Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Bubu Trantoru' » 19 Sep 2012, 15:56

Buna ziua tuturor,

O intrebare catre comunitatea acestui forum:A folosit cineva Feed Bee?Si daca DA,care au fost rezultatele?

Toate cele bune
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Bubu Trantoru' » 19 Sep 2012, 16:00

http://www.ro.feedbee.eu/
Aici gasiti informatiile despre Feed Bee(doar pentru cei curiosi :) )
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Dila Daniel » 19 Sep 2012, 16:14

si aici...discutii purtate despre produs
search.php?keywords=feedbee&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=C%C4%83utare

http://stuparitul.3xforum.ro/search.php ... 419568&p=1
...(doar pentru cei ce au omis sau le-a fost lene sa caute... :) )

va spunem BUN VENIT pe forum!

topicul ramane deschis pentru noi discutii vis-a-vis de acest produs.
Nu sunt perfect dar sunt eu insumi...si sunt mandru de asta!
Cu stima D.D.
Avatar utilizator
Dila Daniel
 
Mesaje: 2447
Membru din: 18 Feb 2011, 22:51
Localitate: Craiova

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde jonny_it » 19 Sep 2012, 16:31

Am incercat si eu. Facut turte a inceput sa fermenteze dupa 1 zi. Pus in cantitati mai mici si la familii normale este ok.

Am incercat sa il dau si in aer liber. Albinele il duc in stup dar nu la fel de repede cum duc laptele praf degresat sau drojdia de bere. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Bubu Trantoru' » 19 Sep 2012, 16:49

Scuze...
Promit ca la urmatorul subiect o sa ma documentez mai bine inainte :geek:
Astept pareri in continuare.Poate mai sunt stupari ce au folosit.



Dila Daniel scrie:si aici...discutii purtate despre produs
search.php?keywords=feedbee&terms=all&author=&sc=1&sf=all&sr=posts&sk=t&sd=d&st=0&ch=300&t=0&submit=C%C4%83utare

http://stuparitul.3xforum.ro/search.php ... 419568&p=1
...(doar pentru cei ce au omis sau le-a fost lene sa caute... :) )

va spunem BUN VENIT pe forum!

topicul ramane deschis pentru noi discutii vis-a-vis de acest produs.
Albina e satirică: înţeapă. Eu am umor: pişc.
Avatar utilizator
Bubu Trantoru'
 
Mesaje: 36
Membru din: 19 Sep 2012, 15:06
Localitate: Plopeni / Prahova

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde brianoo_bz » 20 Sep 2012, 19:06

am folosit in primavara in turta + protofil a fost greu pana la luat la rontait ca apoi il devorau am observat o mare diferenta intre turtele cu fb si apifonda mai mult puiet familiile sau dezvoltat ff bine , am sa il folosesc si in primavara ce va urma
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde kamy » 01 Noi 2012, 20:53

e bun da nu face minuni!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde peterneamt » 06 Noi 2012, 18:44

Gindestete de cit are nevoie o familie de albine ( 20-30 kg polen si 80-100 kg miere/an si ce este in plus ia apicultorul ), si cit reprezinta 1-2 kg de turta din nevoile unei familii. Deci daca nu este cules in natura e bai mare. ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde valigorj » 10 Dec 2012, 05:03

l-au luat cam cu incetinitoru.a avut ceva efect.pretul cam piperat.pt a nu curge pe rame dupa ce se prepara o cantitate mai mare,se ia cam cit pt o turta si i se mai inglobeaza inca putin zahar pudra.daca se pune si ceva miere la preparare,albinele il papa mai repede.afara nu il pot da,ca vin si alte albine decit ale mele.uscat in stup ar fi o posibilitate.daca a incercat cineva.
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde kamy » 10 Dec 2012, 07:30

valigorj scrie:l-au luat cam cu incetinitoru.a avut ceva efect.pretul cam piperat.pt a nu curge pe rame dupa ce se prepara o cantitate mai mare,se ia cam cit pt o turta si i se mai inglobeaza inca putin zahar pudra.daca se pune si ceva miere la preparare,albinele il papa mai repede.afara nu il pot da,ca vin si alte albine decit ale mele.uscat in stup ar fi o posibilitate.daca a incercat cineva.

se da in turte maxim 25-30 %feed bee,si il duc fara probleme,e patent deci posibil sa aiba si ceva colburi magice vitamine si dalea dalea!
kamy
 
Mesaje: 1879
Membru din: 18 Dec 2011, 15:30

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde BUNKA » 13 Dec 2012, 12:32

Inainte sa preparati orice turta proteica trebuie sa tineti cont de concentratia proteica a feed bee-ului sau al drojdiei sau al laptelui si apoi sa tineti seama de faptul ca Malaiu recomanda ca procentul de proteina in turta sa nu depaseasca 10-15%..altfel o ia greu, sau nu o ia.
Feed Bee-ul are acelasi miros cu drojdia de bere..stiu ca am folosit de amandoua :shock: , o fi multa drojdie in Feed Bee??..si culoarea aduce!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde proapis13 » 13 Dec 2012, 13:23

Din cate mi-aduc aminte are cam 35% proteina
In primul an cind am facut turte cu feedbee am pus o parte de faina de soia una de drojdie de bere una de lapte praf una de zahar
Cam 20% din fiecare
Dati-va seama ca a iesit acolo o bomba proteica de era sa vina nea Gica peste mine la Severin sa ma ia la bataie ca omor albinele :lol:
A ramas pe rame pina primavara cind au inceput sa o care pe urdinish
A consumat-o Bobi,catelul lui soacra-mea;cum prindea o turta cum fugea cu ea in vie si dai si lapaie :lol:
Producatorul recomanda 0,5kg de turta din feedbee/fam,nu-mi aduc aminte sa fi consumat atata nici cind am pus miere in compozite
Concluzia mea;este buna cind i se mai adauga ceva dulce sa fie mai atractiva pentru albine
In conditiile de anul acesta cind multe albine au eclozionat tirziu si nu au apucat sa-si faca corpul gras este mai mult decat indicat
Insa sa fie administrat neaparat dupa un zbor de curatire si cind aven certitudinea ca matca a inceput ponta si avem rezeve suficiente de miere in stup,altfel riscam o Kakabesa de toata frumusetea :lol:
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde sakala » 13 Dec 2012, 18:07

am cuparat o punga de 3 kg de drojdie de bere,pt turte proteice care am sa le dau in februarie,dupa zbor de curatire intens sa vedem vremea ;)
o reteta la care mam gandit ssa imi spuneti daca este buna ?
-2 kg miere salcam,10 kg zahar tos,si 1 kg drojdie ,asta ar insemna 10% adaos proteic
-1 kg miere salcam 5 kg zahar tos si 500gr feed bee
-ce ziceti sunt bune procentele pentru turta proteica sau sa mai adaug cv?
-oricum o sa le pun cate o turta de 1 kg apifonda la inceputul lui februarie si langa dupa zborul de curatire cate 500 gr turta ori cu drojdie de bere ori cu fee bee
apoi din martie vreu sa stimulez cu sirop 1/1 si 50 gr drojdie de bere la 1 kg de sirop invertit sau pot pune apicomplex in sirop am mai multe variante ;)
Avatar utilizator
sakala
 
Mesaje: 202
Membru din: 30 Iun 2011, 23:39
Localitate: barlad-vaslui

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde dulos_theo » 01 Ian 2013, 20:23

Bubu Trantoru' scrie:Buna ziua tuturor,

O intrebare catre comunitatea acestui forum:A folosit cineva Feed Bee?Si daca DA,care au fost rezultatele?

Toate cele bune

Subscriu celor care au scris inaintea mea . Am folosit odata si l-au tras foarte greu. In paralel avea in stupi si turte cu polen. Cand s-au terminat cele cu polen, atunci au luat cu greu si cele cu feedbee. N-as mai lua nici daca mi l-ar da la 20 % din pret. Unde nu este polen in natura acolo cumparati polen de la colegi de incredere, fara riscuri de spori... si puneti in turte polen natural. IERNARE USOARA !
dulos_theo
 
Mesaje: 9
Membru din: 13 Mar 2011, 11:22
Localitate: Cluj Napoca

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde Daniel Popovici » 02 Ian 2013, 00:58

Intre turta cu polen si turta cu Feedbee n-a fost mare diferenta la masurarea numarului de celule cu puiet/kg de turta.
Diferenta a fost la viteza de consumare. Pana au consumat o turta cu Feedbee, au luat una si jumatate cu polen.
Rezultatele (in numar de celule cu puiet) au venit in ritmul consumului de proteina (turta).
Daniel Popovici
 
Mesaje: 354
Membru din: 03 Noi 2011, 11:01

Re: Feed Bee(Inlocuitor de polen)

Mesajde valigorj » 27 Ian 2013, 15:59

feed bee a fost facut cu scopul de a stimula ponta in perioada premergatoare aparitiei polenului in natura si cu excluderea riscului de inbolnavire prin contaminarea cu virusi si spori proveniti de la produse de tip apicol [de aceea in compozitia acestui produs se gasesc doar produse vegetale].in legatura cu concentratia de proteina prin respectarea indicatiilor in limba romana de pe ambalaj se ajunge la concentratia optima.fiind un produs neapicol e normal sa il ia un pic mai incet.pt reclama facuta cei de la nektarking ar trebui sa ma omeneasca cu un sac din acest produs,dar neumezit si nespart cum a fost cel pe care l-am cumparat acu 2 ani de la ei[cica numai ei au dreptul sa il distribuie?].
Solutia exista, trebuie doar sa o gasim!
Avatar utilizator
valigorj
 
Mesaje: 332
Membru din: 01 Noi 2012, 15:10
Localitate: Scoarta/Gorj

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 16 vizitatori


cron