Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

atentie la mancarea din stupi

Mesajde cristi arad » 17 Mar 2013, 20:40

este poate ultima perioada a iernii in care trebuie avut grija ca stupul sa nu ramana fara mancare; exista mult puiet la aceasta data (eu in unii stupi am si albina tanara) dat fiind iarna blanda, dar daca stupul ramane fara hranava pieri de foame (consumul fiind mare), puietul fiind numeros.
cristi arad
 
Mesaje: 353
Membru din: 20 Noi 2011, 18:44
Localitate: curtici

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde murarudumitru » 17 Mar 2013, 20:47

Cine are bidoane pline in camara are si in stupii,dar va veni si vremea noastra
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde ursulakhe » 19 Mar 2013, 23:17

sau rame puse la rezerva cu 1-1,5 kg miere cu am si eu dar totusi le mai dau cate o turta de 150 grame cu protefil
ursulakhe
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Iun 2012, 16:11
Localitate: Sanmartin de Beius Bihor

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde cristi_vidican » 19 Mar 2013, 23:35

Am iernat MER cu toate ramele în stupi. Fiecare a avut la intrarea în iarnă cel puțin 1 corp de 1/2 plin cu miere.
De regulă, și acum am 3-4 rame cu miere. Nu strâng ghemul (așa fac eu, nu faceți ca mine).
Problema mare e cu polenul.
Sperăm ca mâine să culeagă ceva polen.
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde ursulakhe » 19 Mar 2013, 23:41

Cristi ar fi prea frumos ca maine sa aduca ceva polen poate de la corn ca nu e asa sensibil dar cred ca salcia a fost afectata iar alunul e poate sau aproape gata
ursulakhe
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Iun 2012, 16:11
Localitate: Sanmartin de Beius Bihor

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde cristi_vidican » 19 Mar 2013, 23:49

Azi spre seară s-a mai potolit vremea și a fost chiar plăcut afară. Încă mai era soarele pe cer și am sunat acasă, la părinți, unde am stupii și l-am trimis pe tata să-mi spună dacă aduc albinele polen. M-a sunat după 5 minte să-mi zică că nu e nici o mișcare pe afară.
Vedem mâine. Dacă nici mâine, mai sunt ceva șanse slabe joi, apoi până luni (cel puțin) iar e frig (cu minus)
Tot ce voiti sa va faca voua oamenii, faceti-le şi voi la fel – Matei 7:12a
Avatar utilizator
cristi_vidican
 
Mesaje: 7025
Membru din: 23 Feb 2011, 13:58
Localitate: Hidiselu de Sus - Bihor

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde ANITEI » 20 Mar 2013, 13:48

Ieri am gasit unul aproape sa dea coltu' si l-am salvat, azi zboara , citez "mai ceva ca la salcam"
" Luaţi seama, dar, la felul cum ascultaţi; căci celui ce are, i se va da; dar celui ce n-are, i se va lua şi ce i se pare că are.” Luca " ISUS HRISTOS
ANITEI
 
Mesaje: 226
Membru din: 10 Apr 2011, 20:54
Localitate: Tagadau Arad

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde ursulakhe » 20 Mar 2013, 23:02

Cristi azi in zona mea polen din abundenta dar un vant cam inervant care adia un pic mai tare si cam rece
ursulakhe
 
Mesaje: 102
Membru din: 18 Iun 2012, 16:11
Localitate: Sanmartin de Beius Bihor

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde murarudumitru » 22 Mar 2013, 14:26

Fratilor timpul asta o sami aduca mari probleme, sunt pe punctul de a pierde 18 famili frumoase neavand hrana care ma poate ajuta cu un bax de apifonda pina la pensia urmatoare vas fi recunoscator toata viata ,nu am bani acu dar la pensie o sa am si as putea sa va trimit bani pe el ,a fost timp frumos matca a inceput sa oua bine puiet este ff mult consum mare de hrana astaeste va rog ajutatima sau un sfat ceva multumesc
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde brianoo_bz » 22 Mar 2013, 14:34

din ce zona esti?
brianoo_bz
 
Mesaje: 88
Membru din: 31 Ian 2012, 23:36
Localitate: teleorman

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde cantemir » 22 Mar 2013, 14:39

Dumitre, tata: fa ce stii si ce poti! Pana luni 25.03.2013!
Iti voi trimite eu niste bani, sa treci si peste asta!
Doamne ajuta-ne, pe toti!
cantemir
 
Mesaje: 816
Membru din: 27 Apr 2012, 13:54
Localitate: Ploiesti

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde murarudumitru » 22 Mar 2013, 14:54

sunt din timis comn gottlob nustiu dau o familie sau bani la pensie decit 18 sa pierd mai bine 1 am esit putin afar si la unu am vazut larve roase la urdinis parerea mea cau inceput la puiet ,nu mam gindit sa vina acest val de frig iar fac orice numa sa nui pierd multumesc
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde CristiTm » 23 Mar 2013, 21:05

ai pe cineva care vine in Timisoara 0722608504 nr meu de telefon sunama si luni ai un bax de Apifonda
CristiTm
 
Mesaje: 365
Membru din: 14 Aug 2011, 14:42
Localitate: Timisoara

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde murarudumitru » 23 Mar 2013, 21:36

CristiTm scrie:ai pe cineva care vine in Timisoara 0722608504 nr meu de telefon sunama si luni ai un bax de Apifonda

imi pare rau nam pe cine sa trimit si sincer nici bani de tren nu am sa trimit sotia ,sper ca pina luni marti sa o rezolv cu ei daca nu astaeste
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde aiudeanu » 27 Mar 2013, 10:21

cristi arad scrie:este poate ultima perioada a iernii in care trebuie avut grija ca stupul sa nu ramana fara mancare; exista mult puiet la aceasta data (eu in unii stupi am si albina tanara) dat fiind iarna blanda, dar daca stupul ramane fara hranava pieri de foame (consumul fiind mare), puietul fiind numeros.

Nu am controlat pina acum decit ramele laterale la cele 9 familii pe care le am si am mai adaugat cite o rama de magazie 1/2 cu miere descapacita partial la vreo 4 care nu mai aveau acolo mai nimic. Dupa valul asta de frig, ma tem ca voi avea probleme, nu stiu cum stau in zona ghemului, unde au si puietul, pt ca acolo nu am controlat. Sa pe pun turta proteica peste ghem cind se mai incalzeste? Adica peste 1-2 zile, dupa cum e prognoza aici, in zona Alba Iuliei? Sau sa mai descapacesc si sa pun mai aproape de centru?
aiudeanu
 
Mesaje: 63
Membru din: 13 Sep 2011, 08:45
Localitate: Aiud, jud. Alba

Re: atentie la mancarea din stupi

Mesajde murarudumitru » 27 Mar 2013, 13:05

aiudeanu scrie:
cristi arad scrie:este poate ultima perioada a iernii in care trebuie avut grija ca stupul sa nu ramana fara mancare; exista mult puiet la aceasta data (eu in unii stupi am si albina tanara) dat fiind iarna blanda, dar daca stupul ramane fara hranava pieri de foame (consumul fiind mare), puietul fiind numeros.

Nu am controlat pina acum decit ramele laterale la cele 9 familii pe care le am si am mai adaugat cite o rama de magazie 1/2 cu miere descapacita partial la vreo 4 care nu mai aveau acolo mai nimic. Dupa valul asta de frig, ma tem ca voi avea probleme, nu stiu cum stau in zona ghemului, unde au si puietul, pt ca acolo nu am controlat. Sa pe pun turta proteica peste ghem cind se mai incalzeste? Adica peste 1-2 zile, dupa cum e prognoza aici, in zona Alba Iuliei? Sau sa mai descapacesc si sa pun mai aproape de centru?

Daca aveti rame cu miere,dati rama putin descapacta nu mult chiar linga albina,si turta e buna daca este
murarudumitru
 
Mesaje: 380
Membru din: 20 Oct 2012, 20:55
Localitate: gottlob

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori