Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde cristian bh » 23 Aug 2015, 13:01

Probabil americanu gandeste la albina obeza cand zice grasa! :oops:
Scrieti ce vreti,ziceti ce stiti,.......da va rog io, ca si pe meleagurile astea au zburat albinele,daca nici cu albina nu scap de american,,,,,,io dau foc la stupi,dau cu asta de pamant,,,,,,ma mut ......da unde,ca americanu ie prezent!!!!!!!! :oops: :!: :oops:
Onorabililor,sa fim generosi:daca putem, sa resuscitam si capra vecinului!
cristian bh
 
Mesaje: 2090
Membru din: 10 Mar 2013, 12:49
Localitate: Carpinet Bihor

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde tuturicius » 23 Aug 2015, 13:12

N-ai cum sa scapi de american pentru ca stupii in care ai albinele au fost inventati de un american :lol: Si Dadant cand a inventat stupul lui se facuse american deja :lol: Ce dreac sa faci ...
Ideile sunt idei. Conteaza de unde vin?
Eu la toamna vreau sa izolez cateva matci, sa nu mai am puiet pe la Craciun, idee sovietica :P
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde asd » 23 Aug 2015, 13:23

Am vatra buna de polen. Anul asta e prin de rame pline ochi cu polen prin stupi. Inca nu am colectat polen dar la anul o s-o fac.
asd
 
Mesaje: 538
Membru din: 11 Iun 2015, 12:30
Localitate: Sibiu

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde alin75 » 23 Aug 2015, 13:58

asd scrie:Am vatra buna de polen. Anul asta e prin de rame pline ochi cu polen prin stupi. Inca nu am colectat polen dar la anul o s-o fac.

Si unde ziceai ca este vatra? :lol: :lol: :lol:
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 23 Aug 2015, 14:18

cristian bh scrie:Probabil americanu gandeste la albina obeza cand zice grasa! :oops:
Scrieti ce vreti,ziceti ce stiti,.......da va rog io, ca si pe meleagurile astea au zburat albinele,daca nici cu albina nu scap de american,,,,,,io dau foc la stupi,dau cu asta de pamant,,,,,,ma mut ......da unde,ca americanu ie prezent!!!!!!!! :oops: :!: :oops:


Cristi, americanu' a aprins lumina în apicultura...ăsta e, noi umblam în cămașă de noapte cu papuci de casa cu vârful întors, căciulă cu moț și lumânarea aprinsa cu okii deschiși pe jumătate și mintea încă în lumea viselor....am zis-o foarte plastic, este?! :))))
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 23 Aug 2015, 17:45

BUNKA scrie:Există șio parte amuzanta a ddiscuției :) Nae nu ne iînțelege pe noi și nici noi pe el :))))
Nae, exista o logica a ceea ce se discuta aici, și se poate aplica pe mii de familii, dacă faci lucrurile calculat..

Ca sa ma intelegi trebuie sa citesti ce scriu ,simplu .
Subiectul , ca l-ati uitat, este ca hranind proteic albina ''grasa'' va aduna polen nu nectar .
Poate este asa , n-am cercetat ...
Mi-am spus parerea n-o mai repet ; ale mele nu se ingrasa sau se ;) dar tot nectar aduc .
Am experimentat ''la virgula'' ''cresterea productiei de miere'' = e multa teorie pur teoretica ; se poate aplica la 3 stupi in fundul curtii ...
Am avut si eu 2 caturi 1/1 , am vazut 5 caturi de 1/2 ... se poate ; am vazut cantare de 7/9/10 succesiv = poti sa tragi ?,sa te muti? ...
Dupa ''furtul'' de albina ploua 5 zile !? :D ; ai 4 Kg culegatoare si 1Kg lucratoare !?
Credeti voi ca cei cu 500-1000 fam nu l-au citit pe Malaiu !?
100 fam dupa metoda Malaiu da miere cat 500 normale sau NU?
Are IG o vorba '' LINIA'' ;)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde tuturicius » 23 Aug 2015, 19:14

Eu subiectul l-am inteles mai simplu - de ce e mai bine sa ai albine grase si nu slabe, in special albinele care intra la iernat.
Anul trecut le-am dat in toamna destul de multa pasta proteica, au intrat in iarna cu multa pastura, in primavara am avut cam tot atatea albine cate au intrat in iarna, singura stimulare a fost in primavara 2x350 ml sirop 1:1, mierea de FS pentru iernat le-a ajuns pana la rapitza, la inceputul careia aveau deja 8 rame de puiet tabla, mai putin niscaiva polen pus si prin puiet in afara de cel pus pe ramele marginase. La rapita mi-au crescut un corp intreg ME de foita si am recoltat din acesta in medie 15 kg miere de rapita.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde alin75 » 23 Aug 2015, 19:16

tuturicius scrie:Eu subiectul l-am inteles mai simplu - de ce e mai bine sa ai albine grase si nu slabe, in special albinele care intra la iernat.
Anul trecut le-am dat in toamna destul de multa pasta proteica
, au intrat in iarna cu multa pastura,.....

Compozitia folosita?
https://www.youtube.com/watch?v=RI8TEa2gFCo
.... orice supraapreciere duce la dezamagire.....
Avatar utilizator
alin75
 
Mesaje: 1000
Membru din: 08 Mai 2011, 21:44

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 23 Aug 2015, 19:49

tuturicius scrie:Eu subiectul l-am inteles mai simplu - de ce e mai bine sa ai albine grase si nu slabe, in special albinele care intra la iernat.


NU. Subiectul/topicul nu are legatura cu ce ziceti dv .
Pt iernare albina se ingrasa indiferent de dorinta mea ,tine cont doar de aportul de proteina , o face instinctual si e chiar obligatoriu .

Topicul este initiat pt albina de vara care hranita abundent cu proteina la nastere nu mai culege nectar ci tot proteina ;teoretic asa e dar PRACTICA te omoara .
Proteina multa o intoxica , are ea grija sa consume cat trebuie .
Cand se ingrasa o scoate fam la ''produs'' mai repede numai sa-i dai TU ocazia (cules) daca esti pe stationar si ai zona buna in proteina( artificial nu ingrasi''tu'' albina in VEAC )iar NATURA nu-ti da nectar pe masura = da , se ingrasa ,se.. ce vrei TU -cercetatorul .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde tuturicius » 23 Aug 2015, 20:20

- 100g miere/apinvert/ sirop zahar
- 10 -15 g lapte praf degresat
- 10 - 15 g drojdie inactivata
- ceva vitamine pt albine, nu mai stiu doza, cat scrie, ieri am cautat flaconul si nu l-am gasit, aveam nevoie si acum de el
- o linguritza polen pt palatabilitate dizolvat intr-o lingura de apa
- Amestecate cu mixerul nevestei

Nu are un continut proteic foarte mare. Pana acum o dadeam cu pistolul de silicon pe spetezele ramelor
Azi mi-a venit ideea si am taiat cate un capac si un fund de caserola de unica folosinta si pun pasta in minunile astea pe rame.
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde Mircea_63 » 25 Aug 2015, 21:00

Cine a pus macar un colector de polen stie diferenta intre cat polen aduc si cat pot aduce. Concret, in prima zi o nimica toata. Dupa ce se declanseaza foamea de polen...ohoo, mult.

Asa ca in situatia in care exista cules de polen in zona, las pe ele. Daca nu exista, e grav. Neaparat un pastoral pentru polen, chiar daca nu iti surade.

Daca tot au polen destul, de ce sa ma amestec cu imitatii? E ca si cum as taia porcul, vreau carnita si bucatarul imi adauga in mancare soia si alti inlocuitori. Cand ma uit la urdinis si le vad ca intra una dupa alta cu polen, iar in rame am pastura, nu mai umblu cu drojdie, lapte praf si alte dichisuri.
Parerea mea! Nu am experimentat variantele cu drojdie, praf de oua, lapte praf.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde gica.mosu » 25 Aug 2015, 21:47

Mircea-63,incearca un an =da la5% din efectiv si apoi faci dif= mai vorovim(vb lui Kamy) noi...P.S -daca tu ai in beci vin,si iti mai aduci cineva un bidon di zaibar=il refuzi si-l bei p.al tau :?: ...Albina iti v-a multumi(chiar daca sunt si inlocuitori)...dar rez le vei primi =videa la primavara...SPOR-G.Mosu :!: :!: :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 26 Aug 2015, 10:22

nae scrie:
tuturicius scrie:Eu subiectul l-am inteles mai simplu - de ce e mai bine sa ai albine grase si nu slabe, in special albinele care intra la iernat.


NU. Subiectul/topicul nu are legatura cu ce ziceti dv .
Pt iernare albina se ingrasa indiferent de dorinta mea ,tine cont doar de aportul de proteina , o face instinctual si e chiar obligatoriu .

Topicul este initiat pt albina de vara care hranita abundent cu proteina la nastere nu mai culege nectar ci tot proteina ;teoretic asa e dar PRACTICA te omoara .
Proteina multa o intoxica , are ea grija sa consume cat trebuie .
Cand se ingrasa o scoate fam la ''produs'' mai repede numai sa-i dai TU ocazia (cules) daca esti pe stationar si ai zona buna in proteina( artificial nu ingrasi''tu'' albina in VEAC )iar NATURA nu-ti da nectar pe masura = da , se ingrasa ,se.. ce vrei TU -cercetatorul .



Nu domnule NAE, va inselati puternic, topicul se refera fix la albina care intra la iernat, cum trebuie ea sa fie din punct de vedere fiziologic...recititi ce a tradus Catalin Profiri, iar in cartea lui Malaiu se vorbeste foarte mult despre fiziologie, despre cat consuma ele pt productia de ceara, despre de fapt toate procesele in care este implicata proteina, si la ce duce carenta de proteina la nivel de colonie fie ca e vara sau iarna....dar se pune accent mult pe felul in care trebuie pregatita albina de iernare !
Deci noi aici ne referim in principal la cum trebuie sa intre la iernat albina din punct de vedere fiziologic, cea de vara are o durata de viata limitata si preda foarte repede proteina corporala prin laptisor, in natura de regula exista abundenta, culeg, consuma, isi cresc nivelul proteic, pe baza proteinei cladesc, cresc puiet (predand prin laptisor proteina) etc...in vara e o poveste iar in toamna-iarna-primavara e alta...noi aici trebuie sa insistam, la albina care creste acum puiet, la albina de iernare care trebuie sa fie full de vitellogenin, si la aceeasi albina care in primavara trebuie sa creasca si sa predea o parte din proteina corporala primului puiet, daca are suficient corp gras nu crapa daca nu are crapa si atunci apare acea scadere de populatie de care de foarte multe ori Pupe si altii s-au referit.
Deci Nae, noi vb de pere tu intelegi de mere....exact cum banuiam.
Incearca sa nu prescurtezi f mult ca nu ne intelegem...uite eu fac bataturi, fa si tu ca sa existe o cursivitate in idei in asa fel incat si altii sa poata trage niste concluzii.
Oricum dincolo de argumentele noastre pro sau contra cine intra aici trebuie sa citeasca in primul rand ce a tradus colegul Profiri si cartea recomandata de mine...cred ca restul parerilor sunt in plus sau pe langa, inclusiv ale mele....materialele astea spun tot tot tot.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 26 Aug 2015, 10:30

gica.mosu scrie:Mircea-63,incearca un an =da la5% din efectiv si apoi faci dif= mai vorovim(vb lui Kamy) noi...P.S -daca tu ai in beci vin,si iti mai aduci cineva un bidon di zaibar=il refuzi si-l bei p.al tau :?: ...Albina iti v-a multumi(chiar daca sunt si inlocuitori)...dar rez le vei primi =videa la primavara...SPOR-G.Mosu :!:


Mosule, cati stupi ai? Ca eu in primavara aveam doi :lol: acuma am sarit la 17 ...matale poate ai mai multa credibilitate, zi-le poate sa prinde ceva de capu lor ca de citit vad ca nu vor si cu credintaaa....astia is ca Toma, nici cand vad nu cred !! :lol:
Sa traiesti si spor sa ai si...apropos vezi ca te ajung din urma cu stupii si te si depasesc, stai pe aproape ! :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 26 Aug 2015, 10:34

Mircea_63 scrie:Cine a pus macar un colector de polen stie diferenta intre cat polen aduc si cat pot aduce. Concret, in prima zi o nimica toata. Dupa ce se declanseaza foamea de polen...ohoo, mult.

Asa ca in situatia in care exista cules de polen in zona, las pe ele. Daca nu exista, e grav. Neaparat un pastoral pentru polen, chiar daca nu iti surade.

Daca tot au polen destul, de ce sa ma amestec cu imitatii? E ca si cum as taia porcul, vreau carnita si bucatarul imi adauga in mancare soia si alti inlocuitori. Cand ma uit la urdinis si le vad ca intra una dupa alta cu polen, iar in rame am pastura, nu mai umblu cu drojdie, lapte praf si alte dichisuri.
Parerea mea! Nu am experimentat variantele cu drojdie, praf de oua, lapte praf.


Mircea, daca nu stii retete, baga ce am bagat eu...da` acuma repejor da de proba la unul vre-o 2-3-4 turte de 1 kg si vezi ce face in iarna-primavara.
"ApiCr---tura" Doamni feri...nu fac reclama, numa` zic ce-i bun !
Sa traiesti si spor !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 26 Aug 2015, 10:37

Mircea_63 scrie:Cine a pus macar un colector de polen stie diferenta intre cat polen aduc si cat pot aduce. Concret, in prima zi o nimica toata. Dupa ce se declanseaza foamea de polen...ohoo, mult.

Asa ca in situatia in care exista cules de polen in zona, las pe ele. Daca nu exista, e grav. Neaparat un pastoral pentru polen, chiar daca nu iti surade.

Daca tot au polen destul, de ce sa ma amestec cu imitatii? E ca si cum as taia porcul, vreau carnita si bucatarul imi adauga in mancare soia si alti inlocuitori. Cand ma uit la urdinis si le vad ca intra una dupa alta cu polen, iar in rame am pastura, nu mai umblu cu drojdie, lapte praf si alte dichisuri.
Parerea mea! Nu am experimentat variantele cu drojdie, praf de oua, lapte praf.


Ei cine ! Cum, cine ??? Eu, dor` nu altu` !!
Am pus, am pus...normal c-am pus !! :lol:
Da` ce era sa nu pun !! :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori