Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

sirop

Mesajde catalin_viezure_6 » 05 Mar 2012, 00:40

se poate inverti siropul pt stimulare fara fierbere daca da .. cum ???
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2012, 00:59

Citeste ce scrie aici si apoi o sa intelegi ce inseamna invertire si cum se face
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=i ... _c3gsPnEog
Si vezi ca zaharul se inverteste nu siropul :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde catalin_viezure_6 » 05 Mar 2012, 01:08

proapis13 scrie:Citeste ce scrie aici si apoi o sa intelegi ce inseamna invertire si cum se face
http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=i ... _c3gsPnEog
Si vezi ca zaharul se inverteste nu siropul :lol:

150 ml de apa .. pai daca e sirop 1/1 nu ar trebuie sa fie 1 kg zahar 1 litru apa ??
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2012, 01:14

catalin_viezure_6 scrie:150 ml de apa .. pai daca e sirop 1/1 nu ar trebuie sa fie 1 kg zahar 1 litru apa ??

Siropul 1/1 e asa cum scrii tu,iar zaharul invertit e zahar invertit;ce-i greu asa de inteles :?:
Aia este reteta prin care se inverteste 1 kg de zahar :o
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde catalin_viezure_6 » 05 Mar 2012, 01:16

proapis13 scrie:
catalin_viezure_6 scrie:150 ml de apa .. pai daca e sirop 1/1 nu ar trebuie sa fie 1 kg zahar 1 litru apa ??

Siropul 1/1 e asa cum scrii tu,iar zaharul invertit e zahar invertit;ce-i greu asa de inteles :?:
Aia este reteta prin care se inverteste 1 kg de zahar :o

am inteles domnule .. multumesc
Avatar utilizator
catalin_viezure_6
 
Mesaje: 231
Membru din: 27 Noi 2011, 06:33
Localitate: BISTRET

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 05 Mar 2012, 11:15

[pai daca e sirop 1/1 nu ar trebuie sa fie 1 kg zahar 1 litru apa ??[/quote]]
Nu e corect, 1kg zahar < decat 1l apa. Adica 1l apa are greutatea mai mare decat 1kg [ e o formula de cacul tehnic in care densitatea joaca rol important, vezi volum-kg miere si volum-kg apa]. Ps apa distilata pastreaza proportia l/kg.
Sa fiti sanatosi!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2012, 16:00

bostina constantin scrie:Nu e corect, 1kg zahar < decat 1l apa. !

Tu iar citesti doar ultima postare si-ti dai cu parerea gresit :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 05 Mar 2012, 20:36

[Nu e corect, 1kg zahar < decat 1l apa. ![/quote]
Tu iar citesti doar ultima postare si-ti dai cu parerea gresit :lol:[/quote]]
Eu nu am postat pt tine, reciteste citatul, si unde am pus postarea. Acuma iti raspund tie, nu-ti raspundeam dar am simtul umorului dezvoltat si vreau sa-l transmit si la altii :o :lol:. Cum am gandit??
Mi s-a parut ca tu nu ai fost atent la ce a scris el [ fiind concentrat pe invertirea zaharului] , 1kg zahar+ 1l apa = 2l sirop 1/1, si am dorit sa-l corectez, pt a nu incepe gresit.Am constatat ca si reteta lui nea Gica este citata de multi [si eu am postat-o undeva], si ajunge la destinatar cu o gresala de tipar care schimba concentratia siropului sau a turtei, producand dezastre in stupine.Chiar in primavara asta se plang stupari de mortalitate crescuta din cauza siropurilor administrate tarziu [sau cu concentratii gresite], mierea nemaifiind capacita, si de aici toate necazurile.
Te saluta cu drag ,,recidivistul'' :lol: C.B.
Ps1 prima fapta a fost cand am zis ca Iisus se scrie cum am scris eu ca altfel se traduce magar??
Ps2 care ar fii ideia gresita prezentata lui Catalin??
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 05 Mar 2012, 21:07

bostina constantin scrie: 1kg zahar+ 1l apa = 2l sirop 1/1, si am dorit sa-l corectez, pt a nu incepe gresit
Ps1 prima fapta a fost cand am zis ca Iisus se scrie cum am scris eu ca altfel se traduce magar??
Ps2 care ar fii ideia gresita prezentata lui Catalin??


