Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde popik50 » 27 Mar 2012, 17:20

Foarte frumos ce vad la tine acolo. Pe cate rame sunt acum familiile?
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: sirop

Mesajde cristi_vidican » 27 Mar 2012, 18:14

popik50 scrie:Foarte frumos ce vad la tine acolo. Pe cate rame sunt acum familiile?

Ce este mai slab este pe 5 rame. Rama aia din poza, de MER e de la cel mai slab. Dar i-am strans bine. Am avut 2 care meritau unificati in toamna, dar pt mine, in faza asta conteaza si numarul si vor fi numa buni de primit rame de la cei mai tari.
Am si pe 8 rame, dar care in 2 saptamani va exploda efectiv si nu stiu ce o sa ma fac pt ca de regula la mine stupii ajung suprapopulati destul de repede si daca nu e cules ....
Ma ajuta foarte mult natura. Eu nu am facut niciodata stimulari cu sirop sau turte proteice in primavara, ca si asa ii tin greu in frau. La inceputuri am avut roi natural si pe 28 aprilie. Sper ca MER-ul sa ma ajute sa-i mai tin in frau, ca genetica nu m-a ajutat pana acum.
Media stupilor este pe 6-7 rame, si sper ca primavara sa o tina tot asa.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: sirop

Mesajde Bee Happy » 27 Mar 2012, 20:34

Ma bucur ca ai cu ce te lauda :D
Dar faguri proaspeti sub hranitoare ai??? Ca io am ;)
Daca te temi ca vor exploda familile prea repede, o metoda: Dai rame cu puiet si albina la cei mai slabi. Nu la stupii slabi. La stuparii slabi :mrgreen:
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: sirop

Mesajde kamy » 27 Mar 2012, 21:43

nae scrie:[

In prima faza nu-l diluez (comerciantul nu recomanda diluarea produsului ) sau cand il dau pt. completare ,pt. stimulare (acum )il diluez (la 50 l produs ~10 l/ceai +protof. sau suc de ceapa +apa ) pe ideea ca in timp ce-i reduce umiditatea mai scapa si un grauncior de polen si innobileaza ''zeama'' (n-am facut analize /nu recomand -eu asa fac )

[ nu-i niciun bai cu diluatu dar daca se dau cantitati mari in hranitor poa sa fermenteze si iese beutura cu miros de otet si nu se mai ating de ea,dar cel mai mult le place zama de porumb nediluata ca apa isi aduc dansele,si sa nu uitam ca nu are puterea zaharului in substanta uscata!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: sirop

Mesajde popik50 » 27 Mar 2012, 22:09

Bee Happy scrie:Ma bucur ca ai cu ce te lauda :D
Dar faguri proaspeti sub hranitoare ai??? Ca io am ;)
Daca te temi ca vor exploda familile prea repede, o metoda: Dai rame cu puiet si albina la cei mai slabi. Nu la stupii slabi. La stuparii slabi :mrgreen:

Sa nu spui ca deja ai bagat faguri la crescut ? ;)
popik50
 
Mesaje: 980
Membru din: 12 Sep 2011, 12:49
Localitate: Piatra Olt

Re: sirop

Mesajde pngflorin » 28 Mar 2012, 08:49

Dezv familiei tb vazuta si prin prisma evolutiei vremii din zona de vatra, in Vrancea temp pozitive au venit cam de 10 zile, pe cand in V si S am vazut temp f mari, de pe inceputul lui martie.

Eu nu am familii cu mai mult de 1-1.5 R D puiet compact( adunat de pe toate), iar familiile le-am restrans la 5-6 RD pe toate, adica am scos 1*-2 rame goale de la toti si le-am inlocuit cu rame cu coronita sau pline cu miere.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: sirop

Mesajde cristi_vidican » 28 Mar 2012, 09:19

Bee Happy scrie:Ma bucur ca ai cu ce te lauda :D
Dar faguri proaspeti sub hranitoare ai??? Ca io am ;)
Daca te temi ca vor exploda familile prea repede, o metoda: Dai rame cu puiet si albina la cei mai slabi. Nu la stupii slabi. La stuparii slabi :mrgreen:

Pai, cum nu am hranitoare in stup, nici faguri sub ei nu am. Am avut la unul ceva faguri lipiti de folia care era pe post de diafragma (culca dupa ultima rama). Folia era mai departata putin de ultima rama si deja cladeau. Am vut sa le bag rama cu miere in cuib, dar am preferat sa-i tin mai strans, ca saptamana asta nu e ca cealalta si mai bine sa-i tin inca stransi. Dar, acolo unde nu le-am permis sa cladeasca faguri, latesc fagurii, de zici ca trebuie sa-i extrag. Uite in poza de mai jos, la un stup mai slabut. Poza facuta ieri.
Pentru stuparii slabi, am o recomandare, care-i va transforma in stupari slabi cu stupi tari: unificari.
La inceputuri nu aveam lazi goale. Roiau de numa. Si nici numarul nu conta pt mine. Bagam si 3 roi (mai mici, secundari) unul peste altul (adevarata nebunie). Dar, faceam din aia stupi, cu care strangeam cel mai bine la FS. Niciodata nu mi-a parut rau de unificari, mai putin anul trecut cand, inainte de rapita, am intarit un stup slab cu prea multe rame cu puiet, in asa fel ca peste o saptamana cand am mers la stupi, deja intrase in friguri. M-au apucat si pe mine frigurile cand am vazut ce prostii am facut. Si excesul de zel e pagubos.
Fişiere ataşate
Imag173.jpg
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: sirop

Mesajde cristi_vidican » 28 Mar 2012, 10:06

pngflorin scrie:Dezv familiei tb vazuta si prin prisma evolutiei vremii din zona de vatra,

Daca ai cules in zona ta, nici o zona din tara nu e intarziata. Albina tine pasul cu vremea.
Dar, daca am de gand sa merg la Calafat, atunci fac tot posibilul sa nu tin primavara stupii mei langa cei ai lui Horia Ch. Totul depinde de ce vrem. De aceea stuparii profesinisti incep deplasarile in perioada asta, in cautare de polen si nectar pentru dezvoltare.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: sirop

Mesajde pngflorin » 28 Mar 2012, 14:32

cristi_vidican scrie:[Daca ai cules in zona ta, nici o zona din tara nu e intarziata. Albina tine pasul cu vremea.
.


CORECT.
Asta si am spus, zona de vatra pe care o am a avut o intarziere fata de alte parti.
Avatar utilizator
pngflorin
 
Mesaje: 796
Membru din: 09 Apr 2011, 11:43
Localitate: Odobesti, VN

Re: sirop

Mesajde Bee Happy » 28 Mar 2012, 20:29

popik50 scrie:Sa nu spui ca deja ai bagat faguri la crescut ? ;)

Nu am bagat inca. Dar ma gandesc serios sa bag. Ma gandesc inca vreo trei saptamani, apoi bag.
Drumul spre succes, este tot timpul in constructie.
Avatar utilizator
Bee Happy
 
Mesaje: 509
Membru din: 24 Feb 2011, 19:50
Localitate: Sebes- Alba

Re: sirop

Mesajde balu » 30 Mar 2012, 09:16

am pus sirop in pungi 250 g , la 10 n-a curs , la un roi mai mic da, in hranitor se mai ineaca , mai ingheata acolo, in punga la famili bune zic ca merge ? :!: :?:
balu
 
Mesaje: 545
Membru din: 20 Iul 2011, 10:27
Localitate: berbesti vl

Re: sirop

Mesajde MIHAI BALS » 30 Mar 2012, 09:29

balu scrie:am pus sirop in pungi 250 g , la 10 n-a curs , la un roi mai mic da, in hranitor se mai ineaca , mai ingheata acolo, in punga la famili bune zic ca merge ? :!: :?:

le dau sirop doar in hranitor de 10 zile si nu ingheata si nu se-neaca.
Avatar utilizator
MIHAI BALS
 
Mesaje: 3910
Membru din: 09 Feb 2012, 22:30
Localitate: Bals- Olt

Re: sirop

Mesajde danipowsoft » 30 Mar 2012, 12:24

pune un betisor alimentator si nu se mai ineaca nici una
PS: stupari sunt secretosi :D
Avatar utilizator
danipowsoft
 
Mesaje: 88
Membru din: 12 Apr 2011, 19:20
Localitate: Targu Jiu

Re: sirop

Mesajde kamy » 30 Mar 2012, 13:07

balu scrie:am pus sirop in pungi 250 g , la 10 n-a curs , la un roi mai mic da, in hranitor se mai ineaca , mai ingheata acolo, in punga la famili bune zic ca merge ? :!: :?:
nu se-neaca in sirop cu conditia sa pui plutitoare,din 15 martie le-am pus hranitoare si le cam usuca!punga e pentru iarna.
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: sirop

Mesajde ioanpuiu » 30 Mar 2012, 17:52

Bee Happy scrie:Dar faguri proaspeti sub hranitoare ai?

Am scos ieri un hrănitor introdus cu o săptămînă în urmă, construiseră numai celule de trîntor ca la RCl
Fişiere ataşate
DSC06160 - Copy.JPG
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2246
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: sirop

Mesajde leomitica » 30 Mar 2012, 18:21

Sigur l-ai introdus in urma cu o saptamana fara fagutz pe el? Cand a avut timp sa iasa puietul din celulele negre? :shock: :!: :?:
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori