, 00:38

gica.mosu scrie:...F multi zic ca daca albinili aduc polen,nu se mai ating de proteica...totusi vor mai fi si zile reci,asadr am pus cati o energetica+o proteica....Cu 5-8% proteina :shock: ...

Bre mosule...am devenit unul dintre aia f. multi de zic asta. Se ating de proteica...ca-i dulce. Dar daca intra polen...ce poate fi mai bun decat asta?! :)
Si doar stii cate retete am mai studiat ca sa le fac si eu cozonaci...uite ca anul asta nu mai pupa. Sa vedem cum o fi. :?
Luv Iu!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 23 Feb 2016, 01:12

gica.mosu scrie:...F multi zic ca daca albinili aduc polen,nu se mai ating de proteica...totusi vor mai fi si zile reci,asadr am pus cati o energetica+o proteica....Cu 5-8% proteina :shock: ...

Multi nu stie cum se face cozonacu . Decat ca ouale praf de la ce pasare trebuiesc a fii ?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 23 Feb 2016, 21:21

Florin Dobre scrie:
gica.mosu scrie:...F multi zic ca daca albinili aduc polen,nu se mai ating de proteica...totusi vor mai fi si zile reci,asadr am pus cati o energetica+o proteica....Cu 5-8% proteina :shock: ...

Bre mosule...am devenit unul dintre aia f. multi de zic asta. Se ating de proteica...ca-i dulce. Dar daca intra polen...ce poate fi mai bun decat asta?! :)
Si doar stii cate retete am mai studiat ca sa le fac si eu cozonaci...uite ca anul asta nu mai pupa. Sa vedem cum o fi. :?
Luv Iu!


...Florineeee,aduc polen 2-3 zile...sa'poi pauza o saptamana!!!! Proteica s-au ceva dulce cum ii zici,o face sa tina"pasul".....Stupul din poza,are puiet pi 4 rame,si mai cere"spatiu"....I-am pus o rama+ inca o proteica(si la inca 15 fam la fel...) avand in vederi ca se anunta cativa zili reci....Pt...Nicolai A........e,da "oooole" sunt di la ferma lu'A Nastase de...CIOCOMA'RLE fecundati'n vitro :)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde lucky5strike » 23 Feb 2016, 23:16

Deja e tardiv cu turtele proteice. Cine da, sa dea saptamana asta, sau sa nu e mai incurce... anul e grabit la greu.
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 23 Feb 2016, 23:24

FF corect....dar,sa nu uitam si ce zice "prognoza'...uneori se mai si potrivesteee :idea: AAAAA,da si parca nu di muuult ,scrieati"pacat,ca n-am chitit sa pun la toate familiile cate o proteica pe la jumate lui februarie"...uneori ne mai inselam si noi....si vremea :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 28 Feb 2016, 22:27

....DAAAA, la una calda 5 zile reci, mai venim si cu "artileriea grea"...pana icep sa aduca d'afara....P.S-au si cate ceva proteica in hranitooor :!: ..si la....unii si o rama dupa DF zgariata evident...
Fişiere ataşate
IMG_0250.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 08 Mar 2016, 08:10

>
...DAAA baieti,a-ti avut dreptate nu s-a "atins" de proteica....dar dupa aprox 15 zili asa arata...vai mama lui=pe 5 r puiet....cere cat:P P.S-Florine este acelas stup din FOTO de sus.... :idea:
Fişiere ataşate
IMG_0271.jpg
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 08 Mar 2016, 08:17, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 08 Mar 2016, 08:13

>>>>Cuu,hrana sta mai"p...t"...are aprox 10kg de miere....O dedicatie ....si pt D-na Irina :P...P.S- ieri a primit punga nr=5 cu proteica lichida+ o rama dupa DF zgariata.... :!:
Fişiere ataşate
IMG_0269.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Bambucha » 08 Mar 2016, 22:04

Pai si de ce ne aratati pisoiul cel mai slab? citez: "vai mama lui", unul cu 10 rame de puiet nu aveti?
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 08 Mar 2016, 22:20

...Mestere="d-om Profesor"...Daca d-stra aveti acu un stuuuup co 10 r cu puiet,eu va daruiesc"moca" ta'ti stuchiiiii mei...Va bagati,s-au...bagati dooooar..."STRA"MBE"...Pt ceilalti apicultori,la ce "gluma "de iarna a fost in 2016...5r cu puiet acum (in Moldova ... vremea e cu 1-2 sapt in urma ;) )..eu zic ca's in "GRAFIC"... :shock:P.S- asa sunt 70% din stupii mei :P
Ultima oară modificat de gica.mosu pe 08 Mar 2016, 22:34, modificat 1 dată în total.
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde lucky5strike » 08 Mar 2016, 22:23

"Isteatza" ponta. Sigur e intr-o lada cu fund plin, ca la a-v cu nici un chip nu baga puietul asa de jos la ora asta. 8-)
Pax vobiscum!
lucky5strike
 
Mesaje: 6248
Membru din: 18 Feb 2011, 19:02
Localitate: DOLJ

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 08 Mar 2016, 22:32

Paaai,sigur pi verificate=pi cautateeee :D desi i-mi plac aistea cu "ata'n ..d" nu s-au prins...de mini,pai de,varsta :oops: ..paaai,de un mos di moda vechi ..mai greu:D ...Da,la aprox 2,5 kg de albina (iernat pe 6rami) acum...la ce sa te astepti :idea: P.s-este unul din stupii pt selectie=merita..tras din el :shock: ...Nu la multi matci vezi=gasesti o astfel de ponta...Vremea si-spus cuvantul....
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Bambucha » 08 Mar 2016, 22:50

:mrgreen: eu sunt mai amarat, n-am atat puiet ca-n Moldova, fara suparare sau strambe :cry:
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde Florin Dobre » 09 Mar 2016, 02:34

gica.mosu scrie:...Da,la aprox 2,5 kg de albina (iernat pe 6rami) acum...la ce sa te astepti :idea: P.s-este unul din stupii pt selectie=merita..tras din el :shock: ...Nu la multi matci vezi=gasesti o astfel de ponta...Vremea si-spus cuvantul....

Mosule...nu ca voi ca sa ma laud, nici ca voi sa te-nspaimant...dar ce am iernat pe 6 rame tot asa sunt...poate o idee mai buni :D...si fara cozonaci la punga. ;)
Doar ca nu pot zice ca 70% sunt asa...mai trec niste ani si ajung si pe acolo. :D
Spor la treaba si sa nu-ti ajunga butoaiele!
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde balu » 09 Mar 2016, 10:25

Am pus miere in pungi, n-a curs nici-una
am pus aceiasi miere cu 10% drojdie furajera, toate au curs pe urdinis, au intepat punga , dar nu le-a placut :o
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori