Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 04 Sep 2015, 11:38

Salut Paul !

Dacă mănânci salata te simți bine, dar poți munci ??
Dacă bagi și un cotlet, cu siguranță poți !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde paul » 04 Sep 2015, 12:15

BUNKA scrie:Salut Paul !

Dacă mănânci salata te simți bine, dar poți munci ??
Dacă bagi și un cotlet, cu siguranță poți !

Salut !
Eu functionez ... altfel. Daca mananc o salata ma simt OK si-mi pot desfasura activitatea (chiar efort fizic) in conditii optime. Daca mananc un cotlet ... ma ia somnul ! ;) De aceea ... prefer sa nu mananc daca am ceva de facut ! ;)
Probabil ca albinele nu functioneaza ca mine ! ;)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 04 Sep 2015, 12:48

E drept ursul nu-i albina dar nu-l vezi gras vara decat la ZOO ;) (adica pus intr-o situatie fortata)
Albina ,ca si ursul, are in gena sa acumuleze ''grasimea'' pt iarna ; vara n-o vezi grasa decat intr-un bezmetic .
Engleza nu stiu , romana cat de cat ,dar viersul albinei incepe sa-mi placa .
Vara asta trebuiau sa roiasca toti stupii ca au avut proteina la greu si nectar putin ;) ; dar ele au incetat ouatul si nici polen n-au adus sau le place sa fie silfide?
De ce ?, e simplu dar nu merge tradus cu gogu (ca engleza) .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 05 Sep 2015, 01:24

nae scrie:E drept ursul nu-i albina dar nu-l vezi gras vara decat la ZOO ;) (adica pus intr-o situatie fortata)
Albina ,ca si ursul, are in gena sa acumuleze ''grasimea'' pt iarna ; vara n-o vezi grasa decat intr-un bezmetic .
Engleza nu stiu , romana cat de cat ,dar viersul albinei incepe sa-mi placa .
Vara asta trebuiau sa roiasca toti stupii ca au avut proteina la greu si nectar putin ;) ; dar ele au incetat ouatul si nici polen n-au adus sau le place sa fie silfide?
De ce ?, e simplu dar nu merge tradus cu gogu (ca engleza) .


La tine a fost o situație aparte, la mine au avut și nectar si polen și nu au încetat ouatul.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 05 Sep 2015, 01:29

paul scrie:
BUNKA scrie:Salut Paul !

Dacă mănânci salata te simți bine, dar poți munci ??
Dacă bagi și un cotlet, cu siguranță poți !

Salut !
Eu functionez ... altfel. Daca mananc o salata ma simt OK si-mi pot desfasura activitatea (chiar efort fizic) in conditii optime. Daca mananc un cotlet ... ma ia somnul ! ;) De aceea ... prefer sa nu mananc daca am ceva de facut ! ;)
Probabil ca albinele nu functioneaza ca mine ! ;)



Ai zis asaaa. ...chiar și efort fizic..adica de regula nu faci, dar dacăar fi, o data..ai face fatza chiar și cu o salata...oare merge șila albine care trudesc iîntr-una? ..șizborul, ccreșterea puietului, etc presupun uzura și consum și efort...de aia albina de vara trăiește puțin. ?..deci, merge oare munca intensa fizica cu matzu gol ? Cat timp ?
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 08 Sep 2015, 14:09

nae scrie:
BUNKA scrie:Nu tre sa iti ceri scuze...acum probabil intelegi mai bine tot ce s-a scris, si eu cel putin inteleg de ce erai foarte contra...mai tii minte pe comisarul Shoric? de la Piatra Neamtz ? ...treaba cu fratii Mararu`...cum a zis, m-am spart de ras si n-o sa uit niciodata :
"It was a missunderstanding/If you know what i mean" :lol:
asa si la noi...n-a fost decat "un" ...missunderstanding :lol:


Chiar intelegi ce spun eu ?, ma bucur .
Sper sa reusesti in viata si sa descoperi ultimii 3 Asi din apicultura .
Ca tu TE RAZI cand vezi un ''desti'' e .. complicat sa-ti raspund ; ramanem la apicultura !?
Ma tem , ca apicultor, ca in 10-15 ani o sa conving ficatul ca e mai bun ''siropul trecut prin gusa'' :(
(chiar ai citit topicul ?)



Ăsta e trecut prin gusha....Spor la fiert !
Paul sa nu faci ca mine...apuca-te de fiert !...e sigur !!!
Fişiere ataşate
rsz_20150908_102251-1.jpg
rsz_20150908_111338.jpg
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde paul » 08 Sep 2015, 16:57

BUNKA scrie:Paul sa nu faci ca mine...apuca-te de fiert !...e sigur !!!

Sa fii sanatos ! :P
E-al treilea sezon din 5 in care nu mai consum gaz sau lemne ! :) Basca economia la ... sare de lamaie ! :)
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 08 Sep 2015, 19:24

BUNKA scrie:
BUNKA scrie:Nu tre sa iti ceri scuze...acum probabil intelegi mai bine tot ce s-a scris, si eu cel putin inteleg de ce erai foarte contra...mai tii minte pe comisarul Shoric? de la Piatra Neamtz ? ...treaba cu fratii Mararu`...cum a zis, m-am spart de ras si n-o sa uit niciodata :
"It was a missunderstanding/If you know what i mean" :lol:
asa si la noi...n-a fost decat "un" ...missunderstanding :lol:


Ăsta e trecut prin gusha....Spor la fiert !


FRUMOS .
Frumos-frumos ,munca/inteligenta/seriozitate = BRAVO
Pozele spun tot .
Bravo .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde gica.mosu » 08 Sep 2015, 22:08

BUNKA scrie:
gica.mosu scrie:Mircea-63,incearca un an =da la5% din efectiv si apoi faci dif= mai vorovim(vb lui Kamy) noi...P.S -daca tu ai in beci vin,si iti mai aduci cineva un bidon di zaibar=il refuzi si-l bei p.al tau :?: ...Albina iti v-a multumi(chiar daca sunt si inlocuitori)...dar rez le vei primi =videa la primavara...SPOR-G.Mosu :!:


Mosule, cati stupi ai? Ca eu in primavara aveam doi :lol: acuma am sarit la 17 ...matale poate ai mai multa credibilitate, zi-le poate sa prinde ceva de capu lor ca de citit vad ca nu vor si cu credintaaa....astia is ca Toma, nici cand vad nu cred !! :lol:
Sa traiesti si spor sa ai si...apropos vezi ca te ajung din urma cu stupii si te si depasesc, stai pe aproape ! :lol:


...Cati stupi am...Sincer... nu stiu exact=iti spun la anu pi 1 martie....Anul trecut si ac an am vandut-54 familiisi 38 di roi+ceva matcute....Ce este mai importan=am o ocupatie,nu ma cert cu nimeni...mai ajut si pe alti-cum si cu cepot(un sfat uneori).....P.S imi place ce vad la tin=ce si cum faci...bafta si spor-G.M...
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 09 Sep 2015, 11:34

Mulțumesc asemeni !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde gogutza » 25 Mar 2016, 13:06

Ideea mea,

Cand stupii iesiti din iarna ajung la 10 rame (am stupi dadant) pe 10 rame, punem cat la "canola" adica la rapita. La sf cules de rapita se deblocheaza cuibul (pastura pe margine si tragem tot), si se iau 3 rame din stup, una de pastura una de puiet capacit si una cu oua de o zi. Asta e un roi, ori astepti si alegi botca din ce trag ele ori rupi toate si introduci matca la bigudiu, verificare la saptamana sa vezi cum le merge, rama martor (de ouat) daca matca o mitraliaza uniform in 3-4 zile ai castigat un stup. +1 rama de puiet capacit cand ala ouat de doamna e larvos. Nu mai roieste in veci ca tu apicultor nu-l lasi sa ajunga cu colonia la suprapopulare. Ele muncesc tu faci roiuri si miere. Supul care a donat trebuie sa revina stimulat fiind la salcam (in pauza aia de 1 saptamana intre culesuri) iar roi se pune pe treaba ca e nou mic si are nevoie sa se devzolte.
gogutza
 
Mesaje: 16
Membru din: 08 Mar 2016, 14:52

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori