Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde badguy_goodguy » 09 Mar 2012, 03:05

proapis13 scrie:
badguy_goodguy scrie:Ma gandeam ca daca le-ar fi stimulat... consumau toate cele 2 kg si mai vroiau, nicidecum 500 grame in 2 saptamani :|

Daca citeai vreodata despre cat consuma o fam de albina intr-un anumit interval de timp iarna nu scriai cele de mai sus ;)
salve :D

Doar ca acuma nu mai e iarna...trutele sunt de la sfarsitul lui februarie...


Stie cineva in cat timp se dezhidrateaza trutele de apifonda? Eu le-as mai lasa inca o saptamana...pana sa le fac sirop...

Apropo, apifonda cazuta pe jos va fi aruncata afara din stup sau carata inapoi sus odata cu incalzirea vremii? Daca pun apifonda in hranitor o vor cara mai repede? dar daca in loc de deasupra pe rame sa le-o pun jos dupa diafragma?
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 09:01

nicio lacrima turta stimuleaza numai imperecheata cu vreme calda,e de preferat in cantitati mai mici,poti s-o pastrezi cat vrei in pungi vidate sau o poti pune in hranitor am facut intr-un an cand am iernat in dobrogea turte de 2 kile din zahar tos nemacinat amestecat cu miere de rapita,si-n 2 saptamani am avut 5 rame de puiet din let in let,ce-i drept au mai ramas ceva cristale de zahar pe fundul hranitoarelor aproape pana spre salcam,dar tot albinele i-au venit de hac!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 09:16

ilalexandru scrie:si la vreo doua saptamani dupa, am aruncat mai mult de jumatate.
cand mai arunci n-ai putea sa arunci la mine-n gradina?nu aruncati turte miere si alte produse cu zahar concentrat chiar daca sant espirate,pot fi puse mai tarziu cand albinele pot merge in fiecare zi la toaleta,se pot pune in hranitor si cu sirop adaugat peste fac albinele curat!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde kamy » 09 Mar 2012, 09:19

am avut intr-un an miere acrita si mi se rupea sufletul s-o arunc,am prins o pauza de cules intre fructiferi si salcam am amestecat-o cu sirop si a contribuit la invertire!n-am spus sa faceti asta!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde proapis13 » 09 Mar 2012, 09:32

Primavara cind mai raman resturi de turte si apifonda atunci cind incep hranirile
le pun in hranitoare si pun sirop peste ele acesta topindu-le.
In momentul cind am terminat cu hranirile scot hranitoarele afara si le las la lins si curatat.
In citeva zile le iau curate
salve :D
Fişiere ataşate
hranitoare la lins.JPG
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde costinelblagniceanu » 09 Mar 2012, 09:43

Pun si eu o intrebare ;hranitoarele lasate in preajma stupilor(la o distanta asa de mica )nu declansaza furtisag? :o
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde Nebunu_R » 09 Mar 2012, 10:02

Cum sa scapi de turtele Apifonda :?:
:arrow: Da-mi-le mie :!:
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde costinelblagniceanu » 09 Mar 2012, 12:13

Ba mie! :D :lol: ;)
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde ghimpe » 09 Mar 2012, 13:42

Salutare!!!!!cand doi se cearta al treilea culege. :lol: :lol: :lol:
Avatar utilizator
ghimpe
 
Mesaje: 26
Membru din: 02 Feb 2012, 14:11
Localitate: vlad tepes-giurgiu

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde ilalexandru » 09 Mar 2012, 18:58

IN cateva zile se intarise pe rame beton. Apoi multe familii nici nu s-au atins de ea. Le-am administrat in luna februarie, spre sfarsit. Si in martie, in jurul datei de 15 le-am strans si aruncat. Poate s-au comportat asa fiindca aveau miere destula in cuib. Cine nu ar alege intre mamaliga si cozonac, cozonacul? Si apropo: a facut careva sirop din turtele de apifonda? Ari gustat din ceea ce a rezultat?
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde costinelblagniceanu » 09 Mar 2012, 19:32

Daca alaturi ar fi o friptura sau niste sarmale va garantez ca toata lumea ar da buzna la mamaliga. :lol: :lol: :lol: Pune-ti mina si faceti siropul ca nu o sa le dauneze,garantat.
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu intreaba ramine prost toata viata.http://costinelblagniceanu.sun photo.ro
Avatar utilizator
costinelblagniceanu
 
Mesaje: 216
Membru din: 08 Mar 2011, 20:00
Localitate: Vinatori-MH

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde ilalexandru » 09 Mar 2012, 21:44

Nu zice nimeni ca nu e buna si mamaliga in anumite conditii. Insa eu zic ca nu mi-a placut cum se comporta apifonda in stupi. Si sincer, in ziua de azi, nu se mai merita sa scoti mierea din familii pt a da apoi apifonda. Dai mierea cu 8 lei si apoi bagi apifonda ca hrana luata cu 6,5 lei. Se avantaj e? Oricum fiecare face cum doreste. Azi, ale mele albine, desi afara erau vreo 7 grade, erau trecute dupa diafragma dupa miere. Cred ca au gasit singure cea mai buna apifonda. Si e in cantitate considerabila
ilalexandru
 
Mesaje: 236
Membru din: 09 Mar 2011, 23:50
Localitate: Horezu, Valcea

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde iosca » 09 Mar 2012, 22:06

badguy_goodguy scrie:Pe scurt..
Am pus peste 2 kg de turte apifonda/familie de frica sa nu moara cumva de foame
.... dupa doua saptamani au consumat maxim 500 grame... :evil: :?

Aifonda s-a transformat in ceva tare ca cimentul


Sunt curios cum aratau cele 2 Kg de apifonda deasupra ramelor. O poza era interesanta. :)
http://iosca.sunphoto.ro

Când te-aştepţi mai puţin, atunci îţi dă Dumnezeu mai mult !
Avatar utilizator
iosca
 
Mesaje: 327
Membru din: 08 Mar 2011, 19:48
Localitate: Calafat - Dolj

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde badguy_goodguy » 10 Mar 2012, 00:51

iosca scrie:
badguy_goodguy scrie:Pe scurt..
Am pus peste 2 kg de turte apifonda/familie de frica sa nu moara cumva de foame
.... dupa doua saptamani au consumat maxim 500 grame... :evil: :?

Aifonda s-a transformat in ceva tare ca cimentul


Sunt curios cum aratau cele 2 Kg de apifonda deasupra ramelor. O poza era interesanta. :)


Sper ca saptamana viitoare cand ma duc la ele..sa nu mai apuc sa le pozez... :)
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde badguy_goodguy » 10 Mar 2012, 20:20

Ok... solutia mea... :)
le iei le lasi in apa 4-6 ore, si le pui inapoi in stup, le va accepta ca si cum ar fi noi :) nu stiu pe cata vreme :)
badguy_goodguy
 
Mesaje: 392
Membru din: 17 Ian 2012, 04:00
Localitate: Bihor/Oradea

Re: Cum sa ma scap de turtele apifonda?

Mesajde Nebunu_R » 10 Mar 2012, 21:41

nai nene, tu ai prea mult timp liber de ai atatea idei...
daca toata lumea iti zice sa le topesti in sirop, de ce nu accepti asta?
Avatar utilizator
Nebunu_R
 
Mesaje: 171
Membru din: 12 Apr 2011, 10:10
Localitate: Nana, CL

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori


cron