Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde victor s » 18 Iul 2011, 20:33

a-ti lansat problema pe o panta gresita...in cazul lui gabi bee, i-mi permit sa-mi dau cu parerea pentru stiu exact care este situatia.
acum un an si eu ma confruntam exact cu aceeasi dilema...sa fac sau nu completare, dat fiind faptul ca eram destul de ingrijorat in ceea ce priveste rezervele de iernat a roilor si coloniilor( putine la numar)
1. in cazul lui gabi bee nu se pune problema extragerii in totalitate a mierii si completarea cu siropuri.
2. crezi ca el (sau eu) nu ar prefera sa ierneze pe miere? dar daca nu e???
nu exista varianta de a muta cei cativa stupi la cules de intretinere( din x motive)
atunci i-ti spun eu gabi bee, trebuie facuta completarea ca la carte (totusi grija maxima la perioada in care o faci. sfatul lui adi este sfant. nu trebuie blocat spatiul de ouat al matcii...a, si inca o chestie...tratamente. respecta cu sfintenie prospectul altfel toata munca ta si a albinutzelor tale va fi in zadar!)
in ceea ce priveste stimularea, iarasi sau spus o multime de lucruri folositoare.
p.s. gabi, la anul vei vedea ca toate grijile tale se sfarsesc cu privire la rezervele albinelor pentru iernat.
una e sa lucrezi cu roi si alfel se pune problema cand ai familii de productie, chiar daca esti stationar !
si crede-ma ...am si altceva in afara de tarate in cap , chiar daca sunt la inceput...
ceea ce spui tu bee happy este perfect adevarat si sunt intru totul de acord.asta a fost si sfatul lui adi hodis pt mine si valerica inca de acum un an!
toate bune !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde victor s » 18 Iul 2011, 20:45

gabi bee scrie:mi-au spus ca nu au facut niciodata stimulari sau completari de toamna cu sirop si ca ei se bazeaza numai pe miere .:P

dar ai intrebat in cazul tau, de unde sa iei miere? sa cumperi? ei cum fac de ieneaza doar pe miere? acum un an nici eu nu intelegeam aceasta problema...de unde miere daca nu e???
ei bine, ei fac completarile cu rame cu miere de la familiile de productie...anul asta am si eu miere sa pot spune ca ma bazez NUMAI pe miere !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde gabi bee » 18 Iul 2011, 22:07

la ora asta la mine in stupi , chiar daca sunt numai roiuri, s-a strans miere bunicica . bineinteles ca nu extrag nimic si daca ramele astea ar ramane asa fara ca albinele sa consume din ele ar fi ok pt iernat dar floarea e aproape gata si pe urma daca nu mai e ceva cules de intretinere incepe consumul de miere din stup mai ales ca am din 12 roi 10 matci tinere de anul asta si astea s-au pus pe crescut puiet si e nevoie de papa . ca in primul an si ca incepator bineinteles ca stau cu morcovul in fund de grija lor mai ales ca-s roiuri nu familii dar nu le las eu asa . o sa le urmaresc indeaproape si o sa le stimulez poate scapa mierea din rame nehalita [ macar o parte] . :P
p.s. victore ,de unde ai scos-o pe asta cu taratele ca din fraza ta se poate intelege ca a venit de la mine si eu nu am rostit niciodata asa ceva ? :?: :P
numai bine la toata lumea ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde vicpo » 18 Iul 2011, 22:34

cind ai stupi putini nu-ti permiti poate o deplasare de ...x km astfel incit va trebui facut rezervele de iarna.Nu cred ca cineva poate avea acum stupi complet goi de miere,tot se gasesc in ei aprx.4,5kg si chiar mai mult.Hranirea de compleare se face in timp cit mai scurt cu cantitati mari de hrana,deci daca sint 4,5 kg mai trebuiesc minim 7,8 deci practic 4,5 hraniri.Personal completez numai la roiuri si incep completarea cam la 1 august in 4 portii de cite 2kg asta ca sa termin completarea cam pina pe 15 august,trebuie tinut cont neaparat de spatiu de ouat pt matca care se poate rezolva simplu (dar asta e altceva).Acum mierea se afla imprastiata pe mai multi faguri care trebuie scosi pt a lasa familiei faguri potrivit cu puterea ei,acesti faguri sint descapaciti si apoi retrasi a rezerva,in acest fel asigur stimularea familie in vederea obtinerii a cit mai multe albine de iernare.Cam asa organizez familiile pt a trece iarna,asa am inteles eu din ce am citit (spre deosebire de victor e poisibil sa am numai tarite in cap}.
vicpo
 
Mesaje: 340
Membru din: 08 Mar 2011, 14:11
Localitate: arges

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 19 Iul 2011, 00:13

Dragi colegi, lasati taritzele ca Victor a zis asa, fara sa citeasca mai in urma unde eu am scris ceva despre incepatori, la modul general.
@Victore, nu era cazul sa te simti vizat in postarea lui Cristian, nu s-a referit la tine ci mi-a raspuns mie.

In alta ordine de idei, Gabi are roiuri medii ca putere, cred ca sint la o medie de 5 rame ocupate cu albine, gresesc Gabi ? ... si la roii astia, sa presupunem ca va intra in iarna cu 5 intervale bine ocupate cu albine, NU MERGE SA LE DEA hrana ca sa aibe la 15 aug 12,3 kg ( 4,5 + 7,8 ) cum zice colegul Vipco pe care-l rog sa nu se supere ca-l contrazic ... s-au cum l-a mai sfatuit altcineva, sa dea la greu, cate 2 l odata.

Gabi, uite ce-ti propun :
Daca faci stimularea cum zic eu si daca in 30 septembrie, NU VEI AVEA populatie care va fi apta sa treaca iarna, EU ITI DAU LA SCHIMB ALTELE.

Dar faci asa cum fac si eu.
Daca complectezi pina in 15 aug. ... intelegerea cade, NU MAI E VALABILA.

Nota:
Faci poze saptamanal la roii de deasupra ramelor, numerotezi ramele pe speteze si mai faci poze la rama care va fi pontata mai nou.
Pozele le pui aici pe forum.
Te prinzi ? ... ai curajul ?.

PS
Inainte de a-ti da acordul, nu o sa-ti pun eu poze de la roii mei ci te las sa-i intrebi pe Victor S si in special pe Valerica pt. ca albinelor lui nu le-a dat sanse de a trece iarna unii stupari care le-au vazut.
Intreaba-l orice.

Am vrut sa nu scriu acestea ce urmeaza ... dar totusi:
Nu ne cunoastem decat de aici ... sper ca esti om serios si nu ma trezesc cu tzeapa ca sa te vezi cu albine in plus ... fi-i sincer si cinstit ca eu asa sint si o sa ai albine ... PROMIT aici, public.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde antal_bee » 19 Iul 2011, 01:01

Si zicea cineva ca nu-i subiect bun! Vad ca toata lumea procedeaza altfel cu hranirea de completare.
O paranteza ca la carte, la stupii ME se pregatesc din timp (cine vrea) proviziile pentru iarna intr-un cat separat, toamna cu cat timpul va fi mai rece albinele vor urca in corpul 2 astfel apicultorul scoate corpul 1 cu ramele goale iar corpul 2 va devenii corpul 1 peste care va veni corpul cu proviziile. Adi tu stiu ca ai ME cum procedezi? Faci rocada asta de tomna sau mai bine zis pregatesti un corp cu provizii?
Nu te osteni sa ajungi bogat; nu-ti pune iscusinta ta in aceasta. Pilde cap. 23 vrs.4
Avatar utilizator
antal_bee
 
Mesaje: 207
Membru din: 28 Feb 2011, 02:53
Localitate: Sighetu Marmatiei

Re: Hranirea de completare

Mesajde gabi bee » 19 Iul 2011, 08:37

sa stii adi ca tot ce vreau este sa intru bine cu roii in iarna si mai ales sa ies bine cu ei . o sa le fac cate o poza si vreau sa-ti urmez sfatul cu stimularea si completarea . cred ca va trebui insa sa-mi fac niste hranitoare mai mari pt completare ca acum am doar din alea de rama in care incap decat 250ml . sunt numai ochi si urechi la lucrarile propuse de tine si sa stii ca ce am realizat pana acum am facut cu multa munca si fara tzepe . victor stie ca a fost la mine de cateva ori . deci , ma prind si vineri vin cu pozele si starea roilor ! multa sanatate ! :P
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde Adi Hodis » 19 Iul 2011, 10:52

gabi bee scrie:... deci , ma prind ...

OK dar intreaba-l pe Valerica tot ce vrei despre evolutia familiilor lui, pt. ca unii l-a ingrijorat serios acum un an, afirmand ca multe familii vor muri in iarna.

@antal_bee ... ceea ce ai expus tu se poate face si da, fac si eu dar la stupii orizontali si verticali cu rama Dadant, nu poti ... asta e unul dintre avantajele ME-tilor.
Albinutele = viata ... importantele albinute ... ” daca albinele ar disparea, omenirea ar mai trai 4 ani. Albert Einstein ”.
http://adihodis.sunphoto.ro/
Avatar utilizator
Adi Hodis
 
Mesaje: 2937
Membru din: 03 Apr 2011, 18:40

Re: Hranirea de completare

Mesajde liviu1965 » 19 Iul 2011, 11:12

gabi bee scrie:sa stii adi ca tot ce vreau este sa intru bine cu roii in iarna si mai ales sa ies bine cu ei . o sa le fac cate o poza si vreau sa-ti urmez sfatul cu stimularea si completarea . cred ca va trebui insa sa-mi fac niste hranitoare mai mari pt completare ca acum am doar din alea de rama in care incap decat 250ml . sunt numai ochi si urechi la lucrarile propuse de tine si sa stii ca ce am realizat pana acum am facut cu multa munca si fara tzepe . victor stie ca a fost la mine de cateva ori . deci , ma prind si vineri vin cu pozele si starea roilor ! multa sanatate ! :P


