Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Bambucha » 17 Noi 2015, 20:18

Puiet 0 si la mine, asteptam zapada sa mergem la munte.
Singura stimulare a fost sursa naturala de polen continua 25 august - 5oct. Nu dati banii pe prostii, toate bune la copchii!
"Bravo, Marcele! Ai luat și banii de pe pieptul mortului”
Avatar utilizator
Bambucha
 
Mesaje: 2785
Membru din: 23 Feb 2011, 13:38
Localitate: Bucuresti

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde gica.mosu » 21 Noi 2015, 10:08

....Ieri am verificat prezenta matcii dupa tratamentul di toamna(2 cu VForte)si nu am gasit puiet la niciunul,urmeaza sa verific si restul :!: Se anunta un val de frig,pote se opresc din ouat si"nebunele"...vom videa ci si cum la pregatirea finalaaa (dupa 1 dec):idea: Pt Ovidiu 123..pt cei 2 cu probleme,ia 1-2 rame de la cei "coco" si dale lor=faci o egalare amu decat la primavara :idea: ...La multi ani :!:
Sa ne multumin cu ce avem,sa ajutam si pe altii si sa ne rugam sa fim sanatosi!!!!
Avatar utilizator
gica.mosu
 
Mesaje: 2658
Membru din: 12 Feb 2012, 12:56
Localitate: Onesti,Bacau

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde dorindafi » 21 Noi 2015, 10:21

la mine de 10 zile n-au mai iesit cit despre tratament am terminat demult
Avatar utilizator
dorindafi
 
Mesaje: 1560
Membru din: 08 Apr 2011, 20:29
Localitate: novaci-gorj 0763650092

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde alt stupar » 21 Noi 2015, 10:39

helau, da” ce titlu inspirat mai are si topicul asta :lol:
Auzi.... stimulare pentru iernat :lol: cum o mai fi si asta ?
lada plina de albine, dalta si afumatorul
in rest... Dumnezeu cu mila !
Avatar utilizator
alt stupar
 
Mesaje: 3217
Membru din: 18 Feb 2011, 22:50
Localitate: Lipova

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde MihaelaBacau » 05 Sep 2016, 15:13

Bună ziua,
Am și eu o curiozitate...
Am cumpărat turte, le-am tăiat în 3, le-am pus în stup..... La 3 zile nu erau mâncate. Oare nu le-au plăcut?
Am hrănit în același timp cu sirop, tot cumpărat...

Numai bine!
MihaelaBacau
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Aug 2013, 15:13

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde proapis13 » 05 Sep 2016, 15:20

MihaelaBacau scrie:Bună ziua,
Am și eu o curiozitate...
Am cumpărat turte, le-am tăiat în 3, le-am pus în stup..... La 3 zile nu erau mâncate. Oare nu le-au plăcut?
Am hrănit în același timp cu sirop, tot cumpărat...

Numai bine!

Buna,atata timp cat au cules de intretinere si le mai suplimentezi cu hrana glucidica lichida,
turta ramane optiunea a doua,pentru zilele ploioase sau friguroase... :!:
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde cucubau » 05 Sep 2016, 16:45

MihaelaBacau scrie:Am cumpărat turte, le-am tăiat în 3, le-am pus în stup..... La 3 zile nu erau mâncate. Oare nu le-au plăcut?

Este posibil . Daca sunt turte proteice ai sanse mari sa ti le refuze in continuare.
Stimularea cu turte este cu cea mai mica manopera . Atentie la tipul de turta , sunt prea multi producatori de api-fasuri ca sa poti avea incredere deplina . Cauta de la cei consacrati si sigur o sa le placa si albinelor.
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde MihaelaBacau » 06 Sep 2016, 13:40

Am cumpărat turte produse Apicris.
Le-am gustat, au gust de polen.
Deci să le mai dau siropel....
O să merg să le cumpăr.

Poate reușesc să-i trec peste iarnă. Am stupii moștenire.... de la bunicii mei, au trecut pe la mama, acum e rândul meu....
MihaelaBacau
 
Mesaje: 2
Membru din: 21 Aug 2013, 15:13

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde yulian » 06 Sep 2016, 13:54

Cine mai face stimulare la ora asta si de ce...si pentru cat timp????? :shock: :shock:
yulian
 
Mesaje: 473
Membru din: 27 Apr 2012, 13:25
Localitate: Hunedoara, Hunedoara

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 14:12

yulian scrie:Cine mai face stimulare la ora asta si de ce...si pentru cat timp????? :shock: :shock:


Eu fac, inca 1-2-3 saptamani, depinde si de cum o sa fie vremea.
De ce? - vreau multa albina pentru iarna :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde cucubau » 06 Sep 2016, 14:42

In aceasta perioada se incepe organizarea cuibului pentru iarna prin scoatere rame uzate din cuib descapacire si trecere dupa diafragma. Se fac complectari cu hrana acolo unde lipseste. Oare aceste masuri nu tin loc si de stimulare?
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 15:02

cucubau scrie:In aceasta perioada se incepe organizarea cuibului pentru iarna prin scoatere rame uzate din cuib descapacire si trecere dupa diafragma. Se fac complectari cu hrana acolo unde lipseste. Oare aceste masuri nu tin loc si de stimulare?


Daca nu aduc polen sau daca nu sunt rezerve foarte bune de polen nu prea tine loc de stimulare descaparirea ramelor, plus ca ne putem lege si cu un furtisag frumos.
Nu mai descapacesc rame in septembrie de multi ani. O fac in august. :D
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 16:43

Dedicatie speciala!
Drojdie de bere + lapte praf + faina de soia + Apitofort + sirop de zahar invertit + incredientul secret :lol:

Imagine
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde cucubau » 06 Sep 2016, 16:52

jonny_it scrie: de jonny_it » 6 minute în urmă

Dedicatie speciala!
Drojdie de bere + lapte praf + faina de soia + Apitofort + sirop de zahar invertit + incredientul secret

Lectie de invatat pentru cine vrea sa previna roirea din primavara urmatoare. Cheia marilor succese se afla in micile detalii! ;) ;) ;)
........
Avatar utilizator
cucubau
 
Mesaje: 1073
Membru din: 19 Noi 2012, 10:55
Localitate: Curtea de Arges

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jonny_it » 06 Sep 2016, 20:54

cucubau scrie:Lectie de invatat pentru cine vrea sa previna roirea din primavara urmatoare. Cheia marilor succese se afla in micile detalii! ;) ;) ;)


Stati linistiti ca nu sunt probleme. Cu cateva pungi din alea fac lejer inca 2 rame cu albine pentru iernare.
Continui si tratamentul pentru nosemoza inceput la inceputul lunii august cand am inceput cu hranirile de completare(unde a fost nevoie) si stimulare + scap preventiv si de acarapis woodi in caz ca sunt probleme. "Lumea" spune ca nu a ajuns la noi, totusi cam peste tot este .. de aceea este bine sa prevenim(in mod natural pe cat posibil), si efectele se vad.
Apicultura nu se poate face fara stimulare. Cine are cules acum poate sta linistit, cine nu are stimuleaza. Ca altfel ne miram de ce fac unii miere si unii nu, uite de aia se face miere la unii :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Marius Adrian » 07 Sep 2016, 12:28

jonny_it scrie:
cucubau scrie:Lectie de invatat pentru cine vrea sa previna roirea din primavara urmatoare. Cheia marilor succese se afla in micile detalii! ;) ;) ;)


Stati linistiti ca nu sunt probleme. Cu cateva pungi din alea fac lejer inca 2 rame cu albine pentru iernare.
Continui si tratamentul pentru nosemoza inceput la inceputul lunii august cand am inceput cu hranirile de completare(unde a fost nevoie) si stimulare + scap preventiv si de acarapis woodi in caz ca sunt probleme. "Lumea" spune ca nu a ajuns la noi, totusi cam peste tot este .. de aceea este bine sa prevenim(in mod natural pe cat posibil), si efectele se vad.
Apicultura nu se poate face fara stimulare. Cine are cules acum poate sta linistit, cine nu are stimuleaza. Ca altfel ne miram de ce fac unii miere si unii nu, uite de aia se face miere la unii :)
Personal nu sunt de acord cu stimularile dupa 10 septembrie. De ce? Albina care ecluzioneaza dupa 1 octombrie nu mai are capacitatea de a face corpul gras. Acele albine nu sunt viabile pentru primavara urmatoare. Poti avea la inceput de martie albina multa in stup dar te miri de ce nu ai puiet mult in aprilie.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 14 vizitatori