Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 06 Mar 2012, 12:23

[din 5 kg. zahar si 5 litri de apa ies exact 8 litri de sirop 1/1 care cantaresc 10 kg.][/color]
- se pun 1,1 litri de apa la fiert],
Salut Horia!! Ai dreptate am adaugat gresit apa de la invertire 1.1 trebuia 0.1, am modificat, multumesc. Sa traiesti!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde gabi bee » 08 Mar 2012, 20:16

se poate da cate una sau doua portii de sirop invertit cu protofil acum , pt a reduce riscul sa apara petele in interiorul stupului , chiar daca albinele au facut doar un zbor de curatire partial , pe 25 februarie ? :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 08 Mar 2012, 20:25

gabi bee scrie:se poate da cate una sau doua portii de sirop invertit cu protofil acum , pt a reduce riscul sa apara petele in interiorul stupului , chiar daca albinele au facut doar un zbor de curatire partial , pe 25 februarie ? :P

De ce nu mai ai rabdare pina la polen
Vrei sa-si faca zborul de curatire total in interior :?:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde gabi bee » 09 Mar 2012, 10:21

pai tocmai asta era ideea , sa consume putin sirop cu protofil , sa mai le intareasca un pic la burta pana la un zbor masiv de curatire ! merge sau nu ? se face mai mult rau sau e indicat ? :roll: :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 09 Mar 2012, 13:17

Va salut pe toti!! Am sa postez punctual, cu acordul lui Catalin, cum am invertit eu zaharul, pt sirop si turte dupa metoda lui nea Gica. Fac aceasta din urmatoarele motive;
1] mai e mult pana apare nectarul din natura, si mai e nevoie de sirop si pt stimulari.
2] multi nu indraznesc sa faca, de frica inceputului [esecului].
3] cred ca a fost o reusita.
Incepem cu ceaiul [infuzia] din plante medicinale; cca 2l apa la fiert, cand da in clocot se acopera apa cu plantele pregatite, se acopera cu capac pt 15-20, dupa ce am luat vasul de pe foc.
Fişiere ataşate
DSC00834 (Small).JPG
inainte de strecurare
DSC00829 (Small).JPG
mai maruntite
DSC00828 (Small).JPG
plante medicinale
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 09 Mar 2012, 13:48

Continuam; urmeza invertirea propriuzisa, mai intai facem o solutie apa plata sare lamaie 5 la suta sare lamaie, adica 100g sare lamaie la 2l apa. Eu am invertit 5kg zahar infelul urmator;
Intr-o oala [n-m masurat-o] de 10l am pus cca 0.9 l ceai concentrat si 100ml solutie 5 la suta sare de lamaie, si le-am pus la fiert. [ si am mai degustat un pahar de vin :lol: face parte din procedura :roll: ].
Cand am auzit zgomot in oala, am pus 2kg zahar, cate putin mestecand cu un linguroi pana cand a devenit fluid [ca in paza], si am continuat cu restul de 3 kg. Mai mestecam mai degustam, pana cand s-a umflat, l-am mai lasat cca 60 secunde pe foc, dupa care, am luat oala si am bagat-o in zapada pana la buze, mestecand in continuare.
Fişiere ataşate
DSC00837 (Small).JPG
final
DSC00836 (Small).JPG
aproape de fierbere
DSC00835 (Small).JPG
zahar la invertit
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 09 Mar 2012, 14:12

Continuam; Prima sarja a mea a iesit mai inchisa la culoare [ nu repectasem intocmai procedura, nu am folosit si degustarea :lol: ], de aceia cand am luat oala de pe foc cu zaharul invertit [fiert prea mult dupa umflare, se inchide la culoare], am pus 4l de apa [in care am inclus si ceaiul ramas] rece peste pasta fierbinte si am mestecat. Cand s-a racit am pus siropul 1/1 in peturi si le-am bagat in zapada.
Am facut sarja a doua [am respectat toate procedurile :roll: :lol: ], am fost atent unde am gresit, sa nu repet gresala si aiesit ce vedeti in poze. Asta-i tot, curaj si bafta!! Sa fiti iubiti si atentie la cele 44 pahare :o , Pofta buna!! Eu sunt la servici de aceea beau si eu prin reprezentantii mei, adica voi :lol:
Fişiere ataşate
DSC00844 (Small).JPG
una la cantar
DSC00838 (Small).JPG
la fel
DSC00839 (Small).JPG
turte din zahar invertit cu ceai
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde gabi bee » 09 Mar 2012, 15:54

te salut nea costica ! dupa cum vad siropul a iesit ok , exact ca la reteta ! o sa pui siropul acum sau dupa ce fac un zbor masiv ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2012, 16:19

Pseudosiropul descris mai sus se numeste Talmes-Balmes dulco-sprit :lol:
Ti-ai batut joc de o reteta de invertire a zaharului cunoscuta dupa numele lui nea Gica :oops:
Reteta se numeste invertirea ceaiului dupa metoda Bostina :lol:
NU SE PUNE NICIODATA CEAIUL LA FIERT :!:
Cel mult se adauga la sfirsit in locul apei;e mult 900ml ceai la 5kg de zahar si 4l de apa
Sunt curios cat si daca or sa manaince albinele din turta
Pt ca sarea de lamaie sa grabeasca invertirea zaharului trebuie adaugata la sfirsit
Ai facut numai greseli si te-ai abatut de la reteta originala
Daca traia nea Gica pun pariu ca te scutura putin de guler
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde gabi bee » 09 Mar 2012, 19:47

gabi bee scrie:se poate da cate una sau doua portii de sirop invertit cu protofil acum , pt a reduce riscul sa apara petele in interiorul stupului , chiar daca albinele au facut doar un zbor de curatire partial , pe 25 februarie ? :P


revin cu intrebarea asta pt ca m-i se pare foarte importanta ! numai bine ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: sirop

Mesajde peterneamt » 09 Mar 2012, 20:40

catalin_viezure_6 scrie:se poate inverti siropul pt stimulare fara fierbere daca da .. cum ???

Da, enzimatic prin folosirea enzimelor (invertaze ) extrase din drojdia de bere ( saharomices elipsoideus sau pluton =levuri ) si folosite in panificatie .
Gabi pina nu culeg polen nu le da sirop . ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 09 Mar 2012, 21:10

gabi bee scrie:
gabi bee scrie:se poate da cate una sau doua portii de sirop invertit cu protofil acum , pt a reduce riscul sa apara petele in interiorul stupului , chiar daca albinele au facut doar un zbor de curatire partial , pe 25 februarie ? :P


[revin cu intrebarea asta pt ca m-i se pare foarte importanta ! numai bine ! :P]
Salut Gabi!! Ti-am raspuns printr-o pastare anterioara care nu a aparut, o sa postez acelasi lucru cand voi putea ca am un concurent la pc nepotul meu si are un musafir si el fiind musafir la mine. Voi reveni, sa traiesti!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde pescaru » 09 Mar 2012, 21:34

Nu vad bine sau..... 100 gr sare de lamaie la 2 litri , orcum reteta ce ai facuto e propie poti sa o aplici la albinele tale ca altii nu cred :lol:
pescaru
 
Mesaje: 160
Membru din: 28 Feb 2011, 19:19
Localitate: Berbesti.Valcea

Re: sirop

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2012, 21:57

Mai oameni buni reteta de mai sus se numeste Talmes-Balmes dulco-spritz :lol:
Reteta originala este mai jos si se numeste;
Turta din zahar Kandi invertit :shock:
Reteta ii apartine regretatului nostru coleg ce a trecut la cele sfinte,Gica Romanescu

Mai baieti,
Reteta este scrisa.Acum descantecele.Le-am mai scris dar nu ati luat seama la ele.
1.Folositi oale emailate sau oale cu fundul gros.Eventual puneti si o tabla subtire sub fundul oalei.Oala sa aiba 10 litri
2.Puneti un litru de apa la fiert.Cand apa incepe sa cante (sa paraie) incepeti sa puneti zaharul.E mai bine sa-l puneti pe rand.Puneti 1-2 kg,amestecati,asteptati sa se incalzeasca catre fierbere,puneti zahar din nou,amestecati,asteptati sa se incalzeasca,s.a.m.d.Dupa primele kg de zahar puneti sarea de lamaie si amestecati.Veti observa ca amestecul 'se taie' ca maioneza si se subtiaza.Continuati cu zaharul si cu amestecatul.
3. Atentie la foc.Daca focul este prea tare veti observa ca apare caramelizare pe peretii oalei.Daca focul este slab dureaza mai mult.Cand ati pus tot zaharul si amestecul ajunge catre 114 grade incepe procesul de invertitre.Aici trebuie mare atentie la foc ca sunt sanse sa se duca peste oala.Cand se termina invertirea totul e gata.Se lasa cam o ora.
4.In comert sunt niste pungi de diferite marimi la rola.Folia aceasta se moaie si incepe sa se intinda la 150 de grade,se topeste la 180 de grade.Eu torn in ele amestecul fierbinte pe la 100 de grade direct din oala,ochiometric sa fie 7-800 de grame,pun punga la masina de vidat,videz si apoi lipesc.Asa fierbinte o iau si o pun pe pardoseala.O punga are 5-7 mm grosime.
5.La 20 de grade placa este tare dar tinuta de o laterala se lasa.Catre zero grade se sparge ca geamul.
6.Dupa racirea completa le pun in cutii de carton stiva pe niste placi de placaj intr-un strat apoi alt placaj si alt strat.
7. Cand le pun la stupi le intep de 2-3 ori usor cu furculita.
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 11 Mar 2012, 20:09

Va salut !! Imi cer scuze pt intarzierea revenirii, este motivata, adica pe 10 martie este ziua de nastere a sotiei, azi am stropit livada [am zis ca n-o mai stropesc] doar cu piatra vanata 200g la 10l apa.
Gabi iata raspunsul meu la intrebarea ta, si rationamentul;
Nu da sirop albinelor pana cand nu exista cules de polen din natura. Nu folosi data calendaristica pt aplicarea primului stimulent.Primul stimulent se da la inflorirea papadiei, pt ca atunci sunt ideplinite conditiile pt zbor total de curatire si aducerea polenului necesar puietului, iar noi ii dam ,,nectarul'', si albina determina matca sa ponteze.
Important acum este reorganizarea cuibului [restrangerea de primavara]. Aceasta lucrare, consta in luarea la mana a tuturor ramelor, se urmareste existenta matcii, ramele goale se scot din cuib [ se lasa o singura rama pt ponta, daca sunt mai multe matca ponteaza dezorganizat].
prima rama opusa diafragmei va fii cu miere, urmatoarele cu puiet, rama goala pt ponta, rame cu pastura [daca e]
si miere, ultima rama cu miere descapacita, diafragma sau o rama goala, toate sa fie acoperite de .Aceasta lucrare se face cand temperatura ne permite.Eu nu am facut aceasta lucrare [nici nu am avut prilejul], de aceea te rog Gabi sa mai aprofundezi procedura, poate ne ajuta un stupar senior, ca avem pe forum dar nu dau nume sa nu supar pe cineva.Sa fii sanatos!!
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde leomitica » 11 Mar 2012, 20:35

Cu toate ca am ceva experienta ma consider un incepator.
Deunazi ,un prieten mai tanar ,m-a intrebat ceva si n-am(avut curajul)stiut ce sa-i raspund. Are vreo 80 kg miere de salcam mai veche care s-a schimbat ceva la gust si aroma dar nu ar fi chiar fermentata. Oricum de vanzare nu mai poate fi si in afara de faptul ca ar putea fi folosita la rachiu(am avut curajul sa-i recomand asta), n-ar merge acum in primavara sa o foloseasca la sirop?
Pareri, sfaturi....?
Sanatate voua si albinelor voastre!
Avatar utilizator
leomitica
 
Mesaje: 73
Membru din: 25 Ian 2012, 22:47
Localitate: Jud.Tulcea

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 21 vizitatori