Sunt hranitoare din platic la lungimea unei rame si destul de adanci. Cred ca intra intre 500ml si 1.000ml de sirop
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Hranirea de completare

Mesajde gabi bee » 19 Iul 2011, 14:39

stiu ca sunt liviu dar la mine merge mai greu cu cumparatul si de nevoie sunt nevoit sa m-i le fac singur !
Masoara timpul cu faptele tale !
Avatar utilizator
gabi bee
 
Mesaje: 1334
Membru din: 11 Apr 2011, 23:41
Localitate: mizil , prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde liviu1965 » 19 Iul 2011, 15:06

Cat loc ai la dispozitie?
Avatar utilizator
liviu1965
 
Mesaje: 1335
Membru din: 25 Iun 2011, 08:52
Localitate: IASI

Re: Hranirea de completare

Mesajde victor s » 19 Iul 2011, 19:51

Adi Hodis scrie:Dragi colegi, lasati taritzele ca Victor a zis asa, fara sa citeasca mai in urma unde eu am scris ceva despre incepatori, la modul general.
@Victore, nu era cazul sa te simti vizat in postarea lui Cristian, nu s-a referit la tine ci mi-a raspuns mie.

te asigur ca am citit tot ce era de citit, Adi ! sunt incepator, deci sunt vizat. nu e nici o problema in asta. dar modul de exprimare a fost unul jignitor (putin spus).se pot gasi usor termeni inlocuitori la ''tarate in cap'' si ''papagali''.oare cata experienta in apicultura are acest domn?
in alta ordine de idei, atat eu cat si valerica, i-ti datoram mult...foarte mult...sfaturile tale au fost si sunt dintre cele mai bune.la fel de multa informatie valoroasa se gaseste si pe forum...problema e ca trebuie oarecum selectata.
iar pe tine gabi bee, fii sigur ca te ajut cu tot ceea ce pot ! suntem la distanta de un telefon !
sa auzim de bine !
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Cristian IONITA » 19 Iul 2011, 20:04

@Victor s - ti-am trimis un PM, sper sa te fi lamurit.

"experienta mea" mea in apicultura este foarte mica spre deloc, si nici nu am sustinut vreodata ca ar fi altfel, nu vad de unde ai impresia ca as pretinde altfel.
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde victor s » 19 Iul 2011, 20:19

faptul ca ma faci paranoic pe privat nu-ti scuza limbajul colorat la adresa tuturor incepatorilor. apropo...tu mai ai albine? ca de sfaturi si jigniri esti plin !
rog alti moderatori sa scuze sau sa pedepseasca off topicul ! (eventual sa fie sters dupa ce este citit)
Avatar utilizator
victor s
 
Mesaje: 871
Membru din: 23 Feb 2011, 22:31
Localitate: Ploiesti

Re: Hranirea de completare

Mesajde Cristian IONITA » 19 Iul 2011, 21:06

oki .... atunci, fara sa am pretentia ca sunt de specialitate, te apreciez ca suferind de paranoia si in public (se pare ca-n cazul tau abordarea eleganta e pierdere de vreme) .... ca sa intelegi si de ce:

PARANÓIA s. f. Nume generic pentru un grup de boli psihice cronice care se manifestă prin lipsă de logică în gândire, prin idei fixe, prin susceptibilitate, prin orgoliu exagerat, prin mania persecuției, prin halucinații etc.; boală care face parte din acest grup. [Pr.: -no-ia] – Din fr. paranoia.

Te bagi in seama fara sa fie cazul .... si nu mai o da cu incepatorii .... ce am spus eu se referea la TOTI (fie ei incepatori sau nu) cei care pun botu' la sfaturi fara sa gandeasca, nu am avut nimic special cu tine .... de altfel consider ca nu ai dori in nici un fel sa-ti spun parerea "speciala" despre tine ....

Ca mai am sau nu eu albine ???!!! .... incep sa spun ca asta e un lucru care nu te priveste pe tine de nici un fel, dar imi confirma diagnosticul .... iar daca nu-ti plac sfaturile mele nu ai decat sa le combati .... cu argumente si-n mod logic .... daca esti capabil

LE: Rog moderatorii (eu am renuntat de ceva vreme la aceasta activitate) sa vada ce trebuie sa ramana aici
Mircea_63 - bosorog senil si isteric
lucky5strike - parvenit si profitor
Avatar utilizator
Cristian IONITA
 
Mesaje: 4288
Membru din: 23 Feb 2011, 16:33
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde teinegru64 » 19 Iul 2011, 21:22

gabi bee scrie:stiu ca sunt liviu dar la mine merge mai greu cu cumparatul si de nevoie sunt nevoit sa m-i le fac singur !

cauta la ionut mioveni .
http://teinegru64.sunphoto.ro/Albine
teinegru64
 
Mesaje: 2459
Membru din: 08 Mar 2011, 13:06
Localitate: Vaslui

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori