Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: sirop

Mesajde bostina constantin » 18 Apr 2013, 16:01

mirel scrie:sa l tii la rece sa nu se acreasca ;)


In acelasi loc cu berea :lol: :roll:
Multumesc de sfat :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: sirop

Mesajde talex » 18 Apr 2013, 20:43

eu inca nu am facut nici o stimulare cu sirop. mi se pare destul de rece seara si noaptea - 5-6 grade. dar descapacesc o parte din rama cu miere si albinele o trag de dupa diafragma.
talex
 
Mesaje: 333
Membru din: 03 Ian 2013, 21:51

Re: sirop

Mesajde cristi82 » 18 Apr 2013, 22:15

aici la noi in nord-vest dupa o saptamana de 20 grade, au inflorit pomi fructiferi, mai putin pruni care acum incep sa infloreasca, am observat ca au adus nectar chiar foarte mult, eu zic ca nu mai e nevoie de stimulare, exista nectar in natura, mentioneza ca aici la noi este o zona cu foarte multi pomi fructiferi.
cristi82
 
Mesaje: 278
Membru din: 21 Ian 2013, 21:47
Localitate: Satu Mare

Re: sirop

Mesajde yokoz777 » 22 Apr 2013, 08:40

Eu sunt deja la a doua rama bagata la crescut!si din cate am vazut ieri s-au si apucat de treaba.Bine asta in zona sud est mi-a permis vremea..deci va dati seama cate stimulari am facut pana in prezent,asa ca parerea mea este sa nu mai asteptati si dati cate un imbold supilor caci vremea este inselatoare.
Un electrician îşi găseşte băieţaşul bandajat la un deget.
- Ce ai păţit?
- Am prins o albină care avea un capăt neizolat.
yokoz777
 
Mesaje: 172
Membru din: 23 Noi 2012, 15:50
Localitate: Constanta

Re: Salutari apicultorilor - de la un incepator

Mesajde Levente Bara » 06 Iul 2013, 11:49

Buna,

Anul trecut am cumparat siropul Filia Sweet si sa cristalizat in timp de iarna.
Anul acesta nu sa intimplat asa ceva.

Imi poate spune cineva dece siropul uneori se cristalizeaza pe timp de iarna.
Levente Bara
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Iul 2013, 11:42

Re: Salutari apicultorilor - de la un incepator

Mesajde Mircea_63 » 06 Iul 2013, 12:20

Vrei sa ai de-a face cu nesuferita de chimie si fizica? :lol:

Solubilitatea solidelor in lichide depinde de temperatura. Zaharul se dizolva foarte repede in apa fierbinte si lent in apa rece. Intr-un litru de solvent (aici apa) poti dizolva la o temperatura data o cantitate exacta -fixa- de...zahar. Cand ai dizolvat maximul ce poate fi dizolvat, spunem ca solutia a ajuns la saturatie. Mai mult de atat nu poti dizolva.

Ce se intampla insa daca racesti solutia, iar la noua tempteratura -mai mica- apa nu mai poate cuprinde -dizolva-atata zahar? Solubilitatea scade cu temperatura.
Raspuns: zaharul va incepe sa cristalizeze.

Nu cristalizeaza pe timp de iarna ci cristalizeaza sub o anumita temperatura. Acest lucru depinde de temperatura si de concentratia de zahar. Daca ai doua bidoane si sunt la aceeasi temperatura, iar unul cristalizeaza si celalat nu, poti trage linistit concluzia ca cel care cristalizeaza este mai concentrat.
Nicio problema, la incalzire isi revine.

Cu mierea nu este la fel? La cald este mai "subtire" si la rece mai groasa? Si ea contine apa...

Numai ca "siroapele" pot fi si un amestec de fructoza si glucoza!!! Aici se complica lucrurile. Fructoza este mai solubila.
Asa ca poti avea un sirop care are aceeasi concentratie de substanta activa -adica are tot atatea kg in echivalent zahar- dar cu un raport diferit fructoza-zaharoza. Siropul cu procent mai mare de fructoza si mai mic de glucoza, va cristaliza mai greu.

Deci poti avea doua siropuri la fel de concentrate in glucide, dar cel cu mai multa fructoza va cristaliza mai greu, iar cel cu mai multa glucoza va cristaliza mai repede. Tot asa raportul de glucoza si fructoza din diverse tipuri de miere este diferit.

Rapita si FS au glucoza multa si cristalizeaza repede (la temperaturi mai ridicate). Mierea de salcam are mai multa fructoza si cristalizeaza mai greu, adica la temperaturi mai mici.

Concluzie finala: in acele bidoane in care siropul odata a cristalizat si alta data nu, ai avut ori aceeasi zeama, dar intr-o iarna a fost mai rece decat in cealalta, ori la aceeasi temperatura ai avut siropul de concentratii diferite sau cu un continut diferit de fructoza in raport cu glucoza.

Noah, acuma esti mai lamurit sau mai zapacit? :lol:
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 24 vizitatori