Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde IonutMioveni » 12 Apr 2012, 13:23

Sorin , vezi ca e posibil sa gasesti puiet pe rama de langa diafragma....eu asa am gasit la un stup.
Eu unul nu am rame construite cine stie ce, dar pentru ca am descapacit si am pus dupa diafragma cand am nimerit p.acas' si a permis si vremea , astfel am obtinut cate o rama chiar 2 pe care le pot folosi la largirea cuibului.
In concluzie , consider ca nu mai e nevoie pe moment daca descapacesti rama respectiva si lasi sa ia mierea.
Mai apoi (dupa ce-o goleste) o poti folosi drept hranitor cand consideri ca e cazul.
Toate cele bune!
Nascut pentru a reusi !!!
http://ionutmioveni.sunphoto.ro/
Tel.0745092353
Avatar utilizator
IonutMioveni
 
Mesaje: 494
Membru din: 11 Mar 2011, 15:29
Localitate: Mioveni-Arges...albinutele la bunici com.Uda

Re: sirop

Mesajde Avram Sorin » 12 Apr 2012, 15:52

Mama ei de pinguin ce is :D. Vorbesc cu un prieten asta zice : mah vezi ca e de dat sirop in perioada asta. Hop si eu fac sirop dupa reteta GICA. Siropu invertit nota zece. Bun acuma ce fac ? Stai ca nu am hranitoare destule ... Da nu vreau sa dau milioane pe haritoarele astea de uluc. Fac ce fac construiesc cateva , iau altele inprumut ma zbat si rezolv . Pun hranitoarele in functiune , umplu troaca si astept 3 zile . Dupa 3 zile plin de entuziasm ma duc sa mai umplu din nou . Ce sa vad hranitoarele pline. Bidoanele de sirop tot pline, ca doar am facut sirop sa ajunga . Zic ... stai asa ca intru pe forum si rezolv situatia. Acuma ce fac mai pun sirop in rama daca am si miere destula ? :roll: . Horia m-a lamurit vine ionut si arunca bomba cu mierea capacita ca nu mai trebuie ..:D. Grea e viata
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sirop

Mesajde Dila Daniel » 12 Apr 2012, 16:13

Sorin...
trebuie sa se inteleaga diferentza intre stimulare si completare.
Pentru stimulare se folosesc cantitati mai mici de sirop in reprize dese.Siropul sa fie mai slab concentrat.Adica 1/1 si merge si usor mai diluat(se apropie de consistenta nectarului)
Stimularea se face chiar daca familia de albine are miere in cuib.
Albina in "zgarcenia ei" acumuleaza maxim posibil in timp cat mai mic.
Deci,stimularea se face inafara cuibului(dupa diafragma-cum este vorba si pentru cei ce folosesc)
Poti sa o faci descapacind miere,poti sa o faci cu sirop.
Eu unul asi prefera siropul in perioada asta.Au nevoie mare si de apa.
Strict in cazul tau(descris anterior),asi lua ultima rama cum zici,asi umple cu sirop si asi descapacii mierea ce mai este pe ea.Asi pune-o cat mai departe de cuib.
Daca ai rame goale,pune sirop si nu mai lua mierea.
Repet,cantitati mici si dese(maxim 200-300gr la 2 zile)
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: sirop

Mesajde Avram Sorin » 12 Apr 2012, 16:19

Sa vedem ce o sa iasa . Multumesc tuturor.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sirop

Mesajde jenica67 » 12 Apr 2012, 19:22

Daca n-ai hranitoare, nu trebuie sa iti faci probleme, eu am pus in pungi de legume de la supermarketuri, nu ca nu asi avea hranitoare, ci pentru ca nu aveam loc in cuib sa le bag. A merg fara probleme, dar sa nu lasi aer in ele si sa nu le gauresti, numai sa le inozi sa nu curga.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: sirop

Mesajde peterneamt » 12 Apr 2012, 20:20

Daca dai siropul in peturi gaurite sau in borcane cu capacul perforat sau in hranitoare ce limiteaza accesul albinelor se poate stimula si cu cantitati mari de sirop 1/1. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: sirop

Mesajde macko2001 » 13 Apr 2012, 09:00

imi spune cineva cum extrageti sucul de ceapa si cum preparati tinctura de ustutoi? la un litru de sirop 1/1 cat suc de ceapa si cata tinctura de usturoi folositi?
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: sirop

Mesajde Avram Sorin » 14 Apr 2012, 14:52

Se pare ca pana la urma albinutele s-au hotarat si in 2 zile au terminat tot siropul din hranitoare. Initial am crezut ca era ceva gresit in ce faceam eu sau nu a fost bine preparat siropul. Oricum va multumesc pentru sfaturile utile. Pe viitor le voi testa si eu.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sirop

Mesajde nae » 14 Apr 2012, 16:02

macko2001 scrie:imi spune cineva cum extrageti sucul de ceapa si cum preparati tinctura de ustutoi? la un litru de sirop 1/1 cat suc de ceapa si cata tinctura de usturoi folositi?

