Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 26 Aug 2015, 10:48

nae scrie:
BUNKA scrie:Există șio parte amuzanta a ddiscuției :) Nae nu ne iînțelege pe noi și nici noi pe el
Nae, exista o logica a ceea ce se discuta aici, și se poate aplica pe mii de familii, dacă faci lucrurile calculat..

Ca sa ma intelegi trebuie sa citesti ce scriu ,simplu .
Subiectul , ca l-ati uitat, este ca hranind proteic albina ''grasa'' va aduna polen nu nectar .
Poate este asa , n-am cercetat ...
Mi-am spus parerea n-o mai repet ; ale mele nu se ingrasa sau se ;) dar tot nectar aduc .
Am experimentat ''la virgula'' ''cresterea productiei de miere'' = e multa teorie pur teoretica ; se poate aplica la 3 stupi in fundul curtii ...
Am avut si eu 2 caturi 1/1 , am vazut 5 caturi de 1/2 ... se poate ; am vazut cantare de 7/9/10 succesiv = poti sa tragi ?,sa te muti? ...
Dupa ''furtul'' de albina ploua 5 zile !? :D ; ai 4 Kg culegatoare si 1Kg lucratoare !?
Credeti voi ca cei cu 500-1000 fam nu l-au citit pe Malaiu !?
100 fam dupa metoda Malaiu da miere cat 500 normale sau NU?
Are IG o vorba '' LINIA'' ;)



NAE...am un AS in maneca legat de Delon, cand o sa il scot, va face ravagii, nici nu va trece prin cap...dar vine ziua aia !!
Se leaga cu Malaiu cu 100 de mii de indivizi, cu cartea aia care zici ca e teorie teoretica bla bla...sa fii atent la mine si sa ai rabdare...atat iti cer !
Cred ca vrand nevrand o sa fii si atent si cu rabdarea...oricum time is passing ...deci, nu uita de AS-ul meu !!
Inca nu am spus tot, nu am aratat tot.
O sa mai scriu la pagina mea cu injurii din cand in cand, o sa incerc sa ma abtin sa nu etalez chiar tot :) nu uita ...the show isn`t over until fat lady sings !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 26 Aug 2015, 22:48

BUNKA scrie:Nu NAE, topicul se refera fix la albina care intra la iernat...
Deci Nae, noi vb de pere tu intelegi de mere....exact cum banuiam.


Daca am inteles gresit SCUZE ; se intampla si la case mari dar la nae . :lol:

La postarea cu AS-ul ... :roll: ; sunt interesat de dragul albinei si ATAT .
Ma bucur pt tine ,RESPECTUL meu .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 27 Aug 2015, 22:50

Nu tre sa iti ceri scuze...acum probabil intelegi mai bine tot ce s-a scris, si eu cel putin inteleg de ce erai foarte contra...mai tii minte pe comisarul Shoric? de la Piatra Neamtz ? ...treaba cu fratii Mararu`...cum a zis, m-am spart de ras si n-o sa uit niciodata :
"It was a missunderstanding/If you know what i mean" :lol:
asa si la noi...n-a fost decat "un" ...missunderstanding :lol:
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde socaciu » 28 Aug 2015, 14:48

tuturicius scrie:Vezi ca daca n'ai albine grase nu ai voie sa postezi pe topicul asta :!:
Daca nu esti sigura, semnul e ca au abdomenul mare si nu se vad patratele pe el :idea:

De-o saptamana tot scotocesc prin stupi dupa albina grasa, macar una, dar se pare ca nu am 8-)
Indraznesc totusi sa cer si eu cartea lui Malaiu pe care zici ca ai luat-o de pe scribd. Se poate :?:
Nu de alta dar vreau sa postez si eu pe topicul asta si se pare ca e obligatoriu sa am albine grase... ;)
Daca imi dai OK-ul iti trimit sdresa de mail pe PM
Avatar utilizator
socaciu
 
Mesaje: 191
Membru din: 04 Iun 2014, 18:59
Localitate: curtea de arges

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde vslsilviu » 28 Aug 2015, 15:28

"Anumiţi utilizatori nu au putut fi adăugaţi pentru că şi-au dezactivat recipientul de mesaje private." ...
Avatar utilizator
vslsilviu
 
Mesaje: 567
Membru din: 12 Iun 2012, 00:45
Localitate: Dambovita, Gaesti

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 28 Aug 2015, 19:12

nae scrie:
BUNKA scrie:Nu NAE, topicul se refera fix la albina care intra la iernat...
Deci incerc ci nu vb de pere tu intelegi de mere....exact cum banuiam.


Daca am inteles gresit SCUZE ; se intampla si la case mari dar la nae . :lol:

La postarea cu AS-ul ... :roll: ; sunt interesat de dragul albinei si ATAT .
Ma bucur pt tine ,RESPECTUL meu .


Eu de dragul albinelor am pierdut mult timp, mulți bani, ani la rand scotocind ddupă iinformații , încercând mereu sa le pun cap la cap. Începe sa se întrevadă orizontul.
NU-lmai laud, dar va fi un sistem iîn care va fi greu sa dai greș...pt ca e bine gândit sub toate aspectele șinu contravine naturii, nu iîn ultimul rand va avea aplicabilitate în apicultura mare.
Singura chestiune la care încă nu sunt 100% sigur este cea legata de obținerea rezistentei la varoa și la eficienta schemelor de tratament în anii cu infestații mari.
Dacă ar ieși schema ăsta, ar fi fantastic...a-m evita otrăvirealenta cu tratamente agresive a albinelor cu efect direct asupra duratei lor de vviață, a productivității, a numarului lor etc.
Toate astea înseamnă mulți bani care nu se mai pierd.
Exploatarea albinelor ar deveni mult mai predictibilă.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 28 Aug 2015, 21:25

BUNKA scrie:Nu tre sa iti ceri scuze...acum probabil intelegi mai bine tot ce s-a scris, si eu cel putin inteleg de ce erai foarte contra...mai tii minte pe comisarul Shoric? de la Piatra Neamtz ? ...treaba cu fratii Mararu`...cum a zis, m-am spart de ras si n-o sa uit niciodata :
"It was a missunderstanding/If you know what i mean" :lol:
asa si la noi...n-a fost decat "un" ...missunderstanding :lol:


Chiar intelegi ce spun eu ?, ma bucur .
Sper sa reusesti in viata si sa descoperi ultimii 3 Asi din apicultura .
Ca tu TE RAZI cand vezi un ''desti'' e .. complicat sa-ti raspund ; ramanem la apicultura !?
Ma tem , ca apicultor, ca in 10-15 ani o sa conving ficatul ca e mai bun ''siropul trecut prin gusa'' :(
(chiar ai citit topicul ?)
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde tuturicius » 29 Aug 2015, 00:15

socaciu scrie:
tuturicius scrie:Vezi ca daca n'ai albine grase nu ai voie sa postezi ....

Hmm ... biiine ... ok ... daca ai cartea lui Malaiu poti sa postezi si daca n'ai albine grase.
Ale mele, de cand le dau pasta proteica, deja cheama taxi sa le duca la cules ca nu mai pot sa zboare de grase ce sunt 8-)
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde Nicolaie Astaifoaiei » 29 Aug 2015, 00:36

Ce nu le cunperi cal sa calareasca?
Cat dai la Taxi ca le duce?
Nasol ca vine iarna
Nicolaie Astaifoaiei
 
Mesaje: 619
Membru din: 30 Dec 2013, 13:56
Localitate: langa Timisoara

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde tuturicius » 29 Aug 2015, 01:24

N-am io nici o treaba. E businessul lor, ele il platesc. Cred ca sunt bagate in afaceri cu miere ... Cal de calarie o sa-mi aiu eu daca m-or primi si pe mine in afacere ...
Avatar utilizator
tuturicius
 
Mesaje: 1044
Membru din: 09 Mar 2014, 23:10
Localitate: Siria, jud. Arad

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 29 Aug 2015, 03:51

nae scrie:
BUNKA scrie:Nu tre sa iti ceri scuze...acum probabil intelegi mai bine tot ce s-a scris, si eu cel putin inteleg de ce erai foarte contra...mai tii minte pe comisarul Shoric? de la Piatra Neamtz ? ...treaba cu fratii Mararu`...cum a zis, m-am spart de ras si n-o sa uit niciodata :
"It was a missunderstanding/If you know what i mean" :lol:
asa si la noi...n-a fost decat "un" ...missunderstanding :lol:


Chiar intelegi ce spun eu ?, ma bucur .
Sper sa reusesti in viata si sa descoperi ultimii 3 Asi din apicultura .
Ca tu TE RAZI cand vezi un ''desti'' e .. complicat sa-ti raspund ; ramanem la apicultura !?
Ma tem , ca apicultor, ca in 10-15 ani o sa conving ficatul ca e mai bun ''siropul trecut prin gusa'' :(
(chiar ai citit topicul ?)


Prietene topicul ăsta a apărut ca urmare a unui link pus de mine și la care a mai făcut referire cineva iar Catalin a avut răbdarea sa traducă ..de foarte mulți ani fac trimitere la frenchbeefarm și stepplerfarm, și nu numai, am pus o mulțime de linkuri către materiale apicole foarte bune pe lângă care cu siguranță ai trecut repede.
Recunosc imi e greu sa țin pasul cu tine pt ca folosești mult subiectul și rar predicatul.
INAINTE de a exista topicul am citit materialul ORIGINAL care expune modul de hrănire folosit în special în SUA și Canada unde sunt și am fost mereu foarte atent.
Știu ca e complicat sa îmi răspunzipt ca eu iîmi susțin ideile cu argumente, nu cred ca simțul meu dezvoltat al umorului tte împiedică...
Văd ca esti trist si ai anumite temeri sși preocupări pt reușită mea în viața, veghezi aproape ca un frate mai mare...numai ca fii atent ca m-ai scăpat din ochi...nu, nu mă găsești la topicurile cu zaibăr și chiolhan, sunt partea ailaltă la albina și apicultura
Așadar Nae, dacă mă cauți...mă găsești aici http://resistantbees.com/blog/?page_id=852 printre rânduri, dar doar dacă te uiți atent.
Îți urez sa fii mai fericit, mai plin de viață, cu mai mult chef de studiu și...sa ne "auzim" sănătoși în continuare!

PS Dacă ai timp în plus poate arunci un ochi pe linkul de sus sa vezi ce tema ai de studiat ...legat de albine bineînțeles.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 29 Aug 2015, 04:22

Uite Nae...exemplu de pagina cu linkuri utile, pagina mea este intesata de așa ceva...nu, bere nu este !
viewtopic.php?f=15&t=939&start=240
Nu are decât peste 100 de pagini cu multe multe linkuri...dovada ca m-a preocupat mereu albina.
Bineînțeles ca exista o zona noroioasa dar ce sa fac...nu sunt perfect oricât de mult mi-ar plăcea. :)
Ups...iar am ras la bec, treci peste asta !

Prietenul M Balș, a dat una odată...iert da nu uit...cică ttoată pagina mea a fost creată din capul locului pt Delon...pt reclama, știam eu prin 2011 sau 2012 sau acum 10-11 ani ce se va întâmpla în viitor...cât de trist și nemulțumit de tine sa fii sa afirmi asta ??
De fapt nu știu sigur dacă iert...nu sunt Maica Domnului.
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 29 Aug 2015, 05:08

Rectific, Catalin a pus linkul pe pagina mea la pagina 29, l-am citit și imediat am făcut conexiuni cu ce am tot văzut în Canada și SUA ca fac aia, pana la pagina 29 e plin de linkuri cu frenchbeefarm și altele la fel care țin de hrănire etc.
Deci știam eu ceva ca l-am citit demult dar nu mai știam exact .
La mine la pagina 29-30 discutam acolo cu Catalin și alții printre care și Nae despre hraniri proteice, importanta lor, dimensiune celule...etc, Nae sa nu-mi spui ca nu ai învățat încă engleza sau ca ai rămas cu aceleași întrebări din 2012, nu vreau sa fiu acid, dar nu mă pot abține :) ...baza nu am fost niciodată.
Ai tu o problemă Nae cu roitul și polenul...Noi incercam sa aflam cum e mai bine pt albină, tu vrei sa afli cum oprești roitul cu colectorul de polen sau dacă populatia e prea mare cum o ții în frâu....în primul rand când vezi o familie peste normal...nu te panica :) e un lucru bun...Fă-l e pe toate la fel ...producții serioase faci doar cu mastodont.
Roitul se rezolva altfel, sunt 1000 de tehnici..
Uite..Îți promit eu ca o sa vezi la mine familii cel puțin la fel de mari cum le-am avut în 2011 dar fără unificări, cu o singura matca care vor sari mult de tot peste pragul de 50-60000 natural
Tehnica lui Malaiu e buna dar implica multe unificări spargeri, baza materiala dubla fata de cata carne ai în vara la cules.
Cu Delon modificat situația se va schimba foarte mult...
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde nae » 29 Aug 2015, 09:33

BUNKA scrie:Nae sa nu-mi spui ca nu ai învățat încă engleza sau ca ai rămas cu aceleași întrebări din 2012, nu vreau sa fiu acid, dar nu mă pot abține :) ...baza nu am fost niciodată.
Ai tu o problemă Nae cu roitul și polenul...

Engleza?, nici romana nu-mi e aproape :(
Probleme am , multe ; cu ajutorul vostru am rezolvat cateva dar au aparut altele ;) .
Natura iti va pune multe contre si adevarate , e pacat sa te epuizezi cu mine .
Ma duc la birt .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde BUNKA » 29 Aug 2015, 23:52

Merg spre natura nu împotriva ei...am incredere in ea !
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: Fat bees / Albine grase

Mesajde paul » 04 Sep 2015, 09:39

BUNKA scrie:Merg spre natura nu împotriva ei...am incredere in ea !

Aha .
Ai vazut tu in natura albine mici si obeze care sa incapa iarna in celula aia mica de 4,9 ? :oops:
Bineinteles, vorbim de albinele care au cules constant in natura de drojdie inactivata sau de de turta ... a..criss ! :lol:
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori