Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2014, 10:24

paul scrie:
gica.mosu scrie:Pentru toti inclusiv pt razasul meu Paul....urda.... grasimi- zero,contine PROTEINEEEE :oops:

Mosuleee ... cioban n-am fost in viata mea !
In schimb, stiu cum se face urda ... :P Din fierberea zerului rezultat dupa prepararea casului !
Si apropos de continut ... urda de oaie contine cam 15% grasimi si cam tot pe atatea proteine ! Urda de capra sau de vaca are aceste valori cuprinse intre 10%-13% ! :P Deci, treaba cu grasimi zero ... pica ! :lol:
LE ... eu zic ca-i mult mai de efect prepararea siropului de stimulare in primavara cu zer proaspat ! Deja am vorbit cu o doamna de la care cumpar toate produsele lactate sa-mi aduca zer in momentul in care ma apuc de facut sirop pentru stimulare !

Paule sa ai mare grija cu zerul,sa nu fie atins de sare
maxim 25g/1000ml si nu mai mult de 200ml...
produsul nu se lasa de pe o zi pe alta si se administreaza imediat dupa omogenizare :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde joohny » 05 Mar 2014, 10:46

Va salut.La fiecare litru sirop se poate adauga max. 0,5 l zer de vaca proaspat.Se administreaza atit cit pot minca in timp de 2-3 ore.Nu se adauga acid.Nu se administreaza mai mult se 3 saptamini deoarece fam. de albine roiesc.D-le Paul ,chiar pe la d-tra urda are asa de mare continutul de grasimi? Puteti dovedi? Multumesc.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde paul » 05 Mar 2014, 11:05

proapis13 scrie:Paule sa ai mare grija cu zerul,sa nu fie atins de sare
maxim 25g/1000ml si nu mai mult de 200ml...
produsul nu se lasa de pe o zi pe alta si se administreaza imediat dupa omogenizare :!:

Mariane ... zerul e nesarat ! Da' stai ca nu inteleg ... adica trebuie sa pun maximum 25 ml. de zer la un litru de sirop si sa nu administrez mai mult de 200 ml. de "carcalete"odata :?: Si daca astazi am facut "carcaletele",tot astazi trebuie sa-l administrez :?:
@ joohny ... dupa postarea mosului Gica am sunat un prieten care are o minisectie de produse lactate. El mi-a dat compozitia, asa cum rezulta din buletinele de analiza !
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde joohny » 05 Mar 2014, 11:21

paul scrie:[@ joohny ... dupa postarea mosului Gica am sunat un prieten care are o minisectie de produse lactate. El mi-a dat compozitia, asa cum rezulta din buletinele de analiza !


Va salut.Totusi eu nu cred in aceste procente.Cred ca-i o greseala.O sa ma interesez si eu.Parerea mea este ca un max.4-5% grasimi are.Sanatate.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2014, 14:12

joohny scrie:Va salut.La fiecare litru sirop se poate adauga max. 0,5 l zer de vaca proaspat.Se administreaza atit cit pot minca in timp de 2-3 ore.Nu se adauga acid.Nu se administreaza mai mult se 3 saptamini deoarece fam. de albine roiesc.D-le Paul ,chiar pe la d-tra urda are asa de mare continutul de grasimi? Puteti dovedi? Multumesc.Sanatate.

Ma intereseaza sursa informatiei tale pentru documentare ; un link se poate ???... :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde catalin_vl » 24 Mar 2014, 11:02

Mai baieti terminati cu toate prostiile care le dati albinelor.
Le dai miere ,recoltezi miere.
Singurul produs care poate fi folosit fara probleme este zaharul sirop atat pt stimulare cat si completare. Si da zarul poate lua locul la apa . Sanatate
''albinele au nevoie de flori ca sa traiasca si florile au nevoie de albine ca sa rodeasca''
Avatar utilizator
catalin_vl
 
Mesaje: 371
Membru din: 25 Mar 2012, 20:49
Localitate: vilcea com vladesti

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 25 Mar 2014, 08:33

Cataline,sa'nteleg ca americanul s-au ala de-l chema MALAIU...o fost "PROSTI" cand o scris=folosit nisti.....Mai nou citesti cartea lui Dr Daniel Popovici :idea: si te rog nu mai baga "NENI" di istea ;) ca nu-I "Mumos"....nu te obliga' nimeni...sa' nici eu=mosu -bengusu sa dai la albini alteleceva=da^le frate miereeeee :!: ;)
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde mitica68 » 04 Iul 2014, 10:14

Va salut, pentru turte proteice facaute in casa, oare drojdea de bere din linkul alaturat este buna?
http://homepets.ro/index.php?route=product/product&product_id=9487&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde proapis13 » 04 Iul 2014, 10:26

mitica68 scrie:Va salut, pentru turte proteice facaute in casa, oare drojdea de bere din linkul alaturat este buna?
http://homepets.ro/index.php?route=product/product&product_id=9487&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

Singurul produs pe baza de drojdie ce a confirmat se gaseste la adresa de mai jos,mai multe date acolo :!:
viewtopic.php?f=9&t=1498&hilit=drojdia#p36771
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde mitica68 » 04 Iul 2014, 10:57

proapis13 scrie:
mitica68 scrie:Va salut, pentru turte proteice facaute in casa, oare drojdea de bere din linkul alaturat este buna?
http://homepets.ro/index.php?route=product/product&product_id=9487&utm_source=shopmania&utm_medium=cpc&utm_campaign=direct_link

Singurul produs pe baza de drojdie ce a confirmat se gaseste la adresa de mai jos,mai multe date acolo :!:
viewtopic.php?f=9&t=1498&hilit=drojdia#p36771
Multumesc ;)
Avatar utilizator
mitica68
 
Mesaje: 193
Membru din: 10 Apr 2013, 09:45
Localitate: Resita, 0740025334: Caras - Severin

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 15 Feb 2016, 21:41

peterneamt scrie:Dea lungul timpului s-au cautat si s-au gasit diverse metode de a suplinii si chiar inbunatatii polenul. Datorita agriculturii plantele polenifere sunt tot mai putine, si polenul monofloral (floarea soarelui ) nu asigura intotdeauna elementele necesare unei alimentatii corecte. Eu sustin ca inlocuitorii trebuie defapt sa fie aditivi = sa complecteze calitatile polenului nu sa il substitue (inlocuiasca ). Albusul de ou nu are o mare valoare nutritiva (albumina + antiproteine) pe cind galbenusul are cam de toate si din aceasta cauza ouale sunt folosite la fabricarea vaccinurilor sau la hrana bacteriilor (culturi ).
Am folosit si praf de inghetata expirat si albinele nu au facut nazuri , dar nu sunt in masura sa spun ce efecte secundare a avut, pentru ca nu au fost vizibile.
Totusi plecind de la ideea ca albinele nu sunt carnivore nu cred ca trebuie exagerat cu proteina de origine animala. Procentul mediu de proteine variaza de la 7 la 37 % in polenurile recoltate de albine deci variaza mult.
Sfatul meu este ca atunci cind facem turtele sa plecam intotdeauna de la polen si de la miere la care mai adaugam si alti inlocuitori care cu cit sunt mai multi ( nu cantitativ ci sortimental )cu atit vor da rezultate mai bune.
Nu conteaza raportul de proteina din turte (ele se alimenteaza separat cu miere si cu polen ca si noi de altfel :mai luam o lingura de ciorba mai muscam odata din piine ), dar condeaza sa aiba la dispozitie ambele (glucide + proteine +etc. ) Deci nu strica daca turta are o concentratie mai mare de proteina daca le dam si sirop 1/1.
Personal folosesc si feedbee (de 3 ani) si nu i-am gasit freo hiba in afara de pret. Retete sunt multe dar totul se reduce la bani = pretul dicteaza in capitalism. Si nu trebuie uitate nici vitaminele si nici mineralele care nu ar trebui sa lipseasca din nici o reteta. ;)


Pt ce mai noi pe forum,merita citit si ac topic....Si, nu in ultimul rand ac MS f interesant si la obiect...Tot Peterneamt,scariea undeva:"lipsa unui singur aminoacid esential,face ca valoarea unei turte proteice sa fie= cu zero....Corect,Peter dar trebuie luat in calcul :idea: si daca lipseste si acel "aminoacid PRINCIPAL" numit vremea-temperatura din stup...cam tot acola se ajunge(-5-20*) uneori iarna tarziu :idea: P.S -pt cei care stiti,care e cantitatea de tinctura de plante-protofil/kg pasta proteica si/l de sirop...si sursa de informatie( va rog sa o puneti pt a se clarifica si asta) multunesc......SPOR-G.M :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 18 Feb 2016, 10:12

...F multi zic ca daca albinili aduc polen,nu se mai ating de proteica...totusi vor mai fi si zile reci,asadr am pus cati o energetica+o proteica....Cu 5-8% proteina :shock: ...
Fişiere ataşate
IMG_0209.jpg
IMG_0210.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 18 Feb 2016, 10:22

...Si dupa ce am pus turta(le),pun foliea apoi paturica si peste...podisorul....P.S- nu am condens decat ff putin,si dupa cum am mai scris e o sursa de apa pe timp rece,cand albina nu iese afara(sub8*) sa aduca apa :idea:P.S peste podisor pun o paturica,saltelute...ce am :!:
Fişiere ataşate
IMG_0215.jpg
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde peterneamt » 19 Feb 2016, 22:09

Turta bună pentru....
300 g polen uscat se macină cu râşniţa de cafea şi se amestecă cu 300 -400 g iaurt de casă, ( poate fi folosit şi polenul congelat ) şi se bagă la frigider 2 zile . După cele două zile se amestecă cu miere încălzită dar fără să vă ardă la degete (în prealabil ( dacă nu aveţi prealabil merge şi fără) ) la baie marină ( dacă nu aveţi, puneţi o oală cu puţină apă pe aragaz şi în ea inroduceţi o oală mai mică ce conţine miere şi mestecaţi din când în când în sec )se amestecă apoi şi cu lapte praf cât să îi dea o consistenţă mai dură . Oferiţi turta cu dărnicie copiilor în loc de ciocolată şi astfel vă rămân bani de bere sau.....albine :D
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde gica.mosu » 19 Feb 2016, 22:42

...Va salut d-le Peterneamt,f interesant ce spuneti(a-ti folosit-o si la albine ,cu ce rezultateee?)...si daca nu gasim "prealabil" pana la lasat de "sec" ca de, vini postul pastelui :idea: ...putem sa punem boia de ardei iute'n loc 8-) ca vad ca se poarta,cu ce rezultate :oops: nu stim inca=vom afla...P.S-am pus o proteica=COZONAC -5-8% proteina( o folosesc de peste 30 de ani) acum 3 zile,si azi am tras cu ocghiul la cativa,si au rontait la greu,chiar si 80%,desi a intrat si ceva polen d'afara zilele trecuti :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: turte[ cu praf de oua] pt albine =cozonac

Mesajde peterneamt » 19 Feb 2016, 22:51

Da este o glumă..... şi nu prea ;) . Acest preparat este foarte bun la gust şi copii îl adoră ! Nu mai spun de beneficiile aduse sănătăţii lor comparativ cu dulciurile din comerţ .
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori