Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2019, 13:57

ma duc sa mai citesc vreo 2 randuri ....

nu era mai bine sa colectam polen sau sa punem rame cu pastura la rezerva ....ca metode reale..
nu as vrea sa am generatii de albine crescute cu " prafuri sa mi cada in cap in toiul salcamului..

ma duc sa mai invat ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2019, 14:02

o "tabla" de albina ecluzionata la 1 martie , crescuta cu pastura (naturala) face cat 5 rame crecute cu praf de oase , sau ce sa mai da" ce mai e la moda"

la numar arata frumos .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde tiih » 10 Ian 2019, 14:32

yuonyuon scrie:o "tabla" de albina ecluzionata la 1 martie , crescuta cu pastura (naturala) face cat 5 rame crecute cu praf de oase , sau ce sa mai da" ce mai e la moda"

.....


Corect...dar de unde atata pastura cand lucrezi cu peste 100 de stupi....?ce greu se obtine ,ce greu si riscant se depoziteaza....

PS.Musai in randurile pe cere le citesti sa retii si pasajul...."Orice rama de pastura ramasa peste iarna,daca nu e acoperita cu miere si capacita....poate fi o sursa de boli micotice,daca a atras umiditate...."altfel spus..mai bine lipsa....
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2019, 14:45

tiih scrie:
yuonyuon scrie:o "tabla" de albina ecluzionata la 1 martie , crescuta cu pastura (naturala) face cat 5 rame crecute cu praf de oase , sau ce sa mai da" ce mai e la moda"

.....


Corect...dar de unde atata pastura cand lucrezi cu peste 100 de stupi....?ce greu se obtine ,ce greu si riscant se depoziteaza....

PS.Musai in randurile pe cere le citesti sa retii si pasajul...."Orice rama de pastura ramasa peste iarna,daca nu e acoperita cu miere si capacita....poate fi o sursa de boli micotice,daca a atras umiditate...."altfel spus..mai bine lipsa....
doar la stupii " handicapati" rama cu pastura nu e acoperita cu strat de miere si capaceala .

o rama cu pastura 60% pastura restu miere are valoare imensa ..... problema e ca multi nu au rama aia in stup . mai bine zis nici nu stiu ca trebuie sa o aibe pe timpul iernii , si deaia se recurge la "prafuri" .... e si normal . "prafurile salveaza situatia , dara nu mai vorbim de ap[icultura sau productii .. deja apar complicatii pe parcursul sezonului.

Si prafurile sunt o sursa de bolii.. ar trebuii scris cu litere mari....

ps : nu o sursa , ci o cauza.
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde tiih » 10 Ian 2019, 15:10

doar la stupii " handicapati" rama cu pastura nu e acoperita cu strat de miere si capaceala .

o rama cu pastura 60% pastura restu miere are valoare imensa ..... problema e ca multi nu au rama aia in stup . mai bine zis nici nu stiu ca trebuie sa o aibe pe timpul iernii , si deaia se recurge la "prafuri" .... e si normal . "prafurile salveaza situatia , dara nu mai vorbim de ap[icultura sau productii .. deja apar complicatii pe parcursul sezonului.
......................................................................................
Sa fim noi sanatosi cati stupi "handicapati" au intrat la iernare..nerespectand o regula de baza a pregatirii cuibului familiilor de albine pentru iernare si anume:
-1}a 15 noiembrie...1 decembrie nu ar trebui sa existe in cuib nici o celula cu miere necapacita...
-2} la 15 noiembrie ...1 decembrie nu ar trebui sa existe in cuib nici o celula cu pastura necapacita...

PS.Tocmai de asta astept cu " interes" rubrica: Bilant pierderi mortalitati...la sfarsitul lui ianuarie....februarie... :roll:
tiih
 
Mesaje: 881
Membru din: 25 Sep 2012, 09:38
Localitate: Barlad

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2019, 15:24

deja cunosc foarte multi apicultori care si au pierdut stupinele (pana la 1 ianuarie) NU din lipsa pasturii (deocamdata) , dar la 15 februarie-1 martie cu siguranta daca nu e pastura 100% naturala , deznodamantu e tragic.....
vad ca sa pulseaza tare pe netu asta(in special youtube) cu turtele (energetice-proteice) ca fiind ceva de neglijat ........sincer mi se pare o mare prostie(manipulare)
dar au mai fost si vor fii... stupu minune, lingura fermecata , adaposturi coshomendre ... orce numa ce trebuie nu se promoveaza ....
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde daffid mihailov » 10 Ian 2019, 17:47

Peterneqmt. Asa e. Nimic nu se compara cu polenul. Iar curba nu poate fi sustinuta mut timp cu inlocuitori. Timpul, perioada si calitatea poate insa sa se numeasca inlocuitor cand se sau suplimente.
Şi albinele au aceeaşi soartă ca toate marile adevăruri. Trebuie să înveţi să le observi. Maurice Maeterlink
Avatar utilizator
daffid mihailov
 