bostina constantin scrie:
Nu e corect, 1kg zahar < decat 1l apa.
1kg zahar=1kg
1L apa=1kg
deci cantitatile sunt egale raportat la kg :!:

1kg zahar+1L apa =2l sirop = fals,aici era vba de sirop invertit
Dupa fierbere invertire si evaporare,1kg zahar+1l apa,in functie de perioada
cat a atat pe flacara densitatea/kg variaza intre 1,350kg si 1,600kg
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde eucondruz » 05 Mar 2012, 21:12

bostina constantin scrie:[Nu e corect, 1kg zahar < decat 1l apa. !

Tu iar citesti doar ultima postare si-ti dai cu parerea gresit :lol:[/quote]]
Eu nu am postat pt tine, reciteste citatul, si unde am pus postarea. Acuma iti raspund tie, nu-ti raspundeam dar am simtul umorului dezvoltat si vreau sa-l transmit si la altii :o :lol:. Cum am gandit??
Mi s-a parut ca tu nu ai fost atent la ce a scris el [ fiind concentrat pe invertirea zaharului] , 1kg zahar+ 1l apa = 2l sirop 1/1, si am dorit sa-l corectez, pt a nu incepe gresit.Am constatat ca si reteta lui nea Gica este citata de multi [si eu am postat-o undeva], si ajunge la destinatar cu o gresala de tipar care schimba concentratia siropului sau a turtei, producand dezastre in stupine.Chiar in primavara asta se plang stupari de mortalitate crescuta din cauza siropurilor administrate tarziu [sau cu concentratii gresite], mierea nemaifiind capacita, si de aici toate necazurile.
Te saluta cu drag ,,recidivistul'' :lol: C.B.
Ps1 prima fapta a fost cand am zis ca Iisus se scrie cum am scris eu ca altfel se traduce magar??
Ps2 care ar fii ideia gresita prezentata lui Catalin??[/quote]
Si daca tot va bateti in greseli pot sa spun ca ai mai facut una :"1kg zahar+1l apa =2l sirop". Daca n-ai incercat ,incerca acum si vei obtine cu ptin peste 1,5 l sirop.
Ultima oară modificat de eucondruz pe 05 Mar 2012, 22:52, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
eucondruz
 
Mesaje: 183
Membru din: 02 Ian 2012, 01:15
Localitate: BRAILA

Re: sirop

Mesajde nae » 05 Mar 2012, 21:19

1kg zahar=1l apa =1kg apa
1kgzahar+1l apa =1.6 l sirop
Am intalnit retete 1/1 care folosesc 1.2kg. zahar/1l apa sau 1kg zahar/1l apa .
Pt. mine e bun si unul si altul cu o conditie : ''sa nu-l dai in noiembrie sau februarie ''.
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sirop

Mesajde RazvanTi » 05 Mar 2012, 23:22

si hop si eu : 1 litru de apa cantareste 1,18 kg cantarit de mine mai demult.
RazvanTi
 
Mesaje: 198
Membru din: 11 Aug 2011, 20:09
Localitate: Slobozia, Ialomita

Re: sirop

Mesajde nae » 05 Mar 2012, 23:43

RazvanTi scrie:si hop si eu : 1 litru de apa cantareste 1,18 kg cantarit de mine mai demult.

Cu pet cu tot ?
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 06 Mar 2012, 11:51

[1kg zahar+1L apa =2l sirop = fals,aici era vba de sirop invertit
Dupa fierbere invertire si evaporare,1kg zahar+1l apa,in functie de perioada
cat a atat pe flacara densitatea/kg variaza intre 1,350kg si 1,600kg
salve :D[/quote]]
Te salut din nou!! Da Proapis, sunt de acord cu ce ai postat aici, acesta este procesul corect si rezultatul procesului.
Eu nu am zis ca ; 1kg zahar + 1l apa =2l sirop 1/1 la rece, ci ca asa intelesese Catalin, si am zis ca e gresit.
Eu cand am facut sirop 1/1 doar icalzit am folosit ; 1kg zahar si 600ml apa, ceiace corespunde cu ce spui si tu.
Iata ce spunea si nea Gica [Dumnezeu sa-l odihneasca in liniste], adresandu-se lui Florin PNG, deci din5,1l apa si 5kg zahar, dupa invertire rezulta 8l sirop 1/1care cantareste 10gk. Sa fii iubit!! :D

Domn' Florin,
Cateva precizari pentru matale si pentru colegii care au scris mai sus:
- din 5 kg. zahar si 5 litri de apa ies exact 8 litri de sirop 1/1 care cantaresc 10 kg.
- se pun 1,1 litri de apa la fiert,cand incepe sa fiarba se pun 5 kg. zahar si 5 gr. sare de lamaie,se amesteca sa nu se prinda,cand incepe sa fiarba se umfla ca laptele 1-3 minute ,da inapoi cand se termina reactia de invertire a zaharozei.
Atunci este gata,se opreste focul si se pune apa rece (4 litri pentru sirop 1/1 sau 2,5 litri pentru sirop 2/1).Se obtin 8 litri sirop 1/1 sau 5,5 litri sirop 2/1.
- amestecul nu fierbe la 120 de grade ci la 115 grade
Ultima oară modificat de bostina constantin pe 06 Mar 2012, 12:39, modificat 1 dată în total.
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde horia_ch » 06 Mar 2012, 12:14

bostina constantin scrie: deci din 6.1l apa si 5kg zahar, dupa invertire rezulta 8l sirop 1/1care cantareste 10gk. Sa fii iubit!! :D

gica? scrie:Domn' Florin,
Cateva precizari pentru matale si pentru colegii care au scris mai sus:
- din 5 kg. zahar si 5 litri de apa ies exact 8 litri de sirop 1/1 care cantaresc 10 kg.
- se pun 1,1 litri de apa la fiert,cand incepe sa fiarba se pun 5 kg. zahar si 5 gr. sare de lamaie,se amesteca sa nu se prinda,cand incepe sa fiarba se umfla ca laptele 1-3 minute ,da inapoi cand se termina reactia de invertire a zaharozei.
Atunci este gata,se opreste focul si se pune apa rece (4 litri pentru sirop 1/1 sau 2,5 litri pentru sirop 2/1).Se obtin 8 litri sirop 1/1 sau 5,5 litri sirop 2/1.
- amestecul nu fierbe la 120 de grade ci la 115 grade
קֹהֶלֶת 3:11,12
Avatar utilizator
horia_ch
 
Mesaje: 723
Membru din: 15 Mar 2011, 20:32
Localitate: Miercurea Ciuc, Harghita, România

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 06 Mar 2012, 12:15

[Si daca tot va bateti in greseli pot sa spun ca ai mai facut una :"1kg zahar+1l apa =2l sirop". Daca n-ai incercat ,incerca acum si vei obtine cu ptin peste 1,5 l sirop.[/quote]]
Salut Condruz!!! Te-as ruga sa recitesti toata fraza, ce ai scris tu e scos din contesxt si denatureaza intelesul frazei, ca acuma dau o fuga la Braila si te terorizez cu o tuica de Buzau :o :lol: :lol: :lol:.
Fii atent la poze, si urmareste ce intereseaza stuparul, ca pe masa sunt mai multe cele, da?? :P
Fişiere ataşate
ok_47349[1].jpg
turta facuta de nea Gca
DSC00839 (Small).JPG
DSC00837 (Small).JPG
invertirea zaharului
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori