Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde Dila Daniel » 30 Mar 2012, 18:32

leomitica scrie:Sigur l-ai introdus in urma cu o saptamana fara fagutz pe el? Cand a avut timp sa iasa puietul din celulele negre? :shock: :!: :?:

nu discut daca este fagurele de acum sau nu.Nu ma intereseaza.
Ce vreau insa sa spun,este ca acel fagure este asa din constructie,in functie de "materialul" folosit la fabricarea cerii.Deci nu este de la puiet ecluzionat acea parte mai inchisa la culoare.
Constructia a inceput cu 3-4 limbi de ceara,ce au fost mai apoi unite intre ele.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: sirop

Mesajde Bambucha » 30 Mar 2012, 19:40

Este o urmare fireasca a cuibului "strans" bine si a stimularilor daca este construit acum. De obicei astfel de fagurasi imprumuta culoarea de la fagurele invecinat.
Prin Bucuresti a inceput sa dea floarea de corcudus, la periferie mai dureaza ca 1 saptamana.
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 30 Mar 2012, 20:40

leomitica scrie:Sigur l-ai introdus in urma cu o saptamana fara fagutz pe el? Cand a avut timp sa iasa puietul din celulele negre? :shock: :!: :?:

Aici se cunoaste cat de putin ai citit despre cum se construiesc fagurii
Acea ceara mai inchisa la culoare este ceara refolosita si este
cea din capacelele de sub care au eclozionat tinerele albine
Puntea de legatura a fagurelui cind este construit pe gol este facuta
din ceara de capaceala deoarece aceasta are in compozitie si propolis ;)
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde bobby_76 » 30 Mar 2012, 22:17

leomitica scrie:Sigur l-ai introdus in urma cu o saptamana fara fagutz pe el? Cand a avut timp sa iasa puietul din celulele negre? :shock: :!: :?:


Haideti sa evitam micile "rautati"
Acolo e vb de o familie f buna, f bine stransa, care in lipsa de spatiu s-a apucat de treaba. Culoarea nu are legatura cu puietul, proapis13 a detaliat putin.
Daca alimentatorul a fost introdus in cuib, explicatia e si mai simpla.
personal, in aceasta luna am vazut cum, albina, a carat din cuib, dupa diafragma, miere, pt a-si face spatiu de ouat. Familie pe 7 rame, ff stransa, bine populata. Sa nu subestimam calitatile organizatorice ale familiei, si mai ales pe cele de constructor...
detaliez aici: am pregatit familiile pt stimulare pe sirop, introducand alimentator in cuib, inainte de diafragma. Dupa D, am lasat o rama buna de ouat, bine construita, cu coronite, special pregatita din toamna pt ac pas. (sa nu mai pierd timp cautand-o, cu stupul deschis) Mijlocul ramei, era normal, liber, in zona de ouat.
Joi, cand am dat sa extind cuiburile, acolo unde s-a impus, am obs ca rama pregatita de mine era deja plina de miere, devenind inutilizabila pt cuib (ouat). Precizez ca nu au avut nimic la "saculetz" si nici in alimentator, sinici de afara nu cred ca au avut. Deci au carat, din cuib, dincolo de D
sub alimentator un buretzel cladit, mai mic decat cel prezentat de voi.
bobby_76
 

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 30 Mar 2012, 22:24

bobby_76 scrie:personal, in aceasta luna am vazut cum, albina, a carat din cuib, dupa diafragma, miere, pt a-si face spatiu de ouat. Familie pe 7 rame, ff stransa, bine populata. Sa nu subestimam calitatile organizatorice ale familiei, si mai ales pe cele de constructor...

Atentie marita celor ce nu stiau :idea:
Decat vreo cativa colegi de pe forum au amintit in treacat si numai pe ici pe colo cele scrise de bobby
Colegu',intr-o zi cu soare vreau sa-ti cunosc mentorul
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde ioanpuiu » 30 Mar 2012, 23:11

bobby_76 scrie:Daca alimentatorul a fost introdus in cuib, explicatia e si mai simpla.

Pentru că am avut un început de furtişag şi pentru că la acel stup a fost mare vînzoleală şi mai multe albine moarte în faţa stupului, am montat hrănitorul în cuib (între diafragmă şi ultima ramă) gîndindu-mă că acolo e mai bine apărat in situaţia unei stimulări.
La restul stupilor am pus hrănitorul după diafragmă şi din şase controlaţi am găsit la doi stupi, mici începuturi de construcţie pe lemnul diafragmei.
Ultima oară modificat de ioanpuiu pe 30 Mar 2012, 23:22, modificat 1 dată în total.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: sirop

Mesajde alt stupar » 30 Mar 2012, 23:14

ioanpuiu scrie:
Bee Happy scrie:Dar faguri proaspeti sub hranitoare ai?

Am scos ieri un hrănitor introdus cu o săptămînă în urmă, construiseră numai celule de trîntor ca la RCl

aici eu as pune un alt ”diagnostic”
si anume un uluc pus direct langa o rama cu puiet, fara a mai fi despartite de rama de acoperire, cu rezerve si alea-alea, asa cum ar fi normal.
Asa cum bine a precizat DD, inceputurile limbilor sunt din ceara refolosita. Or, cu exceptia fazei ”capacirea puietului” albina nu refoloseste ceara in momentul actual decat daca este pusa intr-o situatie de stres, anormala pentru ea (in speta, loc gol langa rama de puiet)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: sirop

Mesajde ioanpuiu » 30 Mar 2012, 23:27

Nu am verificat să văd dacă avea puiet pe ultima ramă dar în locul hrănitorului (pe care l-am scos) am băgat o ramă bună de ouat care avea şi o coroniţă de miere.
Cu toţii suntem sclavi...doar că speranţa ne împiedică să vedem asta.
ioanpuiu
 
Mesaje: 2245
Membru din: 23 Feb 2011, 13:15

Re: sirop

Mesajde pescaru » 31 Mar 2012, 21:18

Boby 76 si proapis aveti o dreptate colosala care ar trebuii lamurita ,pt. ca stupii blocati cu miere am si eu cativa albinele au carat mierea la unii dupa folie folosita de mine ca si diafragma la altii ultima rama vazand mierea si gustand-o am crezut ca e de la salcie ,sau de la altceva ,dar mierea e carata pt. a avea matca unde oua ,deci e bine zic eu .
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: sirop

Mesajde alt stupar » 31 Mar 2012, 22:48

ioanpuiu scrie:Nu am verificat să văd dacă avea puiet pe ultima ramă dar în locul hrănitorului (pe care l-am scos) am băgat o ramă bună de ouat care avea şi o coroniţă de miere.

deci problema remediata.
lasa... am patit-o si eu cand am pus ulucurile ”in orb” (in traducere :D fara a vizualiza rama dinspre diafragma)
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: sirop

Mesajde api_gxg » 02 Apr 2012, 17:03

In concluzie, unde este indicat sa pun hranitorul, intre ultima ramă din cuib si diafragma sau imediat dupa diafragma?
Avand in vedere ca la noapte se anunta doar +2 grd, exista riscul sa prinda albinele peste noapte dincolo de diafragma, in dorinta lor de a lua siropul si sa le afecteze?
Va multumesc!
api_gxg
 
Mesaje: 8
Membru din: 14 Apr 2011, 22:06
Localitate: craiova

Re: sirop

Mesajde Avram Sorin » 06 Apr 2012, 09:56

api_gxg scrie:In concluzie, unde este indicat sa pun hranitorul, intre ultima ramă din cuib si diafragma sau imediat dupa diafragma?
Avand in vedere ca la noapte se anunta doar +2 grd, exista riscul sa prinda albinele peste noapte dincolo de diafragma, in dorinta lor de a lua siropul si sa le afecteze?
Va multumesc!


Da e buna intrebarea. Si eu vreau sa le mai dau sambata o " portie" de sirop. Dar duminica se se anunta -3 grade noaptea . Oare o sa fie problema ?. Rog un raspuns. Multumesc.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sirop

Mesajde Bambucha » 06 Apr 2012, 11:01

Incercati la un stup si observati ce se intampla. Este cel mai bun raspuns! Daca va uitati la albinute veti obtine raspunsul. Curaj! n-are ce sa se strice.
Eu personal nici nu mai am diafragma. Si cu toate astea n-am vazut albine inghetate :P
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: sirop

Mesajde Avram Sorin » 06 Apr 2012, 11:15

Multumesc de raspuns. Eu hranitorul il pun dupa diafragma (inca mai am) poate in timp imi fac curaj si o sa o elimin. Ma gandeam numai sa nu fie problema cu siropul la -3 grade. De inghetat nu ingheata albinele , dar ma gandeam sa nu le fac rau.
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

Re: sirop

Mesajde gabush86 » 06 Apr 2012, 12:48

puneti siropul in pungi deasupra cuibului si nu va mai chinuiti cu hranitori sau alte prostii . eu asa fac cu rezultate f bune .
gabush86
 
Mesaje: 25
Membru din: 02 Ian 2012, 16:19
Localitate: Iasi

Re: sirop

Mesajde Avram Sorin » 06 Apr 2012, 12:51

gabush86 scrie:puneti siropul in pungi deasupra cuibului si nu va mai chinuiti cu hranitori sau alte prostii . eu asa fac cu rezultate f bune .


Interesanta idee. Dar pungile nu curg chiar daca le legam la gura ? Poate ne pui ceva poze sa fie f clar.
Mersi
Telefon : 0732.406.209
www.dapis.ro Stupina Avram
Avatar utilizator
Avram Sorin
 
Mesaje: 336
Membru din: 18 Iul 2011, 11:32
Localitate: Cluj-Napoca

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 15 vizitatori