Prima pagină APICULTURA GENERALA HRANIREA ARTIFICIALA

Discutii despre hranirea familiilor de albine cu diferite produse artificiale sau miere , perioade de hranire , retete de preparare .
Reguli forum
Acest site foloseste cookies. Continuarea navigarii implica acceptarea lor. Afla mai multe detalii : viewtopic.php?f=35&t=6168

Re: Hranirea de completare

Mesajde BazzGabi » 06 Oct 2018, 21:29

1gr de sare de lămâie la kg de zahar nu la litrul de sirop, dacă ai făcut sirop 2/1 sau 3/1 atunci trebuia dublu sau triplu sarea de lămâie.
BazzGabi
 
Mesaje: 24
Membru din: 24 Dec 2016, 21:36

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 07 Oct 2018, 08:32

Sam scrie:Seara buna! Va rog sa-mi spuneti unde am gresit in situatia urmatoare.
La 23 August am inceput sa hranesc pentru completare 9 roi pe care i-am gasit cu mai putina hrana. Stupina pe vatra in dealurile subcarpatice, puiet inca era in toate stadiile pe 3-4 rame. Am dat 4 sarje de 3-4 litri, la 1 septembrie a fost ultima hranire. Siropul concentratie intre 2/1 si 3/2 (2 parti zahar + 1 parte apa) sare de lamaie aprox. 1 gram la litru, apa infierbantata pana aproape de fiebere, apoi oprit focul si turnat+amestecat zaharul.

Astazi am intrat in ei sa scot ramele eliberate de puiet si sa fac o ultima restrangere si am constatat ca siropul dat ca si completare este cristalizat in rama. In medie am coroane de miere de cativa cm sub speteaza ramei (ce era inainte de hranirea de completare) + coroane cristalizate cam cat un lat de palma sub acestea (siropul dat ca si completare). Ce am gresit la siropul de completare?
siropul se da in clocot si dupaia se opreste...

sarea de lamaie se face solutie 2l apa +150 grame sare lamaie si se pune cate 100 g solutie la 10kg sirop , inainte sa dea in fiert

siropul e se face 2 la 1 sau 3 la 1 ....

avantaje:
-nu seface furtisag
-usor de invertit pentru albine
-nu cristalizeaza
-nu fierbe (in bidoane)
dejavantaje
-consumul de gaz
:))
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde Shrek » 07 Oct 2018, 09:12

Una din explicații ar fi o greșeală în " procesul " de producție a siropului. Mai sus, ai descrisă pe îndelete " tehnologia" de producție a siropului invertit, turte, etc. Daca procedezi întocmai, siropul nu cristalizează in rame sau bidon.
A doua explicație este că roiul este " suficient" de slab incat albina existenta nu poate procesa siropul care fie va cristaliza fie rămâne necapacit de fapt doar a fost transferat din hrănitor in rame fără nici un fel de adaus de " e"- uri de la miere . Șanse mici de supraviețuire peste iarnă. Părerea mea
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

Re: Hranirea de completare

Mesajde Sam » 07 Oct 2018, 09:26

Multumesc pentru raspunsuri.
Am gresit la cantitatea de sare de lamaie clar. Despre fierebere stiu sigur ca am citit din mai multe surse ca nu se da in fiert ca sa nu cristalizeze ulterior (nu vorbim de sirop invertit), insa probabil practica spune altceva...
Concentratia a fost intre 3/2 si 2/1 ca sa.l ia mai repede. L.am dat in galetui de 4 L cu capacul ingaurit pus in caturi. Initial l.am facut 2/1 dar il lua cam greu.

Ce ramane de facut? Am scos din ramele celor cu sirop cristalizat si am facut schimb cu hrana buna din alti stupi. Am pus cam 1 da(cu sirop cristalizat), 1 nu (miere ploflora).
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde Sam » 07 Oct 2018, 09:38

In legatura cu ce a spus Shrek, roii aveau la sfarsit de August 8/9 rame cu albina. La data aceea mai aveau puiet pe 3/4rame. Acum arata binisor, 6/7 rame cu albina.
In relatie cu ce considera un apicultor cu experienta ca inseamna "1 rama de albina" consider ca evaluez corect aceasta "masura".

Luau cei 3/4 litri de sirop in 48 de ore, nu stiu daca aveau capacitatea asta de procesare sau doar l.au depozitat.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 07 Oct 2018, 13:18

Sam scrie:In legatura cu ce a spus Shrek, roii aveau la sfarsit de August 8/9 rame cu albina. La data aceea mai aveau puiet pe 3/4rame. Acum arata binisor, 6/7 rame cu albina.
In relatie cu ce considera un apicultor cu experienta ca inseamna "1 rama de albina" consider ca evaluez corect aceasta "masura".

Luau cei 3/4 litri de sirop in 48 de ore, nu stiu daca aveau capacitatea asta de procesare sau doar l.au depozitat.
pai nu il ia din 2 motive: ori e stupu slab ori la tine a venit iarna mai repede si nuprea mai ai albina de vara care sa "isi murdareasca mainile".

albina de iarna doar muta in rama. siropul tot sirop ramane, deaia trebuie dat mai in august cand inca ai albina care sa il faca miere(inverteasca) si capaceasca.

Ar fi indicat(eficient) sa dai sirop numa la stupii puternici , la roi pana nu depasesc 8 rame sa nu le se administreze decat rame gata capacite.

un stup puternic poate procesa in 3 zile pana la 10 kg de sirop . dar la roi mai multa paguba .....
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde ignatov andrei » 08 Oct 2018, 13:49

Sam scrie:Acum arata binisor, 6/7 rame cu albina.
In relatie cu ce considera un apicultor cu experienta ca inseamna "1 rama de albina" consider ca evaluez corect aceasta "masura".


6-7 rame de albina, la ora asta... cand spunem "binisor", ala e o ragalie lesinata.
Pe 6-7 rame se ierneaza familii cu peste 20.000 (chiar 30.000) de indivizi.
O familie pe 6 rame adevarate, nu doar "evaluate corect", iti cara lejer in cateva ore 2 litri de sirop, sau goleste o rama descapacita ce are minim 2,5-3 kg miere.
Daca siropul a cristalizat, inseamna ca ragalia ta nu a fost in stare sa acopere ramele cand a fost mai frig afara.

Cand ai spus "evaluez corect", ai dovedit lipsa stiintei si existenta unui munte de orgoliu!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea de completare

Mesajde Sam » 08 Oct 2018, 17:04

ignatov andrei scrie:
Sam scrie:Acum arata binisor, 6/7 rame cu albina.
In relatie cu ce considera un apicultor cu experienta ca inseamna "1 rama de albina" consider ca evaluez corect aceasta "masura".


6-7 rame de albina, la ora asta... cand spunem "binisor", ala e o ragalie lesinata.
Pe 6-7 rame se ierneaza familii cu peste 20.000 (chiar 30.000) de indivizi.
O familie pe 6 rame adevarate, nu doar "evaluate corect", iti cara lejer in cateva ore 2 litri de sirop, sau goleste o rama descapacita ce are minim 2,5-3 kg miere.
Daca siropul a cristalizat, inseamna ca ragalia ta nu a fost in stare sa acopere ramele cand a fost mai frig afara.

Cand ai spus "evaluez corect", ai dovedit lipsa stiintei si existenta unui munte de orgoliu!


Domnule Ignatov, atat pot momentan... o ragalie lesinata!

Am considerat ca nu ia siropul mai repede pentru ca l.am dat in galeti cu capacul ingaurit(cam 20 de gauri de tinta/cui de sindrila) si fizic nu pot trage mai mult sirop prin acele gauri. Probabil m.am inselat.

... nu a fost frig la inceput de septembrie incat ragalia mea care avea 4-5 rame cu puiet la inceput de august sa nu acopere cele 8- 9 rame pe care le.am lasat in stup.

Lipsa stiintei e clar ca am dovedit.o, de stupari orgoliosi sincer nu am auzit pana acum...
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde ignatov andrei » 08 Oct 2018, 18:00

Sam scrie:
ignatov andrei scrie:
Sam scrie:Acum arata binisor, 6/7 rame cu albina.
In relatie cu ce considera un apicultor cu experienta ca inseamna "1 rama de albina" consider ca evaluez corect aceasta "masura".


6-7 rame de albina, la ora asta... cand spunem "binisor", ala e o ragalie lesinata.
Pe 6-7 rame se ierneaza familii cu peste 20.000 (chiar 30.000) de indivizi.
O familie pe 6 rame adevarate, nu doar "evaluate corect", iti cara lejer in cateva ore 2 litri de sirop, sau goleste o rama descapacita ce are minim 2,5-3 kg miere.
Daca siropul a cristalizat, inseamna ca ragalia ta nu a fost in stare sa acopere ramele cand a fost mai frig afara.

Cand ai spus "evaluez corect", ai dovedit lipsa stiintei si existenta unui munte de orgoliu!


Domnule Ignatov, atat pot momentan... o ragalie lesinata!

Am considerat ca nu ia siropul mai repede pentru ca l.am dat in galeti cu capacul ingaurit(cam 20 de gauri de tinta/cui de sindrila) si fizic nu pot trage mai mult sirop prin acele gauri. Probabil m.am inselat.

... nu a fost frig la inceput de septembrie incat ragalia mea care avea 4-5 rame cu puiet la inceput de august sa nu acopere cele 8- 9 rame pe care le.am lasat in stup.

Lipsa stiintei e clar ca am dovedit.o, de stupari orgoliosi sincer nu am auzit pana acum...


Ba nene, cand eu dadeam sirop prin 1983, nu se folosea sare de lamaie, se topea doar zaharul si gata!
Nu incerca sa fii "finutz", ca nu tine. Cand ti-am zis ca a cristalizat de la frig, pai sa stii ca asa a fost. Chiar daca nu era "invertit", daca albina incalzea cuibul, nu se cristaliza.
Nu ma intereseaza cat poti, e treaba dumitale, dar nu incerca sa ne inveti ce inseamna o familie puternica!
Faptul ca avea "4-5 rame CU puiet", adica nu "4-5 rame DE puiet", spune multe!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea de completare

Mesajde Sam » 08 Oct 2018, 18:23

Ba nene... Iar esti in perioada aia a lunii?!
Baga badaranie cat poti...da.i inainte! Stii apicultura, arata cea mai buna varianta a ta!

Am scri ca erau roii, badarane! Nu familii puternice.
Daca acesta este raiul
Ei bine, atunci aici este unde voi fi
La marginea campului
Pe marginea lumii
Inainte de gaz si TV.
Avatar utilizator
Sam
 
Mesaje: 146
Membru din: 02 Ian 2015, 00:34
Localitate: Slanic, Prahova

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 09 Oct 2018, 06:33

La mine , la sfarsit de august luau 10 kg pe seara(3 la 1), acuma nustiu ce fel de stup e ala care nu ia 2 kg... ?

stupii nestransi corespunzator nu trag mierea/ siropul in cuib.
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde ignatov andrei » 09 Oct 2018, 07:18

yuonyuon scrie:La mine , la sfarsit de august luau 10 kg pe seara(3 la 1), acuma nustiu ce fel de stup e ala care nu ia 2 kg... ?

stupii nestransi corespunzator nu trag mierea/ siropul in cuib.


Iata ca nici matale nu stii ce e aia "1 rama de albina", adica nu le ai cu "masura"...!!! :lol: :lol:
Ai grija, "Sam licuriciul prohovean", iti poate demonstra ca esti badaran!!! :o
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea de completare

Mesajde yuonyuon » 09 Oct 2018, 08:15

ignatov andrei scrie:
yuonyuon scrie:La mine , la sfarsit de august luau 10 kg pe seara(3 la 1), acuma nustiu ce fel de stup e ala care nu ia 2 kg... ?

stupii nestransi corespunzator nu trag mierea/ siropul in cuib.


Iata ca nici matale nu stii ce e aia "1 rama de albina", adica nu le ai cu "masura"...!!! :lol: :lol:
Ai grija, "Sam licuriciul prohovean", iti poate demonstra ca esti badaran!!! :o
10 litrii , pardon :)
yuonyuon
 
Mesaje: 2822
Membru din: 13 Mai 2015, 11:23
Localitate: lunca brailei/bacau

Re: Hranirea de completare

Mesajde 5rame » 09 Oct 2018, 08:45

yuonyuon scrie:La mine , la sfarsit de august luau 10 kg pe seara(3 la 1), acuma nustiu ce fel de stup e ala care nu ia 2 kg... ?

stupii nestransi corespunzator nu trag mierea/ siropul in cuib.


Nu inteleg, ce legatura este intre a trage mierea in cuib si cat de bine sunt stransi?

Dupa logica mea e chiar invers...

Daca se poate sa detaliati un pic.

Multumesc,
Temperatura. Hrana. Tratamente. I 35.20.1 I
5rame
 
Mesaje: 278
Membru din: 19 Sep 2017, 15:03
Localitate: Bucuresti

Re: Hranirea de completare

Mesajde ignatov andrei » 09 Oct 2018, 09:43

5rame scrie:
yuonyuon scrie:La mine , la sfarsit de august luau 10 kg pe seara(3 la 1), acuma nustiu ce fel de stup e ala care nu ia 2 kg... ?

stupii nestransi corespunzator nu trag mierea/ siropul in cuib.


Nu inteleg, ce legatura este intre a trage mierea in cuib si cat de bine sunt stransi?

Dupa logica mea e chiar invers...

Daca se poate sa detaliati un pic.

Multumesc,


Era vorba de sirop, nu de miere! Si sa stii, familiile bune trag fara probleme 10 litri, de seara pana dimineata, tocmai pentru ca sunt stransi, au timp de plimbari prin cuib, nu stau sa faca caldura, are cine!
Acum na... depinde de familie! La yuonyuon, din cate am inteles, "strans" inseamna o familie ce abia incape pe 10 rame, la sfarsit de august!
ignatov andrei
 
Mesaje: 5315
Membru din: 28 Ian 2013, 18:53
Localitate: Vaslui

Re: Hranirea de completare

Mesajde Shrek » 09 Oct 2018, 09:48

yuonyuon scrie:10 litrii , pardon :)

Io Zac că dacă îți ia 10 l de sirop ( cam 12 kg) pe seară ori ramele sunt....pelega (golite de miere, puiet, păstură) ori ai cântărit siropul cu măsura care vinzi mierea. Unii, printre care și eu, nu extrag din cuib, iar completările le fac in limita a 6-7 kg de zahar echivalent sirop per stup. In cazuri excepționale extrag din cuib mierea susceptibila a fi de mana ori fructe și completez cu rame incomplete după diafragma. Dar îmi este greu sa cred că albinele la sfârșit de sezon ( ori început de an apicol) pot procesa 12 kg de sirop pe noapte. Înseamnă un spor de 12 kg pe zi. Nu crezi că este cam gogonată? Întreb pentru un prieten....
Avatar utilizator
Shrek
 
Mesaje: 3306
Membru din: 16 Aug 2015, 10:08

AnteriorUrmătorul

Înapoi la HRANIREA ARTIFICIALA



Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori