Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

sfatuiti-ma va rog

Mesajde sd63 » 08 Ian 2013, 23:49

in afara de betoniera in sufragerie, cum ma sfatuiti sa amestec zaharul pudra si siropul pt a face turtele de hranire,multumesc .. :(
sd63
 
Mesaje: 87
Membru din: 07 Ian 2012, 13:40
Localitate: novaci gorj

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde State » 09 Ian 2013, 00:02

O bormasina , galeata si melc(exact din ala pentru amestecat ciment).
Chiar daca va trăi printre găini,o privighetoare nu va cotcodăci niciodată.
State
 
Mesaje: 2028
Membru din: 12 Dec 2012, 00:27
Localitate: Sociopat

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde Razvan HD » 09 Ian 2013, 02:51

StateF scrie:O bormasina , galeata si melc(exact din ala pentru amestecat ciment).

Am vazut si eu pe youtube pe cineva care a incercat,merge foarte bine !
"Iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă vatămă şi vă prigonesc.."
Avatar utilizator
Razvan HD
 
Mesaje: 298
Membru din: 02 Iun 2012, 00:57
Localitate: Criscior (Hunedoara)

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde sd63 » 09 Ian 2013, 18:20

dragi colegii,azi am incercat cu bormasina si melc ,a mers pana am amestecat 60 la suta dupa care melcul sa facut burghiu,nu rezista sa mesteci pasta..... :( :( trebuie sa caut alt sistem
sd63
 
Mesaje: 87
Membru din: 07 Ian 2012, 13:40
Localitate: novaci gorj

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde BUNKA » 09 Ian 2013, 18:34

sd63 scrie:dragi colegii,azi am incercat cu bormasina si melc ,a mers pana am amestecat 60 la suta dupa care melcul sa facut burghiu,nu rezista sa mesteci pasta..... :( :( trebuie sa caut alt sistem

Era prea tare amestecul..cumpara un melc mai zdravan, vezi sa nu arzi bormasina si mai pune zama!!
BUNKA
 
Mesaje: 4080
Membru din: 26 Iun 2011, 21:16
Localitate: Botosani

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde AUREL » 09 Ian 2013, 18:39

Eu am amestecat azi 20 de kg. de zahar cu miere cu bormasina cu melc si a mers.Gaseste un melc mai mare!
AUREL
 
Mesaje: 9
Membru din: 08 Mar 2011, 21:08
Localitate: Turceni -GORJ

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde jenica67 » 09 Ian 2013, 18:59

Si masina de gaurit trebuie sa fie mai tare si cu reductor in doua trepte, altfel nu rezista. Exista amestecatoare tari, dar sunt putin mai scumpe.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde bio » 09 Ian 2013, 19:14

sd63 scrie:in afara de betoniera in sufragerie, cum ma sfatuiti sa amestec zaharul pudra si siropul pt a face turtele de hranire,multumesc .. :(


..betoniera este f buna, ca reusesti sa faci cantitate mare odata...dar sunt niste mici detalii de care sa tii cont pentru a face pasta cit mai tare.

Eu fac cu betoniera pasta pentru albine cind am de facut cantitate mare...Cind am de facut cantitate mai mica, am un malaxor de vreo 2-3 galati capacitate, luat dupa OKAZII.RO

De multi ani nu mai folosesc turte sa scap albinele de probleme iarna deoarece merg pe "completari" mai serioase toamna, sa spun in a doua parte a lunii octombrie. "Completarile", ultimile completari, le fac scotind afara din stupi ramele cu ceva miere pe ele ca familiile sa compactizeze ce au mincare doar pe ramele pe care ierneaza si rezrvele de hrana le ajung pina in primavara fara probleme.

..iar pasta data familiilor de albine in hranitoare de mare capacitate, o folosesc sa fac o stimulare lenta pe timp lung in perioadele mai sarace in cules.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde bio » 09 Ian 2013, 19:21

sd63 scrie:in afara de betoniera in sufragerie, cum ma sfatuiti sa amestec zaharul pudra si siropul pt a face turtele de hranire,multumesc .. :(


...eu daca as avea probleme cu mincarea la familiile de albine as lua APIFONDA ca am folosit acum vreo 3-4 ani in urmala nivel stupina si am fost multumit.

Eu iau Apifonda din aceea ambalata la pungi de 2, 5 Kg pentru rezolvarea cazurilor izolate.....ii dau o punga la familia unde cred ca ar fi eventuale probleme si apoi nu mai ai probleme o perioada mai mare de timp.
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde GORE19712000 » 09 Ian 2013, 19:56

AR FI MAI BUNA APIFONDA DACA AR AVEA SI PROTOFIL CONTRA DIAREEI SI MULTIVITAMINE PTR. INTARIREA SISTEMULUI IMUNITAR AL ALBINELOR CUM AU ANUMITE TURTE DE ZAHAR.
Pasiunea, speranta si perseverenta sunt motorul vietii.
Avatar utilizator
GORE19712000
 
Mesaje: 40
Membru din: 08 Ian 2013, 18:59
Localitate: TARGU JIU GORJ

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2013, 20:26

Din cate stiu eu legislatia din Romania, aliniata la cea U.E. nu mai permite adaugarea produsului Protofil in turte :!:
Poate ai gasit tu altceva in turta nu Protofil
salve :lol:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde sd63 » 09 Ian 2013, 20:58

fac turte sa pun si putin sirop de ceapa,multumesc de sfaturi
sd63
 
Mesaje: 87
Membru din: 07 Ian 2012, 13:40
Localitate: novaci gorj

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde bio » 09 Ian 2013, 22:30

proapis13 scrie:Din cate stiu eu legislatia din Romania, aliniata la cea U.E. nu mai permite adaugarea produsului Protofil in turte :!:
Poate ai gasit tu altceva in turta nu Protofil
salve :lol:



PROTOFILUL, nu mai este permisa folosirea lui..??>>..asta este tare..:)

..poate, dupa 18 ianuarie ca de atunci intra in vigoare noul COD RUTIER si poate il interzic din cauza ca este facut cu alcool..:))
bio
 
Mesaje: 369
Membru din: 11 Oct 2011, 16:25
Localitate: Ialomita

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde proapis13 » 09 Ian 2013, 22:50

bio scrie:
proapis13 scrie:Din cate stiu eu legislatia din Romania, aliniata la cea U.E. nu mai permite adaugarea produsului Protofil in turte :!:
Poate ai gasit tu altceva in turta nu Protofil
salve :lol:



PROTOFILUL, nu mai este permisa folosirea lui..??>>..asta este tare..:)

..poate, dupa 18 ianuarie ca de atunci intra in vigoare noul COD RUTIER si poate il interzic din cauza ca este facut cu alcool..:))

DA pt alcool si extract de plante - vezi codex alimentarius adoptat si de Romania
De-aia nu a fost trecut pe lista stimulentelor apicole subventionate ; mai citeste sau intreaba unde nu stii :oops:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde adriann » 10 Ian 2013, 02:10

cumpara un melc daca gasesti cu antrenare pe SDS+, barmasina pt. beton are reductia mult mai mare.... daca nu gasesti asa ceva... cumperi un merc serios... facut cu tabla groasa, profil central hexagion de 8-10
... si eu am omorat vre-o 3 pana am facut rost de unu bun... si in cap sudat partea de antrenare SDS, de la 1 burghiu de beton.... merge de bubuie la tencuiala, adeziv de gresie, orice, care oricum e mai tare decat turta.... bormasina de 1000 w.. undeva pe la 700 rpm.(makita) daca vreti fac maine o poza
adriann
 
Mesaje: 152
Membru din: 26 Iun 2011, 12:43
Localitate: Bucuresti - prahova

Re: sfatuiti-ma va rog

Mesajde jenica67 » 10 Ian 2013, 09:07

Daca nu trebuie sa faci multa cantitate, ai doua posibilitati : ori faci cantitati mai mici, ori faci turtele mai moi si in ultima etapa, le iei la mana si le framanti ca pe aluat, punand zahar, pana au consistenta dorita. Dar vezi ca sunt amestecatoare de sarma de 8 mm si sunt mai solide, decat alea din tabla subtire.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori