Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Care este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde beeking87 » 11 Ian 2013, 18:17

Care credeti ca este cea mai buna hrana (artificiala) in afara de miere pentru albine iarna???
Astept parerea tuturor!
beeking87
 
Mesaje: 26
Membru din: 20 Dec 2011, 20:44

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde mechenici » 11 Ian 2013, 18:36

SALUT. Cea mai buna mincare ptr. albine este mierea ,ia shi tu lasa shi lor ---- dupa clientzi ,acum au de unde sa aleaga vor-----bio inainte luau miere de (salcim) cu zahar shi era cea mai buna, acum curata nu mai este buna atitea fitze ...este scumpa vreau numai salcim sa fie bio
Avatar utilizator
mechenici
 
Mesaje: 58
Membru din: 24 Feb 2011, 21:04
Localitate: ORSOVA-MEHEDINTI

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde jenica67 » 11 Ian 2013, 18:48

Cea mai buna hrana depinde de sezon. Daca dai sirop invertit la sfarsitul verii, inceputul toamnei si faci completarile de rigoare la timp, nu ai problama pana primavara cu hrana. Eu de cand am albinele, numai sirop invertit am folosit si nu mi-a facut nici o data probleme.
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde peterneamt » 11 Ian 2013, 19:41

Dacă imediat după culesul de floarea-soarelui dăm sirop de zahăr 1/1( cu ceai + polivitamine +... ),acesta este prelucrat de albine în amestec cu puţinul nectar cules din zonă(albinele adaugă enzime pentru invertire ),iar,dacă în natură este cules de întreţinere mierea rezultată este la fel de bună pentru iernare ca şi mierea de salcâm( nu încarcă intestinul ) pentru că în nectar zaharoza primează faţă de alte oze( prelucrarea siropului uzează albina ca şi prelucrarea nectarului ).
Siropurile invertite obţinute industrial intră la categoria mâncare de post,unele fiind chiar toxice pentru albine prin conţinutul ridicat de oze superioare şi......
ps. nu le mai fac "reclamă" fiindcă încep să plângă cei ce le cumpară. :lol: ;)
Avatar utilizator
peterneamt
 
Mesaje: 4868
Membru din: 28 Noi 2011, 18:19

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde nellu.ar » 12 Ian 2013, 00:29

trebuie gasita o cale de mijloc intre BUN si IEFTIN. zaharul la pretul de 4 lei/kg se situeaza undeva la mijloc,dupa socotelile mele.
nellu.ar
 
Mesaje: 110
Membru din: 23 Dec 2011, 21:31
Localitate: arad

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 30 Ian 2013, 21:13

peterneamt scrie:Dacă imediat după culesul de floarea-soarelui dăm sirop de zahăr 1/1( cu ceai + polivitamine +... )
+ .... ? ce ar mai fi ?
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde cristi arad » 30 Ian 2013, 23:35

dupa mine turtita
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 31 Ian 2013, 22:30

SIGUR POLENUL SI NECTARUL! DAR DACA NE REFERIM LA IERNAT IATA CUM AM REUSIT EU:DUPA 15 AUGUST PANA PE 1 OCT.SIROP ZAHAR 1\1 +SUC DE CEAPA(LA UN BIDON DE 11 LITRI:5 KG. ZAHAR-OBLIGATORIU ROMANESC- + 5 LITRI DE APA + 5-600G. SUC DE CEAPA) DAT ZI DE ZI INTRE 500 SI 800 GRAME.INAINTE FACEAM SI INFUZIE DE PLANTE DAR AM RENUNTAT CAND M-AM EXTINS. ANUL TRECUT DUPA 15 AUGUST PE SECETA ACEEIA AM AVUT CULES DE MANA! AM FACUT HR. DE 1 KG. EXTERIOARE SI TOATA LUNA SEPT. AM PUS SIROP DUPA CE AM ETRAS.MENTIONEZ CA EU NU EXTRAG DIN CUIB LA STUPII 1\1 IAR LA M.E.IERNEZ PE UN SINGUR CORP.ESTE PRIMUL AN IN CARE NU VOI MAI APELA LA TURTE PT. CA NU LE MAI VAD ROSTUL DE A UZA EXCESIV SI INUTIL ALBINA.BENEFICIEZ DE O ZONA BOGATA DE ALUN SALCIE SI ARIN. IN FIECARE PRIMAVARA LE RAMAN CEL PUTIN 3-4 R. DE MIERE (DE ALBINA-ZAHAR) NEATINSE. SI NU TU DIAREE NICI CONSUM MARE DE HRANA SI MAI ALES NICI O PIERDERE! SI DE CE SA SCHIMBI CEVA CARE MERGE FOARTE BINE?
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 31 Ian 2013, 22:42

IN FIECARE PRIMAVARA LE RAMAN CEL PUTIN 3-4 R. DE MIERE (DE ALBINA-ZAHAR) NEATINSE. SI NU TU DIAREE NICI CONSUM MARE DE HRANA SI MAI ALES NICI O PIERDERE! SI DE CE SA SCHIMBI CEVA CARE MERGE FOARTE BINE?
Pe cate rame ai musca? daca iti raman cate 3-4 rame de miere intr-un stup
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde proapis13 » 31 Ian 2013, 22:49

stoenescu gheorghe-gabriel scrie::DUPA 15 AUGUST PANA PE 1 OCT.SIROP ZAHAR 1\1 +SUC DE CEAPA(LA UN BIDON DE 11 LITRI:5 KG. ZAHAR-OBLIGATORIU ROMANESC- + 5 LITRI DE APA + 5-600G. SUC DE CEAPA) DAT ZI DE ZI INTRE 500 SI 800 GRAME.


Ma intereseaza de unde ai luat reteta,sursa de inspiratie sau cartea
Multe nu se leaga la reteta ta si la modul de administrare; poate ai copiat-o gresit ;)
Incearca sa scrii cu litere mici deoarece esti greu de citit si de inteles
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde jenica67 » 31 Ian 2013, 23:31

stoenescu gheorghe-gabriel, ce uzura sa mai ai ca le-ai uzat inca din toamna cu siropul ala din apa cu zahar 1:1. Si unde ai citit, sau auzit ca se pune asa mult de sirop de ceapa ?? Aprop "LA UN BIDON DE 11 LITRI" de ce ??
Avatar utilizator
jenica67
 
Mesaje: 2557
Membru din: 08 Mar 2011, 17:30
Localitate: Resita

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde BotaPaul » 31 Ian 2013, 23:35

Posibil ca vrea sa zica sa poata incapea toata compozitia se foloseste un bidon de 11 L , sau ... ? Dar cu ceapa inca mai are de corectat cred :P cei prea mult strica , mai bine mai putin :)
Ceea ce face farmecul unui om este bunatatea lui; ( PV 19:22)
Avatar utilizator
BotaPaul
 
Mesaje: 613
Membru din: 28 Ian 2013, 18:34
Localitate: Tg-Mures

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 31 Ian 2013, 23:47

folosesc bidoane de 11 l. de apa ''DEVIN'' pt. ca sunt relativ usor de carat la stupi, iar acolo transfer in bidoane de 4 l. cu gura larga gen cele de balsam).
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 31 Ian 2013, 23:57

nu este neaparat o reteta! am citi pe hristea in ''STUPARITUL NOU''(cele 25 gr. recomandate, dar eu am pus si mai mult de multe ori si n-au nici un stress).lucru pe care l-am spus tuturor prietenilor stupari. dar..., de... e greu o luna si ceva sa faci zilnic cativa litri de suc la storcator!si ca idee: dupa salcam fac roi pe 3 rame si le dau la 3 zile 500 gr. de sirop iar la 1 oct. ii strang pe 6-7 rame! nu-i lauda, incercati! e real!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 01 Feb 2013, 00:10

intradevar se uzeaza si albina dar mai ales cea de vara.dar la 31 sept ma opresc. in oct sunt capacite toate ramele. dupa 1 noe. dau ultimul varachet si trec cate 2-3 rame dupa diafragma intepate sau zgariate atent cu furculita iar la cei care iernez pe tot intervalul ramele marginase si de 2 ani nu mai gauresc ramele. si am albina suficienta(cca.5-6 r.) la sfarsitul iernii(puietul din sept. si oct.)!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Re: CAre este cea mai buna hrana pt albine???

Mesajde stoenescu gheorghe-gabriel » 01 Feb 2013, 23:21

BotaPaul scrie:Posibil ca vrea sa zica sa poata incapea toata compozitia se foloseste un bidon de 11 L , sau ... ? Dar cu ceapa inca mai are de corectat cred :P cei prea mult strica , mai bine mai putin :)

In legatura cu sucul de ceapa:la storcator iese sucul cu multa spuma ,de aceea adaug 5-600gr. (dupa gradatia storcatorului) echivalentul a 300gr. de suc lichid.MESA CULPA!!!
stoenescu gheorghe-gabriel
 
Mesaje: 548
Membru din: 30 Ian 2013, 20:59

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori