Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Munteanu Florin » 12 Aug 2013, 21:46

Mircea_63 scrie:Colegu Fratila!

Incerc sa fiu concis:
Stimularea in vederea cresterii pontei se face cu cantitati mici de sirop 1/1, 100-150 ml administrate zilnic, seara. Explicatia fiind aceea ca simuleaza (pacaleste) albina, dandu-i senzatia ca exista cules. La randul ei albina va sustine matca sa ponteze. Sirop 1/1 deoarece este apropiat de concentratia in zahar a nectarului.

Introducerea de proteina (polen) in hrana, n-are rost daca exista cules de polen din natura. Albina va prefera polenul adus de ea.

Daca te referi la hranirea in vedera constituirii rezervelor pentru iernat... inca nu e vremea.




Dumneavoastra ce perioada faceti stimulare ?
Care este perioada de pauza intre stimulari?.....am mai citit pe undeva unde se spunea k se face pauza.
Cantitatea banuiesc k este cea enumerata mai sus.

Sunt incepator si naaa este mai greu la inceput.:P
In seara asta le-am administrat si eu cate 150 ml de sirop cu protofil.....si as vrea sa mai contuu.

M-ar ajuta mult daca mi-ati raspune ...:)
Munteanu Florin
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Aug 2013, 22:29

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde un OM » 12 Aug 2013, 22:52

Pauza nu este buna in august si inceput de septembrie. Cel mult poti face pauza din cauza lipsei de fonduri sau a ramelor pentru ouat si inmagazinat. De exemplu eu astazi am mai adaugat la cativa stupi niste FA. Asta nu inseamna ca se poate face oriunde!
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Munteanu Florin » 13 Aug 2013, 18:59

Am intels.


Dumneavoastra ma-ti sfatui sa le administrez cate 150-200 ml in fiecare seara pana pe la mij lui septembrie ??? :P
Munteanu Florin
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Aug 2013, 22:29

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde alexx » 13 Aug 2013, 22:25

Eu stimulez roiurile facte anul acesta cu cate 150 ml sirop invertit apimera din 5 in 5 zile si sunt multumit de ponta cu care depun matcile adica practic de cand le dau au explodat si asta fara protofil pe care eu il vad mult mai benefic in primavara
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Munteanu Florin » 14 Aug 2013, 18:52

Inteleg. :)
Munteanu Florin
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Aug 2013, 22:29

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Munteanu Florin » 01 Sep 2013, 20:10

se poate face stimulare si cu sirop 1/1 ?
Munteanu Florin
 
Mesaje: 5
Membru din: 09 Aug 2013, 22:29

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde danielmihai » 01 Sep 2013, 20:13

!
Munteanu Florin scrie:se poate face stimulare si cu sirop 1/1 ?

Da, se poate face!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde danielmihai » 01 Sep 2013, 20:14

de la 2/1 e pentru completare!
Avatar utilizator
danielmihai
 
Mesaje: 269
Membru din: 24 Oct 2012, 11:18
Localitate: Alexandria

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tassevasi » 01 Sep 2013, 21:13

danielmihai scrie:de la 2/1 e pentru completare!


Treb sa intelegi de ce se face stimularea 1/1 si completarea hranei 2/1, ca alfel nu vei intelege .
Stimularea 1/1 se face de regula in luna aug si in cantitati mici 125-150 ml ,atunci cind inca afara temperatura e destul de mare ,albina are nevoe de apa din sirop .
Acum completarea se face in septemb si se poate ca timpul sa fie mai rece , umed si atunci se face 2/1 ori 3/1 in cantitati mari 2-4 l .
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde bostina constantin » 01 Sep 2013, 21:30

tassevasi scrie:
danielmihai scrie:de la 2/1 e pentru completare!


Treb sa intelegi de ce se face stimularea 1/1 si completarea hranei 2/1, ca alfel nu vei intelege .
Stimularea 1/1 se face de regula in luna aug si in cantitati mici 125-150 ml ,atunci cind inca afara temperatura e destul de mare ,albina are nevoe de apa din sirop .
Acum completarea se face in septemb si se poate ca timpul sa fie mai rece , umed si atunci se face 2/1 ori 3/1 in cantitati mari 2-4 l .
Numai bine .


Atentie la zona unde este amplasata stupina, sa tinem cont de temperaturile ce vor urma , pt ca se simte o incalzire fata de anii trecuti si atunci e posibil sa marim coronita si automat sa micsoram suprafata de ponta [parerea mea :) \
Te salut cu drag Vasilica :)
bostina constantin
 
Mesaje: 743
Membru din: 25 Dec 2011, 14:52
Localitate: buzau si candesti

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde nae » 01 Sep 2013, 21:43

[quote="tassevasi"
Treb sa intelegi de ce se face stimularea 1/1 si completarea hranei 2/1, ca alfel nu vei intelege .
Stimularea 1/1 se face de regula in luna aug si in cantitati mici 125-150 ml ,atunci cind inca afara temperatura e destul de mare ,albina are nevoe de apa din sirop .
Acum completarea se face in septemb si se poate ca timpul sa fie mai rece , umed si atunci se face 2/1 ori 3/1 in cantitati mari 2-4 l .
Numai bine .[/quote]

Vecine esti in eroare TOTAL .(pe aratura cu frana trasa ).
STIMULAREA se face pt STIMULARE ( :shock: ) ; ca e 1/1 , ca e solid ( zahar uscat sau serbet )rolul stimularii e sa creeze fam impresia de cules continuu ...( in martie nu are apa ?, de ce stimulezi ? )
Apa din sirop poate regla umiditatea nu temperatura ...
Nu am probe dar stimularea inaintea completarii e zero barat = daca camara e goala PUTINUL din stimulare nu merge la puiet ci la completare , poti sa ma crezi sau nu ...
...125-150 mil ... - pe zi, pe ora , pe an ,pe sezon !?, per fam /rama / stupina !?
Oameni buni , reperul in viata sunt inaintasii nostrii ; in carti se indica pt stimulare 50 mil /interval bine ocupat ,acest
reper difera de la zona la apicultor ...
Sanatate maxima .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde paul » 01 Sep 2013, 21:50

nae scrie:Apa din sirop poate regla umiditatea nu temperatura ...


Naica, apa din sirop sau din nectar regleaza si temperatura ... vara ! Prin ventilare si cresterea umiditatii se scade si temperatura din stup ...
Caracterul fara inteligenta poate mult.Inteligenta fara caracter nu poate nimic !
Avatar utilizator
paul
 
Mesaje: 5607
Membru din: 17 Sep 2011, 12:12
Localitate: falticeni

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde tassevasi » 01 Sep 2013, 21:53

Te salut cu drag Vasilica :)[/quote]


Si eu te salut cu acelasi respect Costi .
Cine a facut stimulare in luna aug , a procedat f f bine intrucit albina care va iesi dupa 21 de zile va mai avea timp sa-si formeze corpul gras(prin consum de polen din natura ) necesar trecerii peste iarna , altfel degeaba se mai ponteaza in lumile sept oct ca albina ce va ecloziona va murii mai repede prin ianuarie febr.
Numai bine .
Avatar utilizator
tassevasi
 
Mesaje: 89
Membru din: 09 Mai 2011, 14:36
Localitate: Pitesti - Bascov - AG 57 ani

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde nae » 01 Sep 2013, 22:06

paul scrie:
nae scrie:Apa din sirop poate regla umiditatea nu temperatura ...


Naica, apa din sirop sau din nectar regleaza si temperatura ... vara ! Prin ventilare si cresterea umiditatii se scade si temperatura din stup ...

Posibil .
Eu CRED ca folosesc apa - sa nu-i ramana-n trompa zaharul ; nectarul e plimbat din celula-n celula si din gusa-n gusa si,DA prin evaporare se racoreste = Da, ai dreptate - dar.. STIMULAREA nu are treaba cu apa pt RACIREA CUIBULUI .
nae
 
Mesaje: 3375
Membru din: 11 Noi 2011, 19:29

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde Florin Dobre » 01 Sep 2013, 23:26

Eu am stimulat incepand de la 15 august, aproape zilnic cate 250 ml/familie; in 2-3 zile am incheiat cu stimularea cu sirop 1/1 invertit(reteta divulgata de nea Gica Romanescu).
Apoi incep sa centralizez mierea pe cuibul de iernare. Ramele mai subtiri in miere le descapacesc treptat dupa diafragma. Cu ocazia asta fac si o evaluare rezerve/populatie: care intra in iarna, care merge la unificare, care ramane ca rezerva de matci.
Nu unific tot. Pastrez cativa roisori mai slabi pe care o sa-i iernez cate 2 pe 3 rame in roinite de 6 rame cu diafragma etansa. Se poate intampla ca in primavara sa se mai piarda cate 2-3 matci. O matca atunci este de nepretuit.
Suntem pulbere de stele.
Avatar utilizator
Florin Dobre
 
Mesaje: 4653
Membru din: 09 Apr 2012, 22:57
Localitate: Stefanesti, Arges

Re: Siropul de zahar/Invertirea zaharului

Mesajde B.K » 02 Sep 2013, 10:59

tassevasi scrie:Te salut cu drag Vasilica :)




Hai ca esti amuzant , de unde apareti ma fratilor cu asemenea dezinformari ?? Albina care intra in iarna nu are cum sa moara in ianuarie decat de foame sau de o "impachetare" incorecta . In al 2- lea rand , stimulare se face si in septembrie , mai ales ca se anunta o toamna lunga si calduroasa. Sigur ca stimularea cu 115-125 ml per familie nu va da rezultate foarte buna in niciun caz. Asa cum a spus si colegul nae , se da o anumita cantitate per interval, asta scrie in cartile de specialitate , deschideti-le si veti descoperi multe dileme.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori