Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde fratila_catalin » 02 Iul 2013, 16:26

Va salut stimati colegi mai experimentati!

Va rog sa ma indrumati si pe mine cum si cu ce trebuie sa stimulez regina in vederea asigurarii albinei pentru ghemul de iarna.
Am inteles ca o mare parte din apicultori se pacalesc inaintea intrarii in sezonul rece calculand ca au intrunit necesarul de albina cu care sa treaca in februarie anul urmator, in realitate acestia avand in stupi albina batrana care nu va reusi sa intretina ghemul pana la trecerea peste perioada rece.

M-ar interesa un sfat sincer pentru ca pe internet gasesti o sumedenie de retete cu soia, cu lapte praf s.a.m.d. insa din putinele studii vechi pe care le am la dispozitie rezulta intodeauna ca doar mierea si polenul fac casa buna cu familia de albine.

Asadar, punctual, intreburile la care nu pot raspunde inca ca incepator sunt:
-momentul cand se incepe stimularea, cat trebuie sa dureze repriza de stimulare, cat trebuie sa dureze pauza de stimulare
-in reteta miere + polen macinat, protofilul dauneaza sau este benefic? mai trebuie ceva in compozitia acesteie hrane
- ce ceaiuri sunt indicate pentru ca nu am reusit sa desprind nici o concluzie coerenta in legatura cu coada soricelului, pelin , tei s.a.
-cantitatile de stimulare per zi si per repriza

Va multumesc anticipat!
fratila_catalin
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Iul 2013, 23:07
Localitate: bucuresti

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde B.K » 02 Iul 2013, 16:32

Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde proapis13 » 02 Iul 2013, 17:35

Deocamdata alege ce ti se potriveste de la adresa asta;Hranirea de completare
viewtopic.php?f=9&t=468
Despre turte mai la iarna incolo
salve :D
Informatia se gaseste in carti,carti pe care din pacate,odata cu feisbucareala apiculturii,nu le mai citeste nimeni...
Avatar utilizator
proapis13
 
Mesaje: 7329
Membru din: 24 Feb 2011, 17:20
Localitate: Drobeta Turnu-Severin

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde B.K » 02 Iul 2013, 20:57

Colegu este interesat despre hranirea de stimulare in vederea popularii pentru iarna.
Atitudinea creeaza viitorul !!! Facebook : https://www.facebook.com/viorel.bk
Avatar utilizator
B.K
 
Mesaje: 852
Membru din: 09 Mai 2013, 21:11
Localitate: Bucuresti-Calarasi

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Mircea_63 » 02 Iul 2013, 21:12

Colegu Fratila!

Incerc sa fiu concis:
Stimularea in vederea cresterii pontei se face cu cantitati mici de sirop 1/1, 100-150 ml administrate zilnic, seara. Explicatia fiind aceea ca simuleaza (pacaleste) albina, dandu-i senzatia ca exista cules. La randul ei albina va sustine matca sa ponteze. Sirop 1/1 deoarece este apropiat de concentratia in zahar a nectarului.

Introducerea de proteina (polen) in hrana, n-are rost daca exista cules de polen din natura. Albina va prefera polenul adus de ea.

Daca te referi la hranirea in vedera constituirii rezervelor pentru iernat... inca nu e vremea.
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde fratila_catalin » 02 Iul 2013, 21:49

va multumesc!
fratila_catalin
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Iul 2013, 23:07
Localitate: bucuresti

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde italianu » 03 Iul 2013, 09:48

daca nu este cules de polen,iti inmagazineaza siropul,iti construieste foita ,da' cu ponta....mai greu :lol:
Intelepciunea vine (o)data cu virsta,...dar nu la toti!
Avatar utilizator
italianu
 
Mesaje: 993
Membru din: 17 Mar 2013, 09:58
Localitate: Suno,Tîrnăveni

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde Mircea_63 » 03 Iul 2013, 10:15

Da, daca nu este cules de polen din natura, ii poti da cu proteina dupa ele. Ramane de vazut daca le place sau nu ceea ce le dai. ;)
Nimic din ce-i uman nu imi e strain. (S. Freud)
Abia am timp sa ma mir ca exist...(N.Stanescu)
Mircea_63
 
Mesaje: 5459
Membru din: 15 Mar 2012, 12:55
Localitate: Timisoara

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde alexx » 03 Iul 2013, 18:52

daca nu e cules il mananca cu tot cu fulgi :?
Avatar utilizator
alexx
 
Mesaje: 735
Membru din: 24 Mai 2013, 10:05
Localitate: Olt

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde fratila_catalin » 07 Iul 2013, 20:06

va multumesc mult pentru sprijin.
acum sunt lamurit si am o baza.
fratila_catalin
 
Mesaje: 20
Membru din: 01 Iul 2013, 23:07
Localitate: bucuresti

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde sorin_horezu » 30 Iul 2013, 08:57

Sper sa nu te superi pe mine, dar baza ta ar trebui sa fie manualul apicultorului, nu forumul.
Apicultura nu e balada populara sa se transmita prin viu grai ... pentru diversitate CITESTE O CARTE!!!
Avatar utilizator
sorin_horezu
 
Mesaje: 130
Membru din: 08 Mar 2011, 08:35
Localitate: Horezu

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde glaliona » 05 Aug 2013, 22:54

Buna seara .Rog un sfat , daca pot pune punga cu sirop pentru stimilare peste plasa podisorului ? Astfel ar putea sa se descurce si o persoana neexperimentata si m-ar scuti de drumurile facute la tara doar pentru a le stimula .Este pentru prima data cand vreau sa folosesc siropul la punga si am un pic de retinere ,ma tem sa nu curga in lada .
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde un OM » 05 Aug 2013, 23:07

Daca punga este innodata bine, exista suficient spatiu intre podisor si capac, astfel incat capacul sa nu preseze punga, aceeasi precautie pentru cazul cand punga se pune intre rame si podisor, nu este nicio grija.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde glaliona » 06 Aug 2013, 20:14

Mersi de raspuns .Mai cer un sfat.Eu am miere de anul trecut care a ramas la rezerva si pe care vreau sa o folosesc pentru sirop .Nu stiu daca pot face siropul pentru cateva zile de stimulare .Siropul din punga nu se va altera (acri ).
glaliona
 
Mesaje: 185
Membru din: 18 Sep 2011, 13:25
Localitate: Galati

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde un OM » 07 Aug 2013, 22:37

Daca nu aveti hranitor in care sa puneti mierea diluata [ proportia ar fi doua parti miere, una apa],mai repede pastrati mierea pentru sfarsit de septembrie, inceput de octombrie cand veti completa rezervele. Atunci puteti sa o dati nediluata.
Avatar utilizator
un OM
 
Mesaje: 1941
Membru din: 24 Feb 2011, 21:57
Localitate: Prundu-Giurgiu

Re: stimularea pentru iernat a familiei

Mesajde joohny » 08 Aug 2013, 21:18

Va salut.In aceasta perioada stimulez si eu.Siropul il fac cu ceaiuri de plante mai adaug un fel de tinctura de muguri de pin iar ca proteina in loc de lapte de vaca (cum scrie in stuparitul nou-Hristea-"79) adaug lapte de capra.Nu este cules si in 10-20 min maninca cit le dau-in jur de 200g.Toate cele bune.
joohny
 
Mesaje: 966
Membru din: 15 Oct 2012, 22:01
Localitate: Vaslui

Următorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 22 vizitatori