Mesaje: 1230
Membru din: 30 Ian 2015, 02:49
Localitate: Arges

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2019, 18:15

yuonyuon scrie:deja cunosc foarte multi apicultori care si au pierdut stupinele (pana la 1 ianuarie) NU din lipsa pasturii (deocamdata) , dar la 15 februarie-1 martie cu siguranta daca nu e pastura 100% naturala , deznodamantu e tragic.....
vad ca sa pulseaza tare pe netu asta(in special youtube) cu turtele (energetice-proteice) ca fiind ceva de neglijat ........sincer mi se pare o mare prostie(manipulare)
dar au mai fost si vor fii... stupu minune, lingura fermecata , adaposturi coshomendre ... orce numa ce trebuie nu se promoveaza ....


Majoritatea inlocuitorilor favorizeaza nosema.
Inlocuitorii se dau, dar nu acum si nu oricum.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2019, 18:32

jonny_it scrie:
yuonyuon scrie:deja cunosc foarte multi apicultori care si au pierdut stupinele (pana la 1 ianuarie) NU din lipsa pasturii (deocamdata) , dar la 15 februarie-1 martie cu siguranta daca nu e pastura 100% naturala , deznodamantu e tragic.....
vad ca sa pulseaza tare pe netu asta(in special youtube) cu turtele (energetice-proteice) ca fiind ceva de neglijat ........sincer mi se pare o mare prostie(manipulare)
dar au mai fost si vor fii... stupu minune, lingura fermecata , adaposturi coshomendre ... orce numa ce trebuie nu se promoveaza ....


Majoritatea inlocuitorilor favorizeaza nosema.
Inlocuitorii se dau, dar nu acum si nu oricum.
lunile decembrie -ianuarie -februarie sub nici o forma. corect? este pastura in stup , daca i trebuie sa isi ia de acolo.



Greseala este (la majoritatea) , desi este pastura pa prima rama , stupii nefiind stransi , ei nu ajung sa consume capaceala si automat nu au acces la pastura .in ritmu asta cresterea de puiet se declanseaza dupa ce nu mai sunt albine de iarna
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2019, 20:19

yuonyuon scrie:lunile decembrie -ianuarie -februarie sub nici o forma. corect? este pastura in stup , daca i trebuie sa isi ia de acolo.

Greseala este (la majoritatea) , desi este pastura pa prima rama , stupii nefiind stransi , ei nu ajung sa consume capaceala si automat nu au acces la pastura .in ritmu asta cresterea de puiet se declanseaza dupa ce nu mai sunt albine de iarna


La munte eu de obicei dau turta proteica in martie sau deloc. Cam atunci am primul zbor de curatire. Daca toamna nu a fost secetoasa nu dau turta deloc primavara pentru ca sigur au rezerve in rame, asa cum au si anul acesta. Cred ca au mai multa pastura decat miere :lol:
Totusi nu zborul de curatire este neaparat problema. Cu cat incepe mai repede puietul cu atat pierdem mai repede albina de iernare.
La familiile puternice nu se vad efectele negative cand primesc toate turta, dar cele slabe in primavara se dezvolta mai greu pentru ca albina care a iernat deja este aproape sa zboare pe lumea cealalta.
Eu turta proteica o vad ca o rezerva pe care albinele o consuma primavara in zilele cand nu pot iesi afara. Drept dovada in zilele cand aduc polen nici nu se ating de ea, in special daca nu are prea mult polen in ea.
Cu un microscop care costa cateva sute de lei toti puteti vedea cat de repede se dezvolta nosema la familiile care au primit turta fata de cele care nu au primit.

Conteaza mult si zona, posibil ca in sudul tarii sau in zone mai calde sa fie bine cu turta in februarie, dar in zonele de munte sau mai reci in nici un caz.
Cele mai productive familii au fost cele care au inceput cu puietul mai tarziu dar in forta.
O pauza cat mai lunga de la cresterea puietului inseamna si o curatare a familiei de boli. Trebuie sa incercam sa ramanem cat mai aproape de comportamentul natural al albinei si totul este bine. Unii pun turte in ianuarie/februarie. sau mai grav in decembrie si apoi se plang ca nu se dezvolta albinele, sau ca nu merge culesul ca in alti ani. Problema in majoritatea cazurilor nu este la cules, este la apicultor(daca putem sa-l numim asa) care isi distruge singur albinele, incet dar sigur.

Turta energetica o pun puturosii, cei care nu au lasat suficiente rezerve/nu au completat toamna. O punga cu miere cristalizata merge pusa daca nu suntem siguri de rezervele de miere, nu afecteaza prea tare familiile de albine. Ganditiva ca pana acum familiile normale au consumat 1-2 kg de miere, deci scadeti 3-4 centimetri din coroana de miere de pe fiecare rama acoperita de albine.

Si deranjul constant cu pune turta, vezi daca au consumat turta nu este bun. Un control intr-o zi cand nu ninge si nu este vant este ok, verificam sa nu existe umiditate(greseli de impachetare) si cam atat in timpul iernii.

Vorbim pana dimineata despre asta daca vreti :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2019, 20:40

REPET : ......este valabil 1 săptămână maxim 2 săptămâni în funcție de baza meliferă și condițiile termice .....Cum apare un cules mai abundent de polen în natură albinele renunță să mai viziteze ultrabee-ul ! Dar dacă matca a pontat o ramă de puiet în plus față de lotul martor e foarte bine ! Degeaba ai mult puiet larvar după 20 aprilie......la salcâm vei culege cu albina crescută în martie și începutul lunii aprilie ....! Eu trăiesc din stupi, deci scot bani de la ei .....dar când trebuie stimulat nu mă dau în lături ( e valabil și pentru sirop, maxim 1l pe stup ) , dar nu exagerez . Degeaba ai albină multă în stupi după terminarea salcâmului cînd în stupi nu mai există nici păstură și nici miere, fiindcă o extragem..........! :roll:
Ultima oară modificat de peterneamt pe 10 Ian 2019, 20:48, modificat de 2 ori în total.
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde yuonyuon » 10 Ian 2019, 20:44

vorbim , vorbim ....cica apicultorii iarna stau pa forum ...
yuonyuon
 
Mesaje: 2821
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2019, 20:58

peterneamt scrie:REPET : ......este valabil 1 săptămână maxim 2 săptămâni în funcție de baza meliferă și condițiile termice .....Cum apare un cules mai abundent de polen în natură albinele renunță să mai viziteze ultrabee-ul ! Dar dacă matca a pontat o ramă de puiet în plus față de lotul martor e foarte bine ! Degeaba ai mult puiet larvar după 20 aprilie......la salcâm vei culege cu albina crescută în martie și începutul lunii aprilie ....! Eu trăiesc din stupi, deci scot bani de la ei .....dar când trebuie stimulat nu mă dau în lături ( e valabil și pentru sirop, maxim 1l pe stup ) , dar nu exagerez . Degeaba ai albină multă în stupi după terminarea salcâmului cînd în stupi nu mai există nici păstură și nici miere, fiindcă o extragem..........! :roll:


Hai la munte, aici salcamul infloreste mai tarziu :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde peterneamt » 10 Ian 2019, 21:35

jonny_it scrie:
peterneamt scrie:REPET : ......este valabil 1 săptămână maxim 2 săptămâni în funcție de baza meliferă și condițiile termice .....Cum apare un cules mai abundent de polen în natură albinele renunță să mai viziteze ultrabee-ul ! Dar dacă matca a pontat o ramă de puiet în plus față de lotul martor e foarte bine ! Degeaba ai mult puiet larvar după 20 aprilie......la salcâm vei culege cu albina crescută în martie și începutul lunii aprilie ....! Eu trăiesc din stupi, deci scot bani de la ei .....dar când trebuie stimulat nu mă dau în lături ( e valabil și pentru sirop, maxim 1l pe stup ) , dar nu exagerez . Degeaba ai albină multă în stupi după terminarea salcâmului cînd în stupi nu mai există nici păstură și nici miere, fiindcă o extragem..........! :roll:


Hai la munte, aici salcamul infloreste mai tarziu :)

Salcâm 1 și 2 e suficient pentru mine ! De anul asta nu vreau să mai ratez dafinița ( amorfa ) ( începe și pescuitul la Dunăre )! :D

https://www.youtube.com/watch?v=f8bDzD-aXj4&t=12s

totul trebuie anticipat și pentru ca profitul să fie substanțial, nu trebuie exagerat cu investițiile ( hrănirea artificială poate fi foarte păguboasă ) ! ;)

ps. folosiți traducerea automată din setări, alegând subtitrarea în limba Română !
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde jonny_it » 10 Ian 2019, 22:02

peterneamt scrie: Salcâm 1 și 2 e suficient pentru mine ! De anul asta nu vreau să mai ratez dafinița ( amorfa ) ( începe și pescuitul la Dunăre )! :D


Noi plecam in Delta, pe la jumatatea lui septembrie. :)
Prindem mai multi tantari decat peste dar este bine si asa :lol:
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: PASTURA - inlocuitor

Mesajde cristi_vidican » 10 Ian 2019, 23:03

Până acum nu am dat nicio turtă proteică, nici înlocuitor de polen primăvara. (nu spun că e greșit să dai)
Au fost ani în care în luna martie, cum a fost anul acesta, a fost foarte frig, stupii au bătut pasul pe loc.
Dar, indiferent cum a fost martie, aprilie, întotdeauna am atacat în forță salcâmul. Ca să nu mai zic rapița.

Soluția mi-a fost: stupii buni băgați în iarnă. Dacă am un ghem pe 6 intervale, puțin îmi pasă cum va fi martie sau aprilie.
S-au descurcat ele.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7022
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 32 vizitatori