Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde florinjsk » 12 Sep 2012, 11:20

va salut
Ma tot gandesc daca acum in aceasta perioada le-ar putea fi de ajutor albinutelor administrarea de anumite vitamine (dar nu sub forma de drojdie sau altele) ci pur si simplu vitaminele B1, B6 ( fiole cum se gasesc in farmaciile veterinare) sa se dea in sirop ,turte :!:

are cineva cunaostinta de asa ceva? daca este posibil? care ar fi acele vitamine benefice albinelor si modul de administrare? :idea:

multumesc :?:
Avatar utilizator
florinjsk
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Iun 2011, 18:33
Localitate: bucuresti

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde cipry74 » 12 Sep 2012, 12:13

de ce vrei tu sa introduci fel de fel de chestii sintetice???.......sa aiba mancare destula ..si de restul se vor ocupa ele
Avatar utilizator
cipry74
 
Mesaje: 170
Membru din: 24 Feb 2011, 14:31
Localitate: Com.Valea Doftanei;Prahova

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde jonny_it » 12 Sep 2012, 12:39

Substantele din miere si polen(nu doar vitamine) sunt suficiente pentru albine. De mii de ani albinele s-au hranit cu asa ceva.
Sa introduci vitamine nu mi se pare cea mai buna idee.

Daca ai fi avut cules la tei acum, putina vitamina C ajuta(discutabil) dar nu este cazul acum cand le pregatim pentru iarna.
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde panshe85 » 12 Sep 2012, 13:30

in cazul in care nu exista miere 100% si completarile/stimularile s au facut cu inlocuitori intr un procent destul de mare...de unde vitamine, proteine etc. in rezerve, avand in vedere seceta si efectele ei....?
@florinjks foloseste apicomplex (nu gasesc acum prospectul dar in mare stiu ca are cam toata gama de vit B si nu numai) decat sa fol vit din farm vet sau umane pt ca nu i treaba usoara cu dozajul.E facut de ICDA si e destinat albinelor...
Crezi ca stii teorie si in stupina nu merge nimic.Crezi ca stii practica, stupii merg bine dar nu stii de ce.Daca imbini teoria cu practica,nu merge nimic si nici nu stii de ce. (nea' Gica)
panshe85
 
Mesaje: 113
Membru din: 20 Iun 2011, 14:13
Localitate: craiova, dolj

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde Dila Daniel » 12 Sep 2012, 13:35

florinjsk scrie:...
are cineva cunaostinta de asa ceva? daca este posibil? care ar fi acele vitamine benefice albinelor si modul de administrare? :idea:
multumesc :?:

panshe85 scrie:... apicomplex (nu gasesc acum prospectul dar in mare stiu ca are cam toata gama de vit B si nu numai) decat sa fol vit din farm vet sau umane pt ca nu i treaba usoara cu dozajul.E facut de ICDA si e destinat albinelor...

...domnilor,va ajut eu cu prospectul.Defapt cu o trimitere...
viewtopic.php?f=9&t=1831
sau...pe site la ICDA
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde nae » 12 Sep 2012, 22:15

Am folosit si fiole cu B 1-12 ,sunt scumpe ,dozaj dupa ureche -sunt bune sau nu ;din primavara am folosit apicomplex -produs de institut ,pet =120g -120l sirop =22lei ,are lingurita pt dozaj =4g ...
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde nellu.ar » 12 Sep 2012, 23:08

apicomplex are si ceva calciu,probabil ca intareste coaja de la ouale matcilor si nu se sparg cand cad pe fundul celulelor........
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: vitamine sau alte substante care se pot da albinelor...?

Mesajde florinjsk » 13 Sep 2012, 18:42

Am inteles si va multumesc mult pt explicatii si ajutor
iernare usoara
Avatar utilizator
florinjsk
 
Mesaje: 74
Membru din: 26 Iun 2011, 18:33
Localitate: bucuresti


Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 7 vizitatori