La 1 L dau prin razatoare 1 ceapa potrivita sau fac un ''ceai '' din 50%ceapa +50%usturoi pe care-l adaug apei din sirop (1/1) ; fac asta la primele stimulari nu acum cand aduc polen (vitamine ...) si propolis (antibiotic ) .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sirop

Mesajde macko2001 » 14 Apr 2012, 16:49

nae scrie:
macko2001 scrie:imi spune cineva cum extrageti sucul de ceapa si cum preparati tinctura de ustutoi? la un litru de sirop 1/1 cat suc de ceapa si cata tinctura de usturoi folositi?

La 1 L dau prin razatoare 1 ceapa potrivita sau fac un ''ceai '' din 50%ceapa +50%usturoi pe care-l adaug apei din sirop (1/1) ; fac asta la primele stimulari nu acum cand aduc polen (vitamine ...) si propolis (antibiotic ) .

multuesc mult Nae
Avatar utilizator
macko2001
 
Mesaje: 97
Membru din: 04 Iul 2011, 12:44
Localitate: Blaj

Re: sirop

Mesajde akmm » 18 Apr 2012, 08:50

nae scrie:
RazvanTi scrie:si hop si eu : 1 litru de apa cantareste 1,18 kg cantarit de mine mai demult.

Cu pet cu tot ?

Era in vacanta la Ecuator.....
Rezist la orice, în afara tentaţiilor.Oscar Wilde
Avatar utilizator
akmm
 
Mesaje: 1273
Membru din: 21 Mar 2011, 16:15
Localitate: Babadag

Re: sirop

Mesajde rocco76 » 31 Mar 2013, 10:11

anul trecut am dat la cativa stupi in primavara sirop din miere de rapita(90 % miere si 10 % apa) iar stupii respectivi sa-u dezvoltat foarte bine
vreau sa repet si anul acesta si cum stau binisor cu hrana in cuib doresc sa le dau doar pentru stimulare. intrebarea ar fi cat miere si cat apa (iar in apa sa pun ceva ceai: menta sunatoare etc. eventual protofil )?
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: sirop

Mesajde jenica67 » 31 Mar 2013, 18:44

Daca anul trecut ai fost multumit, de ce nu repeti figura ? Protofilul nu are rost sa il dai cu miere. Poti sa pui in loc de apa ceai caldut, sa dizolve mierea si sa le stimulezi, dar grije la furtisag. Eventual administreaza-l in punga.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: sirop

Mesajde rocco76 » 31 Mar 2013, 19:45

anul trecut am dat doar la 3 stupi iar apa am adaugat foarte putina (circa 10 %) doar pentru a fi putin fluid. am ales stupii cei mai slabi (erau dupa stramtorare pe 3-4 rame) iar dezvoltarea a fost mult mai buna decat altii care erau pe 4-5 rame pe care i-am stimulat cu sirop de zahar invertit
cum nu am foarte multa miere de rapita pentru toti iar la provizii stau mai bine ca anul trecut ma gandeam sa fac siropul din 50% miere si 50%apa (ceai)
cum se anunta vremea ceva mai calda ieri si azi au bagat ceva polen iar maine se anunta o zi cu soare si temperaturi de 16-17 grade probabil saptamana viitoare vor inflori corcodusii si piersicii si atunci ar cam fi timpul de sirop. asta daca se potriveste socoteala de acasa cu cea din targ :D
rocco76
 
Mesaje: 108
Membru din: 05 Mar 2012, 22:35
Localitate: rm valcea

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 18 Apr 2013, 09:30

Am avut cateva familii care nu au consumat turta pusa cu timp in urma [au avut miere destula], si fiind facuta cu sirop [siropul facut cu ceai], zahar pudra, suc de ceapa, suc de ceai si protofil, le-am diluat cu ceai si am sa fac un sirop. Acest sirop [medicament], il pun in 13 pungi si o sa-l arunc peste rame cand vremea nu va permite iesirea la iarba verde a albinelor :roll:
Am inceput colectarea plantelor medicinale, aici avem urzici si frunze de papadie.
Spor sa aveti :)
Fişiere ataşate
DSC03126 (Medium).JPG
infuzie de plante medicinale
DSC03125 (Medium).JPG
turte recuperate
DSC03124 (Medium).JPG
urzici la uscat
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde mirel » 18 Apr 2013, 15:25

sa l tii la rece sa nu se acreasca ;)
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica).
0761194759
Avatar utilizator
mirel
 
Mesaje: 477
Membru din: 04 Dec 2012, 12:58
Localitate: craiova dolj

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori