Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde jonny_it » 07 Sep 2016, 12:54

Marius Adrian scrie:Personal nu sunt de acord cu stimularile dupa 10 septembrie. De ce? Albina care ecluzioneaza dupa 1 octombrie nu mai are capacitatea de a face corpul gras. Acele albine nu sunt viabile pentru primavara urmatoare. Poti avea la inceput de martie albina multa in stup dar te miri de ce nu ai puiet mult in aprilie.


Am testat, o grupa de familii care au primit turta si grupa care nu a primit, se observa si in toamna si in primavara.
Turta proteica obliga oarecum albinele sa creasca puiet si folosesc proteina din turta, nu consuma din rezervele de pastura.
De pe 15 septembrie incolo nu le mai dau nici eu. :)
Avatar utilizator
jonny_it
 
Mesaje: 5470
Membru din: 23 Feb 2011, 16:21
Localitate: Piatra Neamt / Iasi / Vaslui / Oslo

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Sam » 07 Sep 2016, 18:12

yulian scrie:Cine mai face stimulare la ora asta si de ce...si pentru cat timp????? :shock: :shock:


Anul acesta am inceput stimularile cu sirop la 15-20 iulie, pana la 10-15 august. Apoi am descapacit rame pana la 25-30 August. Asta a fost toata stimularea. Am gandit-o asa pentru ca:
- ajungeam pe vatra de la floarea soarelui, nu aveam cules de intretinere + lenea de dupa pastoral, cand incepeam stimularile in august reginele restrangeau destul de mult suprafata de puiet (si nu o mai mareau ca urmare a stimularii facute de mine),
- am avut familii(exceptii) care la sfarsitul lui august nu mai aveau nici puiet capacit si au iesit din iarna normal,
- nu am vatra in Banat!
- puiet in octombrie inseamna consum din rezerva de iernare
- la sfarsitul lui august am terminat cu interventia in stup, mai fac ultima organizare in sept/oct (manopera mai putina)

Sa vedem pe cate rame le iernez. La 20 august era puiet in medie pe 4 rame (nu patru rame pline cu puiet!).

P.S. Pentru ca e vreme calduroasa este posibil sa avem stimulare in septembrie de la multitudinea de prune + struguri?
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Marius Adrian » 09 Sep 2016, 12:34

Cam la fel procedez si eu . In septembrie albinele isi mai completeaza singure rezervele.
Marius Adrian
 
Mesaje: 148
Membru din: 11 Oct 2015, 18:38

Anterior

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 5 vizitatori


cron